Jump to content

Nα φωτίζω ή να ΜΗΝ φωτίζω??????


trelllos

Recommended Posts

Μέχρι πρότινος ήξερα μόνο την «σκοτεινή» μέθοδο. Πρόσφατα μου είπε ένας γνώστης ότι υπάρχει και η μέθοδος του έντονου φωτισμού, ώστε να έχεις ξέσπασμα άλγης, αλλά μετά να φύγουν.

Για πείτε μου σας παρακαλώ, τι προτείνετε και γιατί…..

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

εγώ γνωρίζω μόνο τη μέθοδο της υπομονής…

..

.. για την άλλη – που δεν γνωρίζω – αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ενδεχόμενο να παλεύεις με άλγη που με τον παραδοσιακό τρόπο ίσος να μην την έβλεπες καθόλου ..

.. είναι πιθανό στη περίοδο συσκότισης κάποια είδη αλγης που υπάρχουν στο βράχο να <<πεθάνουν >> και όταν η φωτοπεριοδος γίνει σωστή .. να έχεις να παλεύεις με πιο <<αδύναμο >> αντίπαλο ..

τα παραπάνω είναι εκτίμηση δική μου και δεν τα έχω διαβάσει κάπου..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος ήξερα μόνο την «σκοτεινή» μέθοδο. Πρόσφατα μου είπε ένας γνώστης ότι υπάρχει και η μέθοδος του έντονου φωτισμού, ώστε να έχεις ξέσπασμα άλγης, αλλά μετά να φύγουν.

Για πείτε μου σας παρακαλώ, τι προτείνετε και γιατί…..

Δεν γνωριζω που το ακουσες αλλα αυτη η τεχνικη ποια ανοικη στο παρελθον. Ο σκοπος ποια ειναι να επιτρεψουμε οσο λιγοτερη αλγη γινεται στο ξεκινημα. Και παρολο που θεωρειται δυσκολο μπορει να γινει. Στην αντιθετη περιπτωση, μπορεις να ακουσεις πολυ κοσμο που ειχε αθελα του βεβαια ξεσπασμα αλγης εαν μετα καταφερε να επεναφερει το ενυδρειο του στα ισια του γρηγορα, καποιες περιπτωσεις

(δεν ειναι λιγες) χρειαστηκε ποιο "δυνατες" λυσεις για να συμβει αυτο. Οταν η αλγη ξεφυγει μετα δεν μαζευεται τοσο ευκολα (αν μαζευτει τελικα) και αυτο μπορουν να στο βεβαιωσουν πολλοι παλιοι του χωρου.

Αναφερεις την σκοτεινη μεθοδο. Αυτο μπορει να γινει σε ενυδρειο αδειο απο κοραλια ομως. Και παλι δεν ειναι τοσο απλα. Ουσιαστικα κανεις μια θεραπεια του βραχου για να φυγει ολη η "κακια" αλγη. Αλλα ενω σε ενα κουβα απλα καθε τοσο αλλαγες νερου και στο τελος βγαζεις τον βραχο σου απο το κουβα και τον βαζεις στο κυριος ενυδρειο σου απαλαγμενο απο βρωμιες κτλ, σε καθαρο νερο. Εαν το κανεις αυτο στο κυριος ενυδρειο σου θα εχεις πολλα προβληματα αφου οτι πεθαινει σαπιζει στο νερο σου και ανεβαζει κατακορυφα νιτρικα και φωσφωρικα. Που ειδικα εαν εχεις υποστρωμα και βρωμισει μετα αστα να πανε. Δυσκολευουν πολυ τα πραγματα.

Ο καλυτερος τροπος για να κρατησεις την αλγη υπο ελεγχο η ακομα και να μην βγει καθολου ειναι να εχεις απαραιτητα αλγοφαγους οργανισμους, καθολου φωσφωρικα απο την πρωτη ημερα του ενυδρειου σου, τα νιτρικα σου υπο ελεγχο και σωστο φωτισμο με κανονικες-ψηλες τιμες ασβεστιου, μαγνησιου και ΚΗ. Απαγορευεται επισης το νερο απο την βρυση γιατι περιεχει παρα πολλες ακαθαρσιες αλλα και η σωστη αλλαγη μεβρανης και προφιλτρων στην αντοιστροφη οσμωση. Πραγματα που κανονικα θα πρεπει ουτος η αλλος να εχεις το νου σου.

Αναφορες θα βρεις πολλες στο ιντερνετ αλλα και στην σχετικη βιβλιογραφια.

