Jump to content

Ανάπτυξη SPS σε σχέση με την κυκλοφορία


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Έχω παρατηρήσει ότι τα SPS, που είναι εκτεθειμένα περιμετρικά, δηλαδή δεν προστατεύονται από κάποια πλευρά τους, με βράχο, παρουσιάζουν καλύτερη ανάπτυξη και δείχνουν πολύ πιο υγιή.

Αντίθετα, αυτά, του ιδίου είδους, που είναι τοποθετημένα σε θέση, όπου η μία το λιγότερο πλευρά τους είναι προστατευμένη από βράχο, παρουσιάζονται πιο ασθενικά, με λιγότερο αναδεικνυόμενο χρωματισμό, με λεπτά κλαδιά και γενικά με πολύ αργή ανάπτυξη.

Πιστεύω ότι αυτό έχει σχέση με την κυκλοφορία του νερού γύρω από το σώμα τους.

Παλαιότερα, είχε πέσει στα χέρια μου, ένα βιβλιαράκι, το οποίο αναφερόταν στη σωστή κυκλοφορία του νερού, σε ενυδρεία reef.

Μεταξύ άλλων ανέφερε, ότι η πιο σωστή κυκλοφορία νερού, με τα καλύτερα αποτελέσματα για την υγεία και σωστή ανάπτυξη του οργανισμού, είναι η κυκλοτερής, περιμετρικά γύρω από το σώμα του.

Γενικά η όλη κυκλοτερής κυκλοφορία νερού στο σύστημα, αναφερόταν σαν ιδανική, χωρίς να αποκλείει τις εναλλαγές και τη δημιουργία στιγμιαίων περιδινήσεων.

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο στα κοράλλια σας?

Πιστεύεται ότι αυτής της μορφής κυκλοφορία νερού, σε συνδυασμό με την σωστή ένταση ροής, είναι καθοριστική για την σωστή ανάπτυξη ενός τέτοιου κοραλλιού?

Θα με ενδιέφερε η άποψή σας και η προσωπική σας εμπειρία, αν υπάρχει.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Νίκο ..

.. κάτι τέτοιο ψάχνεις..?

καλή ανάγνωση..

http://www.advancedaquarist.com/2006/6/aaf...2/document_view

Σε ευχαριστώ για την παραπομπή σου.

Ήδη άρχισα μελέτη.

Θα ήθελα όμως και τις προσωπικές εμπειρίες μας στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την παραπομπή σου.

Ήδη άρχισα μελέτη.

Θα ήθελα όμως και τις προσωπικές εμπειρίες μας στο θέμα.

θα ανεβάσω μια φωτογραφία που πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον ..

.. αλλά περίμενε λίγο να ανάψουν τα φώτα. :) .

Link to comment
Share on other sites

εδώ μπορείτε να δείτε δυο ακροπόρες που ζουν δίπλα δίπλα

.. η κίτρινη είναι ένα χρόνο στο ενυδρείο μου έχει μονόπλευρη ανάπτυξη …

.. όπως καταλαβαίνετε η συνθήκες κυκλοφορίας νερού άλλαξαν αρκετές φορές σε αυτό το διάστημα..

.. αλλά η άκρο δεν άλλαξε γνώμη ..

δεξιά της έφερα πριν λίγες εβδομάδες μια table ( έτσι μου την ονόμασαν ) ακροπόρα..

.. βλέπουμε ότι η table τιμάει το όνομα της .. αναπτύσσεται περιφερειακά και ομοιόμορφα..

στην άλλη φωτογραφία μπορείτε να δείτε ένα frag ( γεια σου γιατρέ! )

..το οποίο βρίσκεται σε χαμηλή κίνηση νερού ..δεν υπάρχει κάποιο έντονο ρεύμα νερού απάνω του.. πως θα το σχολιάζατε?

post-434-1163954421_thumb.jpg

post-434-1163954453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μονόπλευρη ανάπτυξη έχει να κάνει και με το φωτισμό?

Δηλαδή να κατευθύνεται προς τη φωτεινότερη περιοχή? Μήπως της κάνει σκιά κάποιο υπερκείμενο κοράλλι?

Όσο για το φραγγάκι, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε και τι να σχολιάσουμε.

Αναφέρω περίπτωση δική μου, όπου ένα Φίλος μου χάρισε μία ακροπόρα σχεδόν νεκρή, λίγο πριν την πετάξει στα σκουπίδια.

Την τοποθέτησα κάτω από την πίσω τρέσα, πάχους 3cm συν τα ενδιάμεσα στρώματα σιλικόνης. Δηλαδή φωτισμός σχεδόν μηδενικός. Σήμερα, περίπου έξι μήνες μετά το κοράλλι έχει καλύψει όλα σχεδόν τα νεκρά κλαριά και αναπτύσσεται με ξέφρενους ρυθμούς.

