Jump to content

Νέος στον χώρο ζητά την βοήθεια σας


wolf1gr

Recommended Posts

Τελικά είμαι ΟΚ βρήκα μπόλι σήμερα!!! Έστυψε το σφουγγάρι από το φίλτρο σε σακουλάκι με αρκετό νερό από το ενυδρείο του ένας φίλος και το έβαλα μέσα.

Εχθές είχα κάνει και μία καλή αλλαγή στο νερό 50-60%.

Οπότε λογικά σε λίγο θα είμαι έτοιμος να φιλοξενήσω τα πρώτα ψαράκια!!!!!

Μπορώ να ανοίξω νέο θέμα (τοπικ) για αυτό??

Και μία τεράστια παρένθεση εδώ (ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο δεν ειναι μπολιασμα φιλε.Μπολι ειναι να σου δωσει λιγο βιολογικο υλικο απο το δικο του και να το βαλεις στο φιλτρο σου.Με το στηψιμο μπορει να μην γινει τιποτα.Οι μετρησεις θα σου πουν ποτε εισαι ετοιμος για ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, από τη στιγμή που έβαλες μπόλι, θα πρέπει να βάλεις άμεσα και ψαράκια. Διαφορετικά τα βακτήρια που περιέχονται στο μπολι θα παιθάνουν της πείνας... Φυσικά δε θα βάλεις τον τελικό αριθμό ψαριών αλλά θα βάλεις λίγα στην αρχή και θα αυξάνεις σταδιακά τον αριθμό τους για να δώσεις τον καιρό στα βακτήρια να αυξηθούν σε επαρκή αριθμό. ;)

Το μπολι που έβαλες θα ήταν πιο αποτελεσματικό αν το νερό από το στημένο σφουγγάρι το έβαζες κατευθείαν στα σφουγγάρια του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Το νερό το έριξα σιγά σιγά κοντά στο φίλτρο(ελπίζω να είναι καλό και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

1. Από Εξοπλισμό διάβασα διάφορα για PH για αμμωνία κ.α. Τελικά τι είναι απαραίτητο να πάρω?

καλο θα ηταν να παρεις ενα τεστ αμμωνιας να μετρα , σιγουρα στην αρχη θα αλλαζεις το νερο καθε 10 μερες πετα και ενα χρυσοψαρο μεσα για αρχη ριχνε και τα βακτηρια σου και αστο να στρωσει μονο του... το ενυδρειο θα στρωσει περιπου σε 30-40μερες δηλαδη αμμωνια μηδεν νιτρωδη μηδεν και νιτρικα >0

2. Για την απαραίτητη συντήρηση και αλλαγή νερού τη πρέπει να κάνω?

αλλαγη νερου μετα το στρωσιμου του φιλτρου καθε 7-10 μερες

3. Για Φυτά με Ζωηρά χρώματα τι να πάρω?

δεν μπορεις να βαλεις διοτι δεν εχεις υποστρωμα και δε θα σ προτεινα για αρχη να το προσπαυησεις μην εχεις προβλημα με αλγεις...

4. Θέλω να έχει πολύ ζωηρά χρώματα…Μπορώ να βάλω ότι background θέλω?

ναι αλλα ειναι πιο μαγκικο χωρις bavkground

5. Για διακόσμηση μπορώ να βάλω πέτρες διακόσμησης π.χ Από ένα μεγάλο κατάστημα έχω πάρει κάτι μαύρες πετρούλες (όχι για διακόσμηση ενυδρείου) πως μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω

ριξε πανω τους "τουμποφλο" αν αφρισουν δεν κανωου.... πρεπει να ειναι χαλαζιακες οχι ασβεστολιθικες γιαυτο δεν κανουν ολες οι πετρες ... το ιδιο ισχυει και η αμμος

6. Αλλαγή νερού κάθε πότε και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνω( κάτι έχω ακούσει για απιονισμένο νερό)

αν τα ψαρια σου θελουν χαμηλω ph τοτε ναι στην αθηνα το ph ειναι 7,5 περιπου,,, αν θες γυρο στο 6 τοτε μπορεις να βαλεις

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).

ειναι μικρο το ενυδρειο σου επομενως σου προτεινω neon tetra και γαριδες "ανθεκτικες" ψαξε λιγο

8. Γενικά τι άλλο πρέπει να ξέρω?

το ενυδρειο σου να μην το βλεπει ο ηλιος θα πρεπει να εχεις θερμοστατη (μολις φθανει στην επιθυμητη θερμοκρασια να σβινει, ειναι φθινοι με 10ευρο)αλλα μην το ρυθμιζεις πολυ μην γινουν τα ψαρια σου ψαροσουπα αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις

9. Καθότι είμαι σε νησί (στην Κώ) είναι λίγο περιορισμένη και ακριβή η αγορά, μπορώ να προμηθευτώ ψαράκια και διάφορα τέτοια καλούδια από καταστήματα στην Αθήνα, (μπορούν να μου στείλουν ;)

αυτο δεν το ξερω... ΚΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 2010 4EVER!!!

