Jump to content

Scleractinian Dominance!


panosb

Recommended Posts

Τα παρακάτω links είναι προς τέρψην οφθαλμών και απευθύνονται σε όσους έχουν εμμονή με τα sps κοράλια, Βέβαια όσοι τα παρακολουθήσουν σίγουρα θα αποκτήσουν!

Δικά σας:

link

απευθείας από τους καλόγουστους γείτονες συνχομπίστες στην Ιταλία

Απίστευτοι οι Ιταλιάνοι? :)

Link to comment
Share on other sites

Α!

Τα links είναι λίγο "να καούν οι ADSL", ιδιαίτερα photo-intensive, οπότε όσοι διαθέτουν απλή dial-up πρόσβαση

θα δεινοπαθήσουν!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω links είναι προς τέρψην οφθαλμών και απευθύνονται σε όσους έχουν εμμονή με τα sps κοράλια, Βέβαια όσοι τα παρακολουθήσουν σίγουρα θα αποκτήσουν!

Απίστευτοι οι Ιταλιάνοι? :)

Που θα παει, σιγα σιγα τους φτανουμε! Μαγεια τα sps, φαινετε η ηλικια τους και η καλη περιποιηση τους. Ποτε ειπαμε πως ερχονται sps? :blink:

Link to comment
Share on other sites

στο R.C

το ενυδρείο του Broggi

θεϊκό ενυδρείο :) … πρότυπο ομορφιάς .. φοβερό … βάζει νέα πρότυπα στα γούστα μου

.. γνήσιο ιταλικό :ballistic:

τα υπόλοιπα ζηλευτά .. υπέροχα .. καταπληκτικά .. αλλά πολύ φορτωμένα .. μερικά μοιάζουν με βιτρίνα sps

σε αυτό το επίπεδο – που θα είμαι ευτυχισμένος αν φτάσω στην επόμενη πενταετία :blink:

.. κάπως πρέπει να κρίνεις για να πεις μια γνώμη .. για αυτό λέω ότι του Brggi διαφέρει …

..αν τα δω σε σχέση με το δικό μου …… όλα είναι εκτυφλωτικά :blush: ……

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αποφεύγαμε τις συγκρίσεις, αλλά νομίζω ότι η εποχή της μιζέριας στο χόμπυ μας έχει

λήξει οριστικά! Με μεράκι πια, υπομονή και σωστή συντήρηση, καθώς και όμορφες εισαγωγές

ζωντανών, είναι θέμα χρόνου να φτάσουμε να έχουμε τέτοια κοσμήματα στα σπίτια μας!

:)

Link to comment
Share on other sites

ελεος τι εχουν φτιαξει

εκτοςαπο τρομερο cache

εχουν κ φοβερες γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμορφα τα ενυδρεία τον γειτόνων

Αυτή η φράση του Πάνου με βρίσκει και εμένα απόλυτα σύμφωνο.

Με μεράκι πια, υπομονή και σωστή συντήρηση, καθώς και όμορφες εισαγωγές

ζωντανών, είναι θέμα χρόνου να φτάσουμε να έχουμε τέτοια κοσμήματα στα σπίτια μας!

:):blush::blink::thumbup::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί :

Μια εικόνα...Χίλιες λέξεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα, ότι η περίοδος της μιζέριας, στον Ελληνικό χώρο, ανήκει πλέον στο παρελθόν.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ιδιαίτερη δυσκολία για να παρουσιάσουμε παρόμοια, Ελληνικά, ενυδρεία.

Το μόνο πρόβλημα, που υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα, είναι τα τιμολόγια της ΔΕΗ, η οποία αντί να ανταμείψει τον καλό πελάτη της... τον τσεκουρώνει!!!! Δεν είναι ανήκουστο?

Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΗ μας θεωρεί σπάταλους και επιζήμιους για την εθνική οικονομία ..

.. και όχι καλούς πελάτες.. είναι ένα πρόβλημα για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα…

… η μάλλον .. κάτι άκουσα για τους πολύτεκνους… όσοι θέλουν μπορούν να ενταχθούν στη συμπαθή αυτή τάξη και να έχουν τα ανάλογα οφέλη ..

