Jump to content

Αλλαγή aquascape


istellas

Recommended Posts

Μετά από αλλαγές 1-2 μηνών σας δείχνω πως είναι αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου. Αραιώθηκαν τα φυτά, προστέθηκαν ξύλα και δημιουργήθηκε πλέον ένα περισσότερο βιοτοπικό περιβάλλον για τα ψάρια μου. Το μόνο που μένει πλέον είναι να μεγαλώσουν λίγο περισσότερο οι sagittaria subulata που έχω για background και η πολυπόθητη vallisneria spiralis! Άντε και σιγά σιγά να μπουν κάνα δυο δισκάκια ακόμα...

Δεκτά όλα τα σχόλια και οι προτάσεις σας...

20061114.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνεις σιγά-σιγά. Συντομα θα τα καταφέρεις :):blink::ballistic:

Πέρα από την πλάκα, το ενυδρείο είναι υπέροχο και αυτή τη στιγμή που υπάρχει αυτό το κενό στο πίσω μέρος βοηθάει ώστε να εστιάζει το μάτι. Σύντομα όμως φαντάζομαι ότι θα κλείσει από τα φυτά.

Πιστεύω ότι άν βάλεις ένα "focal point" εκεί που κολυμπάνε στη φωτό οι 2 δίσκοι θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Εγώ θα έβαζα μια ρίζα όρθια με τα "πόδια" να δημιουργούν κάτι σαν σπηλιά.

Πάντως είναι θαυμάσιο έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγές 1-2 μηνών σας δείχνω πως είναι αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου. Αραιώθηκαν τα φυτά, προστέθηκαν ξύλα και δημιουργήθηκε πλέον ένα περισσότερο βιοτοπικό περιβάλλον για τα ψάρια μου. Το μόνο που μένει πλέον είναι να μεγαλώσουν λίγο περισσότερο οι sagittaria subulata που έχω για background και η πολυπόθητη vallisneria spiralis! Άντε και σιγά σιγά να μπουν κάνα δυο δισκάκια ακόμα...

Δεκτά όλα τα σχόλια και οι προτάσεις σας...

20061114.jpg

:) omorfo

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι το ενυδρειο δεν ειναι πανεμορφο αλλα θα συμφωνησω και εγω απολυτα με τον φιλο Zorba_The_Freak στο οτι Εγώ θα έβαζα μια ρίζα όρθια με τα "πόδια" να δημιουργούν κάτι σαν σπηλιά.Πιστευω οτι θα γινει πολυ πιο ομορφο χωρις να θελω να το μειωσω οπως ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι πολύ καλή ιδέα... Το μόνο πρόβλημα είναι να βρεις τη ρίζα όπως τη θες... :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγές 1-2 μηνών σας δείχνω πως είναι αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου. Αραιώθηκαν τα φυτά, προστέθηκαν ξύλα και δημιουργήθηκε πλέον ένα περισσότερο βιοτοπικό περιβάλλον για τα ψάρια μου. Το μόνο που μένει πλέον είναι να μεγαλώσουν λίγο περισσότερο οι sagittaria subulata που έχω για background και η πολυπόθητη vallisneria spiralis! Άντε και σιγά σιγά να μπουν κάνα δυο δισκάκια ακόμα...

Δεκτά όλα τα σχόλια και οι προτάσεις σας...

Πανέμορφο!!!

Καλά που πήγαν τα υπόλοιπα φυτά? :):blink::ballistic:

Ευχαριστούμε για τα φυτά σου! Χτες μέχρι τις 11 το βράδυ φυτεύαμε!

Υποθέτω σε ρίζα ψάχνεις κάτι που να μοιάζει με κώνο ώστε να αρχίσουν να γενοβολάνε :blush:

ΜΕ το καλό λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

No1 τι αλλο να πω (Αχ αυτοι οι δισκοι) :):blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

κορυφαιο :)

μου αρεσει που εχει χωρο για να βλεπεις αυτα τα υπεροχα πλασματα.

μπραβο

Link to comment
Share on other sites

...Δεκτά όλα τα σχόλια και οι προτάσεις σας...

Ενυδρείο ΒΙΤΡΙΝΑ !

Προφανώς και αξίζεις συγχαρητήρια για την προσπάθεια, γιατί καταλαβαίνω ότι έχεις προσεγγίσει κατά πολύ το αποτέλεσμα που επιδίωξες. :ballistic:

Η δική μου παρατήρηση όμως, είναι ότι του λείπει η... άλγη! :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παρατήρηση όμως, είναι ότι του λείπει η... άλγη!

