Jump to content

Eheim 2026


andreas2000gr

Recommended Posts

Εχω ένα Eheim 2026 to οποίο χρησιμοποιώ σαν χημικό- μηχανικό. Το κάτω διαμέρισμα με μακαρόνι και ένα μπλέ σφουγγάρι και το μεσαίο με τη μισή ποσότητα substract, (στην αρχή για βιολογικό μέχρι να ολοκληρώσω τις ποσότητες LR που θέλω να βάλω) και το υπόλοιπο με μία κάλτσα αντιφώσφορο μετά μία κάλτσα άνθρακα και τέλος με υαλοβάμβακα. Επειδή το ενυδρείο μου είναι λίγα λίτρα αντίστοιχα μικρές είναι και οι ποσότητες των χημικών με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα χώρος εαν θέλω για χρησιμοποίηση μπλε σφουγγαριού ας πούμε.

Η ερωτήσεις μου είναι:

-Κάνει να ακουμπάνε οι κάλτσες μεταξύ τους δηλαδή ουσιαστικά ο άνθρακας με τον αντιφώσφορο ή πρέπει να παρεμβάλλω κάτι?

-Η σωστή σειρά είναι πρώτα ο αντιφώσφορος και μετά ο άνθρακας ή το αντίθετο ή δεν παίζει σημασία αφού ούτως ή άλλως ακουμπάνε μεταξύ τους.

-Μου είπαν ότι τα μπλέ σφουγγάρια ανεβάζουν τα νιτρικά σε βάθος χρόνου. Ισχύει?

-Εαν μπορώ να βάλω τον άνθρακα στο skimmer σε ένα ειδικό διαμέρισμα στην έξοδο του νερού να το κάνω ή να το αφήσω στο κάνιστρο. Εχω το Red sea prizm deluxe

-Πόσο ξεπλένετε τον άνθρακα πριν τον βάλετε στο φίλτρο. Οσο τον ξέπλενα έβγαζε μαυρίλα και μου φαίνεται ότι αυτό δεν σταματάει.

-Μπορώ να αντικαταστήσω αργότερα το substract με ένα ειδικό υλικό antinitrate που έχω δει? Σαν πέτρες είναι, της Seachem νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Eheim 2026 to οποίο χρησιμοποιώ σαν χημικό- μηχανικό. Το κάτω διαμέρισμα με μακαρόνι και ένα μπλέ σφουγγάρι και το μεσαίο με τη μισή ποσότητα substract, (στην αρχή για βιολογικό μέχρι να ολοκληρώσω τις ποσότητες LR που θέλω να βάλω) και το υπόλοιπο με μία κάλτσα αντιφώσφορο μετά μία κάλτσα άνθρακα και τέλος με υαλοβάμβακα. Επειδή το ενυδρείο μου είναι λίγα λίτρα αντίστοιχα μικρές είναι και οι ποσότητες των χημικών με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα χώρος εαν θέλω για χρησιμοποίηση μπλε σφουγγαριού ας πούμε.

Η ερωτήσεις μου είναι:

-Κάνει να ακουμπάνε οι κάλτσες μεταξύ τους δηλαδή ουσιαστικά ο άνθρακας με τον αντιφώσφορο ή πρέπει να παρεμβάλλω κάτι?

-Η σωστή σειρά είναι πρώτα ο αντιφώσφορος και μετά ο άνθρακας ή το αντίθετο ή δεν παίζει σημασία αφού ούτως ή άλλως ακουμπάνε μεταξύ τους.

Κανενα προβλημα. Κατα προτιμηση το αντιφωσφωρο μετα τον ανθρακα.

-Μου είπαν ότι τα μπλέ σφουγγάρια ανεβάζουν τα νιτρικά σε βάθος χρόνου. Ισχύει?

Δεν παει ακριβως ετσι. Απλα τα μπλε σφουγγαρια ενω ειναι εκπληκτικα προφιλτρα στις χοντρες βρωμες εχουν το κακο πως ακριβως επειδη κρατανε πολυ βρωμα και δεν καθαριζονται συνηθως τακτικα, οι βρωμες αυτες ξανασαπιζουν και βρωμιζουν το νερο σου και κατα συνεπεια το ενυδρειο σου που με τοσο κοπο προσπαθεις να το κρατησεις καθαρο.

-Εαν μπορώ να βάλω τον άνθρακα στο skimmer σε ένα ειδικό διαμέρισμα στην έξοδο του νερού να το κάνω ή να το αφήσω στο κάνιστρο. Εχω το Red sea prizm deluxe

Δεν εχει σημασια που θα ειναι ο ανθρακας απλα να περναει αρκετο νερο απο εκει για να κανει συνεχεια δουλεια.

-Πόσο ξεπλένετε τον άνθρακα πριν τον βάλετε στο φίλτρο. Οσο τον ξέπλενα έβγαζε μαυρίλα και μου φαίνεται ότι αυτό δεν σταματάει. Ε, λογικο.. Οταν σταματησει ν αβγαζει την χοντρη μαυριλα και απλα βγαζει λιιιγο εως καθολου μαυριλα ειναι ετοιμος. Πολυ καλο ξεπλημα.

-Μπορώ να αντικαταστήσω αργότερα το substract με ένα ειδικό υλικό antinitrate που έχω δει? Σαν πέτρες είναι, της Seachem νομίζω. Οχι δεν κανει, γιατι λειτουργει σε τελειως διαφορετικες συνθηκες απο οτι το substrat. Για να δουλεψει σωστα θελει μικρη ροη (200λιτρα την ωρα νομιζω), κατι οχι ευκολο σε ενα εξωτερικο φιλτρο.