.. δεν ξέρω αν θα μπορούσα επίσημα να υιοθετήσω μερικά tang .. και να μετράω για πολύτεκνος.. :)

Link to comment
Share on other sites

.. δεν ξέρω αν θα μπορούσα επίσημα να υιοθετήσω μερικά tang .. και να μετράω για πολύτεκνος.. :)

Και εγω, ΚΑΙ ΕΓΩ!! :ballistic:

Το ρευμα ειναι μια πονεμενη ιστορια οντως, βεβαια αναφερθηκατε σε αγορες κοραλιων και συμφωνω απολυτα ποια με τον ρυθμο που ερχονται. Επιτελους εχουμε επιλογες και κοραλια. Απλα να θεσω ενα αλλο λεπτο ζητημα. Για εμενα πολυ μελλον εχει επισης και η υγιεις ανταλλαγη μικρων κοματιων frags αναμεσα στους χομπιστες. Σιγουρα σηκωνει πολυ ευχαριστη συζητηση και ετσι εκανα μια αναφορα, ετσι για μαγιά.. :blink:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να αποφεύγαμε τις συγκρίσεις, αλλά νομίζω ότι η εποχή της μιζέριας στο χόμπυ μας έχει

λήξει οριστικά! Με μεράκι πια, υπομονή και σωστή συντήρηση, καθώς και όμορφες εισαγωγές

ζωντανών, είναι θέμα χρόνου να φτάσουμε να έχουμε τέτοια κοσμήματα στα σπίτια μας!

:)

Τείνω να συμφωνήσω με τον Πάνο, η περίοδος της μιζέριας για το θαλασσινό ενυδρείο έχει περάσει ανεπιστρεπτί στην Ελλάδα και όπως πάμε έτσι δυναμικά έρχονται ακόμα καλύτερες μέρες, όπως και καλύτερες τιμές πιστεύω. :blink:

Υπάρχουν ήδη αρκετά reef ενυδρεία στην Ελλάδα πολύ όμορφα, υψηλών απαιτήσεων που άν εκτεθούν οι φωτογραφίες τους στο Reef Central να είστε σίγουροι ότι θα αποσπάσουν πολύ κολακευτικά σχόλια.

Κάντε το, ο Θάνος (antesco) και εγώ το κάναμε και το εγχείρημα πέτυχε. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Τείνω να συμφωνήσω με τον Πάνο, η περίοδος της μιζέριας για το θαλασσινό ενυδρείο έχει περάσει ανεπιστρεπτί στην Ελλάδα και όπως πάμε έτσι δυναμικά έρχονται ακόμα καλύτερες μέρες, όπως και καλύτερες τιμές πιστεύω. :)

Υπάρχουν ήδη αρκετά reef ενυδρεία στην Ελλάδα πολύ όμορφα, υψηλών απαιτήσεων που άν εκτεθούν οι φωτογραφίες τους στο Reef Central να είστε σίγουροι ότι θα αποσπάσουν πολύ κολακευτικά σχόλια.

Κάντε το, ο Θάνος (antesco) και εγώ το κάναμε και το εγχείρημα πέτυχε. :blink:

Όντως πολύ εντυπωσιακή η Ελληνική παρουσία στο Reef Central με πολύ καλά σχόλια.

Νομίζω, όμως ότι οι παρουσιάσεις έπεσαν πολλές στο ίδιο θέμα και η προσθήκη περισσότερων θα κουράσει. Μπορούμε, όμως να ανοίξουμε διάφορα νέα θέματα, μέσα στα οποία θα μπορούσαμε να προβάλουμε το έργο μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τελικά και χωριστή παρουσίαση του ενυδρείου μου στο Reef Central με τίτλο manos'reef στους sps keepers και έτυχε μπορώ να πώ ανέλπιστα καλής υποδοχής. :) Να σας πώ δε ότι ο Skipper που είναι από τα αφεντικά του RC μου έστειλε μήνυμα άν θα με ενδιέφερε να παρουσιαστεί το ενυδρείο μου σαν ενυδρείο του μήνα σε έναν από τους επόμενους μήνες ίσως και τον Δεκέμβριο. :blink: Τους εντυπωσίασε λέει ο σχετικά φτωχός εξοπλισμός μου σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα.

Ετσι για να δουν οι Αμερικάνοι ότι υπάρχουν και αλλού αξιόλογα reef ενυδρεία. Ετσι του έστειλα όλο το υλικό που μου ζήτησε και περιμένω... :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τελικά και χωριστή παρουσίαση του ενυδρείου μου στο Reef Central με τίτλο manos'reef στους sps keepers και έτυχε μπορώ να πώ ανέλπιστα καλής υποδοχής. :blink: Να σας πώ δε ότι ο Skipper που είναι από τα αφεντικά του RC μου έστειλε μήνυμα άν θα με ενδιέφερε να παρουσιαστεί το ενυδρείο μου σαν ενυδρείο του μήνα σε έναν από τους επόμενους μήνες ίσως και τον Δεκέμβριο. :ballistic: Τους εντυπωσίασε λέει ο σχετικά φτωχός εξοπλισμός μου σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα.

