Jump to content

Δίσκοι και θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι...


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να εφαρμόσω σε ενυδρείο με δίσκους θεραπεία με χρήση ενυδρειακού άλατος.

Τίθεται θέμα ευαισθησίας των δίσκων σε υψηλές θερμοκρασίες συνδυασμένες με αλάτι;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι κανει καλο σε αρκετες περιπτωσεις στους δισκους αλλα δεν βοηθαει αν εχουν παρασιτα κατω απο τα λεπια.Εσενα τι παρουσιαζουν οι δισκοι και θελεις να βαλεις αλατι?Το αλατι (παντα ενυδρειακο εννουμε) ξερω οτι το χρησιμοποιουν σε μικρες ποσοτητες δηλ δεν εχουν προβλημα με 2ppt αλατοτητας και με εμβαπτισεις δηλ μπανια μικρης διαρκειας οχι να ζουνε σε τεοιο διαλυμμα συνεχεια.Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν προβλημα με 2ppt αλατοτητας

Εννοείς " 2ppm " ;

Το αλάτι το θέλω για "Cloudy eye".

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω 2ppt (2 part per thousand )salinity.Ενας ευκολος τροπος για να φτασεις αυτο που σου λεω 2ppt που ειναι ανεκτο στους δισκους χωρις να μετρας salinity ειναι να διαλυσεις 2 χουφτες αλατι σε λιγο νερακι και αυτο το μειγμα αν το ριξεις σε 100λ θα σου δωσει 2ppt (χονδρικα παντα)(αυτα που σου λεω δεν ειναι δικα μου αλλα απο το βιβλιο Discus-the naked truth σελ 153).Πιστευω οτι θα το βοηθησει το ψαρακι χωρις να ειμαι σιγουρος αν θα γινει το ματι εντελως καλα.Περιμενε παντος και απαντησεις απο πιο εμπειρους :)

Link to comment
Share on other sites

Thx pan...

Link to comment
Share on other sites

Cloudy eye

θα σου έλεγα να κάνεις και μια καλη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΜΑΤΗ έχω ήδη κάνει αλλαγή νερού.Thx!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...