Η εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο σου με ποιο τρπο θα ειναι? Ρωταω μηπως ειναι πολυ δυνατη η ροη εαν μπει με το κλασικο μπαστουνι ή θα ηταν προτιμοτερο κατι σε spray bar. Δεν λεω πως χρειαζετε αλλα μηπως ειναι υπερβολικη η ροη στο αλλο. Δες το στην πραξη και μας λες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Eheim 2026 to οποίο χρησιμοποιώ σαν χημικό- μηχανικό. Το κάτω διαμέρισμα με μακαρόνι και ένα μπλέ σφουγγάρι και το μεσαίο με τη μισή ποσότητα substract, (στην αρχή για βιολογικό μέχρι να ολοκληρώσω τις ποσότητες LR που θέλω να βάλω) και το υπόλοιπο με μία κάλτσα αντιφώσφορο μετά μία κάλτσα άνθρακα και τέλος με υαλοβάμβακα. Επειδή το ενυδρείο μου είναι λίγα λίτρα αντίστοιχα μικρές είναι και οι ποσότητες των χημικών με αποτέλεσμα να υπάρχει ακόμα χώρος εαν θέλω για χρησιμοποίηση μπλε σφουγγαριού ας πούμε.

Η ερωτήσεις μου είναι:

-Κάνει να ακουμπάνε οι κάλτσες μεταξύ τους δηλαδή ουσιαστικά ο άνθρακας με τον αντιφώσφορο ή πρέπει να παρεμβάλλω κάτι?δεν υπάρχει πρόβλημα .. δεν χρειάζεσαι κάποιο χώρισμα..

-Η σωστή σειρά είναι πρώτα ο αντιφώσφορος και μετά ο άνθρακας ή το αντίθετο ή δεν παίζει σημασία αφού ούτως ή άλλως ακουμπάνε μεταξύ τους.είναι προτιμότερο το τελευταίο -όπως πάει το νερό- από αυτά τα δυο υλικά να είναι το απορροφητικό φωσφόρου .. έτσι ώστε να <πιάνει > και ότι φωσφορικά δίνει ο άνθρακας ..αν δίνει.. -

Μου είπαν ότι τα μπλέ σφουγγάρια ανεβάζουν τα νιτρικά σε βάθος χρόνου. Ισχύει?αυτή η φήμη υπάρχει κατά τη γνώμη μου σωστά..

-Εαν μπορώ να βάλω τον άνθρακα στο skimmer σε ένα ειδικό διαμέρισμα στην έξοδο του νερού να το κάνω ή να το αφήσω στο κάνιστρο. Εχω το Red sea prizm deluxe στο κάνιστρο είναι καλύτερα φτάνει να είναι σωστά τοποθετημένος και να μην τον παρακάμπτει το νερό..

-Πόσο ξεπλένετε τον άνθρακα πριν τον βάλετε στο φίλτρο. Οσο τον ξέπλενα έβγαζε μαυρίλα και μου φαίνεται ότι αυτό δεν σταματάει.εγώ το ξεπλένω τόσο έτσι ώστε να φύγει η πολύ μαυρίλα .. κρατώ την κάλτσα κάτω από τρεχούμενο νερό χωρίς να την ανακατεύω και μετά από λίγο περίπου μισό λεπτό το νερό βγαίνει σχεδόν καθαρό ..

-Μπορώ να αντικαταστήσω αργότερα το substract με ένα ειδικό υλικό antinitrate που έχω δει? Σαν πέτρες είναι, της Seachem νομίζω.

για αυτό το υλικό ούτε γνώση ούτε εμπειρία εχω.. και υπάρχουν διιστάμενες απόψεις για την αξία του..

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο σου με ποιο τρπο θα ειναι? Ρωταω μηπως ειναι πολυ δυνατη η ροη εαν μπει με το κλασικο μπαστουνι ή θα ηταν προτιμοτερο κατι σε spray bar. Δεν λεω πως χρειαζετε αλλα μηπως ειναι υπερβολικη η ροη στο αλλο. Δες το στην πραξη και μας λες! :)

Σας ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας. Χρησιμοποιώ το κλασικό μπαστούνι με τις τρύπες αλλά για να εκτονωθεί η ροή δεν το έχω ταπώσει από κάτω και την έξοδο του την στέλνω ψηλά στο πλαινό τζάμι γιατί αλλιώς μου σκάβει την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πριν από τον άνθρακα να μπαίνει σφουγγάρι ώστε να κρατάει τα μικρά σωματίδια που βουλώνουν τους πόρους του και μειώνουν έτσι την απόδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

discos δεν σε πήρα χαμπάρι ότι έκανες την ίδια δουλειά.. .. :):blink::ballistic:

Ελα ντε.. Χαιρομαι παντος που οι αποψεις μας ταυτιζονται! :blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν τον ξεπλένω ποτέ τον άνθρακα, γιατί έχω παρατηρήσει πως όσο τον ξεπλένω όλο και τρίβεται περισσότερο και όλο βγάζει μαυρίλα.

Απλά βάζω μπαμπάκι μετά τον άνθρακα, ώστε να μην περάσει η μαυρίλα στο ενυδρείο.

Αν επιμείνω στο πλύσιμο μέχρι να σταματήσει να βγάζει μαυρίλα, τότε...δεν θα έχει μείνει και άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

:):blink::ballistic:

απλά κρατάμε τη κάλτσα κρεμαστή κάτω από τρεχούμενο νερό .. κουνάμε λίγο πέρα δώθε .. φεύγει η πρώτη μαυρίλα .. λίγο ακόμα .. και έτοιμο.. καθώς το τοποθετούμε στη θέση του όλο και κάτι παραπάνω θα δώσει λόγω της τριβής .. αλλά η πολύ μαυρίλα έχει φύγει..

έτσι το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...