Jump to content

Νεοσ στο Ενυδρειο ,αρωστοσ με το μικροβιο....


pldi

Recommended Posts

Ευχαριστω τον ψαρουκλα για το καλοσορισμα μου στην προηγουμενη ενοτητα.

Για να μην ξανα γραφω τα παντα θα προσπαθησω να γινω συγκεκριμενοσ.

Ενυδρειο juwel 240 rio

Φιλτρο juwel εσωτερικο

αντλια 1000λιτρα.ωρα

λαμπεσ τ5 2 χ54

Αντλια αερα με 2 αεροκουρτινεσ.

Σημερινεσ μετρησεισ

Ph 7.2

No2 0

nO3 0.

Ιχθυοφορτιση :

Γλυφτησ,γατοψαρο, 5 τιγρακια,1 ακτινογραφια,1 μονομαχοσ.,παπαγαλοψαρο,severum και ενα γεοφαγο..ξερω οτι ειναι μπερδεμενα αγρια με ημιαγρια η αταιριαστα σε συνηθειεσ , απλα εκτοσ απο τισ κυχλιδεσ τα υπολοιπα τα ειχα σε μικροτερο ενυδρειο και παρολο που τα πετ σοπ μου ελεγαν οτι οι κυχλιδεσ θα τα στρεσαρουν και θα πεθανουν τα αλλα, μεχρι τωρα να ειναι καλα η δυναμη τησ φυσησ 2 εβδομαδεσ ολα ειναι καλα.

Αυτα για την ωρα,καθε σχολιο,παρατηρηση η οτιδηποτε αλλο θα χαρω να το συζητησουμε.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον ψαρουκλα για το καλοσορισμα μου στην προηγουμενη ενοτητα.

Για να μην ξανα γραφω τα παντα θα προσπαθησω να γινω συγκεκριμενοσ.

Ενυδρειο juwel 240 rio

Φιλτρο juwel εσωτερικο

αντλια 1000λιτρα.ωρα

λαμπεσ τ5 2 χ54

Αντλια αερα με 2 αεροκουρτινεσ.

Σημερινεσ μετρησεισ

Ph 7.2

No2 0

nO3 0.

Ιχθυοφορτιση :

Γλυφτησ,γατοψαρο, 5 τιγρακια,1 ακτινογραφια,1 μονομαχοσ.,παπαγαλοψαρο,severum και ενα γεοφαγο..ξερω οτι ειναι μπερδεμενα αγρια με ημιαγρια η αταιριαστα σε συνηθειεσ , απλα εκτοσ απο τισ κυχλιδεσ τα υπολοιπα τα ειχα σε μικροτερο ενυδρειο και παρολο που τα πετ σοπ μου ελεγαν οτι οι κυχλιδεσ θα τα στρεσαρουν και θα πεθανουν τα αλλα, μεχρι τωρα να ειναι καλα η δυναμη τησ φυσησ 2 εβδομαδεσ ολα ειναι καλα.

Αυτα για την ωρα,καθε σχολιο,παρατηρηση η οτιδηποτε αλλο θα χαρω να το συζητησουμε.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δημητρησ

Καλητερα να τα δοσεις οτι δεν θες γιατι εχεις μεγαλο μπερδεμα ως προς τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε την ψαροσυνθεση!!! Ζουν όλα σε διαφορετικές συνθήκες... Μιας κ έχεις μεγάλο ενυδρειο.. Θα σου πρότεινα αγγελοψαρα(δίσκος του φτωχού) και ση συνέχεια όταν θα εξεληχθεις βάλε μερικούς δίσκους σε ζευγάρια και θα έχεις το ομορφότερο ενυδρειο!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οπως σου ειπαν και ξερεις και εσυ ο ιδιος τα ψαρια σου εισαι ασυμβατα μεταξυ τους.Το οτι δεν αρχισαν τα προβληματα ακομα δεν σημαινει οτι ολα ειναι οκ.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?Πως το εστρωσες?Αμμωνια δεν εχεις μετρηση?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν αρχισαν τα προβληματα ακομα δεν σημαινει οτι ολα ειναι οκ.

Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρει ο rastafarian. Σε διάστημα δύο εβδομάδων είναι αδύνατο να αξιολογίσεις την υγεία των ψαριών σου.

Να ξεκαθαρίσω ότι το να κρατάμε ψάρια θεωρείται χόμπι. Σκοπός μας είναι να δώσουμε το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον, διατροφή και γενικά συνθήκες ζωής στα ψάρια τα οποία κατέχουμε. Στόχος μας δεν είναι απλά να επιζήσουν αλλα να αναπτυχθούν στο μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οπως σου ειπαν και ξερεις και εσυ ο ιδιος τα ψαρια σου εισαι ασυμβατα μεταξυ τους.Το οτι δεν αρχισαν τα προβληματα ακομα δεν σημαινει οτι ολα ειναι οκ.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?Πως το εστρωσες?Αμμωνια δεν εχεις μετρηση?

Καταρχιν καλησπερα και ευχαρστω για το ενδιαφερον.

Το ενυδρειο τρεχει απο 27.7. Το εστρωσα ριχνοντασ τροφη και βακτηρια τισ σερα.Εκανα και μια αλλαγη του νερουΣτισ 10.8 εκανα τισ μετρησεισ και τα αποτελεσματα ηταν τα παραπανω.θερμοκρασια ενυδρειου 28 βαθμουσ. Εκεινη την ημερα πουλησα το μικρο ενυδρειο και μετεφερα τα 5 τιγρακια ,1 γλυφτη,1 ακτινογραφια,και τον μονομαχο στο νεο ενυδρειο. Ξεχασα να αναφερω οτι εχω και 2 ανουμπιεσ φυτα.Απο κει και περα ανοιγα με χρονοδιακοπτη 5 ωρεσ τισ λαμπεσ.

Στην αρχη του θεματοσ παρεθεσα τισ σημερινεσ μετρησεισ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρει ο rastafarian. Σε διάστημα δύο εβδομάδων είναι αδύνατο να αξιολογίσεις την υγεία των ψαριών σου.

Να ξεκαθαρίσω ότι το να κρατάμε ψάρια θεωρείται χόμπι. Σκοπός μας είναι να δώσουμε το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον, διατροφή και γενικά συνθήκες ζωής στα ψάρια τα οποία κατέχουμε. Στόχος μας δεν είναι απλά να επιζήσουν αλλα να αναπτυχθούν στο μέγιστο.

Εχεισ χιλια δικιο με την φιλοσοφια που εχεισ.

Ο αρχικοσ ενθουσιασμοσ μου μετετρεψε τισ προσωπικεσ μου επιλογεσ σε αγχοσ για την σωστη επιβιωση των φιλοξενουμενων μου.

Δεν μου παει τωρα να βγαλω ψαρακια.,θελω να το παλεψω αγαπητοι συμφουριτεσ.

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρει ο rastafarian. Σε διάστημα δύο εβδομάδων είναι αδύνατο να αξιολογίσεις την υγεία των ψαριών σου.

Να ξεκαθαρίσω ότι το να κρατάμε ψάρια θεωρείται χόμπι. Σκοπός μας είναι να δώσουμε το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον, διατροφή και γενικά συνθήκες ζωής στα ψάρια τα οποία κατέχουμε. Στόχος μας δεν είναι απλά να επιζήσουν αλλα να αναπτυχθούν στο μέγιστο.

Εχεισ χιλια δικιο με την φιλοσοφια που εχεισ.

Ο αρχικοσ ενθουσιασμοσ μου μετετρεψε τισ προσωπικεσ μου επιλογεσ σε αγχοσ για την σωστη επιβιωση των φιλοξενουμενων μου.

Δεν μου παει τωρα να βγαλω ψαρακια.,θελω να το παλεψω αγαπητοι συμφουριτεσ.