Βγάλτε συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μονόπλευρη ανάπτυξη έχει να κάνει και με το φωτισμό?

Δηλαδή να κατευθύνεται προς τη φωτεινότερη περιοχή? Μήπως της κάνει σκιά κάποιο υπερκείμενο κοράλλι?

δεν υπάρχει κάτι από πάνω της και δεν πάει προς στο φως ..

Όσο για το φραγγάκι, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε και τι να σχολιάσουμε.

γιατί να αναπτύσσετε μόνο ένα <<κλαδί>> τόσο ..

ναφέρω περίπτωση δική μου, όπου ένα Φίλος μου χάρισε μία ακροπόρα σχεδόν νεκρή, λίγο πριν την πετάξει στα σκουπίδια.

Την τοποθέτησα κάτω από την πίσω τρέσα, πάχους 3cm συν τα ενδιάμεσα στρώματα σιλικόνης. Δηλαδή φωτισμός σχεδόν μηδενικός. Σήμερα, περίπου έξι μήνες μετά το κοράλλι έχει καλύψει όλα σχεδόν τα νεκρά κλαριά και αναπτύσσεται με ξέφρενους ρυθμούς.

Βγάλτε συμπεράσματα πραγματικά εντυπωσιακό και δυσερμήνευτο .

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα sps αγαπούν την κυκλοφορία. :angry2: Κυρίως όμως οι acropora και οι hydnophora ενώ άλλα sps όπως οι seriatopora, merulina, montipora και stylophora αναπτύσσονται καλά και με μέτρια κυκλοφορία. Ολα αυτά που αναφέρω είναι παρατηρήσεις από τα ενυδρεία μου. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα sps που θέλουν έντονη κυκλοφορία θέλουν και πολύ φώς. :rasp: Ισως γιατί ζώντας στα ανώτερα τμήματα του υφάλου που είναι πιό κοντά στο ηλιακό φώς είναι εκτεθειμένα και στα έντονα ρεύματα και στον κυμματισμό της επιφάνειας της θάλασσας.

Συμπερασματικά Νίκο ναί έχω κάνει παρόμοιες παρατηρήσεις με σένα και προσέχω όσο αυτό είναι δυνατόν τουλάχιστον οι acro να μην είναι εγκλωβισμένες ανάμεσα σε βράχο. <_<

Πάρτε και μιά ιδέα του στησίματος που έχω κάνει άν και αρκετοί το ξέρετε από άλλού... :angry2:

post-21-1163980069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα sps αγαπούν την κυκλοφορία. :thumbup: Κυρίως όμως οι acropora και οι hydnophora ενώ άλλα sps όπως οι seriatopora, merulina, montipora και stylophora αναπτύσσονται καλά και με μέτρια κυκλοφορία. Ολα αυτά που αναφέρω είναι παρατηρήσεις από τα ενυδρεία μου. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα sps που θέλουν έντονη κυκλοφορία θέλουν και πολύ φώς. :wub: Ισως γιατί ζώντας στα ανώτερα τμήματα του υφάλου που είναι πιό κοντά στο ηλιακό φώς είναι εκτεθειμένα και στα έντονα ρεύματα και στον κυμματισμό της επιφάνειας της θάλασσας.

Συμπερασματικά Νίκο ναί έχω κάνει παρόμοιες παρατηρήσεις με σένα και προσέχω όσο αυτό είναι δυνατόν τουλάχιστον οι acro να μην είναι εγκλωβισμένες ανάμεσα σε βράχο. :angry2:

Ο Μανος τα λεει πολυ σωστα. H ροη αποτελει ενα απο τα μεγαλυτερα αν οχι το μεγαλυτερο προβλημα στα ενυδρεια υφαλου παγκοσμια. Και αυτο συμβαινει για τον απλο λογο οτι δεν ειναι απαραιτητα η μεγαλη ροη που θελουμε, κατι που το επιτιχανουμε με πολλαπλες μικρες η λιγες μεγαλες και ισχυρες αντλιες, αλλα η σωστη και ομοιομορφη ροη κατα προτιμηση χαοτικη που αποδεδειγμενα αποτελει μυστηριο για καλους λυτες εαν χρειαστουμε κατι οσο ποιο κοντα στο απολυτο..

Βεβαια καποια ειδη παρομοιας οικογενειας εχουν κατα καιρους τις διαφορες τους. Απο την δικη μου εμπειρια εχω δει πως η καλη ροη βοηθαει παντα τα κοραλια που την εχουν αναγκη να παρουν τα πανω τους. Απο καποιο σημειο που εχουν την σωστη ροη δεν μετραει και τοσο να δωσεις παραπανω οσο να την κανεις ποιο "μεταβλητη" με χρηση χρονοδιακοπτων ή αλλων συστηματων τυπου wavewmakers.

