Jump to content

βερνικι θαλασσης


Nikitas

Recommended Posts

πηρα το yacht varnish της χρωμολακ το οποιο γραφει βερνικι θαλασσης με φιλτρα uv. το προβλημα ειναι πως πισω γραφει "R51/53 τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους. μπορει να προκαλεσει μακροχρονιες δυσμενεις επιπτωσεις στο υδατινο περιβαλλον". η ερωτηση τωρα. αναφερεται οταν ειναι σε υγρη μορφη? εγω τι να κανω να βαψω το καπακι μου με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι. Βερνίκι νερού να χρησιμοποιήσεις. Κοίτα στις κατασκευές, κάπου είχα δει σχετική αναφορά, αλλά δεν θυμάμαι.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να το βάψεις το καπάκι.Οχι όμως αντικείμενο που είναι μέσα στο νερό.Το R51/53 αναφέρετε στό δοχείο διότι πέριέχει white spirit το οποίο όμως είναι διαλυτικό και θα εξατμιστεί όταν στεγνώσει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που χαρακτηρίζομαι σαν υπερβολικός συνήθως, δεν θα το χρησιμοποιούσα για τίποτα σχετικό με ενυδρείο. Ούτε καν για να βάψω κάτι μέσα στο δωμάτιο με τα ενυδρεία. Γι αυτό και τάχω αφήσει όλα άβαφα τα ξύλα (όχι καπάκια). Γενικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ ουσίες... Οσο για το συγκεκριμένο διαλυτικό, είναι κατ' εξοχήν καρκινογόνο και προσωπικά προτιμώ το νέφτι όταν δουλεύω τέτοια χρώματα.

Εκτίμησή μου είναι ότι δεν κάνει. Τώρα, πάρε γνώμες από όλους και πράξε αναλόγως.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω οτι το καπακι θα εφαπτεται στο ενυδρειο στο πανω μερος του. μηπως να το παω πισω να παρω ενα βερνικι νερου?

διαβασα οτι υπαρχει βερνικι νερου με βαση πολυορεθανη ισχυει?και οτι ειναι ακινδυνο....

Έγινε επεξεργασία - Nikitas
Link to comment
Share on other sites

Ένα ανάλογο βερνίκι χρησιμοποίησα και εγώ πριν από κανα δυο μήνες για ένα καπάκι που έβαψα. Είδα καθυστερημένα τις προειδοποιήσεις.

Μετά από δύο μήνες, δεν ξέρω αν επιρεάζει τα ψάρια, όλα δείχνουν ΟΚ, πάντως πάνω στο καπάκι εμφανίζεται μούχλα (πολύ λίγη) που σημαίνει ότι η μούχλα δεν δηλητηριάζεται από τις ουσίες του χρώματος οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tο white spirit στα ελληνικά λέγετε καθαρό πετρελαιο.Ανετα ένα φορτηγό κινείται με white spirit και με μηδενικές εκπομπές καυσαερίων.Εαν το πετρέλαιο ήταν καρκινογόνο θα έιχαν καταργηθεί και όλες οι πετρελαιομηχανές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...και κατι ασχετο.πρωτος σκεφτικα να φτιαξω καπακι για το ενυδρειο και μεχρι να το ξεκινησω 5 ατομα το σκεφτηκαν και το υλοποιησαν σε χρονο μηδεν αφηνοντας με στη τελευταια θεση μακραν........μηπως ειμαι τεμπελης τελικα? :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Tο white spirit στα ελληνικά λέγετε καθαρό πετρελαιο.Ανετα ένα φορτηγό κινείται με white spirit και με μηδενικές εκπομπές καυσαερίων.Εαν το πετρέλαιο ήταν καρκινογόνο θα έιχαν καταργηθεί και όλες οι πετρελαιομηχανές.

Φίλε koumparos δεν είμαι χημικός, αντίθετα οι γνώσεις μου σχετικά είναι πολύ περιορισμένες. Αλλά έχοντας αδελφό χημικό στο ΓΧΚ μπορώ να έχω πρόσβαση σε κάποια στοιχεία. Ετσι λοιπόν μπορώ να σου πω με σχετική ασφάλεια τα εξής:

Το white spirit στα ελληνικά δεν λέγεται "καθαρό πετρελαιο" αλλά Πετρελαϊκός αιθέρας (ελαφρύ πετρέλαιο). Εχει όμως απαγορευτεί με νόμο του Ελληνικού Κράτους να αναφέρεται στην ονομασία του ο οποιοσδήποτε όρος "πετρέλαιο", θεωρούμενος σαν παραπλανητικός. Επίσης έχει απαγορευθεί να αναφέρεται στις ιδιότητές του ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν καύσιμο οποιασδήποτε χρήσης. Περιέχει ποσότητες Βενζολίου που είναι σαφώς καρκινογόνο. Επίσης, υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία περί επικινδύνων ουσιών, που στις λίστες της αναφέρεται η επικινδυνότητα του white spirit και θέτονται κάποιες προϋποθέσεις για τη χρήση του, με σαφή αναφορά στην επικινδυνότητά του.

Και όσο για αυτό που λες ότι "...Εαν το πετρέλαιο ήταν καρκινογόνο θα έιχαν καταργηθεί και όλες οι πετρελαιομηχανές", έχω να πω ότι υπάρχουν πολλά στραβά στον κόσμο μας που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν, αλλά το σύστημα παραγωγής και οικονομίας έχει θέσει πιο πάνω απο την ασφάλεια του πληθυσμού, το κέρδος...

Οι άνθρωποι για το σύστημα δεν είναι άνθρωποι, αλλά μέσο παραγωγής κέρδους... :blink:

Και κλείνοντας να πω ότι ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα είναι ότι και το κάπνισμα είναι καρκινογόνο, αλλά δεν είδα καμιά πολιτικοοικονομική εξουσία να βγάζει νόμο απαγόρευσης της παραγωγής τσιγάρων... :)

ΥΣ: Παρ' όλ' αυτά, είμαι κι εγώ μανιώδης καπνιστής, αλλά αυτό είναι τελείως άλλο θέμα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

http://64.233.161.104/search?q=cache:ix_kZ...t=clnk&cd=1

Δεν ξέρω αν το γράφω καλά αλλά αυτή είναι μια διευθύνση για το safety data sheet του white spirit.

Δεν αναφαίρει πουθενα για καρκινογόνο.

Ούτε εγω είμαι χημικός αλλα λόγω επαγγέλματος "παραγωγή χρωμάτων και βερνικιών" γνωρίζω αυτά που ξέρω.Το white spirit είναι ένα από τα υλικά που χρησιμοποίω.

Και στην τελική όταν το χρώμα στεγνώσει το υλικό αυτό δεν περιέχετε στο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...