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω ,στισ 25.8 πηρα τισ κυχλιδεσ ,1 σεβερουμ,1 γαιοφαγο,1 γατοψαρο και ενα παπαγαλοψαρο. Ολα μαζι ειναι 7 ημερεσ.Εκτοσ απο την πρωτη μερα που το παπαγαλοψαρο την επεφτε στο σεβερουμ κια πουθενα αλλου,ολα τα αλλα μεταξυ τουσ τα πανε καλα. ΤΑ ταιζω μια φορα το πρωι συνδισμοσ φλεικσ με βυθιζομενουσ κοκουσ καθαρα τροφη για κυχλιδεσ.Την τρωνε σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.Καθε τρεισ μερεσ νυχτα κατα τισ 11 οταν κοιμουνται τα υπολοιπα ριχνω δυο χαπακια τροφη για το γατοψαρο και γλυφτη.

Νομιζω εχετε πλεον πληρη εικονα για το ενυδρειο μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυν καθε βοηθεια.

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω ,στισ 25.8 πηρα τισ κυχλιδεσ ,1 σεβερουμ,1 γαιοφαγο,1 γατοψαρο και ενα παπαγαλοψαρο. Ολα μαζι ειναι 7 ημερεσ.Εκτοσ απο την πρωτη μερα που το παπαγαλοψαρο την επεφτε στο σεβερουμ κια πουθενα αλλου,ολα τα αλλα μεταξυ τουσ τα πανε καλα. ΤΑ ταιζω μια φορα το πρωι συνδισμοσ φλεικσ με βυθιζομενουσ κοκουσ καθαρα τροφη για κυχλιδεσ.Την τρωνε σε λιγοτερο απο ενα λεπτο.Καθε τρεισ μερεσ νυχτα κατα τισ 11 οταν κοιμουνται τα υπολοιπα ριχνω δυο χαπακια τροφη για το γατοψαρο και γλυφτη.

Νομιζω εχετε πλεον πληρη εικονα για το ενυδρειο μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυν καθε βοηθεια.

Δημητρησ

Φιλε Δημητρη αν θες να εχεις ενα υγειες ενυδρειο θα πρεπει να δωσεις καποια ψαρια σιγουρα γιατι σε λιγο θα αρχισουν τα προβληματα.Κανε μια μετρησση αμμωνιας να δεις που βρισκεσαι.Τι φιλτρο εχεις?Τα ψαρια σου ζουν σε διαφορες απαιτησεις νερου και αυτο θα τους κανει κακο.Επεισης καποια ψαρια θα γινουν τροφη για καποια αλλα.Καλο εοναι ν αποφασησεις ποια θα κρατησεις και ποια θα δωσεις γιατι να τα κρατησεις ολα δεν γινετε δυστοιχος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη αν θες να εχεις ενα υγειες ενυδρειο θα πρεπει να δωσεις καποια ψαρια σιγουρα γιατι σε λιγο θα αρχισουν τα προβληματα.Κανε μια μετρησση αμμωνιας να δεις που βρισκεσαι.Τι φιλτρο εχεις?Τα ψαρια σου ζουν σε διαφορες απαιτησεις νερου και αυτο θα τους κανει κακο.Επεισης καποια ψαρια θα γινουν τροφη για καποια αλλα.Καλο εοναι ν αποφασησεις ποια θα κρατησεις και ποια θα δωσεις γιατι να τα κρατησεις ολα δεν γινετε δυστοιχος

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Φιλτρο εχω το εσωτερικο του ενυδρειου με βιολογικο και μηχανικο υλικο.επιπλεον ριχνω στισ αλλαγεσ και το προσθετο υγρο τησ σερα με βακτηρια.

Θερμοκρασια 28

ΠΗ 7.2

ΑΜΩΝΙΑ 0,5.

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0.

Ποια ψαρια μου πρωτεινεισ να αποχωριστω? Δεν θελω να ζησω να γινει τροφη καποιο ζωντανο σε αλλο.

