Jump to content

Γατόψαρο


tina

Recommended Posts

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω εδω και 2 μερες ειχα ενα γατοψαρο στο ενυδρειο μου το οποιο σημερα το βρηκα ψοφιο, τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω εδω και 2 μερες ειχα ενα γατοψαρο στο ενυδρειο μου το οποιο σημερα το βρηκα ψοφιο, τι μπορει να συμβαινει?

Πολλα μπορουν να συμβαινουν :D

Καλο θα συμπληρωνες τι λιστα που βλεπεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739 για να μπορουμε να σου πουμε με σιγουρια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενυδριο 75 λιτρα με εξωτερικο φιλτρο fluval 205, η θερμοκρασια που εχει ειναι 29 με 30 βαθμους και εχω κλεισει τον θερμοστατη γιατι γνωριζω οτι θελει 26 με 27 εαν δεν κανω λαθος, τωρα απο ψαρακια εχω 4 silver moly aspra, 4 platy, 2 γλυφτρακια, 3 σκαλαρακια το πιο μικρο μεγεθος και τωρα εμειναν 3 γατοψαρα, θελω να πω οτι αυτην την συνθεση μου την εκανε γνωστο καταστημα που ειδικευετε στον τομεα αυτον και μετα απο μια αλλαγη που εκανα απο λαθος επιλογη δικη μου. πιο πολυ αγνοιας. το ph ξερω οτι πρεπει να το κατεβασω στο 6 με 7.5 διοτι τωρα ειναι 8, νιτριτης 0. αμωνια 0 και γενικα το ενυδριο τρεχει παραααα πολυ καιρο, στρωμενο σωστα. περιμενω λοιπον. τα ψαρακια τα εχω απο την παρασκευη. επισης θελω να πω οτι οταν πηρατο ψαρακι που ψοφισε ηταν αρκετα ζωηρο, εχθες παρατηρησα μια πτωση, μεχρι τωρα δεν εχω χασει ψαρακι και ειμαι αρκετα απογοητευμενη. να κανω κι αλλη μια ερωτηση? τα πλατυ ειναι ψαρακια που συνιθιζουν να καθονται στον πατο? η να περιμενω και τιποτα αλλο??? δεν ειναι ολη την ωρα, γενικα ειναι πολυ υπερκινιτικα. τα ψαρια κοιμουνται?

Έγινε επεξεργασία - tina
Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεια σου και απο εμενα.......η ψαρεοσυνθεση σου ειναι λαθος τα σκαλαρια δεν κανουν με τα μολλυ και τα πλατι γτ αυτα ειν ζωωτοκα πραγμα που σημενει οτι θελουν σκληρο νερο ενω τα σκαλαρια μαλακο...........δευτερο για τα 75 λιτρα σου πιστευω πως εχεις πολλα ψαρια και αυτο εχει ως αποτελεσμα να σ ανεβαζει πολυ αμμωνια και να σ ψωφανε τ ψαρια........αυτος που σ ειπε για την ψαροσυνθεση πες του να παει να κανει αλλη δουλεια.........το να καθονται κατω δεν ειν καλο σημαδι.....

τα μολλυ γ ενα χαρεμι χρειαζεσααι 100 λιτρα περιπου....στη θεση σ εγω ωσ θανασης θα εδεινα τα σκαλαρια και αυτο να κανεις κ εσυ......

φιλικα θανασης

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω πια βρε παιδια????? παλι στα ιδια χαλια ειμαι???? και να φανταστεις τους εξηγησα τι θελω, εδωσα παλι χρηματα και τωρα? εαν κρατησω τα σκαλαρακια??? αυτο ειναι εφικτο??? και να βγαλω καποια αλλα??? αμωνια δεν εχω παντος..... :D μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις σκληρο και το αντιθετο? επισης μου ειπαν να ριξω και αλατι.

Έγινε επεξεργασία - tina
Link to comment
Share on other sites

τι να κανω πια βρε παιδια????? παλι στα ιδια χαλια ειμαι???? και να φανταστεις τους εξηγησα τι θελω, εδωσα παλι χρηματα και τωρα? εαν κρατησω τα σκαλαρακια??? αυτο ειναι εφικτο??? και να βγαλω καποια αλλα??? αμωνια δεν εχω παντος..... :D

Τα σκαλαρια ειναι που πρεπει να φυγουν πρωτα απο ολα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλαρια λογω λιτρων λογικα ε??? ωραια μπορει να μου πει καποιος ειδικος και ειλικρινεις τι πρεπει και τι ειναι σωστο να βαλω? συμφωνα με τα λιτρα μου....

Έγινε επεξεργασία - tina
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και τα παιδια τα σκαλαρια πρεπει να φυγουν απο το ενυδρειο σου,ειναι πολυ μικρο γι αυτα..Καλητερα να κρατησεις μονο τα ζωοτοκα αλλα σε χαρεμια και οχι οτι ναναι.

