Jump to content

ενδεχομενη μετακομιση


john33

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω στην κατοχη μου 3 ενυδρεια (60, 80 και 180 λιτρα) και υπαρχει περιπτωση εντος των επομενων 2 μηνων να μετακομισω (στην ιδια πολη). Το μεγαλο μου προβλημα ειναι στο πως θα μεταφερω το μεγαλο το ενυδρειο (στα 2 μικρα δεν αντιμετωπιζω και τοσο μεγαλο προβλημα). Το εχω αρκετα φυτεμενο και αν θυμαμαι καλα πρεπει να εβαλα 1 ή 1,5 σακουλα φλοριτη και 3 ή 4 σακουλες χαλικι, δηλαδη περιπου 25-35 κιλα. Πειτε οτι βγαζω όλα τα ξυλα και τις πετρες που εχω μεσα και αδειαζω οσο περισσοτερο νερο μπορω. Θα αντεξει η βαση το υπολοιπο βαρος κατα τη μεταφορα ή θα πρεπει αναγκαστικα να το αδειασω τελειως;

Οσον αφορα τα φιλτρα υπολογιζω οτι θα μεινουν εκτος λειτουργιας 4-6 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω στην κατοχη μου 3 ενυδρεια (60, 80 και 180 λιτρα) και υπαρχει περιπτωση εντος των επομενων 2 μηνων να μετακομισω (στην ιδια πολη). Το μεγαλο μου προβλημα ειναι στο πως θα μεταφερω το μεγαλο το ενυδρειο (στα 2 μικρα δεν αντιμετωπιζω και τοσο μεγαλο προβλημα). Το εχω αρκετα φυτεμενο και αν θυμαμαι καλα πρεπει να εβαλα 1 ή 1,5 σακουλα φλοριτη και 3 ή 4 σακουλες χαλικι, δηλαδη περιπου 25-35 κιλα. Πειτε οτι βγαζω όλα τα ξυλα και τις πετρες που εχω μεσα και αδειαζω οσο περισσοτερο νερο μπορω. Θα αντεξει η βαση το υπολοιπο βαρος κατα τη μεταφορα ή θα πρεπει αναγκαστικα να το αδειασω τελειως;

Οσον αφορα τα φιλτρα υπολογιζω οτι θα μεινουν εκτος λειτουργιας 4-6 ωρες.

Νομιζω οτι πρεπει να το αδειασεις τελειως γιατι θα σου σπασει το τζαμι του πατου απο το βαρος...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο φοβαμαι οτι πρεπει να γινει. αν υπολογισεις και το νερο που θα εχει μεινει στο χαλικι τοτε το βαρος αυξανεται και αλλο. το θεμα ειναι και ολα τα φυτα που εχω μεσα (ξεφυτεμα και φυτεμα παλι) καθως και την αρκετη ωρα που θα μεινει το φιλτρο εκτος λειτουργειας. δεν ξερω αν εχει δοκιμασει κανεις αλλος να μεταφερει τετοιο ή μεγαλυτερο ενυδρειο χωρις να αδειασει το βυθο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο φοβαμαι οτι πρεπει να γινει. αν υπολογισεις και το νερο που θα εχει μεινει στο χαλικι τοτε το βαρος αυξανεται και αλλο. το θεμα ειναι και ολα τα φυτα που εχω μεσα (ξεφυτεμα και φυτεμα παλι) καθως και την αρκετη ωρα που θα μεινει το φιλτρο εκτος λειτουργειας. δεν ξερω αν εχει δοκιμασει κανεις αλλος να μεταφερει τετοιο ή μεγαλυτερο ενυδρειο χωρις να αδειασει το βυθο.

Ισως αν εβαζες απο κατω κατι σκληρο πχ ενα κομματι ξυλο και το σηκωνες απο εκει.Επεισης να προσεξεις και στο αυτοκινητο που θα το βαλεις γιατι οι κραδασμοι της μεταφορας με το χαλικι μεσα μπορει να σου ραγισουν τον πατο

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω αυτο με το ξυλο αλλα η δυσκολια ειναι οτι το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν χωραει στο ανσασερ (δεν μπορει να τοποθετηθει ανετα μεσα παρα μονο σε ορθια θεση) και θα πρεπει να το κατεβασω 2 οροφους απο τη σκαλα. οσο για το αυτοκινητο εννοειται οτι θα βαλω οτι κουβερτες εχω και αφρολεξ στον πατο και οτι θα πηγαινω πολυ προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα γλυτώσεις το άδειασμα... το βάρος του υποστρώματος, το νερό που θα έχει κρατήσει μέσα και το άβολο πιάσιμο (που έχουν γενικά τα ενυδρεία) να κατέβουν απο τις σκάλες :hysterical::wootwoot::wootwoot: mission imposible !!!

πάρε μικρά φιλτράκια βάλτα σε κουβάδες με όσο περισσότερο νερό του ενυδρείου μπορείς βάλε μέσα ζωντανά και φυτά και όλα θα είναι πιο εύκολα και πάνω από όλα ΑΣΦΑΛΗ !.

Και το φίλτρο ίσως μπορείς να τό κρατήσεις σε καλή κατάσταση αν μόλις το κλείσεις το πας στο νέο σπίτι άμεσα και το συνδέσεις να κυκλοφορεί νερό του ενυδρείου εντός μεγάλου δοχείου (βαρέλι ίσως).

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι εσωτερικο και ειναι κολημενο στο γυαλι (εχω το rio180), οποτε ειναι αδυνατον να το βγαλω και να το κρατησω σε λειτουργια. οσον αφορα το νερο του ενυδρειου και τα ψαρια εννοειται οτι οσο πιο πολυ νερο μπορω να μεταφερω απο το υπαρχον θα το κανω με τον τροπο που λες.

εγω στην καλυτερη υπολογιζω οτι θελω περιπου 1,5 ωρα στο ξεστησιμο του ενυδρειου, 1 ωρα στη μεταφορα και 2,5 ωρες στο στησιμο (υπολογιζοντας οτι: 1.θα εχω κανει ολη την απαραιτητη προεργασια οπως ξεπλυμα νεου χαλικιου και υποστρωματος που τυχον θα χρειαστω 2.θα με βοηθησει η γυναικα μου που ξερει και αυτη 3. θα εχω καποιο ατομο να προσεχει τον τριχρονο γιο μου)

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

βεβαια το ερωτημα μου παραμενει αν μπορω να το μεταφερω χωρις να ξεστησω το βυθο οποτε και θα γλυτωσω χρονο για το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...