Jump to content

αρχαριος


Recommended Posts

καλημερα παιδια

δωστε μου λιγο χρονο

εχω ενα ενυδριο μικρο 30 λιτρων,χαλικι κατω,φιλτρο,αεραντλια(που κανει θορυβο),φυτεψα μια μικρη ανουμπια.συμβουλες θελω και τι παιζει οσον αφορα τα τεστ..

και κατι αλλο, τα γκουαραμι πανε και τρωνε τα νεον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

δωστε μου λιγο χρονο

εχω ενα ενυδριο μικρο 30 λιτρων,χαλικι κατω,φιλτρο,αεραντλια(που κανει θορυβο),φυτεψα μια μικρη ανουμπια.συμβουλες θελω και τι παιζει οσον αφορα τα τεστ..

και κατι αλλο, τα γκουαραμι πανε και τρωνε τα νεον?

Aς αρχισουμε απο το τελος η απαντηση ειναι ναι(αλλα περιμενε να πει και κανα αλλος την αποψη του για τι δεν ειμαι και 100% σιγουρος)αλλα στα λιτρα σου καλητερο ειναι να βαλεις μονο νεον και εγω στο 30λιτρο νεον τετρα με μπλακ τερτα εχω

Οταν αρχισεις το στρωσημω του ενυδρειου καλο θα ηταν να κανεις καποια τεστακια για να βλεπεις της τιμες του νερου εως προς ΝΟ2,ΝΟ3,Κh,Gh,pHκτλ οταν η τιμες ερθουν σε καλο επιπεδο αναλογα παντα με αυτο που θα φιλοξενησεις τοτε βαζεις τα πρωτα ψαρακια.Στο εμποριο υπαρχουν υγρα τεστ (ποιο ακριβα αλλα ποιο ακριβη)και χαρτακια (ποιο φτηνα και ποιο ανκριβη εως προς το αποτελεσμα).Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου

Αν θες δες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36890

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Aς αρχισουμε απο το τελος η απαντηση ειναι ναι(αλλα περιμενε να πει και κανα αλλος την αποψη του για τι δεν ειμαι και 100% σιγουρος)αλλα στα λιτρα σου καλητερο ειναι να βαλεις μονο νεον και εγω στο 30λιτρο νεον τετρα με μπλακ τερτα εχω

Οταν αρχισεις το στρωσημω του ενυδρειου καλο θα ηταν να κανεις καποια τεστακια για να βλεπεις της τιμες του νερου εως προς ΝΟ2,ΝΟ3,Κh,Gh,pHκτλ οταν η τιμες ερθουν σε καλο επιπεδο αναλογα παντα με αυτο που θα φιλοξενησεις τοτε βαζεις τα πρωτα ψαρακια.Στο εμποριο υπαρχουν υγρα τεστ (ποιο ακριβα αλλα ποιο ακριβη)και χαρτακια (ποιο φτηνα και ποιο ανκριβη εως προς το αποτελεσμα).Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου

Για τα ψαράκια δεν μπορώ να σε απαντήσω. Για τα υπόλοιπα, διάβασε (αν δεν γνωρίζεις) για το στρωσιμο του νερού σου.

Όσων αφορά τα τεστ, συμφωνώ με τα παραπάνω, απλα υπάρχει και η επιλογή πάντα να πας στο πετ σοπ σου λίγο νεράκι σε ένα ποτηράκι και να στο μετρήσουν εκει. Δεν είναι ότι πιο απλό, διότι έχει πήγαινε έλα, αλλα είναι το οικονομικοτερο. Καλο βέβαια θα ήταν να αποκτήσεις τεστ. Για το στρωσιμο είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια να πω,

και το ph ειναι η αμμωνια ? τα αλλα? και ποια πρεπει να κανω οπωσδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια να πω,

και το ph ειναι η αμμωνια ? τα αλλα? και ποια πρεπει να κανω οπωσδηποτε?

αλλο το ph αλλο η αμμωνια .

Αυτα που πρεπει να κανεις οπωσδηποτε κατα το στρωσιμο ειναι (νιτρωδη no2 ),(νιτρικα no3 ),(αμμωνια nh3 ).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια να πω,

και το ph ειναι η αμμωνια ? τα αλλα? και ποια πρεπει να κανω οπωσδηποτε?