H άλγη υπάρχει, απλά δεν αναπτύσσεται.... :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ Γιαννη!!

Κουκλα κουκλα.

Υ.Γ Επισης ολα τα λεφτα ειναι και ο blue diamond(Φτου φτου να μην τον ματιασω).

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απλα ΑΨΟΓΟ! :)

Θα μου αρεσε να εβλεπα κι ενα φυτο σε πιο μπορντω αποχρωση καπου στην αριστερη γωνια,προσωπικη ταπεινη αποψη.

Παντως αυτο που μου αρεσει πιο πολυ ειναι το σχεδιο του καθε φυτου που εναδεικνυει το σχημα και τα χρωματα των ψαριων σου! :ballistic:

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !

Συγχαρητηρια!!

:blink:

Link to comment
Share on other sites

..πραγματικα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ....λες και ειναι ψευτικο..ξερεις, ζωγραφιστο..

αλλα ειναι αληθινο και αυτο το κανει δυο φορες ΥΠΕΡΟΧΟ!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Γιάννη!!!!

Πολύ καλύτερο τώρα.

Τα συγχαρητήριά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια υποκειμενική πρόταση για τα "διαμαντάκια" σου που φαίνονται υπέροχα.

Με μαύρο φόντο ΙΜΗΟ θα "δείχνουν" πολύ περισσότερο. Όπως στα καταστήματα κοσμημάτων .........

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα φυτο μεσα στη μεση αν δε θα εβαζες αλλα

εγω θα το πηγαινα πιο αριστερα παντος

παννεμορφο μπραβω

υ.γ πησω δεξια μπορΕΙ να εΒαζα και κανα κοκκινο ΦΥΤΟ για να σπαει η μονοτονια του πρασινου

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια...

Μαύρο φόντο είχα και μετά από συζητήσεις που διάβασα στο DPH για δισκοενυδρεία και φόντο, αποφάσισα να το αλλάξω. Μιλούσαν για παρατηρήσεις σε ενυδρεία όπου το μαύρο φόντο προκαλεί περισσότερο στρες στα ψάρια...

Όσο για το εχινόδορο στο κέντρο είναι εκεί για να πάρει γρήγορα τα πάνω του και στη συνέχεια θα μεταφερθεί πιο αριστερά.

Πίσω δεξιά δεν μπαίνει τίποτα γιατί η ρίζα της bleheri θα το πνίξει σε χρόνο dt! Σιγά σιγά θα μεγαλώσει και η spiralis που τώρα δεν φαίνεται και το μονότονο "ίσιο" background θα γίνει πιο "κατσαρωτό" :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο post του DPH αναφέρεται σε άγριους δίσκους και ότι με το μαύρο φόντο νομίζουν ότι απο επάνω τους βρίσκεται καταιγίδα κάτι που θεωρώ λογικό για wild δίσκους αλλά όχι για δίσκους εκτροφής που δεν έχουν δεί πότε τους ούτε το πραγματικό φώς της ημέρας πόσο μάλλον να έχουν βιώση μια καταιγίδα.

Προσωπικά με μαύρο φόντο δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στρες και οπτικά μου αρεσει περισότερο. Τελικά αν οι υπόλοιπες συνθήκες είναι σωστές το background αν παίζει κάποιο ρόλο αυτός ΙΜΗΟ είαι μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τέλιο!!!

Όνειρο κάθε ακουαρίστα που ασχολείται με τους δίσκους. Μαρέσει να βλέπω όμορφα αλλά, διαφορετικά ενυδρεία, και οχι ενυδρεία καρμπόν, πχ όλα με μαύρο φόντο.Το κάθε ενυδρείο πρέπει να φέρει ως ενα βαθμό και την υπογραφή του ιδιοκτήτη του.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο post του DPH αναφέρεται σε άγριους δίσκους και ότι με το μαύρο φόντο νομίζουν ότι απο επάνω τους βρίσκεται καταιγίδα κάτι που θεωρώ λογικό για wild δίσκους αλλά όχι για δίσκους εκτροφής που δεν έχουν δεί πότε τους ούτε το πραγματικό φώς της ημέρας πόσο μάλλον να έχουν βιώση μια καταιγίδα.

Προσωπικά με μαύρο φόντο δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στρες και οπτικά μου αρεσει περισότερο. Τελικά αν οι υπόλοιπες συνθήκες είναι σωστές το background αν παίζει κάποιο ρόλο αυτός ΙΜΗΟ είαι μικρός.

Nα επισημάνω ότι στο ενυδρείο μου υπάρχει ένας άγριος δίσκος (Heckel)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...