Πιστευω να σε βοηθησα. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν κουραρεις πολυ καλα το βραχο σου οπως αναφερει ο Μαριος παραπανω μπορεις να ξεκινησεις με λιγη ωρα φωτισμου την οποια θα αυξανεις σταδιακα...

Ξερω ενυδρειο που εμεινει 5 μηνες χωρις καθολου φως και μονο με ενα clown μεσα και μετα δεν αντιμετωπησε κανενα προβλημα αλγης... για υπερβολικο φωτισμο δεν γνωριζω καποιο ενυδρειο απο κοντα αλλα προσωπικα το φοβαμαι παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου σε αυτά που αναφέρθηκαν μέχρις στιγμής.

Τόσο από την προσωπική μου εμπειρία, όσο και από άλλες πηγές, θεωρώ σαν καλύτερη μέθοδο, την σκοτεινή περίοδο.

Ο βράχος πρέπει να είναι κουραρισμένος, τουλάχιστον για ένα μήνα εκτός ενυδρείου σε δεξαμενή, όσο το δυνατό πιο ρηχή. Κατόπιν τοποθετείται στο ενυδρείο.

Αφού τοποθετηθεί στο κυρίως ενυδρείο, θα διανύσει την λεγόμενη brake in periode. Στο διάστημα αυτό, για ένα περίπου μήνα ήμαστε πολύ επιφυλακτικοί στον έντονο φωτισμό και παρακολουθούμε την ανάπτυξη της άλγης.

Ανάβουμε στην αρχή τα μισά φώτα και για τη μισή φωτοπερίοδο.

Μόλις εμφανιστεί διατομική άλγη, προσθέτουμε τους πρώτους αλγοβόρους οργανισμούς, που είναι τα σαλιγκάρια. Κατόπιν τους ερημίτες και μετά τα αλγοβόρα ψάρια.

Σιγά σιγά αυξάνουμε την φωτοπερίοδο και τον αριθμό των λαμπών, ελέγχοντας πάντοτε τις τιμές των νιτρικών και φωσφορικών, κάνοντας χρήση χημικών υλικών στο φίλτρο.

Η μέθοδος αυτή κατά τη γνώμη μου, είναι η πιο σωστή. Οποιοδήποτε άλλο τρόπο ακολουθήσεις είμαι σίγουρος ότι θα κουραστείς και ίσως απογοητευτείς.

Ο κανόνας πάντως είναι να μην βιαστείς να φορτώσεις το ενυδρείο σου. Θα γίνουν όλα σταδιακά με την ανάλογη υπομονή.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε όπως και τα παιδιά πιο πάνω θα σου έλεγα να δοκιμάσεις την σίγουρη επιλογη.Με την μέθοδο που λες εύκολα αν κάτι πάει στραβά θα παλεύεις για αρκετούς μήνες με την αλγη.Η υπομονή είναι το πολυτιμότερο βοήθημα καθολη την διάρκεια ενασχόλησης μας με το χόμπι ακόμα περισσότερο δε όταν ξεκινάμε κάτι καινούργιο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραία όλα αυτά.

Λοιπόν έχω 6 54άρες Τ5, με δύο ακτινικές και δύο λευκές.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Δηλαδή πόσες και ποιες λάμπες αρχικά, και για πόσες ώρες, με τι ρυθμό να αυξάνω την φωτοπερίοδο?

Sorry αν σας (ξανα)κούρασα αλλά σε καμιά δύο βδομάδες περιμένω τον βράχο, οπότε θα πρέπει να είμαι έτοιμος από γνώσεις. :thumbup:

Επίσης, για τότε, θα χρειαστώ και καμία άλγη (caulerpa ή chaetomorpha). Υπάρχει κάποιος που έχει υπολογίσει «κλάδεμα»?

:welcome:

edit: (χε χε, 2 + 2 ως γνωστόν 4), άρα 2 ακτινικές και 4 λευκές. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε …

.. έτσι όπως το γράφεις .. υποψιάζομαι ότι θα παραλάβεις ακουράριστο βράχο ..

.. σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να μείνει στο σκοτάδι με θερμοστάτη κυκλοφορία νερού και skimmer τουλάχιστο 15 μέρες … από εκεί και πέρα αν παίρνεις καλές μετρήσεις και ανάλογα την κατάσταση του βράχου ξεκινάς τον φωτισμό σιγά σιγά ..

περίμενε και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να παραμείνει ο ακουράριστος βράχος, τουλάχιστον για ένα μήνα εκτός ενυδρείου.