Το pH υποδοδηλωνει ποσο οξινο ειναι το νερο η βασικο αν το νερο ειναι απο 6,9 και κατω λεμε οξινο 7 ουδετερο και 7,1 βασικο (το pH εχει κλιμακα απο 0-14 )η αμμωνια ΝΗ3 επιρεαζετε απο το pH

Καλο ειναι να κανεις αρχικα ΝΟ2,ΝΟ3,pH ,ΝΗ3

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δική μου... Να παίρνεις τα τεστ απο το eBay της API είναι πολυ πιο φθηνά απο οποιασδήποτε άλλης εταιρίας και είναι αποδεδιγμενα τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δική μου... Να παίρνεις τα τεστ απο το eBay της API είναι πολυ πιο φθηνά απο οποιασδήποτε άλλης εταιρίας και είναι αποδεδιγμενα τα καλύτερα...

Θα μπορούσες με ένα pm ή και εδώ , (δεν ξέρω αν επιτρέπεται), να δώσεις link απο eBay seller; Διότι δεν έχω βρει καμία τρελή διάφορα....

Sorry για το σύντομο off topic :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια να πω,

και το ph ειναι η αμμωνια ? τα αλλα? και ποια πρεπει να κανω οπωσδηποτε?

Το ίδιο να κανείς και στο νερό της βρυσης σου, για να αποφύγεις διάφορα πιθανά προβλήματα. Να ξέρεις τις τιμές του PH τουλάχιστον απο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι σωστο να προτεινεται στον ανθρωπο να βαλει νεον σε 30 λιτρα?

Φιλε τα τεστ που χρειαζεσαι για το στρωσιμο ειναι no2,no3 και αμμωνιας.Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου να τον καταλαβεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι σωστο να προτεινεται στον ανθρωπο να βαλει νεον σε 30 λιτρα?

Φιλε τα τεστ που χρειαζεσαι για το στρωσιμο ειναι no2,no3 και αμμωνιας.Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου να τον καταλαβεις σωστα

μην βαζεις πληθυντικο :thumbup: ενας προτεινε .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις πληθυντικο :thumbup: ενας προτεινε .

Συγνωμη Γιωργο,εχεις δικιο φιλε

Φιλε thoba πιστευεις οτι ειναι σωστο που προτεινεις νεον για 30 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, η απάντηση του Thoba ήταν - όπω το κατάλαβα εγώ - στην αρχική ερώτηση του φίλου μας στην δυνύπαρξη guramies και neons.

Πέραν αυτού, έδωσε και την δική του εμπειρία στν διατήρηση μερικών tetra σε αντίστοιχο ενυδρείο.

Αυτός δεν είναι ο σκοπός του forum? Η ανταλαγή δηλ. γνώσεων και εμπειριών? Ο κάθε ένας μετά, μπορεί να αξιολογήσει κάθε post και να δράσει ανάλογα.

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

η ρουτινα περισσοτεερο μετα ειναι τα νιτρικα για να ξερουμε και καθε ποτε ποσο νερο πρεπει να κανουμε αλλαγη νερου....αραια και που μετραμε επισης αμμωνια,και σκληροτητες....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Γιωργο,εχεις δικιο φιλε

Φιλε thoba πιστευεις οτι ειναι σωστο που προτεινεις νεον για 30 λιτρα?

Μην με παρεξηγήσεις αλλά, γιατί όχι? Αν διατηρηθεί μια λογική ιχθυοφόρτωση και τιρούνται οι ρουτίνες γιατί δεν κάνουν τα neon σε ένα μικρό ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο φιλος πιο πανω..παιδια με τις εμπειριες σας βοηθα ο ενας τον αλλο και αυτος ειναι ο στοχος ..με χαλασε παντως που τα guramies την επεσαν στα νεον..πρεπει να βρω κατι αλλο...γιατι οχι τα νεον στο 30 λιτρα? μικρο? προταση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα απαντησω στην ερωτηση γιατι οχι νεον σε 30 λιτρα

Τα νεον οπως και αλλα μικρα τετρα ειναι κοπαδοψαρα,αρα μιλαμε για 8+ ψαρια για να νιωθουν ασφαλεια κοπαδιου,οπωτε δυσκολα 8 ψαρια σε λιτρα

Αν βαλεις λιγοτερα δεν προκειτε ποτε να δεις κοπαδιασματα και συμπεριφορες νεον.Το βασικοτερο ομως ειναι οτι αν και μικρα ψαρια θελουν μηκος ενυδρειου για κολυμπι γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες,πραγπα που στα 30 λιτρα δεν θα βρουν και θα ειναι παντα στριμογμενα.

Ελπιζω να σας καλυψα

ΥΓ Κωνσταντινε(ειμαστε και συνονοματοι)δεν παρεξηγηθικα απλα θεωρω τελειως λαθος την επιλογη τετοιων ψαριων για αυτα τα λιτρα,οπως και των γκουραμις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο φιλος πιο πανω..παιδια με τις εμπειριες σας βοηθα ο ενας τον αλλο και αυτος ειναι ο στοχος ..με χαλασε παντως που τα guramies την επεσαν στα νεον..πρεπει να βρω κατι αλλο...γιατι οχι τα νεον στο 30 λιτρα? μικρο? προταση?