Εχω παρατηρησει διαφορες εαν η ροη ειναι ομοιομορφη και συνδιαζετε με αλλαγη ανα καποια διαστηματα. Δεν ειναι απαραιτητο να αλλαζουν καθε 1-10-30 λεπτα, απλα στη διαρκεια της ημερας να υπαρχει καποια αλλαγη. Μπορουμε να εχουμε αλλαγη σε καποιες αντλιες ανα 3-6 ωρες για παραδειγμα. την δουλεια μας την κανουμε. Οι διαφορες εχουν να κανουν στην ποιο σωστη περιμετρικα αναπτυξη του κοραλιου, στο υψος που περνει αλλα και στο θεμα της εκτασης των πολυποδων. Το θεμα σωστη ροη εδω εχει διαφορα. Παντα βεβαια με τη σκεψη το εκαστοτε κοραλι αισθανεται ανετα σε τετοιες συνθηκες και να μην ζοριζετε.

Στο θεμα τωρα διαφορετικης αναπτυξης τωρα εχουμε ενα αλλο μεγαλο θεμα παλι. Ιδιο ειδος στο ενυδρειο μου που εχει 2 ή 3 διαφορετικες θεσεις μετα απο fragging, μου εχει δειξει πως με την παραπανω ροη ο σκελετος ανοιγει καπως και εχουμε καπως ποιο λεπτα κλαδια αλλα με τελεια υγεια και αναπτυξη. Σε σημεια που δεν εχει τοσο μεγαλη ροη βλεπω καπως ποιο πυκνη αισθηση με καπως ποιο χοντρα τα κλαδια. Παντα βεβαια σε SPS και αναλογως το κοματι. Ισως να υπαρχει καπως ποιο καλη αναπτυξη σε αυτα με την ποιο καλη ροη αλλα παιζει και το αλλο στο μυαλο μου. Μπορει να ουσιαστικα η αναπτυξη αν ειναι ιδια αλλα επειδη το ενα ειναι με ποιο λεπτα κλαδια να την περναει στο...υψος :angry2: ενω το αλλο να παραμενει ιδιο σε βιομαζα αλλα με ποιο χοντρα κλαδια και αυτο να μας ξεγελα. :rasp::rasp:

Τι να πω, μυστηριες οι βουλες των κοραλιων. <_<

Link to comment
Share on other sites

http://www.advancedaquarist.com/2006/11/aafeature/view

http://www.advancedaquarist.com/2006/9/aaf...2/document_view

αν θέλετε να διαβάσετε και άλλες πληροφορίες ..

Θα μας βγάλεις τα μάτια.

Πες τα με δικά σου λόγια να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε Τασο κανε ενα "ρεζουμε" με τις δικες σου αποψεις. Παντως πολυ υλη και ενδιαφερων αν και ο Sprungs στο Reef Volume 3 δινει ρεστα... Θα σας αναφερθω πανω σστις σκεψεις αποτελεσματα και προτασεις του αμεσα. Εχει δοκιμασει κανεις καποια sugre device? Ειναι οτι καλυτερο για την κινηση του νερου σαν να υπαρχει φυσικο κυμα. Λιγο..φορυβωδης μεν αλλα the best! Ετσι τουλαχιστον αναφερει ολη η βιβλιογραφια. Εχουν βγει καποιες λιγοτερο θορυβωδης λυσεις αλλα ειναι ακομα σε εξελιξη το θεμα. <_<

Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για δυο άρθρα του Jake Adams..

.. στο ένα είναι μια εργασία με επίβλεψη καθηγητή

.. σχετικά με την επίδραση της ταχύτητας του νερού και της έντασης του φωτισμού που περιβάλουν την Pocillopora damicornis του πειράματος ..και σχετίζονται με την φωτοσύνθεση και την αναπνοή του κοραλλιού..

.. μας λέει ότι η ταχύτητα της ροής με τον φωτισμό πάνε χέρι χέρι..

στο άλλο άρθρο μιλάει για την ροή του νερού και τη σπουδαιότητα των στροβιλισμών και της χαοτικής κίνησης .. αναλύει σχετικές αρχές υδροδυναμικής ..

ελπίζω να σας κάλυψα. <_<

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για δυο άρθρα του Jake Adams..

.. στο ένα είναι μια εργασία με επίβλεψη καθηγητή

.. σχετικά με την επίδραση της ταχύτητας του νερού και της έντασης του φωτισμού που περιβάλουν την Pocillopora damicornis του πειράματος ..και σχετίζονται με την φωτοσύνθεση και την αναπνοή του κοραλλιού..