Να μπει στο ενυδρείο, μόνο όταν τα νιτρώδη μηδενιστούν.

Από κει και πέρα, μία παραμονή μιας βδομάδας, μόνο με το φως του δωματίου, επιβάλλεται, ώστε να μπορέσει ο βράχος να προσαρμοστεί στη νέα διάταξη και να γίνει και πάλι λειτουργικός.

Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη (μπορεί και να μην υπάρξουν), τότε μπορεί να αρχίσει σταδιακή φωτοπερίοδος, η οποία ξεκινάει με πέντε ώρες και την αυξάνουμε παρατηρώντας την ανάπτυξη άλγης, αν υπάρξει.

Στην περίοδο αυτή, μόλις εμφανιστεί διατομική άλγη, που εύκολα την παρατηρούμε στα τζάμια, πρέπει να μπουν οι πρώτοι αλγοβόροι οργανισμοί, που είναι τα σαλιγκάρια και οι ερημίτες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά.

Λοιπόν έχω 6 54άρες Τ5, με δύο ακτινικές και δύο λευκές.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Δηλαδή πόσες και ποιες λάμπες αρχικά, και για πόσες ώρες, με τι ρυθμό να αυξάνω την φωτοπερίοδο?

Sorry αν σας (ξανα)κούρασα αλλά σε καμιά δύο βδομάδες περιμένω τον βράχο, οπότε θα πρέπει να είμαι έτοιμος από γνώσεις. :thumbup:

edit: (χε χε, 2 + 2 ως γνωστόν 4), άρα 2 ακτινικές και 4 λευκές. :thumbup:

Εαν εισαι ετοιμος απο θεμα κουραρισματος του βραχου τοτε ξεκινας με τις ακτινικες μονο για καποιες ωρες π.χ. 4-6 σαν αρχη για μια βδομαδα και παρατηρεις τι αλλαγες θα δεις, και μετα ανεβαζεις ανα βδομαδα και απο 1 με 2 ωρες τις ακτινικες μεχρι να φτασεις εκει που θες και ταυτοχρονα με την αυξηση της ωρας στις ακτινικες, ανοιγεις στην αρχη για μια με 2 ωρες τις daylight (τις 2 μονο) μεχρι να φτασεις εκει που θες. Οταν μπουν τα πρωτα φωτοσυνθετικα ζωντανα στο ενυδρειο σου θα βαλεις και τις αλλες 2 λαμπες ημερας να παιζουν. Δεν χρειαζετε να παιζουν ολες οι λαμπες οταν δεν υπαρχει οργανισμος να αποροφηση αυτο το φως ενω η κοραλλινη θα αναπτυχθει μια χαρα και με τις 4 συνολικα λαμπες παρα πολυ καλα. :thumbup:

Θα προτεινα σαν πρωτο κατοικο (ακομα και πριν ανοιξεις ολες τις λαμπες) να βαλεις και ενα καλο tang με σκοπο να τρωει τις διαφορες αλγες που τυχον θα σκασουν μυτη. Αντε με το καλο, και περιμενουμε νεα σου. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφάρμοσα την "πεφωτισμένη" μέθοδο και μάλλον καλά μου πήγε!

Το ενυδρείο στήθηκε αρχικά bare-bottom μόνο με τον βράχο και φώτισα κανονικά από την ημέρα Νο1. Eννοείται ότι δούλεψε skimmer και άνθρακας από την αρχή...

Bare-bottom λοιπόν, ώστε να μπορώ να καθαρίζω εύκολα τα στερεά από τον βράχο, αλλά και να μαζέψω την αναμενόμενη άλγη πάλι με ευκολία. Και έτσι έγινε μέσα σε 1 εβδομάδα είχα τρελό ξέσπασμα derbesia, την οποία εύκολα αφαίρεσα και με το χέρι, ακολούθησε η διατομική και μετά από 20 ημέρες ήμουν ΟΚ. Αλλαγή νερού και ακολούθησε ο αραγωνίτης, έγιναν μετρήσεις για νιτρώδη και μπήκαν και τα πρώτα σαλιγκάρια!

Δεν σας κρύβω ότι στο επόμενο σύστημα θα δοκιμάσω και την "σκοτεινή" μέθοδο!

Οι Αμερικάνοι το αποκαλούν "μαγείρεμα" (LR-cooking) και μοιάζει πολύ με αυτό που προτείνετε...

Βράχος σε ξεχωριστό δοχείο, κατασκόταδο, έντονη κυκλοφορία και skimming! Περιοδικός καθαρισμός των απελευθερούμενων στερεών, αλλαγή νερού και υπομονή!

