Jump to content

Νέος στον χώρο ζητά την βοήθεια σας


wolf1gr

Recommended Posts

είδα και κατι ακόμα μεσα στο ενυδρίο..... τι είναι ΑΥΤΟ???

nitrite. 0

nitriti. 0

amoniaca-ammonio. 0,1

post-45361-0-50079900-1319749957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πρώτη φωτογραφία μου φαίνεται σαν προνύμφη κουνουπιού (mosquito larva). Δες εικόνες στο διαδίκτυο και πες μας αν όντως μοιάζουν...

mosquito_larva-560x342.jpg

Στη δεύτερη φωτογραφία είναι κάποιο είδος μύκητα που συναντάται πολύ συχνά σε ενυδρειακά ξύλα, όταν μπαίνουν για πρώτη φορά στο νερό. Μπορείς είτε να περιμένεις με τον καιρό να κάνει τον κύκλο του και να φύγει είτε να βγάλεις έξω το ξύλο και να το πλύνεις-τρίψεις. Είναι πολύ πιθανό όμως να ξαναεμφανιστεί. Είναι εντελώς ακίνδυνος...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εύκολο να πω αν είναι σαν αυτά που είδα στο net αλλά στα video που είδα είναι πολύ σπαστικές οι κινήσεις τους σε αντίθεση με τα δικά μου που μόνο σέρνονται σχετικά αργά. Τη να πω δεν ξέρω…..

ειναι καλά ή οχι αυτα τα Mosquito Larvae?

post-45361-0-47276800-1319752446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει πρόσφατα στο ενυδρείο σου κάποιο καινούργιο φυτό ή ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

όχι... έχω από 21/09 το ενυδρείο και ακόμα είμαι στην αρχή. έχω βάλει από την αρχή ένα καραβάκι και τα ξύλα.(είχε για 2 μέρες 1μονομάχο και 1αγγελοψαρο μετά από "κράξιμο" πριν 3εβδομάδες (γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα) τα έδωσα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον προνύμφες κάποιου εντόμου που γέννησε τα αυγουλάκια του στο ενυδρείο σου. Σε κάποιες μέρες (δε ξέρω πόσες) θα μεταμορφωθεί σε έντομο. Αν υπήρχαν ψαράκια στο ενυδρείο σου θα ήταν ένας πρώτης τάξης μεζές...

Αφού δε κάνει αυτές τις σπασμωδικές κινήσεις δεν είναι προνύμφη κουνουπιού. Αν ήταν και τα άφηνες στο ενυδρείο, αργότερα θα κυνηγούσες κουνούπια στο σπίτι σου :)

Ακολουθείς κάποια μέθοδο για να στρώσεις το φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον προνύμφες κάποιου εντόμου που γέννησε τα αυγουλάκια του στο ενυδρείο σου. Σε κάποιες μέρες (δε ξέρω πόσες) θα μεταμορφωθεί σε έντομο. Αν υπήρχαν ψαράκια στο ενυδρείο σου θα ήταν ένας πρώτης τάξης μεζές...

Αφού δε κάνει αυτές τις σπασμωδικές κινήσεις δεν είναι προνύμφη κουνουπιού. Αν ήταν και τα άφηνες στο ενυδρείο, αργότερα θα κυνηγούσες κουνούπια στο σπίτι σου :)

Ακολουθείς κάποια μέθοδο για να στρώσεις το φίλτρο σου;

5ml BactoActive και ένα καπάκι Esklarin στην αρχη, λιγη τροφη, και μετα απο 2 βδομάδες ακομα 5ml BactoActive(+τα ψαράκια για 2 μερες που τους εβαλα τροφή).

δεν ξερω αν κανω καλα αλλα με αυτα που διάβασα δεν εβγαλα και πολυ νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε τροφη ποιο συχνα, καθε 2, με 3 ημερες τριψε καλα την τροφη να γινετι σαν σκονη και ριξε. Το ζητουμενο ειναι να εχουμε συνεχως αμμωνια για να αναπτυχθει και να εχει να τρωει η βιολογια μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εριχνες τροφη για 2 βδομαδες,μαλλον δεν αναπτυχθικε η βιολογια σου πολυ.Κανε αυτο που σου ειπε ο Ρικ για μερικες μερες ακομα, να κανεις μετρησεις και να τις γραφεις εδω.

