Jump to content

Το Παιδι μου!!!


Recommended Posts

ξανα καλησπερα παιδια!!!φιλε φιλοξενε οσο το γιατι??

θερμενομενες πετρες=δεν θερμαινουν σωστα (συνηθως λιγοτερο) και πολλες φορες εχουν αναφερθει βραχυκυκλωματα(οποτε εχουμε ενα κινεζικο-ασυνηθιστο γευμα!)

θερμενομενο καλωδιο=υπερθερμανση και μη σωστη διανομη της θερμοκρασιας στο χωρο

για οτι αλλο θελεται θα απαντησω(για οτι ειμαι σηγουροσ να μην λεω και μ.....ς)

ΦΙΛΕ malawi ισως σε τρομαξει αυτο που θα σου πω αλλα ο δικος μου αρχισε να καθεται ανετος επανω μου μετα απο 4 μηνες περιπου!!!!!πιστεψε με η υπομονη αξιζει!!!!

λουρακι μην δοκιμασεις ακομα, περιμενε να σε συνηθισει και μετα γιατι το μονο που θα του προκαλεσεις ειναι τραυματα...αργοτερςα και εφοσον μαθει να καθεται επανω σου ,οταν σκοπευεις να το βγαλεις εκτος σπιτιου (αυστηρα μονο το καλοκαιρι) μπορεις να του βαλεις ενα λουρακι αο αυτα που πιανουν μονο μπροστα απο τα πισω ποδια...

κατι ακομα που θα πρεπει να προσεχεις ειναι η μεγαλη πηκοιλια απο φρουτα και λαχανικα, οτι εχεις στο σπιτι δινε του και επεμενε να τα φαει...γινονται ευκολα επιλεκτηκα οσον αφορα την τροφη τους και θα δειχνουν ευτυχισμενα και μονο με μαρουλι( το οποιο δεν εχει σχεδον καθολου θρεπτικες αξιες) και να αποφευγεις το λαχανο γιατι δεν μπορει να το χωνεψει ευκολα!!

οσο για τις λαμπες προσπαθησε για ημερας μια UV της sera ειναι φοβερη!!!και καθε 8 μηνες αλλαγη...κατα προτιμηση φθοριου εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα!!!!αυτα για αρχη....για μενα ειναι το πιο θαυμαστο ζωο!!!!!!!

απ'οτι βλεπω ειμαι ηδη σε καλο δρομο..

εχω ενα terrarium 80x30 με λαμπα uv της sera(12 ωρες/ημερα), με θερμαντικη λαμπα exo terra κοκκινη 75w(12 ωρες/ημερα + αναμμα-σβησιμο ανα μιση ωρα την υπολοιπη μερα) ,μια θερμαντικη πλακα και μεσα ενα μεγαλο κουτσουρο για να κανει βολτα θαυμαστο οπως λες κ εσυ ζωο.

θεωρεις οτι εχω κατι λαθος? οτι μου λειπει κατι βασικο?

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει ο super Έκτωρας !

:rasp::rasp::thumbup:

ευχαριστω παρα πολυ!!! <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω φιλε μου....αλλα αφου επελεξες αυτο το θαυμασιο ζωακι το τερραριθμ θα χρειαστει πολυ σηντομα αλλαγη....(με καλο φαγητο θα αναπτυχθει πολυ γρηγορα)εχε το υποψην σου......και επειδη τα περισσοτερα ετοιμα τερραριθμ δεν εχουν καλλο εξαερισμο θα σου προτεινα αν μπορεις να βαλεις καπου ενα μικρο ανεμιστηρακι (να ρουφαει αερα απο μεσα και να τον βγαζει προσ τα εξω γαι να ανανεωνεται ευκολα ο αερας )απο αυτα για τους υπολογιστες, μιας και εχουν ευαισθητο αναπνευστικο συστημα.....και για να καθαρισει καλα το δερμα του και να εχει ενα υπεροχο και φωτεινο πρασινο,καθε φορα που αλλαζει δερμα (δεν θα τον βγαζεις εηω καθολου)φροντισε οσ καμματια δεν βγαινουν απο μονα τους ,να βοηθας και εσυ!!!!

και ενα κολπακι για να τον κανεις να πηγαινει για την αναγκη του σε ενα μονο σημειο=παρε ενα χαμηλο ταπερ και βαλε μασα αμμο απλη(οχι για γατες γιατι μπορει να την φαει και να παθει δηλητηριαση),βαλε το τεπερ σε μια παντα μερια του τερραριθμ και βαλε μεσα κανενα απο τα περιτοματα του(λιγο αηδιαστικο)και κανε το μια φορα την εβδομαδα αλλαγη,θα αργησει αλλα καποια στιγμη θα τα κανει μονο εκει μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

ειδου το νεο μελος της οικογενειας μου του ζωικου βασιλειου!!!!

σας συστηνω τον Εκτορα (νομιζει οτι ειναι super ηρωας με μπερτα το μαρουλι)

ειδου λοιπον το παιδι.... <_<

Με μαύρη μπέρτα θα ήταν ίδιος ο ζορό :angry2: Ωραίος...χαβαλές πρέπει να ναι εε;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω φιλε μου....αλλα αφου επελεξες αυτο το θαυμασιο ζωακι το τερραριθμ θα χρειαστει πολυ σηντομα αλλαγη....(με καλο φαγητο θα αναπτυχθει πολυ γρηγορα)εχε το υποψην σου......και επειδη τα περισσοτερα ετοιμα τερραριθμ δεν εχουν καλλο εξαερισμο θα σου προτεινα αν μπορεις να βαλεις καπου ενα μικρο ανεμιστηρακι (να ρουφαει αερα απο μεσα και να τον βγαζει προσ τα εξω γαι να ανανεωνεται ευκολα ο αερας )απο αυτα για τους υπολογιστες, μιας και εχουν ευαισθητο αναπνευστικο συστημα.....και για να καθαρισει καλα το δερμα του και να εχει ενα υπεροχο και φωτεινο πρασινο,καθε φορα που αλλαζει δερμα (δεν θα τον βγαζεις εηω καθολου)φροντισε οσ καμματια δεν βγαινουν απο μονα τους ,να βοηθας και εσυ!!!!