Αναμενω

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη αν θες να εχεις ενα υγειες ενυδρειο θα πρεπει να δωσεις καποια ψαρια σιγουρα γιατι σε λιγο θα αρχισουν τα προβληματα.Κανε μια μετρησση αμμωνιας να δεις που βρισκεσαι.Τι φιλτρο εχεις?Τα ψαρια σου ζουν σε διαφορες απαιτησεις νερου και αυτο θα τους κανει κακο.Επεισης καποια ψαρια θα γινουν τροφη για καποια αλλα.Καλο εοναι ν αποφασησεις ποια θα κρατησεις και ποια θα δωσεις γιατι να τα κρατησεις ολα δεν γινετε δυστοιχος

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Φιλτρο εχω το εσωτερικο του ενυδρειου με βιολογικο και μηχανικο υλικο.επιπλεον ριχνω στισ αλλαγεσ και το προσθετο υγρο τησ σερα με βακτηρια.

Θερμοκρασια 28

ΠΗ 7.2

ΑΜΩΝΙΑ 0,5.

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0.

Ποια ψαρια μου πρωτεινεισ να αποχωριστω? Δεν θελω να ζησω να γινει τροφη καποιο ζωντανο σε αλλο.

Αναμενω

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Φιλτρο εχω το εσωτερικο του ενυδρειου με βιολογικο και μηχανικο υλικο.επιπλεον ριχνω στισ αλλαγεσ και το προσθετο υγρο τησ σερα με βακτηρια.

Θερμοκρασια 28

ΠΗ 7.2

ΑΜΩΝΙΑ 0,5.

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0.

Ποια ψαρια μου πρωτεινεισ να αποχωριστω? Δεν θελω να ζησω να γινει τροφη καποιο ζωντανο σε αλλο.

Αναμενω

Δημητρησ

Δημητρη ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?Βλεπω απο τις μετρησεις σου οτι ειναι αστρωτο το φιλτρο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?Βλεπω απο τις μετρησεις σου οτι ειναι αστρωτο το φιλτρο σου

Το ενυδρειο τρεχει απο 03.08. Απο που φενεται οτι ειναι αστρωτο;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765

Μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος τα ψάρια σου θα ταλαιπωρηθούν απίστευτα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπόλι (βιολογικό υλικό) από ήδη στρωμένο ενυδρείο για να επιταχύνεις τη διαδικασία και να σώσεις την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο Φωτης πιο πανω.Ποσο καιρο εχεις τα ψαρια μεσα?

Το ενυδρειο σου θα ειναι ετοιμο οταν μετρησεις αμμωνια 0,no2 0 και nο3 εχεις μετρημα,δηλαδη απο 5 και πανω.

Για μπολι βαλε μια αγγελια εδω και θα βρεθει καποιος να σου δωσει.Πρεπει να το κανεις γρηγορα ομως γιατι τα ψαρια σου ειναι σε κυνδινο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Φιλτρο εχω το εσωτερικο του ενυδρειου με βιολογικο και μηχανικο υλικο.επιπλεον ριχνω στισ αλλαγεσ και το προσθετο υγρο τησ σερα με βακτηρια.

Θερμοκρασια 28

ΠΗ 7.2

ΑΜΩΝΙΑ 0,5.

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0.

Ποια ψαρια μου πρωτεινεισ να αποχωριστω? Δεν θελω να ζησω να γινει τροφη καποιο ζωντανο σε αλλο.

Αναμενω

Δημητρησ

Διαλεξε καποιο που να σου αρεσει περισοτερο απο τα αλλα και με βαση αυτο που σου αρεσει , απο κει και περα θα κοιταξεις για τους συγκατοικους του .Εγω θα ελεγα να εφευγαν ολα και να ξεκιναγες απο την αρχη , αλλα ισως φανει ακραια η γνωμη μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε καποιο που να σου αρεσει περισοτερο απο τα αλλα και με βαση αυτο που σου αρεσει , απο κει και περα θα κοιταξεις για τους συγκατοικους του .Εγω θα ελεγα να εφευγαν ολα και να ξεκιναγες απο την αρχη , αλλα ισως φανει ακραια η γνωμη μου :hysterical:

Aκραια η αποψη σου,αλλα προφανωσ θα εχεισ για εσενα καποια επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο Φωτης πιο πανω.Ποσο καιρο εχεις τα ψαρια μεσα?

