Jump to content

Ερωτησεις...


Recommended Posts

Θελω να κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα την ποσοτητα των ψαριων στο ενυδρειο μου αλλα και την ποσοτητα υλικων οπως ανθρακας και αντιφωσφορου.

Ακομα δεν εχω παρουσιασει το ενυδρειο μου αλλα θα το κανω σε λιγες μερες.

Περιληπτικα ειναι 410lt (127x50x65) με sump 200lt.Exω 90 kg ζων.βραχο 3kg στο sump και 30 ζων.αραγονιτη4-5 sto sump και ενα Skimmer turboflotor.Λειτουργει 2 μηνες αλλα ειναι απο μεταφορα απο ενα μικροτερο το οποιο ηταν σε λειτουργια 1μιση χρονο.

Εχω λοιπον μεσα 1desardini,1nazo,1bispinosus,1altivelis,1blue tang,1mandarin kai 2 clown.Επεισης εχω και 2 γαριδες cleaner 6 ερημιτες 2 Τurbo snails και ενα καβουρακι.Θελω να βαλω ακομα 1 yellow tang,1LO και 1 λευκοστερνο.Θα ειμαι ενταξει απο ψαρια?Με παιρνει αλλο η κλεινω με αυτα?

Κοραλια δεν εχω ξεκινησει ακομη γιατι δεν εχω βαλει λαμπες.Υπολογιζω προς τελος του χρονου.

Επεισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη ποσοτητα ανα λιτρο για τον ανθρακα και τον αντιφωσφοροη τα βαζουμε στο περιπου.Αυτα προς το παρων.

ΥΓ. Συγνωμη για τη λεπτομερη περιγραφη του ενυδρειου μου αλλα ενω εγραφα περιπου μια ωρα καθοτι ειμαι και γρηγορος επεσε η συνδεση και μου εσπασε τα νευρα.Θα σας το παρουσιασω συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των ψαριών σου πιστεύω ότι είναι πολύ καλός για τα λίτρα σου. Φαντάζομαι να μιλάμε για ψάρια μετρίου μεγέθους.

Θα έλεγα να αυξήσεις τον αριθμό των σαλιγκαριών, βάζοντας και άλλες ποικιλίες, όπως astrea και trohus.

Η ποσότητα του άνθρακα και των χημικών υλικών, είναι κάτι εντελώς σχετικό και εξαρτάται από το βιοφορτίο που υπάρχει και την ποσότητα τροφής, που ρίχνεις.

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή είνα fish only, μπορείς να βάλης την ποσότητα που συστήνουν οι οδηγίες στη συσκευασία. Αργότερα θα χρειαστείς κάποιες τροποποιήσεις στη δοσολογία.

Ειδικά ο ενεργός άνθρακας είναι ένα μεγάλο θέμα προς συζήτηση, καθότι υπάρχουν πολλές απόψεις για τον τρόπο χρήσης του και την ποσότητά του, σε συστήματα reef.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω οταν λες "ο αριθμος των ψαριων σου" να συμπεριλμβανεις και τα 3 που θελω να βαλω ακομα.Ειναι ολα medium.

Σαλιγγαρια θα βαλω σιγουρα κιαλλα αλλα σκεφτηκα οτι πρεπει να τα βαλω αργοτερα γιατι δεν εχω ακομα φωτα και δεν παρχει επαρκεια τροφης για ολα.Οπως σιγουρα θα βαλω και καποιες γαριδες ακομα...

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι με αυτα που θελεις να βαλεις θα εισαι καλα αν και οριακα... το πολυ πολυ να μπορεις να προσθεσεις μερικα μικροψαρα αργοτερα...

Βεβαια τα Tang σου ειναι αρκετα και θα προτεινα να ξανασκεφτεις την προσθηκη του Yellow και του λευκοστερνου αφου ειναι αρκετα επιθετικα...αν επιμενεις βαλε οσο πιο μικρα μπορεις....Επισης ο Naso μεγαλωνει αρκετα! Ελπιζω μελλοντικα να καταφερεις να αποκτησεις ακομα μεγαλυτερο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικα ειναι 410lt (127x50x65) με sump 200lt.Exω 90 kg ζων.βραχο 3kg στο sump και 30 ζων.αραγονιτη4-5 sto sump και ενα Skimmer turboflotor.Λειτουργει 2 μηνες αλλα ειναι απο μεταφορα απο ενα μικροτερο το οποιο ηταν σε λειτουργια 1μιση χρονο.

Εχω λοιπον μεσα 1desardini,1nazo,1bispinosus,1altivelis,1blue tang,1mandarin kai 2 clown.Επεισης εχω και 2 γαριδες cleaner 6 ερημιτες 2 Τurbo snails και ενα καβουρακι.Θελω να βαλω ακομα 1 yellow tang,1LO και 1 λευκοστερνο.Θα ειμαι ενταξει απο ψαρια?Με παιρνει αλλο η κλεινω με αυτα?

Κοραλια δεν εχω ξεκινησει ακομη γιατι δεν εχω βαλει λαμπες.Υπολογιζω προς τελος του χρονου.

Εχεις καλο χωρο για καποια ψαρακια παραπανω (οχι μεγαλα..), αρκετο βραχο και γενικα απο περιγραφη φαινετε μια χαρα στησιμο. Με τις φωτο θα μπορεσουμε σιγουρα να σου πουμε περισοτερα.

Το μονο που θα σε απογοητευσω ειναι το σκιμμερ σου. Δυστηχως ειναι ανεπαρκη για τα λιτρα σου. Οχι πως θα εχεις προβλημα με τα ψαρακια σου. Λογικα κανενα, αφου με αλλαγες νερου καθαριζεις. Αλλα ενα καλυτερο μοντελο θα σε βοηθησει τοσο πολυ, οσο δεν φανταζεσε. Σταθερο ψηλο ΡΗ, εξαιρετικη οξυγονωση του ενυδρειου, αποβολη μεγαλης "βρωμας" και σε συνολο ενα εργαλειο που θα σε βοηθησει παρα πολυ στην πορεια. Κατι που στα κοραλια εαν βαλεις ειναι απαραιτητο. Δεν θα μπορεσεις με αυτο το βιοφορτιο που εχεις να πανε καλα τα κοραλια σου χωρις ενα καλο σκιμμερ.

Μην τρομαζεις, απλα βαλτο στο νου σου στο μελλον και θα εχεις κανει ενα μεγαλο βημα να ολοκληρωσεις το ολο set-up του ενυδρειου σου.

Περιμενουμε και φωτογραφιες! :angry2:<_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...