Jump to content

Παρακαλω τα φωτα σας


pan

Recommended Posts

Μετα απο μια αποτυχημενη γεννα που εζησαν 3 μωρα αλλα μετα εξαφανιστηκαν και αυτα εμφανιστηκαν στον πατο του ενυδρειου μικρα μικρα λευκα σκουλικακια.Δεν μπορω να βγαλω φωτο αλλα ειναι πολυ μικρα.Μερικα κουνιουνται κιολας.Οταν ειδα οτι δεν ειχα ελπιδα με τα μικρα και ειχαν χαθει και τα εναπομειναντα 3 προχωρησα σε μια μεγαλη αλλαγη νερου κατα 50 με 60 % θα ελεγα.Εχθες καθαρισα και το εξωτερικο το fluval 204 και εκανα και εκει μια αλλαγη της ταξης του 20%.Σημερα που ανοιξαν τα φωτα τα σκουληκακια ειναι υπαρκτα και θα μπορουσα να πω περισσοτερα.Θα προβω και σημερα σε αλλαγη νερου με καλο συφονιασμα μπας και απαλλαγω.Τι γνωμη εχετε θα πρεπει αυριο πρωι να καταφυγω σε κανα μαγαζι και να παρω φαρμακο και αν ναι ποιο ή πιστευεται οτι θα υσηχασω με τακτες αλλαγες νερου.Οι αλλαγες νερου γινονται με καθαρο νερο RO στο οποιο προσθετω ιχνοστοιχεια και ταισμα δεν εκανα μαρα μονο οταν εκανα την μεγαλη αλλαγη νερου και μετα.Τα φωτα σας γιατι εχω ανησυχησει αρκετα , το ζευγαρι βεβαια δεν δειχνει να ενοχλειται αλλα εγω οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.Το πιο πιθανο ειναι αυτο που βλεπεις στο ενυδρειο σου να ειναι πλαναρια.Εμφανιζεται συνηθως οταν ταιζουμε λιγο παραπανω απο το κανονικο και δεν υπαρχουν ψαρια να τρωνε τα περισσευματα τροφης.Κοψε το ταισμα για 2-3 μερες και τα ιδια σου τα ψαρια θα τα εξαφανισουν :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω nidal :) αυτο πιστευω οτι ειναι και εγω το περιεργο ειναι οτι εμφανιστηκαν οταν για 6 μερες δεν ταιζα λογω αυγων και μετα μωρων αρα υποπτευω οτι ειχε μεινει φαι ολες αυτες τις μερες που δεν εκανα αλαγη και για αυτο εμφανιστηκαν.Εκανα και σημερα μια αλλαγη 80% και νομιζω οτι το προβλημα με εγκατελειψε ηδη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...