Το ενυδρειο σου θα ειναι ετοιμο οταν μετρησεις αμμωνια 0,no2 0 και nο3 εχεις μετρημα,δηλαδη απο 5 και πανω.

Για μπολι βαλε μια αγγελια εδω και θα βρεθει καποιος να σου δωσει.Πρεπει να το κανεις γρηγορα ομως γιατι τα ψαρια σου ειναι σε κυνδινο

Διαβασα τα αρθρα που μου ειπε ο Αντωνησ.Καταρχιν το απογευμα θα παρω τεστ αμωνιασ που δεν εχω. Η ερωτηση που μου δημιυργηθηκε απο τα αρθρα ειναι η εξησ: Ποσο τροφη πρεπει να ριχνω ανα γευματα την ημερα για τα ψαρια που εχω; Και ποσα γευματα την ημερα;Ρωταω γιατι 1 μηνα που τρεχει το ενυδρειο τα ταιζω μονο μια φορα την ημερα καθε πρωι και ανα 2 μερεσ ριχνω 2 δισκοια τροφησ για τον γλυφτη και το γατοψαρο.

Αναμενω με αγωνια την απαντηση γιατι ,απο τα αρθρα που διαβασα η τροφη ειναι το πιο σημαντικο για την αναπτηξη του κυκλου.

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Aκραια η αποψη σου,αλλα προφανωσ θα εχεισ για εσενα καποια επιχειρηματα.

Σαφως , εαν ειμουν στη θεση σου θα διαλεγα το ψαρι που μου αρεσει και που μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ( λογο λιτρων , ποιοτητας νερου και δυσκολιας ) και αφου ειχα βρει το ψαρι θα προσπαθουσα να στησω ετσι το ενυδρειο μου ουτος ωστε να αισθανεται οσων το δυνατων καλυτερα το ψαρι - ψαρια που θα ειχα μεσα .

Με λιγα λογια η σειρα που μου αρεσει ( πλεον ) να ακολουθω ειναι :

Τι νερο βγαζει η βρυση μου ?

Τι ψαρια μπορω να κρατησω με το νερο της βρυσης μου ?

Τι διακοσμηση θελουν τα ψαρια που μου αρεσουν ?

Και αφου ειναι στημενο το ενυδρειο τοτε να μπουν τα ψαρια μεσα ετσι ωστε να μην χρειαστει να βαζω χερι μεσα στο ενυδρειο καθε τοσο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως , εαν ειμουν στη θεση σου θα διαλεγα το ψαρι που μου αρεσει και που μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ( λογο λιτρων , ποιοτητας νερου και δυσκολιας ) και αφου ειχα βρει το ψαρι θα προσπαθουσα να στησω ετσι το ενυδρειο μου ουτος ωστε να αισθανεται οσων το δυνατων καλυτερα το ψαρι - ψαρια που θα ειχα μεσα .

Με λιγα λογια η σειρα που μου αρεσει ( πλεον ) να ακολουθω ειναι :

Τι νερο βγαζει η βρυση μου ?

Τι ψαρια μπορω να κρατησω με το νερο της βρυσης μου ?

Τι διακοσμηση θελουν τα ψαρια που μου αρεσουν ?

Και αφου ειναι στημενο το ενυδρειο τοτε να μπουν τα ψαρια μεσα ετσι ωστε να μην χρειαστει να βαζω χερι μεσα στο ενυδρειο καθε τοσο :hysterical:

Λοιπον πριν μου απαντηση ο Αντωνησ για το θεμα ποσοτητα τροφησ και επαναληψη , η οποιοσ αλλο θελει να με βοηθησει.θα σασ περιγραψω αυτο προβλεψατε.

Γυρισα στο σπιτι πριν απο λιγο με το τεστ αμωνιασ τησ jbl για να το κανω αμεσα.αφου το εκανα(παρεπιπτοντοσ πολυ καλυτερο σε ευκολια απο τησ σερα) και με χαρα ειδα την αμωνια στο 0 .Στην συνεχεια πλησιασα στο ενυδρειο και καθησα να παρατηρησω τισ συμπεριφορεσ και διαπιστωσα οτι ηταν πιο επιθετικο το παπαγαλοψαρο προσ τον γαιοφαγο.