και ενα κολπακι για να τον κανεις να πηγαινει για την αναγκη του σε ενα μονο σημειο=παρε ενα χαμηλο ταπερ και βαλε μασα αμμο απλη(οχι για γατες γιατι μπορει να την φαει και να παθει δηλητηριαση),βαλε το τεπερ σε μια παντα μερια του τερραριθμ και βαλε μεσα κανενα απο τα περιτοματα του(λιγο αηδιαστικο)και κανε το μια φορα την εβδομαδα αλλαγη,θα αργησει αλλα καποια στιγμη θα τα κανει μονο εκει μεσα.....

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου Νικο για ολα. σε οτι χρειαστει να εισαι σιγουρος πως θα σε ρωτησω <_<

Link to comment
Share on other sites

Με μαύρη μπέρτα θα ήταν ίδιος ο ζορό :angry2: Ωραίος...χαβαλές πρέπει να ναι εε;

καλα ειναι αφασια!!! συνιστω σε οποιον το σκεφτεται να αποκτησει ενα "Εκτορα" να τρεξει!!!

ειναι πανεμορφο και με προσωπικοτητα <_<

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο κουκλος

Εγω λατρευω τους δρακους ειναι φοβερα ζωα. Εμενα ο πατερας μου εχει ενα ζευγαρι Λατσερτες που ζουν στην αυλη του σπιτι του και καθες ανοιξη τρεχουμε να βρουμε σκουληκια για μασες και περιμενουμε να δουμε τα μωρακια τους ( α ο πατερας μου τους εχει δωσει μεχρι και συροπι κερασι και εχουν τρελαθει η καλυτερη του ηταν αλλα του το κοψα γιατι δεν κανει μονο παγωτο δεν τα εχει ταϊσει χιχιχιχιχι)

Να σε ρωτησω απ οτι εχω καταλαβει ειναι το πρωτο σου ερπετο σωστα;

Το ξερεις πως γινεται πανω απο 1,5 μετρο το μικρουλι σου;

Και κατι ακομη θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ με τις ακαθαρσιες του παντα θα τις απομακρινεις με γαντια και τα φρουτα του και τα λαχανικα του να τα πλενεις πολυ καλα. Να ξερεις πως αυτες οι σαυρες χρειαζονται φυτικη τροφη και οχι σκουληκια και γρυλους οπως καποιες αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο κουκλος

Εγω λατρευω τους δρακους ειναι φοβερα ζωα. Εμενα ο πατερας μου εχει ενα ζευγαρι Λατσερτες που ζουν στην αυλη του σπιτι του και καθες ανοιξη τρεχουμε να βρουμε σκουληκια για μασες και περιμενουμε να δουμε τα μωρακια τους ( α ο πατερας μου τους εχει δωσει μεχρι και συροπι κερασι και εχουν τρελαθει η καλυτερη του ηταν αλλα του το κοψα γιατι δεν κανει μονο παγωτο δεν τα εχει ταϊσει χιχιχιχιχι)

Να σε ρωτησω απ οτι εχω καταλαβει ειναι το πρωτο σου ερπετο σωστα;

Το ξερεις πως γινεται πανω απο 1,5 μετρο το μικρουλι σου;

Και κατι ακομη θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ με τις ακαθαρσιες του παντα θα τις απομακρινεις με γαντια και τα φρουτα του και τα λαχανικα του να τα πλενεις πολυ καλα. Να ξερεις πως αυτες οι σαυρες χρειαζονται φυτικη τροφη και οχι σκουληκια και γρυλους οπως καποιες αλλες.

το πρωτο μου ερπετο και ειναι λες και ανακαλυψα τον κοσμο.. οσο για το μεγεθος του ξερω πως γινεται θηριο και ειμαι ετοιμος να του προσφερω οτι χρειαστει... ευτυχως εχω την τρελα και την ορεξη σε υπερμετρο βαθμο...

εχω ηδη βιβλια και διαβαζω και νομιζω πως ειμαι σε σωστο δρομο... :angry2:

αισθανομαι λιγο τυψεις για τις αφρικανουλες μου αλλα τις <_< και δεν αλλαζονται ευκολα στην καρδια μου..

μονο το σπιτι μετατρεπεται σε αττικο παρκο σιγα σιγα ... αλλα μ'αρεσει!!!!

σειρα θα παρουν και σε λιγο καιρο οι φροντοζες... επιστροφη στο νερο!

ομως με τον Εκτορα πιστευω θα τα παμε καλα αν και λιγο δυσκολος(ΠΟΛΥ) οπως φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια!

Είναι πανέμορφος και όπως φαίνεται με δυνατή προσωπικότητα!

Περιμένουμε τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

για σ φιλε μοθ μαλαουι......τι λεει???το ζοακι???ελπιζο ολα καλα......δεν ξερω αν ηδη το γνωριζεις αλλα υπρχει και ελληνικο φοροθμ για ερπετα.....WWW.ERPETA.COM......δεν εχο κ την καλυτερι γνωμη αλλλα οποσ κ ναχει για τα ελληνικα δεδομενα ειναι αρκετα καλο....."μην περνεισ οτι σ λενε μετρητης ψαξτο πρωτα ....αν κ παει πολυ καλα απο τηεμα γνοσεων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...