Αλατι ΜΗ ριξεις μεσα με τα σκαλαρια,θα σε χαιρετισουν για τον αλλο κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις χαρεμια??? μου εχουν δωσει στα σιλβερ μολυ 2 αρσενικα 2 θυλικα και στα πλατυ το ιδιο και καλα μου τα δωσανε σε κοπαδακια.... σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις χαρεμια??? μου εχουν δωσει στα σιλβερ μολυ 2 αρσενικα 2 θυλικα και στα πλατυ το ιδιο και καλα μου τα δωσανε σε κοπαδακια.... σωστο αυτο?

χαρεμια ειναι 1αρσ-3θυλ..

Link to comment
Share on other sites

να διωξεις τα σκαλαρια και κρατησε μονο τα ζωωτοκα οπως ειπε και ο rastafarian.....σ ειπε να ριξεις αλατι ε????μην το κανεις ουτε για αστειο οσο ειν τα σκαλαρια μεσα...σκληρο νερο και μαλακο ειν η σκληροτητες....να βαλλεις 1 αρσενικο και 2-3 θυλικα μολλυ και το ιδιο σε πλατι αν και παλι θεωρω πως ειν αρκετα και συντομα θα εχεις προβλημα λογο του οτι θα γενανε συνεχεια.....τα σκαλαρια πρεπει να φυγουν οπως διποτε

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ναιιιιιιι μου ειπε να ριξω αλατι για πιο λογο μου το ειπε εφοσον δεν κανει??? απιστευτο..... οκκκκκ εαν τα βγαλω ολα τι μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο επιτελους???? παιδια ςorry αλλαααααα ενταξει δεν γινετε αλλοοο αυτο το μπερδεμα, τα αγαπαω τοσοοοο και τιποτα δεν εχω κανει ακομα με αυτα που μου λενε... μπορει να μου δωσει καποιος μια σωστη συνθεση??? θα ηθελα ενα κοινωνικο ενυδριο...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ναιιιιιιι μου ειπε να ριξω αλατι για πιο λογο μου το ειπε εφοσον δεν κανει??? απιστευτο..... οκκκκκ εαν τα βγαλω ολα τι μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο επιτελους???? παιδια ςorry αλλαααααα ενταξει δεν γινετε αλλοοο αυτο το μπερδεμα, τα αγαπαω τοσοοοο και τιποτα δεν εχω κανει ακομα με αυτα που μου λενε... μπορει να μου δωσει καποιος μια σωστη συνθεση??? θα ηθελα ενα κοινωνικο ενυδριο...

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις με νερό βρύσης βάλε 5 Cory aeneus ή paleatus, 1 χαρέμι Guppy, 6 γαρίδες red cherry,2 γαρίδες amano και 3 σαλιγκάρια zebra.Σταδιακή εισαγωγή,όχι όλα μαζί.Τελευταία τα cory και οι γαρίδες.Για αρχή φτάνουν. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις με νερό βρύσης βάλε 5 Cory aeneus ή paleatus, 1 χαρέμι Guppy, 6 γαρίδες red cherry,2 γαρίδες amano και 3 σαλιγκάρια zebra.Για αρχή φτάνουν. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Φωτη τα cory μπαινουν και σε νερο βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφω ναι.Τα περισσότερα έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε νερό βρύσης (για παραμέτρους Αττικής μιλάω).Τα τυχερά... Κακά τα ψέματα αν δεις πόσα ψάρια ζουν σε νερό βρύσης τα συγκεκριμένα δεν ταλαιπωρούνται καθόλου.Μην το παλεύετε μέχρι άκρων το θέμα.Κάντε χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφω ναι.Τα περισσότερα έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε νερό βρύσης (για παραμέτρους Αττικής μιλάω).Τα τυχερά... Κακά τα ψέματα αν δεις πόσα ψάρια ζουν σε νερό βρύσης τα συγκεκριμένα δεν ταλαιπωρούνται καθόλου.Μην το παλεύετε μέχρι άκρων το θέμα.Κάντε χόμπι.

Για να το λες εσυ κατι παραπανω θα ξερεις φιλε :D

Απλα νομιζα οτι θελουν πιο μαλακο νερακι.

Να πουμε στη φιλη μονο οτι αυτα θελουν κατω αμμο και οχι χοντρο χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις με νερό βρύσης βάλε 5 Cory aeneus ή paleatus, 1 χαρέμι Guppy, 6 γαρίδες red cherry,2 γαρίδες amano και 3 σαλιγκάρια zebra.Σταδιακή εισαγωγή,όχι όλα μαζί.Τελευταία τα cory και οι γαρίδες.Για αρχή φτάνουν. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τα cory δεν θελουν μυτερο χαλικι στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε στη φιλη μονο οτι αυτα θελουν κατω αμμο και οχι χοντρο χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...