Jump to content

επιλογη φυτων για 20 λιτρο


delice

Recommended Posts

εχω ενα 20 λιτρο με γκαπι και θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα να βαλω.

νο2 0

νο3 25

ph ~7

kh και gh δεν τα θυμαμαι απεξω.αλλα μενω στο κεντρο της θεσσαλονικης και το νερο εκει ειναι ιδιαιτερα σκληρο.

επισης το ενυδρειο εχει μαυρο υποστρωμα καθως και ενα diy φωτιστικο με μια λαμπα 11 watt λευκου χρωματος

thanks προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 20 λιτρο με γκαπι και θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα να βαλω.

νο2 0

νο3 25

ph ~7

kh και gh δεν τα θυμαμαι απεξω.αλλα μενω στο κεντρο της θεσσαλονικης και το νερο εκει ειναι ιδιαιτερα σκληρο.

επισης το ενυδρειο εχει μαυρο υποστρωμα καθως και ενα diy φωτιστικο με μια λαμπα 11 watt λευκου χρωματος

thanks προκαταβολικα

Εύκολα και απλα. Κερατοφυλλο, μος, ανουμπια. Τα πρώτα 2 ειναι ότι πρέπει για τις ψαρουκλες σου.

Ποσά guppies έχεις; Γιατί μόλις αρχίσουν οι γενες δεν θα χώρας με τίποτα σε 20 λίτρα, που πολλοί θα πουν απο τώρα ότι είναι λίγα. Εάν έχεις την δυνατότητα για μεγαλύτερο, 60,80 λίτρα ξεκινά σιγά σιγά :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα και απλα. Κερατοφυλλο, μος, ανουμπια. Τα πρώτα 2 ειναι ότι πρέπει για τις ψαρουκλες σου.

Ποσά guppies έχεις; Γιατί μόλις αρχίσουν οι γενες δεν θα χώρας με τίποτα σε 20 λίτρα, που πολλοί θα πουν απο τώρα ότι είναι λίγα. Εάν έχεις την δυνατότητα για μεγαλύτερο, 60,80 λίτρα ξεκινά σιγά σιγά :wootwoot:

για μενα παρε μια anoybia nana πανω σε μια πετρα-ξυλο και κανενα φυτο για την πλατη του ενυδρειου και τιποτα αλλο για να μην χρειαζετε να βγαζεις ολη την ωρα φυλλα και λογο οτι τα λιτρα ειναι λιγα και τα ψαρακια μεσα στρεσσαρονται να μην βαζεις ολη την ωρα τα χερια σου μεσα να τα φτιαχνεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει μονο 3 αρσενικα προς το παρων αλλα σκεφτομαι να βαλω αλλα 1-2 ισως να ειναι και υπερβολη αλλα με το φιλτραρισμα, τα φυτα και τις κανονικες συνθηκες,δεν νομιζω να εχω προβλημα.

απο φυτα εγω σκεφτομουν anubia barteri 1-2 μπροστα στις γωνιες και στο κεντρο ελεγα να βαλω κατι σαν γκαζον-χορταρι κοντουτσικα*.νομιζω πως αυτα ομως θελουν πολυ φως(απο φως ειμαι καλυμενος),τι αλλο εκτος απο αυτο και λυπασμα χρειαζονται ?στο πισω μερος λετε να εβαζα gigantea ?

*πειτε μου κανενα τετοιο ειδος

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει μονο 3 αρσενικα προς το παρων αλλα σκεφτομαι να βαλω αλλα 1-2 ισως να ειναι και υπερβολη αλλα με το φιλτραρισμα, τα φυτα και τις κανονικες συνθηκες,δεν νομιζω να εχω προβλημα.

απο φυτα εγω σκεφτομουν anubia barteri 1-2 μπροστα στις γωνιες και στο κεντρο ελεγα να βαλω κατι σαν γκαζον-χορταρι κοντουτσικα*.νομιζω πως αυτα ομως θελουν πολυ φως(απο φως ειμαι καλυμενος),τι αλλο εκτος απο αυτο και λυπασμα χρειαζονται ?στο πισω μερος λετε να εβαζα gigantea ?

*πειτε μου κανενα τετοιο ειδος

μπορεις να βαλεις βαλισνεριες αμερικανα και σπιραλις και για ανουμπια παρε μια δυο καλες ριζες ανουμπια μπαρτερι νανα<----σου λεω νανα γιατι ειναι και πιο ομορφα και πιανουν λιγοτερο χωρο..βαλε και λιγο κερατοφυλλο για την επιφανεια η πιστια στρατιωτες!

Link to comment
Share on other sites

Τα γρασιδια ειναι πολυ απαιτητικα φυτα.Θελουν καλο φωτισμο,co2, υποστρωμα και φυσικα λιπανση.Αν δεν εχεις αυτο τον συνδιασμο καλητερα να μην το επιχειρησεις..

Link to comment
Share on other sites

λεω να γεμισω την πλατη με φουλ κερατοφυλλο και 1-2 vallisneria,μπροστα 2 barteri και κανενα ωραιο echinodoro αν βρω.αλλα μηπως ολα αυτα ειναι υπερβολικα για 20 λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

βαλισνεριες και εχινοδωρος ειναι υπερβολικα για 20 λιτρα.

βρες καμμια χαμηλη κρυπτοκορινα,javafern,λιγη μος σε κανα ξυλο πανω,η κανα εχινοδωρο τενελους που ειναι περιπου σαν γκαζον αλλα αρκετα ανθεκτικο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα diy co2,θα εβαζα ενα σχετικα ευκολο φυτα σε στυλ γρασιδιου και 1-2 ξυλοπετρες και θα το εκανα ιαπωνικο.Και θα εβαζα σαλιγκαρια και με επιφυλαξη θα εβαζα και γαριδες.Βεβαια δεν θα εχεις τις σωστες παραμετρους του νερου αλλα αυτο ρυθμιζεται.

Έγινε επεξεργασία - argife
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα diy co2,θα εβαζα ενα σχετικα ευκολο φυτα σε στυλ γρασιδιου και 1-2 ξυλοπετρες και θα το εκανα ιαπωνικο.Και θα εβαζα σαλιγκαρια και με επιφυλαξη θα εβαζα και γαριδες.Βεβαια δεν θα εχεις τις σωστες παραμετρους του νερου αλλα αυτο ρυθμιζεται.

Παροχή co2 για 20 λίτρα δεν ξέρω....πιστεύω πως θέλει προσοχή. Φτιάξει ένα moss wall για το φοντο :wootwoot: Σε τέτοιες διαστάσεις θα γίνει εύκολα και θα έχεις και ελάχιστες απαιτήσεις.

Ακομα θα εβαζα 2-3 πέτρες (ίσως λίγη moss επάνω τους) και 1-2 ανουμπιες. Δεν ξέρω τώρα τις διαστάσεις για να έχω ένα ολοκληρωμένο aquascape.

Προτιμώ τις γαρίδες απο τα σαλιγκάρια - θέμα γουστου και θα λατρεψουν την moss.

Αυτη είναι η πρόταση μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω προσπαθησει το diy co2 με ενα μπουκαλη 0,5λ και δεν ειχα προβλημα.Πρεπει να προσεχεις παντα με το diy σε οτι λιτρα και ιδικα αν πας να βαλεις γαριδες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...