Jump to content

Diy λιπασμα


Recommended Posts

εχω διαβασει κατα καιρους διαφορα για diy λιπασμα αλλα ποτε δε μπορεσα να καταλαβω τη δοσολογια... το αμμωνιο το λαμβανουν τα φυτα πιο ευκολα απο οτι το ΝΟ3 αλλα ειναι τοξικο για τα ψαρια, το ΝΟ3 το παιρνουν πιο δυσκολα τα φυτα και ειναι ευκολη τροφη για τις αλγεις... πιο ειναι τι πιο ιδανικο λιπασμα τελικα?? ακομη και σε ενυδρεια χωρις co2 αλλωστε το λιπασμα δεν αφορα μονο τα φουλ φυτεμενα ενυδρεια....

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει κατα καιρους διαφορα για diy λιπασμα αλλα ποτε δε μπορεσα να καταλαβω τη δοσολογια... το αμμωνιο το λαμβανουν τα φυτα πιο ευκολα απο οτι το ΝΟ3 αλλα ειναι τοξικο για τα ψαρια, το ΝΟ3 το παιρνουν πιο δυσκολα τα φυτα και ειναι ευκολη τροφη για τις αλγεις... πιο ειναι τι πιο ιδανικο λιπασμα τελικα?? ακομη και σε ενυδρεια χωρις co2 αλλωστε το λιπασμα δεν αφορα μονο τα φουλ φυτεμενα ενυδρεια....

Αν εννοεις diy λιπασμα τις σκονες,ειναι για πιο εμπειρους χομπιστες.Το no3 ειναι τροφη για τα φυτα μας

Link to comment
Share on other sites

το πιο ιδανικο ειναι κατι το σχετικο. ολα χρειαζονται ειτε λιγο ειτε πολυ.προσωπικα θα εβαζα πρωτο το καλλιο σαν ποσοτικα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

σε τι δοσολογια? εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο... παντα ομω το καλιο παει σε συνδιασμο με κατι αλλο... πχ νιτρικο καλιο... τα νιτρικα ομως ευδοκιμουν τις αλγεις...

Link to comment
Share on other sites

σε τι δοσολογια? εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο... παντα ομω το καλιο παει σε συνδιασμο με κατι αλλο... πχ νιτρικο καλιο... τα νιτρικα ομως ευδοκιμουν τις αλγεις...

Φιλε ευδοκιμουν στην περιπτωση που μπει παραπανω στο ενυδρειο και 'χωρτασουν' τα φυτα σου τοτε τρεφονται και οι αλγες.

Αν βαζεις τις σωστες αναλογιες οταν χρειαζονται δεν θα εχεις αλγες.

Τωρα για να βρεις τις αναλογιες πρεπει να εχεις εμπειρια και πολλα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την ιστοδελιδα θα βρεις DIY λιπασματα και δοσολογιες:www.csd.net

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξε όλο αλλα δε βρήκα κάτι.. Σε πιο σημείο γράφει για δοσολογιες;;

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξε όλο αλλα δε βρήκα κάτι.. Σε πιο σημείο γράφει για δοσολογιες;;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2348

Τσεκαρε και κατι δικο μας που ισως σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε με βοηθάει ακριβώς... Απλά στην προκειμένη περίπτωση που αντιμετωπίσω εγω στο ενυδρειο μου.. Τα ΝΟ3 είναι απο 5-10ppm με τ τεστ της ΑΡΙ. Σκέφτομαι να βάλω kno3 θα πειραματιστω μόνος μου και θα σας πω αποτελέσματα... Η περίσσια καλιου στο ενυδρειο έχει κάποια επίπτωση;;; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

το καλλιο μην το φοβασαι.βεβαια μην το παρακανεις κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Το νιτρικο κάλιο επιρρεαζει τα ψαρια;;; (σε ελάχιστη ποσότητα εννοείτε) το έχει χρησιμοποιήσει κανεις;; Θελω να το ανάβασω κατα 5ppm... Η περιεκτικότητα του θα παραμένει σταθερή η θα πρέπει να κάνω αλλαγές νερού μια φορά την εβδομαδα για παράδειγμα για να κάνει reset το σύστημα;;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την ιστοδελιδα θα βρεις DIY λιπασματα και δοσολογιες:www.csd.net

Αυτή η ιστοσελίδα δεν ισχύει προ πολλού

Ο chuck έχει κάνει 2 μετακομίσεις απο τότε

Η ιστοσελίδα του όμως υπάρχει σαν backup εδώ που μάλλον θα ενδιαφέρει τον Μιχάλη

και αυτό

Το νιτρικο κάλιο επιρρεαζει τα ψαρια;;; (σε ελάχιστη ποσότητα εννοείτε) το έχει χρησιμοποιήσει κανεις;; Θελω να το ανάβασω κατα 5ppm... Η περιεκτικότητα του θα παραμένει σταθερή η θα πρέπει να κάνω αλλαγές νερού μια φορά την εβδομαδα για παράδειγμα για να κάνει reset το σύστημα;;

Το νιτρικό κάλιο θα το συναντήσεις σε μορφή χαμηλής καθαρότητας και υψηλής καθαρότητας.

Όσο πιο καθαρό, τόσο πιο ακριβό!

Όσο πιο καθαρό, τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις.

Δεν χρειάζεται να κάνεις reset απο την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρός λόγος

Εχεις αρκετό δρόμο να διανύσεις μέχρι το DIY

Οπότε κάνε πρώτα ένα καλό διάβασμα και επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστοσελίδα δεν ισχύει προ πολλού

Ο chuck έχει κάνει 2 μετακομίσεις απο τότε

Η ιστοσελίδα του όμως υπάρχει σαν backup εδώ που μάλλον θα ενδιαφέρει τον Μιχάλη

και αυτό

Εχω μεινει πολυ πισω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το νιτρικό κάλιο θα το συναντήσεις σε μορφή χαμηλής καθαρότητας και υψηλής καθαρότητας.

Όσο πιο καθαρό, τόσο πιο ακριβό!

Όσο πιο καθαρό, τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις.

ξερει κανεις που μπορω να βρω Kno3 πολυ καλης ποιοτητας?? εχω ακουσει για καπου στη Σωκρατους στην αθηνα..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που διαβασα το επιπεδο των νιτρικων πρεπει να ειναι αναλογο των φωσφορικων... σωστα ?? το οποιο δε λεει ποιο ειναι...πχ 1 προς 10...

Link to comment
Share on other sites

η bba ειναι αποτελεσμα ελλειψης νιτρικων σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...