Ετσι για να δουν οι Αμερικάνοι ότι υπάρχουν και αλλού αξιόλογα reef ενυδρεία. Ετσι του έστειλα όλο το υλικό που μου ζήτησε και περιμένω... :thumbup:

Μπραβο Μανο! :) Μακαρι να πανε ολα καλα και να σε δουμε συντομα! :wheelchair: Τα τελευταια χρονια εχουν γινει αλματωδη βηματα απο το μιζερο παρελθον που ηταν το χομπι οταν ξεκιναγα πριν μια πενταετια περιπου. Σιγα σιγα καναμε τα βηματα σε γνωση και οταν ποια ηλθε η στιγμη να εχουμε και στοκ καλο ηλθε το μπαμ. Το οποιο βεβαια και συνεχιζετε ραγδαια και ειναι κατι που χαιρομαι παρα πολυ για το χομπι αυτο στην χωρα μας. Αντε για τα καλυτερα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχια του ενυδρειου του Μανου στο Reefcentral ειναι πραγματικα τρομερη! Για πρωτη φορα ενα Ελληνικο ενυδρειο θα κοσμισει το Portal και το περιοδικο του μεγαλυτερου παγκοσμια θαλασσινου forum σαν το Ενυδρειο του Μηνα... Η επιτυχια αυτη εκτος απο μεγαλη τιμη στον κατοχο του δειχνει οτι πλεον η χωρας μας δεν υστερει σε πολλα...

Μπραβο Γιατρε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τελικά και χωριστή παρουσίαση του ενυδρείου μου στο Reef Central με τίτλο manos'reef στους sps keepers και έτυχε μπορώ να πώ ανέλπιστα καλής υποδοχής. :) Να σας πώ δε ότι ο Skipper που είναι από τα αφεντικά του RC μου έστειλε μήνυμα άν θα με ενδιέφερε να παρουσιαστεί το ενυδρείο μου σαν ενυδρείο του μήνα σε έναν από τους επόμενους μήνες ίσως και τον Δεκέμβριο. :blink: Τους εντυπωσίασε λέει ο σχετικά φτωχός εξοπλισμός μου σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα.

Ετσι για να δουν οι Αμερικάνοι ότι υπάρχουν και αλλού αξιόλογα reef ενυδρεία. Ετσι του έστειλα όλο το υλικό που μου ζήτησε και περιμένω... :ballistic:

Αν και η επιτυχία σου μου ήταν ήδη γνωστή από καιρό, σου δίνω και από εδώ τα συγχαρητήριά μου!!

Είναι πια καιρός να προβάλουμε το έργο μας έξω από τα σύνορά μας. Πιστεύω να ακολουθήσουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά..με τα sps και τα lps σας...σπάστε τα σύνορα!!! :)

Γιατί όχι και με τα gouramies......

Link to comment
Share on other sites

και όλα αυτά σε μια επαρχιακή πόλη .. σε νησί :):blink::ballistic: ..

..<<ο αγώνας τώρα δικαιώνεται.. >> :blush: ..

.. τι να πω .. είμαι τυχερός που ζω στο Ρέθυμνο και έχω κοντά μου το γιατρό . :thumbup: .

.. χαρές και επιτυχίες κ Μάνο . :wheelchair: :ballistic: .

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά, σας ευχαριστώ θερμά. :)

Πιστεύω πάντως ότι ήδη στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετά ενυδρεία reef που θα εντυπωσίαζαν τους Αμερικάνους άν τους γινόταν μία παρουσίαση στο Reef Central. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!! :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, διαβάσατε τι κάνουν οι Ιταλοί και είναι έτσι τα reef τους???

Χορηγούν ανθρώπινη αυξητική ορμόνη (Human Growth Hormone - HGH)... :rasp:<_<:angry2: Εξ ου πιθανότατα και το πολύ χαμηλό φορτίο σε ψάρια...Φανταστείτε πώς θα είχαν γίνει τα ζώα με τόσες ορμόνες!

Μέσα σε 10 μήνες έχουν επιτύχει ανάπτυξη 2 και 3 ετών...

Τα σχόλια είναι δικά σας! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, διαβάσατε τι κάνουν οι Ιταλοί και είναι έτσι τα reef τους???

Χορηγούν ανθρώπινη αυξητική ορμόνη (Human Growth Hormone - HGH)... :thumbup::angry2::rasp: Εξ ου πιθανότατα και το πολύ χαμηλό φορτίο σε ψάρια...Φανταστείτε πώς θα είχαν γίνει τα ζώα με τόσες ορμόνες!

Μέσα σε 10 μήνες έχουν επιτύχει ανάπτυξη 2 και 3 ετών...

Τα σχόλια είναι δικά σας! :rasp:

αα έτσι .. να σταματήσω λοιπόν να ρίχνω στο καφέ μου το πρωί ..

.. και να ρίχνω στο ενυδρείο. <_<:angry2: .

..

… αν είναι η επιλογή κάποιου αυτή για να μεγαλώσουν τα κοράλλια του ..

.. είναι ένα θέμα .. ..

.. και το άλλο είναι τι συμβαίνει όταν αγοράζεις ένα κοράλλι που έχει μεγαλώσει έτσι..

.. γιατί φαντάζομαι ότι το <<κόλπο >> δεν θα το ξέρουν μόνο οι Ιταλοί χομπίστες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...