Τα σκουλικακια μη σε ανυσηχουν για τωρα,πιθανον ειναι απο καποιο εντομο,μολις βαλεις τα ψαρια θα τα φανε ολα.

Αυτο που εχει το ξυλο σου ειναι μυκητας οπως σου ειπε και ο theodor και θα φυγει μονος του σε μερικες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εριχνες τροφη για 2 βδομαδες,μαλλον δεν αναπτυχθικε η βιολογια σου πολυ.Κανε αυτο που σου ειπε ο Ρικ για μερικες μερες ακομα, να κανεις μετρησεις και να τις γραφεις εδω.

Τα σκουλικακια μη σε ανυσηχουν για τωρα,πιθανον ειναι απο καποιο εντομο,μολις βαλεις τα ψαρια θα τα φανε ολα.

Αυτο που εχει το ξυλο σου ειναι μυκητας οπως σου ειπε και ο theodor και θα φυγει μονος του σε μερικες μερες.

Τροφή ανά 2-3 ημέρες οπότε αλλά πόση τροφή να τρίβω? 1 φυλλαράκι 2..3…???

Της μετρήσεις πότε να της κάνω για να είναι σωστές? Την ημέρα που βάζω τροφή? Μια μέρα πριν βάλω τροφή??

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις τις μετρησεις και αναλογα τι θα βγαλουν θα ριχνεις τροφη η οχι.Ας πουμε ριξε σημερα τροφη και αυριο κανε μετρησεις και βλεπουμε.

Τροφη ριξε μια μικρη τσιμπια 4-5 φυλλαρακια,τριψτα να γινουν σκονη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, η λογική του ριξίματος της τροφής στο ενυδρείο έχει σκοπό την δημιουργία ικανών συνθηκών να ευδοκιμήσουν και να αναπαραχθούν τα οφέλιμα βατηρίδια που θέλουμε για την διάσπαση της αμμωνίας. Το αν ρίξεις 1-2 ή 3-4 φυλλαράκια δεν είναι τόσο σηματικό αν καταλαβαίνεις τον λόγο που γίνεται. Αν θέλεις να ρίχνεις περισσότερα μπορείς να το κάνεις χρησιμοποιόντας μια απόχη για να μην γεμίσει το ενυδρείο σου σάπιες τροφές. Οι μετρήσεις κάθε 1-2 μέρες όμως είναι απαραίτητες για να δεις την αυξητική πορεία της αμμωνίας στην αρχή (άρα όλα πάνε καλά) και την πτώση της όσο περνάνε οι μέρες και εμφανίζεται ΝΟ2 και ΝΟ3.

Μόλις μηδενίσουν τα 1 και 2, και έχεις μετρήσεις στο 3, είσαι εντάξει και μπορείς να βάλεις τα πρώτα ψαράκια. 1-2 στην αρχή και μόλις ξαναέρθει σε ισοροπία το ενυδρείο συμπληρώνεις και άλλα.

Το βασικό είναι να μην βιάζεσαι και κάνεις λάθη που θα μπορούσες να αποφύγεις.

Όπως λέμε και δω πάνω.... χαλαρααααααα

Κ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να μη ξεχνάμαι πως ο φίλος wolf1gr χρησιμοποιεί και υγρά βακτήρια! Δε μιλάμε για στρώσιμο με σκέτη τροφή...

Αφού λοιπόν χρησιμοποιεί κάποιο σκεύασμα, γιατί να μη βάλει από την αρχή και μερικά ψαράκια;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο… έχω την εντύπωση ότι πάλι είναι ίδιες οι μετρήσεις

nitrite. 0

nitriti. 0

amoniaca-ammonio. 0,1

στο amoniaca-ammonio. Σαν να το βλέπω λίγο καφέ αλλά αν το δω στον ήλιο μου φαίνεται ΟΚ

οσο για την τροφή είναι αλήθεια ότι έχω αρκετή στο βυθό…. Να την μαζέψω κάπως (έχω λεπτή άμμο και να δω πώς θα το κάνω…..)

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σαν να μην εχει στρωσει ακομα.Τα τεστ φαινονται καλητερα οταν τα κοιτας με το φως του ηλιου.