.. μας λέει ότι η ταχύτητα της ροής με τον φωτισμό πάνε χέρι χέρι..

στο άλλο άρθρο μιλάει για την ροή του νερού και τη σπουδαιότητα των στροβιλισμών και της χαοτικής κίνησης .. αναλύει σχετικές αρχές υδροδυναμικής ..

ελπίζω να σας κάλυψα. <_<

Τέλειο μου φαίνεται!

Είναι δύο πολύ χρήσιμα άρθρα.

Πιστεύω, ότι είναι ένα πολύ καλό υλικό για να γράψεις ένα άρθρο, με θέμα την σχέση:

SPS -κυκλοφορία-φωτισμός

Ενδιαφέρον και πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα.

Περιμένουμε

Επίσης θέλω να αναφέρω, ότι σημαντικό ρόλο διαδραματίζει και η συνεχής ανατάραξη της επιφάνειας.

Οι συνεχείς μικροί κυματισμοί, προκαλούν συνεχή μεταβολή της κατεύθυνσης των διαθλομένων φωτεινών ακτίνων.

Το αποτέλεσμα είναι το σώμα του κοραλλιού να δέχεται το φως από πολλές και μεταβλητές κατευθυντικές γωνίες, που βοηθάει κατά πολύ. Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει και στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, ότι είναι ένα πολύ καλό υλικό για να γράψεις ένα άρθρο, με θέμα την σχέση:

SPS -κυκλοφορία-φωτισμός

Ενδιαφέρον και πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα.

Περιμένουμε

καλά .. το μυρίστηκα από την αρχή <_<

… να δεις λέω που ο κ Νίκος κάτι έχει στο μυαλό του…

δε γίνεται να πρωτοπορήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα αγγλικά από μένα? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και ο Μάριος τέτοια κίνηση μπορούμε να την πετύχουμε με surge devices. Κάτι τέτοιο είχα πετυχει όταν έφτιαχνα το sump μου (το οποίο είναι κατασκευασμένο να είναι επάνω από το ενυδρείο και όχι από κάτω).

Μπορούμε λοιπόν εύκολα να πετύχουμε κάτι τέτοιο με ένα δοχείο νερού που θα βρίσκετε επάνω από το ενυδρείο μας(στάθμη νερού). Αυτό που θα πρέπει να κάνουμε είναι στο σημείο της υπερχίλισης αντί να έχουμε σωλήνα με τρύπα να μπεί ένα πλαστικό "Τ" γωνία δηλαδή από PVC με φορά είτε επάνω είτε κάτω και μικρές τρύπες κατά μήκως της γωνίας. Όταν το νερό που θα μπαίνει στο δοχείο (πρέπει να υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής που θα στέλνει νερό από το ενυδρείο στο δοχείο) ξεπεράσει την στάθμη του Τ τότε το νερό θα αρχίσει να υπερχιλίζει και να πέφτει στο ενυδρείο. Όταν πάλι κατέβει κάτω από το Τ τότε σταματάει. Έτσι δημιουργεί συνεχή κυματισμό στο ενυδρείο μας ανα 2-3 δευτερόλεπτα(αυτό το ρυθμίζουμε με την διατομή του Τ). Τα μειωνεκτήματα είναι 1ον)θόρυβος και 2ον)Αέρας στο νερό του ενυδρείου καθώς η σωλήνα όταν αρχίζει να υπερχιλίζει και κατεβάζει νερό στο ενυδρείο περιέχει κάθε φορά αέρα. Αυτά βέβαια με πειραματισμό και δοκιμές-πατέντες μπορούν να λυθούν ή τουλάχιστον να περιοριστούν.

Link to comment
Share on other sites

καλά .. το μυρίστηκα από την αρχή :angry2:

… να δεις λέω που ο κ Νίκος κάτι έχει στο μυαλό του…

δε γίνεται να πρωτοπορήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα αγγλικά από μένα? :angry2:

Χαχαχα <_< Στην εφερε!! :rasp: Υπαρχει υλικο ομορφο για την ροη νερου και ειναι τεραστιο και πολυ συμαντικο θεμα για εμενα, ισως το συμαντικοτερο σε reef. Υπαρχει κατι στα σκαρια αλλα θελει καποιο διαστημα να ολοκληρωθει. :rasp:

Γιαννη πολυ ωραιο ακουγετε, μηπως εχεις και καποια φωτογραφια? Θα ειναι πολυ ενδιαφερων.

Αλλοι να πουνε την γνωμη τους?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες του δικού μου συστήματος μπορεί να μήν έχω άλλά μπορείτε να δείτε ΕΔΩ ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κατι στα σκαρια αλλα θελει καποιο διαστημα να ολοκληρωθει.

Πιστεύω το διάστημα αυτό να μην είναι το...άπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...