Jump to content

Ασθενεια σε guppy-Συμπτώματα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα ενυδρείο 30 Lit (προς αναμονή για μεταφορά των ψαριών σε 120 Lit-μέχρι να στρώσει το νερό) και έχω μέσα 15 guppy ( 9 μικρά & 6 μεγάλα) και ένα γλύφτη. Αλλάζω το νερό(1/3) κάθε 6-7 μέρες, τα ταίζω 1 φορά την ημέρα και οι μετρήσεις για ph (περίπου 7,5) και αμμωνία (περίπου στο μηδέν) είναι καλές.

Τις τελευταίες μέρας μου πέθαναν 2 θηλυκά (μεγάλα-ενήλικα).

Το πρώτο είχε πρόσφατα γεννήσει (προφανώς φαγώθηκαν τα μικρά-δεν είδα κανένα) και μετά την γέννα παρατήρησα τα εξής :

α) Πριν εκδηλωθεί έντονα το πρόβλημα το έβλεπα να "ξύνει" τα βράγχια του στις επιφάνειες των φυτών(παίρνοντας φόρα).

β) Σταδιακά έχασε βάρος (ξεπρήστηκε η κοιλιά του) αλλά δεν θεώρησα ότι συμβαίνει κάτι, νομίζοντας ότι δεν ήταν πλέον έγκυος,

γ) κολυμπούσε στατικά, στο βυθό κουνώντας την ουρά του "μονοκόματα",

δ) δεν μπορούσε να ισορροπήσει (το μπροστά μέρος το σώματος του) ανέβαινε πιο ψηλά,

ε) προσπαθούσε να βρίσκει σημεία σκοτεινά π.χ. μέσα σε πυθάρι,

στ) και πριν το τέλος η ουρά του από σχήμα βεντάλιας συρρικνώθηκε(έγινε ορθογώνια), και τα βράγχια του κοκκίνισαν

ελαφρώς -αν μπορώ να το πω αυτό- συγκρίνοντας το με τα άλλα ψάρια.

Αυτό κράτησε περίπου μία εβδομάδα.

Μετά από αυτό ακολούθησε το άλλο ψάρι χωρίς να έχει προηγηθεί εγκυμοσύνη, και με πιο γρήγορη εμφάνιση συμπτωμάτων εντοπίζοντας :

α)αδυναμία ανάπτυξης αφού το αγόρασα (πριν δύο μήνες) με κάποια άλλα θηλυκά και τα άλλα έγιναν μεγαλύτερα

β)απώλεια στήριξης (το μπροστά μέρος ανέβαινε πιο ψηλά)

γ)η ουρά του , από βεντάλια έγινε ορθογώνια και την κουνούσε μονοκόμματα.

Δεν ξέρω αν βοηθάω με την περιγραφή των συμπτωμάτων.

Είναι κάποια ασθένεια και πως μπορώ να την αντιμετωπίσω.

Επειδή είμαι προς αναμονή για να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο, αν ρίξω τυχόν φάρμακα, μπορεί να επηρεαστούν τα άλλα ψάρια;

Είδα τον πίνακα των ασθενειών, από το site αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η ασθένεια (λόγω κοινών συμπτωμάτων μεταξύ ασθενειών).

Ευχαριστώ, και συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εχει εσωτερικη βακτηριακη λοιμωξη και καλο θα ειναι να κανεις θεραπεια.

Θα κανεις την θεραπεια στο ενυδρειο που ειναι τωρα και μετα θα τα μεταφερεις.

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...