Jump to content

Ceratophyllum demersum (aka hornwort)


Guest purepoison

Recommended Posts

Guest purepoison

Διαβασα οτι αυτο το φυτο δεν αφηνει την αλγη να αναπτυχθει κτλ. Επειδη μου αρεσε πολυ (μοιαζει με πευκο) θελω να γεμισω το ενυδρειο μου με κερατοφυλλο. Θα εχω προβλημα αν το κανω; Σκεφτομαι να βαλω και λιγο java moss για τις γαριδουλες. Αληθεια τι λαμπες θελει το κερατοφυλλο;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο φυτο με πολυ γρηγορη αναπτυξη δεν εχει ριζες και μπορεις να το αφησεις να επιπλεει στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο φυτο με πολυ γρηγορη αναπτυξη δεν εχει ριζες και μπορεις να το αφησεις να επιπλεει στην επιφανεια του νερου.

Πως καταφέρνετε όμως να το στηρίξετε όρθιο? (οχι να επιπλέει). Εβαλα την μια του άκρη στην άμμο και η αναπτυξή του επιβραδύνθηκε και μετά 1 μήνα το τμήμα που ήταν στην άμμο σάπισε...Έτσι, το άφησα να επιπλέει.

Όμως κατακόρυφο είναι πιό ωραίο.

Οδηγίες οι έμπειροι?

Link to comment
Share on other sites

Δέσε το κάτω μέρος του φυτού (ματσάκι από κλαδιά) με κάποιο βαριδάκι και μην το φυτέψεις, απλά άστο να ακουμπήσει το βαράκι στο χαλίκι. Έτσι δεν θα σου σαπίσει στο κάτω μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Δέσε το κάτω μέρος του φυτού (ματσάκι από κλαδιά) με κάποιο βαριδάκι και μην το φυτέψεις, απλά άστο να ακουμπήσει το βαράκι στο χαλίκι. Έτσι δεν θα σου σαπίσει στο κάτω μέρος...

ευχαριστώ,

θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Θελει παντως προσοχη γιατι τα κλαρακια του ειναι πολυ ευαισθητα και ευθραυστα.Παντως λογω του οτι αναπτυσεται πολυ γρηγορα εχει αυξημενη καταλωση ΝΟ3 που ειναι βασικη τροφη της αλγης και ετσι βοηθα στην καταπολεμιση της, σε καμμια περιπτωση ομως δεν αντικαθιστα την αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...