Jump to content

Φωτιστικό JUWEL


Θάνος

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο φωτιστικό οι λάμπες ανάβουν υποχρεωτικά και οι 2 μαζί.Αναφέρομαι στο ΡΙΟ 400 που έχει 2 λάμπες των 36. Γίνεται να ανάβουν μία μία;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις να το ανοίξεις χωρίς να το καταστρέψεις (είναι κολλημένο βλέπεις και θέλει αρκετή υπομονή...) γίνεται πολύ εύκολα χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Το εν λόγω φωτιστικό έχει ηλεκτρονικό σύστημα, αρκεί λοιπόν να κόψεις το ένα καλώδιο από τη μία τη λάμπα (σε κάθε πλευρά της λάμπας πηγαίνει ένα ζευγάρι από καλώδια, το ένα χρειάζεται να κόψεις) και να παρεμβάλεις εν σειρά έναν ακόμη διακόπτη ώστε να την ανοιγοκλείνεις κατά βούληση. Αν θες και αυτή να αναβοσβήνει με χρονοδιακόπτη αρκεί να παρεμβάλεις έναν ηλεκτρονόμο :blink: και φυσικά ένα δεύτερο χρονοδιακόπτη! :)

Link to comment
Share on other sites

αν το μπαλλαστ ειναι ηλεκτρονικο, και δεν ειναι dimmable ταυτοχρονα, ενα καλωδιο μονο πηγαινει σε καθε μερια της λαμπας, δηλαδη ενα ζευγαρι ανα λαμπα. επιπλεον αν ενα μπαλαστ το οποιο προοριζεται για 2 λαμπες θελουμε να μας αναψει μονο μια, πρεπει να συνδεθει διαφορετικα αυτη η λαμπα απο οτι αν συνδεαμε 2 λαμπες μαζι.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτά προφανώς και δεν είναι dimmable. Αναφέρεσαι σε αυτήν την περίπτωση που αν κόψεις το κόκκινο ή το μπλε σβήνει μόνο η μία. Το έχω κάνει στο ίδιο ενυδρείο, γίνεται σίγουρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά προφανώς και δεν είναι dimmable. Αναφέρεσαι σε αυτήν την περίπτωση που αν κόψεις το κόκκινο ή το μπλε σβήνει μόνο η μία. Το έχω κάνει στο ίδιο ενυδρείο, γίνεται σίγουρα. :ballistic:

Στα παραπάνω παρέλειψα μόνο να πω ότι ισχύουν ανεξάρτητα από το αν είναι dimmable τα μπάλαστ, κάπου έχω και την περίπτωση αυτή. Άλλωστε αυτό επιβεβαιώνεται εύκολα αν έχουμε dimmable μπάλαστ με ωμικό interface. :) Η Olympia electronics έβγαζε τέτοια και τα έχω δουλέψει, όπως και ένα σορό ακόμα εταιρείες. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις να το ανοίξεις χωρίς να το καταστρέψεις (είναι κολλημένο βλέπεις και θέλει αρκετή υπομονή...) γίνεται πολύ εύκολα χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Το εν λόγω φωτιστικό έχει ηλεκτρονικό σύστημα, αρκεί λοιπόν να κόψεις το ένα καλώδιο από τη μία τη λάμπα (σε κάθε πλευρά της λάμπας πηγαίνει ένα ζευγάρι από καλώδια, το ένα χρειάζεται να κόψεις) και να παρεμβάλεις εν σειρά έναν ακόμη διακόπτη ώστε να την ανοιγοκλείνεις κατά βούληση. Αν θες και αυτή να αναβοσβήνει με χρονοδιακόπτη αρκεί να παρεμβάλεις έναν ηλεκτρονόμο :angry2: και φυσικά ένα δεύτερο χρονοδιακόπτη! <_<

Αφού γίνεται, θα το προσπαθήσω να το ανοίξω προσεχτικά.Μετά από την '' εγχείρηση '' πώς κλείνει για να είναι σταθερό;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού γίνεται, θα το προσπαθήσω να το ανοίξω προσεχτικά.Μετά από την '' εγχείρηση '' πώς κλείνει για να είναι σταθερό;;

;;;; <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...