ΥΓ Θοδωρε τα συγκεκριμενα βακτηρια που χρησιμοποιει ο φιλος νομιζω οτι δεν λενε για εισαγωγη ψαριου λιγες μερες μετα τη χρηση του

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο… έχω την εντύπωση ότι πάλι είναι ίδιες οι μετρήσεις

nitrite. 0

nitriti. 0

amoniaca-ammonio. 0,1

στο amoniaca-ammonio. Σαν να το βλέπω λίγο καφέ αλλά αν το δω στον ήλιο μου φαίνεται ΟΚ

οσο για την τροφή είναι αλήθεια ότι έχω αρκετή στο βυθό…. Να την μαζέψω κάπως (έχω λεπτή άμμο και να δω πώς θα το κάνω…..)

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαι απόχη. Σύροντας την πάνω στην άμμο θα κρατήσει τις τροφές ενώ οι κόκκοι θα βγουν απο τις τρύπες της. Αν δεν γίνεται αυτό, χρησιμοποίησε ένα σωληνάκι για να ρουφήξεις τις τροφές και την τυχόν άμμο την επιστρέφεις ξανά μέσα μιας που σαν πιο βαριά θα μείνει στον πάτο του κουβά.

Προσοχή: ο κουβάς αν είναι καθαρός και να τον χρησιμοποιείς μόνον για το ενυδρείο σου γιατι αν έχει απορρυπαντικά και χλωρίνες θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις και σήμερα και πάλι είναι ίδιες! Κάνω κάτι λάθος ή είναι Οκ το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει στρωσει ακομα.συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και τροφη.

χρειαζεσαι υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτε βακτιρια;

Συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει η συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

απο της 20/09 ακομα δεν εχει στρώσει.....

γιατί μου είπαν οτι σε 4 μερες μπορώ να βάλω ψαράκια??

υπαρχει κάτι για να στρώσει ποιο γρηγορα???

απο της 27/10 μεχρι σήμερα βάζω καθημερινά τροφή αλλα καθε μερα

οι μετρήσεις ειναι ιδιες.....γιατι?

ειναι κατι λάθος?

παιζει ρόλο που οταν εβαλα τα ψαράκια(τα οποια εβγαλα) εβαλα και το νερο ηταν μαζί τους??

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

nitrite. 0

nitriti. 0

amoniaca-ammonio. 0,1

στο amoniaca-ammonio. Σαν να το βλέπω λίγο καφέ αλλά αν το δω στον ήλιο μου φαίνεται ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο αρχικό στάδιο στρωσίματος.Ο πιο γρήγορος τρόπος είναι το μπόλιασμα από άλλο υγιές,στρωμένο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι νεος στο χομπι (και αυτο το ξερουν τα μαγαζια) θα δωσεις ΠΟΛΛΑ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ!

Το αυτοκολλητο θερμομετρο που σου πουλησαν ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο!

Αυτοι ψαρια πουλανε το προβλημα ειναι εμεις να μην <τσιμπαμε>.

Τα τεστ θα δειξουν σε λιγες μερες (αμμωνια).

Αρα πριν απο αυτο πρεπει να κανουμε διαμορφωση χωρου με ξυλα και πετρες(2-3 μετριες πετρες απο λαβα)που <παιζουν> και βιολογικο ρολο για να υπαρχουν κρυψονες για τα ψαρια που...θα βαλουμε.

Αυτη δεν ειναι η λογικη σειρα?

Τα μαγαζια ομως πουλουν ψαρια χωρις να τους ενδιαφερει με τη συνθεικες θα μπουν!

Υπαρχουν μονομαχοι που δεν ενοχλουν και αλλοι που ενοχλουν ,ειναι θεμα ψαριου αλλα ΚΑΙ ΧΩΡΟΥ.

Τα λιτρα λιγα,το σκαλαρι κοπαδοψαρο δηλαδη τουλαχιστον 4 οπως καταλαβες εχουμε προβλημα.

Για ενα αρσενικο μονομαχο οκ.(μην τον βαλεις με την θηλυκια θα την........).

Το <σρωσιμο>σε πρωτη φαση ειναι ενας μηνας αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι σε 2-6 μηνες και σ αυτο παιζουν πολλοι παραγοντες(παραμετροι)που θα τους μαθεις σιγα -σιγα.

Παρε νερο απο το ενυδρειο παρε και τα τεστ μαζι σου και πηγαινε στο μαγαζι που τα πηρες να σου δειξουν πως μετρανε!Δεν ειναι απλο?

Διαβασμα,υπομονη μην εισαι ευκολοπιστος και ολα θα πανε καλα!

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...