Jump to content

Θερμοκρασία - Επείγον


ael1989

Recommended Posts

Έχω φυτεμένο με ζωοτόκα!!! Πως να ρίξω άμεσα τη θερμοκρασία;;;;

εαν ειναι λιγα τα λιτρα σου με καποιον ανεμιστηρα , εαν ειναι πολλα τα λιτρα

Αλλαγη νερου :D

Κανε ενα 30-40 %

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι λιγα τα λιτρα σου με καποιον ανεμιστηρα , εαν ειναι πολλα τα λιτρα

Αλλαγη νερου :D

Κανε ενα 30-40 %

Ευχαριστώ πολύ!!!

100λίτρα... Κάπου παλιά διάβασα για παγοκίστες και όχι για νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας..! Ισχύει και αυτή η μέθοδος; (επειδή δεν υπάρχει απότομη μεταβολή θερμοκρασίας)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

100λίτρα... Κάπου παλιά διάβασα για παγοκίστες και όχι για νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας..! Ισχύει και αυτή η μέθοδος; (επειδή δεν υπάρχει απότομη μεταβολή θερμοκρασίας)

Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να κατεβει κατακορυφα η θερμοκρασια και γενικοτερα να μην εχεις αποτομες μεταβολες στο ενυδρειο σου .Κατα καιρους εχουν γινει καποιες συζητησεις για το εαν ειναι σωστο Η οχι ( χρηση παγου - παγοκυστης ) , αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι δεν ειναι και η ποιο σωστη λυση ( για αλλους μπορει να ειναι ) . ΚΑλυτερα να κανεις αλλαγη νερου να ''φρεσκαρεις'' και λιγο το νερο του ενυδρειου σου :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Έκανα αλλαγή, έπεσε για περίπου 10 λεπτά στους 27βαθμούς και τώρα ανέβηκε πάλι στους 29!!!

Τι κάνω;;; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Έκανα αλλαγή, έπεσε για περίπου 10 λεπτά στους 27βαθμούς και τώρα ανέβηκε πάλι στους 29!!!

Τι κάνω;;; :Ρ

όλο το καλοκαίρι που η θερμοκρασία ήταν 10 βαθμούς έξω πιο πολύ από τώρα τι έκανες;

29 δεν είναι τραγική θερμοκρασία για τα ψάρια αλλά για τα φυτά είναι οριακή. Βάλε ένα σταθερό ανεμιστήρα αρκετά πιο μακριά από το ενυδρείο σε πολύ χαμηλές στροφές με ανοικτά τα καπάκια και να είσαι πολύ προσεκτικός μη πιάσει η θερμοκρασία πάτο. Επίσης να βρείς νερό όσμωσης ή απιονισμένο να συμπληρώνεις γιατί θα έχεις μεγάλη εξάτμιση :D

Link to comment
Share on other sites

όλο το καλοκαίρι που η θερμοκρασία ήταν 10 βαθμούς έξω πιο πολύ από τώρα τι έκανες;

29 δεν είναι τραγική θερμοκρασία για τα ψάρια αλλά για τα φυτά είναι οριακή. Βάλε ένα σταθερό ανεμιστήρα αρκετά πιο μακριά από το ενυδρείο σε πολύ χαμηλές στροφές με ανοικτά τα καπάκια και να είσαι πολύ προσεκτικός μη πιάσει η θερμοκρασία πάτο. Επίσης να βρείς νερό όσμωσης ή απιονισμένο να συμπληρώνεις γιατί θα έχεις μεγάλη εξάτμιση :hysterical:

Δεν είχα ψάρια πιο πριν!! :D Ήμουν εκτός Ελλάδος...

Αν δεν έχω ούτε ανεμιστήρα;;; (κάπου εδώ τρώω βρίσημο ε; :hysterical:)

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ψάρια πιο πριν!! :D Ήμουν εκτός Ελλάδος...

:hysterical:

ότι είπαμε για μερικές μέρες που θα έχουμε ακόμα ζέστες λοιπόν... και από του χρόνου οργανώσου καλύτερα με κάποιον eliwel ή τύπου eliwel τελοσπάντων :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 200 λιτρα ενα ανεμιστηρακι και εισαι οκ.με το καπακι ανοικτο.

Επειδη θα εχεις μεγαλη εξατμιση νερου βαζεις η Α.Ο. η απιονισμενο.

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 200 λιτρα ενα ανεμιστηρακι και εισαι οκ.με το καπακι ανοικτο.

Επειδη θα εχεις μεγαλη εξατμιση νερου βαζεις η Α.Ο. η απιονισμενο.

πετρος :hysterical:

Aμα με ενα μονο γινεται δουλεια τοτε οσοι βαζουν 3-4 στο καπακι τους ειναι πλουσιοι και το κανουν για εφε :D

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λιτρα μου μ ενα ανεμιστηρακι εχω 27-28 με θερμοκρασια δωματιου 31.

πετρος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λιτρα μου μ ενα ανεμιστηρακι εχω 27-28 με θερμοκρασια δωματιου 31.

πετρος :buttrock:

το προβλημα που εχει ο φιλος ειναι οτι θελει να ριξει αμεσα την θερμοκρασια στο ενυδρειο του και οχι να την διατηρει σταθερα - χαμηλη . Αμεσα και με ενα ανεμιστηρακι δεν πεφτει εκτος εαν το αμεσα αλλιως λεγεται μιση μερα μετα :buttrock:

Γιωργος.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ "αμεσα" και πολυ πιο χαμηλα δεν ειναι και τοσο καλο (σε πολλα ειδη ψαριων).

Μετα θελουμε το "σωστη και σταθερη".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το πολυ "αμεσα" και πολυ πιο χαμηλα δεν ειναι και τοσο καλο (σε πολλα ειδη ψαριων).

Μετα θελουμε το "σωστη και σταθερη".

το εχω γραψει Σπυρο :buttrock:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=594877

Και λεω παλι , καλυτερα να γινει αλλαγη νερου παρα ανεμιστηρας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με αλλαγη νερου γινεται πιο καλα (γιατι δεν αλλαζουν και οι σκληροτητες) αλλα πρεπει να γινει σωστα (σε χρονικη διαρκεια και θερμοκρασια νερου).

Αν βαλει καποιος το λαστιχο και κανει αλλαγη σε 5 λεπτα για να ριξει τη θερμοκρασια απο 30 σε 25 .... αναλογα τα ψαρια μπορει να εχει απο γεννες μεχρι θανατους.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσει τα καπάκια ανοιχτά δεν θα έχει κίνδυνο να πηδήξουν έξω μερικά ψάρια; Και εγώ τα άφηνα ανοιχτά μέχρι που βρήκα έναν ξιφοφόρο εκτός ενυδρείου.

Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι τα ψάρια προσαρμόζονται σε θερμοκρασίες αν δεν υπάρχουν μεγάλες και απότομες αλλαγές. Είναι σωστό αυτό;

Εγώ όλο το καλοκαίρι δεν έκανα τίποτα για να κατεβάσω τη θερμοκρασία. Είχε φτάσει μέχρι και 32 βαθμούς. Το μόνο που έκανα ήταν αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα αντί για κάθε 2 εβδομάδες που έκανα πριν το καλοκαίρι και απλώς το νερό της αλλαγής είχε 2 βαθμούς πιο κάτω από το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...