Jump to content

Νέο μέλος - χαιρετώ


skbos

Recommended Posts

Νέος στο χόμπυ. Άρχισα το πρώτο μου ενυδρείο πρίν από δύο μήνες.

ενυδρείο "All-Glass", 20 γαλόνια (=75 λίτρα).

φίλτρο Whisper 20 Power Filter (125gph = 475 l/h)

θερμοστάτης (Hydor 100 W)

φωτισμός 1 x 15 W, 9325 K (12 ώρες με χρονοδιακόπτη)

θερμοκρασία 26-27 C

Φυτά: Hygrophila difformis, Ceratopteris thalicroides, Echinodorus bleheri, Cryptocoryne lucens, Nymphea stellata, Cyperus alternifolius, Alternathera reineckii, Microsorium pteropus, Aponogeton sp.

(λίπασμα Tetra FlorPride)

Ψάρια:

  • Danio rerio (7)
  • Xiphophorus maculatus (3: 1 αρσ. & 2 θυλ.)
  • Otocinclus sp. (2)
  • Brachygobius xanthozona (1)
  • Colisa lalia (2, powder blue, αρσ.)
  • Microgeophagus ramirezi (1)
  • Caridina multidentata (4 γαρίδες Amano)

Ιδού και δύο φωτογραφίες.

post-2500-1163663024_thumb.jpg post-2500-1163663047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) στο Aquazone !!!

To χόμπι του ενυδρείου είναι κάτι που έιναι αρκετά συναρπαστικό αλλά παράλληλα χρειάζεται διάβασμα και πολύ υπομονή.

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου για αρχή. Έχω να σου κάνω 2 ερωτήσεις.

1ον. Γιατί επέλεξες τόσο χοντρό χαλίκι για υπόστρωμα. Υπάρχει και κάτι άλλο κάτο από αυτό?

2ον. Η πέτρα που έχεις βάλει δεν είναι ασβεστολιθική? Δηλαδή δεν αυξάνει το pH και την σκληρότητα του νερού σου?

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε skbos ... :)

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια στο ομορφο χομπυ μας ... :ballistic:

Παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο απλα το μονο που δε μου αρεσει ειναι το πολυ χοντρο χαλικι που εχεις χρησιμοποιησει και το οτι θα μου αρεσε πιο πολυ η πετρα να δωσει τη θεση της σε ακομα ενα ξυλο ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας φιλε skbos.Ομορφο το ενυδρειο σου!Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο απλα το μονο που δε μου αρεσει ειναι το πολυ χοντρο χαλικι που εχεις χρησιμοποιησει και το οτι θα μου αρεσε πιο πολυ η πετρα να δωσει τη θεση της σε ακομα ενα ξυλο ... :)

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Σχετικά με το ξύλο ή την πέτρα, ασφαλώς είναι θέμα γούστου, και δέχομαι κάθε νέα ιδέα. Πάντως έτεινα προς την άλλη κατεύθυνση, δηλ. να αντικαταστήσω το ξύλο είτε με άλλη πέτρα (αλλά με χόρτο πάνω της) είτε με πιο μικρό, "ξαπλωμένο" ξύλο.

Επί της ουσίας, στις ερωτήσεις του JDP:

Το χαλίκι δέν είναι ιδιαίτερα χοντρό: είναι μείγμα μεσαίου μεγέθους (περίπου μεταξύ φακής και ρεβυθιού) και λεπτού (σαν τραχανάς). Πάντως δεν έχει άμμο. Το επέλεξα για την εμφάνιση (το μεσαίο) και για τη σταθερότητα των φυτών (το λεπτό).

Το pH είναι 7.2 και η σκληρότητα (GH) περίπου 120 ppm (~7 dH).

Τα πλάτυ, παρεμπιπτόντως, έχουν ήδη γεννήσει δύο φορές. Τα μικρά φαγώθηκαν ήδη....

1ον. Γιατί επέλεξες τόσο χοντρό χαλίκι για υπόστρωμα. Υπάρχει και κάτι άλλο κάτο από αυτό?

2ον. Η πέτρα που έχεις βάλει δεν είναι ασβεστολιθική? Δηλαδή δεν αυξάνει το pH και την σκληρότητα του νερού σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας αγαπητέ skbos.

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου.

Θα συμφωνήσω με τους άλλους για το χαλίκι. Το λεπτό χαλίκι ή η άμμος δείχνει πιο ωραία και σίγουρα συγκρατεί καλύτερα τα φυτά.

Θα έλεγα να μην βγάλεις το ξύλο, αν είναι φυσικό, αλλά να το ξαπλώσεις. Πιστεύω, ότι έτσι θα δείχνει πολύ καλύτερα.

Καλή διαμονή και καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας. :):blink:

Καλη συνεχεια να εχεις.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο αλλα το ξυλο να μην το βγαλεις. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

<_< κι από μένα.

Η ρίζα (ξύλο) που έχεις βάλει εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ (όπως την έχεις τοποθετήσει). Όσον αφορά το χαλίκι θα συμφωνήσω ότι για το δικό μου γούστο θα το ήθελα πιο ψιλό :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...