Jump to content

Περί αποχλωρίωσης


FotisGt

Recommended Posts

Εδώ και πάνω από 1 χρόνο αποχλωριώνω με άνθρακα, στα 2 ενυδρεία κρύου νερού έχω οικιακό φίλτρο άνθρακα και βάζω από εκεί, στο τροπικό κάνω προετοιμασία σε βαρέλι με τύρφη αλλά βάζω και άνθρακα.

Συγκεκριμένα έχω 2 DIY φιλτράκια που στο 1 έχω τύρφη και ζεόλιθο, και στο άλλο άνθρακα και ζεόλιθο.

Το χειμώνα που χρειάζεται και στα κρύου νερού να ανεβάζω λίγο τη θερμοκρασία βάζω στο βαρέλι μόνο το φιλτρακι με τον άνθρακα και κάνω αποχλωρίωση.

Στο φιλτράκι με τον άνθρακα έχω  2 σακουλάκια από καλτσόν από 400ml/95γραμ το καθένα , και από 80 γραμ ζεόλιθο, έχω μετρήσει μετά από 30 λεπτά λειτουργίας και δεν υπάρχει ίχνος από χλώριο, το βαρέλι είναι 75 λίτρα.

Prime έχω για έκτακτες περιπτώσεις αλλά σπάνια το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης , πως χρησιμοποιώ χύμα άνθρακα για οικιακά φίλτρα από τον Καλογερόπουλο στο Πειραιά με 7,5 Ευρώ το κιλό , και τον αλλάζω στα σακουλάκια κάθε 3 μήνες περίπου, άσχετα ότι μόλις τώρα είδα διαφήμιση του Petcumulus που έχει χύμα άνθρακα της Grotech με 6 Ευρώ το κιλό http://www.petcumulus.gr/grotech-reef-aktiv-carbon-1-kg  :)

Link to comment
Share on other sites

απλα αναρωτιεμαι για την δεσμευση βαρεων μεταλψν και αν αυτο ειναι επιθυμητο σε ενα αφρικανικο

 

 

Μιχάλη , πολύ φοβάμαι πως τα αντιχλώρια , στη πραγματικότητα δεν δεσμεύουν βαριά μέταλλα, αλλά τους αλλάζουν σύσταση και τα κάνουν κατά κάποιο τρόπο ανενεργά, όπως κάνουν και το με χλώριο που το μετατρέπουν σε αλάτι (έτσι έχω διαβάσει κάπου). Αντίθετα όμως ο άνθρακας δεσμεύει πολλές οργανικές και ανόργανες ενώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αποχλωριωνω σε βαρελι προετοιμασιας με prime και κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Αποχλωριωνω σε βαρελι προετοιμασιας με prime και κυκλοφορητη.

 

Μια απ' τα ίδια. Το νερό γυρίζει μια 'βδομάδα με api stress coat και μικρό εσωτερικό φίλτρο με τύρφη και ζεόλιθο και μετά κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...