Με αυτά που έχω πει οτιδήποτε προτάσεις και βοήθεια είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τον προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ : ΑΣΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.... ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΣΑΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Από Εξοπλισμό διάβασα διάφορα για PH για αμμωνία κ.α. Τελικά τι είναι απαραίτητο να πάρω?

καλο θα ηταν να παρεις ενα τεστ αμμωνιας να μετρα , σιγουρα στην αρχη θα αλλαζεις το νερο καθε 10 μερες πετα και ενα χρυσοψαρο μεσα για αρχη ριχνε και τα βακτηρια σου και αστο να στρωσει μονο του... το ενυδρειο θα στρωσει περιπου σε 30-40μερες δηλαδη αμμωνια μηδεν νιτρωδη μηδεν και νιτρικα >0

2. Για την απαραίτητη συντήρηση και αλλαγή νερού τη πρέπει να κάνω?

αλλαγη νερου μετα το στρωσιμου του φιλτρου καθε 7-10 μερες

3. Για Φυτά με Ζωηρά χρώματα τι να πάρω?

δεν μπορεις να βαλεις διοτι δεν εχεις υποστρωμα και δε θα σ προτεινα για αρχη να το προσπαυησεις μην εχεις προβλημα με αλγεις...

4. Θέλω να έχει πολύ ζωηρά χρώματα…Μπορώ να βάλω ότι background θέλω?

ναι αλλα ειναι πιο μαγκικο χωρις bavkground

5. Για διακόσμηση μπορώ να βάλω πέτρες διακόσμησης π.χ Από ένα μεγάλο κατάστημα έχω πάρει κάτι μαύρες πετρούλες (όχι για διακόσμηση ενυδρείου) πως μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω

ριξε πανω τους "τουμποφλο" αν αφρισουν δεν κανωου.... πρεπει να ειναι χαλαζιακες οχι ασβεστολιθικες γιαυτο δεν κανουν ολες οι πετρες ... το ιδιο ισχυει και η αμμος

6. Αλλαγή νερού κάθε πότε και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνω( κάτι έχω ακούσει για απιονισμένο νερό)

αν τα ψαρια σου θελουν χαμηλω ph τοτε ναι στην αθηνα το ph ειναι 7,5 περιπου,,, αν θες γυρο στο 6 τοτε μπορεις να βαλεις

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).

ειναι μικρο το ενυδρειο σου επομενως σου προτεινω neon tetra και γαριδες "ανθεκτικες" ψαξε λιγο

8. Γενικά τι άλλο πρέπει να ξέρω?

το ενυδρειο σου να μην το βλεπει ο ηλιος θα πρεπει να εχεις θερμοστατη (μολις φθανει στην επιθυμητη θερμοκρασια να σβινει, ειναι φθινοι με 10ευρο)αλλα μην το ρυθμιζεις πολυ μην γινουν τα ψαρια σου ψαροσουπα αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις

9. Καθότι είμαι σε νησί (στην Κώ) είναι λίγο περιορισμένη και ακριβή η αγορά, μπορώ να προμηθευτώ ψαράκια και διάφορα τέτοια καλούδια από καταστήματα στην Αθήνα, (μπορούν να μου στείλουν ;)

αυτο δεν το ξερω... ΚΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 2010 4EVER!!!

Με αυτά που έχω πει οτιδήποτε προτάσεις και βοήθεια είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τον προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ : ΑΣΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.... ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΣΑΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!

Φιλε Μιχαλη, γενικος ποτε δεν προτεινουμε το στρωσιμο ενος ενυδρειο προσθετωντας ζωντανο μεσα, μια που και αυτα ψυχη εχουν και ειναι κριμα για το ψαρακι μια που αν και το παλευει δεν παυει να του κανουμε κακο. Οσο αφορα για το τουμποφλο να σου πω την αληθεια αυτο μου ειναι καινουργιο!!! Το σωστο ειναι υδροχλωρικο οξυ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο οσον αφορά το τουμποφλο λάθος έκανα, ακουαφορτε ήθελα να πω... Όσο για το ψαρι, το λέω για να κανεις Γρηγόρη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο οσον αφορά το τουμποφλο λάθος έκανα, ακουαφορτε ήθελα να πω... Όσο για το ψαρι, το λέω για να κανεις Γρηγόρη δουλεια..

Φετα!!!! :bigemo_harabe_net-126:

Και με την τροφουλα την ιδια δουλεια κανουμε! ;)

Αλλωστε στο χομπυ μας η υπομωνη ειναι το Α και το Ω! B)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτο με την τροφη(καθυστερεί λίγο) παραλήψις μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...