Just my 2 cents! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εφάρμοσα την "πεφωτισμένη" μέθοδο και μάλλον καλά μου πήγε!

Το ενυδρείο στήθηκε αρχικά bare-bottom μόνο με τον βράχο και φώτισα κανονικά από την ημέρα Νο1. Eννοείται ότι δούλεψε skimmer και άνθρακας από την αρχή...

Bare-bottom λοιπόν, ώστε να μπορώ να καθαρίζω εύκολα τα στερεά από τον βράχο, αλλά και να μαζέψω την αναμενόμενη άλγη πάλι με ευκολία. Και έτσι έγινε μέσα σε 1 εβδομάδα είχα τρελό ξέσπασμα derbesia, την οποία εύκολα αφαίρεσα και με το χέρι, ακολούθησε η διατομική και μετά από 20 ημέρες ήμουν ΟΚ. Αλλαγή νερού και ακολούθησε ο αραγωνίτης, έγιναν μετρήσεις για νιτρώδη και μπήκαν και τα πρώτα σαλιγκάρια!

Δεν σας κρύβω ότι στο επόμενο σύστημα θα δοκιμάσω και την "σκοτεινή" μέθοδο!

Οι Αμερικάνοι το αποκαλούν "μαγείρεμα" (LR-cooking) και μοιάζει πολύ με αυτό που προτείνετε...

Βράχος σε ξεχωριστό δοχείο, κατασκόταδο, έντονη κυκλοφορία και skimming! Περιοδικός καθαρισμός των απελευθερούμενων στερεών, αλλαγή νερού και υπομονή!

Just my 2 cents! :thumbup:

Πω, πω χαρα στο κουραγιο σου. Παλι καλα που εχεις μικρο σχετικα ενυδρειο. Φαντασου να εκανες ολη αυτη τη δουλεια σε κανα θηριο? :(

Ο βραχος κατα την γνωμη μου θελει δουλεια πριν μπει στο ενυδρειο. Οσο κουραρισμενος και εαν ειναι πριν για να εισαι απολυτα σιγουρος. Τον δικο μου τον ειχα κανει θεραπεια ετσι για 4 μηνες. Το σκιμμερ εβγαζε τους 3 πρωτους μηνες οτι μπορεις να φανταστεις :( , στο πατο του ενυδρειου θεραπειας ειχε καθε 15 ημερες 1 ποντο σκονη και ολα αυτα που πεταξα απο αυτο το ενυδρειο σε 4 μηνες θα ειχαν φυσικα μπει στο κυριως με οτι συνεπεια θα ειχε αυτο για τη σωστη αρχη του... Αλλαγη νερου καθε 15 ημερες και σκουπα στο γυμνο πατο για φαινετε καλα η βρωμια και να φευγει. Ειχα πλανο να το αφησω 3 μηνες αλλα επειδη ακομα ψιλοεβγαζε το αφησα παραπανω. Ετσι περιπου στους 3,5 μηνες εκοψε σχεδον τελειως να βγαζει βρωμια και στον πατο και στο σκιμμερ οποτε και ειπα ποια πως επιτελους ημουν ετοιμος...

Ο βραχος οσο ποιο καλος ειναι, εχει και πολυ παραπανω ζωη. Ετσι δεν ειναι? ΠΟλυς κοσμος νομιζει πως ο καλος βραχος με πολυ ζωη πανω του δεν θελει ιδιαιτερο κουραρισμα. Λαθος μεγαλο!! Οσο ποιο πολυ ζωη, τοσο ποιο καλο κουραρισμα για να φυγουν τα ψοφια που εχει απο το υπερατλαντικο ταξιδι. Αυτο ειναι αναλογικο. Αρα θελει και ποιο πολυ υπομονη. Τη ζωη που εχει δεν τη χανει, παρολο που λογικα μπορει να φοβομαστε οτι θα συμβει. Παραλογο (?) ισως, ομως δεν συμβαινει αυτο. :thumbup:

Πανο οταν το κανεις με το σωστο κουραρισμα και δεις τα αποτελεσματα που θα εχεις απο τον πρωτο μηνα που θα παιζει στο ενυδρειο σου με φωτα, θα δεις πως δεν υπαρχει γυρισμος.. Ο βραχος πεταει. Η κοραλλινη αρχιζει και καλυπτει τα παντα, η αλγη εχει κανει φτερα και με σωστη ροη και τιμες στο ενυδρειο θα πνιγεις στην κυρια κοραλλινη.. Οχι ασχημα ετσι? :welcome:

Υστ Σε μελλοντικο update, θα υπαρχει ενα σχετικο αρθρακι, που να εξηγει 5 πραγματα. Ειναι χρησιμο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό που λες,Μάριε, σχετικά με το κουράρισμα του βράχου, όσο καλής ποιότητας και αν είναι! Ακόμη και ο βράχος, που πουλιέται ως κουραρισμένος, καλό είναι να υφίσταται επιπλέον κουράρισμα!