Φιλε σε χαλασε που τα γκουραμι την επεσαν στα νεον γιατι δεν εχουν χωρο και τα γκουραμι ειναι λιγο παλιοχαρακτηρες.Σε 30 λιτρα δεν θα μεινει κολυμπιθροξυλο σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς συγκεκριμένα για νέον θα έλεγα οριακότατα ναι.Όχι για άλλα κοπαδόψαρα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς συγκεκριμένα για νέον θα έλεγα οριακότατα ναι.Όχι για άλλα κοπαδόψαρα όμως.

Φωτη πιστευεις οτι θα μπορουσε να κρατησει ενας αρχαριος σε 30 λιτρα ενα κοπαδι νεον που θελουν και μαλακο νερο,δηλαδη επεξεργασια νερου βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω με ερώτηση.Πιστεύεις οτι θα μπορούσε να κρατήσει ένας αρχάριος σε 30 λίτρα οποιοδήποτε ψάρι που δε θα χρειαζόταν καμία επεξεργασία στο νερό;Όλα είναι στον άνθρωπο και στο κατά πόσο θέλει να μάθει πως να συμπεριφέρεται στο ενυδρείο του.Υπάρχουν άτομα που δε μπορούν να κρατήσουν εύκολα ψάρια σε 400 λίτρα και άτομα που κρατάνε δύσκολα σε 30.Αν προετοιμαστεί ο αρχάριος που αγαπάει το ενυδρείο του μπορεί να κάνει τα πάντα.Γι'αυτό υπάρχουν οι γνώσεις και τα γραπτά εδώ μέσα,όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα χειρισμού και όποιος έχει διαβάσει 5 πράγματα δεν είναι αρχάριος,κι ας μην έχει καν ενυδρείο.Αυτά τα ολίγα,κάντε χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω με ερώτηση.Πιστεύεις οτι θα μπορούσε να κρατήσει ένας αρχάριος σε 30 λίτρα οποιοδήποτε ψάρι που δε θα χρειαζόταν καμία επεξεργασία στο νερό;Όλα είναι στον άνθρωπο και στο κατά πόσο θέλει να μάθει πως να συμπεριφέρεται στο ενυδρείο του.Υπάρχουν άτομα που δε μπορούν να κρατήσουν εύκολα ψάρια σε 400 λίτρα και άτομα που κρατάνε δύσκολα σε 30.Αν προετοιμαστεί ο αρχάριος που αγαπάει το ενυδρείο του μπορεί να κάνει τα πάντα.Γι'αυτό υπάρχουν οι γνώσεις και τα γραπτά εδώ μέσα,όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα χειρισμού και όποιος έχει διαβάσει 5 πράγματα δεν είναι αρχάριος,κι ας μην έχει καν ενυδρείο.Αυτά τα ολίγα,κάντε χόμπι.

Σε καποια πραγματα που λες συμφωνω αλλα πιστευω οτι θα ειναι πιο ευκολο για καποιον που δεν εχει ξανασχοληθει με το ενυδρειο να αρχισει με ψαρια που δεν χρειαζεται επεξεργασια νερου με τυρφες και τετοια.Ετσι θα δει πως λειτουργει ενα ενυδρειο και μετα θα μπορει πιο ευκολα να μπει και σε αλλες διαδικασιες.Σε 30 λιτρα εγω σεν θα προτεινα αυτα τα ψαρια για τους λογους που ειπα στο πιο πανω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ταλαιπωρία συμφωνώ οτι είναι καλύτερο να ξεκινήσει με άλλο είδος.

Εσύ με ρώτησες αν γίνεται και σε αυτό σου απάντησα.

Μην ξεχνάμε οτι ο φίλος τα είχε ήδη μέσα οπότε δε θεωρείτε πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ταλαιπωρία συμφωνώ οτι είναι καλύτερο να ξεκινήσει με άλλο είδος.

Εσύ με ρώτησες αν γίνεται και σε αυτό σου απάντησα.

Μην ξεχνάμε οτι ο φίλος τα είχε ήδη μέσα οπότε δε θεωρείτε πρόταση.

Το ξερω αλλα τα εχει και με αλλα ψαρια στο 30λιτρο.Καλο θα ειναι να μας πει ο φιλος τι ψαρια εχει και ποσα μεσα στο 30λιτρο του.

Παντως εγω εξακολλουθω να διαφωνω με τα νεον σε 30λιτρο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...