Παρατηρωντασ ολα τα ψαρια παθαινω το σοκ πρωτη και τελευταια ελπιζω. Ηταν φαγωμενο ολοσχεροσ περα απο το κεφαλι ο μονομαχοσ κατι που ειχαν προηδοποιηση.Ειδικα η γυναικα μου στεναχωρηθηκε πολυ.

Αυτο περα απο την ασυμβατοτητα με τα υπολοιπα ψαρια εχει σχεση με την ερωτση μου στον Αντωνη με την Τροφη; Μηπωσ τα ταιζω λιγο και μονο μια φορα την ημερα;.

Αναμενω με ανυπομονεσια την απαντηση.

Ευχαριστω

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν μου απαντηση ο Αντωνησ για το θεμα ποσοτητα τροφησ και επαναληψη , η οποιοσ αλλο θελει να με βοηθησει.θα σασ περιγραψω αυτο προβλεψατε.

Γυρισα στο σπιτι πριν απο λιγο με το τεστ αμωνιασ τησ jbl για να το κανω αμεσα.αφου το εκανα(παρεπιπτοντοσ πολυ καλυτερο σε ευκολια απο τησ σερα) και με χαρα ειδα την αμωνια στο 0 .Στην συνεχεια πλησιασα στο ενυδρειο και καθησα να παρατηρησω τισ συμπεριφορεσ και διαπιστωσα οτι ηταν πιο επιθετικο το παπαγαλοψαρο προσ τον γαιοφαγο.

Παρατηρωντασ ολα τα ψαρια παθαινω το σοκ πρωτη και τελευταια ελπιζω. Ηταν φαγωμενο ολοσχεροσ περα απο το κεφαλι ο μονομαχοσ κατι που ειχαν προηδοποιηση.Ειδικα η γυναικα μου στεναχωρηθηκε πολυ.

Αυτο περα απο την ασυμβατοτητα με τα υπολοιπα ψαρια εχει σχεση με την ερωτση μου στον Αντωνη με την Τροφη; Μηπωσ τα ταιζω λιγο και μονο μια φορα την ημερα;.

Αναμενω με ανυπομονεσια την απαντηση.

Ευχαριστω

Δημητρησ

Δυστοιχος τα προβληματα αρχισαν και θα συνεχιστουν αν δεν απομακρυνεις καποια ψαρια αμεσα.Δεν εχει να κανει με την ποσοτητα τροφης αλλα με την ασυμβατοτητα των ψαριων σου.Τροφη καλο ειναι να δινεις 2 φορες την ημερα τοσο ωστε να φαγωθει απο τα ψαρια σου μεσα σε 2 λεπτα το πολυ.Αν μεινει αφαγωτη καποια ποσοστητα θα πρεπει να την μαζεψεις για να μην μεινει μεσα και σαπισει με αποτελεσμα να σου ανεβασει αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος τα προβληματα αρχισαν και θα συνεχιστουν αν δεν απομακρυνεις καποια ψαρια αμεσα.Δεν εχει να κανει με την ποσοτητα τροφης αλλα με την ασυμβατοτητα των ψαριων σου.Τροφη καλο ειναι να δινεις 2 φορες την ημερα τοσο ωστε να φαγωθει απο τα ψαρια σου μεσα σε 2 λεπτα το πολυ.Αν μεινει αφαγωτη καποια ποσοστητα θα πρεπει να την μαζεψεις για να μην μεινει μεσα και σαπισει με αποτελεσμα να σου ανεβασει αμμωνια.

Καλημερα,

Αυτο βλεπω και εγω.Μπορειτε σασ παρακαλω με βαση την ψαροσυνθεση που αναφερω πιο πανω να μου πειτε ποια ψαρια ταιριαζουν μεταξυ του; ποσεσ δηλ.ομαδεσ;

Αναμενω νεα σασ ωστε να αποφασισω ποια ομαδα να κρατησω και ποια θα πανε προζ υοθετηση.

Ευχαριστω

Δημητρησ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...