Jump to content

Διατροφη Σκαλαριων,προτασεις;;


kalmichalis

Recommended Posts

τα σκαλαρια μου μεχρι στιγμης χρησιμοποιω tetramin. απλα επειδη θα ηθελα να υπαρχει ποικιλια στο φαγητο τους θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες αλλες πιο σωστες τροφες και βιταμινες. ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

εγω δινω και tetra discus bits , σπιρουλινα flakes και miχ αλλων τροφων .

Βιταμινες μπορεις να παρεις fistamin .

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας οτι και να τους δωσεις να εισαι σιγουρος οτι θα το τσακισουν. Προσωπικα θεωρω οτι το προγραμμα διατροφης τους πρεπει να ειναι πληρες, δηλαδη να ειναι ζωικης αλλα και φυτικης προελευσης.

Οι τροφες που εχω προσεξει οτι τους αρεσουν πολυ, ειναι οπως αυτες των δισκων. Προτιμω να εχουν τη μοφη σχετκα μικρων κοκκων και οχι νυφαδων, ωστε να τρωνε τη τροφη στο ενδιαμεσο και χαμηλο στρωμα (χαζευοντας τα ετσι καλυτερα) και να χωραει στο στομα τους ωστε να μην το φτυνουν. Καλο ειναι καπου καπου να τους δινεις σπιρουλινα, κατεψυγμενη τροφη ή και ζωντανη τροφη (αρτεμια που εδωζα τη τσακισαν, αν και αργησαν να την αντιληφθουν τη πρωτη φορα). Μεχρι βραστο καλαμαρι που εκλεψα απο τη μαγειρισα του σπιτιου εφαγαν!

Επισης πολλα και μικρα γευματα μεσα στην μερα βοηθουν στην αναπτυξη.

Μαρκες δεν θα σου προτινω, καλυτερα να το ψαξεις μονος σου. εξαρταται και πως εχουν μαθει μεχρι τωρα!

Το σημαντικο ειναι να υπαρχει ποικιλια οσο αφορα ζωικη, φυτικη και μαρκας και να μην δινεις συνεχεια την ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...