Και όντως από κοραλίνη ο Μάριος μπορώ να πω...ότι πάει ΚΑΛΑ! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω χαρα στο κουραγιο σου. Παλι καλα που εχεις μικρο σχετικα ενυδρειο. Φαντασου να εκανες ολη αυτη τη δουλεια σε κανα θηριο? :(

Ο βραχος κατα την γνωμη μου θελει δουλεια πριν μπει στο ενυδρειο. Οσο κουραρισμενος και εαν ειναι πριν για να εισαι απολυτα σιγουρος. Τον δικο μου τον ειχα κανει θεραπεια ετσι για 4 μηνες. Το σκιμμερ εβγαζε τους 3 πρωτους μηνες οτι μπορεις να φανταστεις :thumbup: , στο πατο του ενυδρειου θεραπειας ειχε καθε 15 ημερες 1 ποντο σκονη και ολα αυτα που πεταξα απο αυτο το ενυδρειο σε 4 μηνες θα ειχαν φυσικα μπει στο κυριως με οτι συνεπεια θα ειχε αυτο για τη σωστη αρχη του... Αλλαγη νερου καθε 15 ημερες και σκουπα στο γυμνο πατο για φαινετε καλα η βρωμια και να φευγει. Ειχα πλανο να το αφησω 3 μηνες αλλα επειδη ακομα ψιλοεβγαζε το αφησα παραπανω. Ετσι περιπου στους 3,5 μηνες εκοψε σχεδον τελειως να βγαζει βρωμια και στον πατο και στο σκιμμερ οποτε και ειπα ποια πως επιτελους ημουν ετοιμος...

Ο βραχος οσο ποιο καλος ειναι, εχει και πολυ παραπανω ζωη. Ετσι δεν ειναι? ΠΟλυς κοσμος νομιζει πως ο καλος βραχος με πολυ ζωη πανω του δεν θελει ιδιαιτερο κουραρισμα. Λαθος μεγαλο!! Οσο ποιο πολυ ζωη, τοσο ποιο καλο κουραρισμα για να φυγουν τα ψοφια που εχει απο το υπερατλαντικο ταξιδι. Αυτο ειναι αναλογικο. Αρα θελει και ποιο πολυ υπομονη. Τη ζωη που εχει δεν τη χανει, παρολο που λογικα μπορει να φοβομαστε οτι θα συμβει. Παραλογο (?) ισως, ομως δεν συμβαινει αυτο. :thumbup:

Πανο οταν το κανεις με το σωστο κουραρισμα και δεις τα αποτελεσματα που θα εχεις απο τον πρωτο μηνα που θα παιζει στο ενυδρειο σου με φωτα, θα δεις πως δεν υπαρχει γυρισμος.. Ο βραχος πεταει. Η κοραλλινη αρχιζει και καλυπτει τα παντα, η αλγη εχει κανει φτερα και με σωστη ροη και τιμες στο ενυδρειο θα πνιγεις στην κυρια κοραλλινη.. Οχι ασχημα ετσι? :welcome:

Υστ Σε μελλοντικο update, θα υπαρχει ενα σχετικο αρθρακι, που να εξηγει 5 πραγματα. Ειναι χρησιμο. :thumbup:

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, λόγω προσωπικής μου εμπειρίας.

Η μόνη μας διαφορά είναι ότι η περίοδος "κουραρίσματος" του βράχου, διήρκεσε σε μένα, περίπου δύο μήνες.

Από τη στιγμή, που άναψα τα φώτα, σε πλήρη χρονοπερίοδο, ο βράχος έδειξε την "ζωντάνια" του. Algea bloom, brake in periode, έστω και λίγη άλγη σε κάποια σημεία, τα είχα δει μόνο σε φωτογραφίες.

Μετά από ενάμιση, περίπου, μήνα πλήρους λειτουργίας, με κάποιο στοκ και ανάλογο τάισμα, τα νιτρικά μηδενίστηκαν, ενώ σύμφωνα με τις θεωρίες, αυτό έπρεπε να συμβεί στο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...