Jump to content

Γέννα γαρίδας Cleaner !!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα

Επιτέλους κατάφερα γέννα γαρίδας Cleaner.

Μπορώ να πω πως είναι ότι καλύτερο στο χόμπι.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τη ταΐζουμε.

Σας στέλνω και φωτογραφία !!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο !! Μπορεις να μας πεις πως ακριβως πετυχες τη γεννα και την απομονωση των μικρων ??

Απο ταισμα...δεν ειμαι σιγουρος αλλα rotifers ισως ειναι μια λυση.... Μη σε παρω στο λαιμο μου καθως η μοναδικη γεννα που ειχα ηταν απο peppermint σε ενυδρειο χωρις ψαρια οπου οταν το καταλαβα τα γαριδακια ηταν ηδη αρκετα μεγαλα (υπαρχει η ιστορια σε αλλο post)...

Καλη επιτυχια και να μας κρατας ενημερους !!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω την είχε τοποθετήσει σε γεννίστρα,

κάτι τέτοιο είχε αναφερθει νομίζω σε κάποιο αντίστοιχο πόστ

<_<

Αντε μακάρι να δείς επιβίωση

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο !! Μπορεις να μας πεις πως ακριβως πετυχες τη γεννα και την απομονωση των μικρων ??

Απο ταισμα...δεν ειμαι σιγουρος αλλα rotifers ισως ειναι μια λυση.... Μη σε παρω στο λαιμο μου καθως η μοναδικη γεννα που ειχα ηταν απο peppermint σε ενυδρειο χωρις ψαρια οπου οταν το καταλαβα τα γαριδακια ηταν ηδη αρκετα μεγαλα (υπαρχει η ιστορια σε αλλο post)...

Καλη επιτυχια και να μας κρατας ενημερους !!

Δεν έκανα τίποτα

Απλά τοποθέτησα την γαρίδα σε γεννήτρα η οποία δεν επιτρέπει στα νεογέννητα να ξεφύγουν

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επιτέλους κατάφερα γέννα γαρίδας Cleaner. Συγχαρητήρια!!!

Μπορώ να πω πως είναι ότι καλύτερο στο χόμπι.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε τη ταΐζουμε. Τα σκαλάρια μου!!! <_< τρώνε τα πάντα τα άτιμα, στο τέλος θα φάνε και εμένα!!! :angry2: πέρα από τη πλάκα έχω ακούσει για τριμμένη ταμπλέτα για πλέκο (άλγης) άλλα οι πιο ειδικοί θα σε βοηθησουν περισσότερο νομίζω...

Σας στέλνω και φωτογραφία !!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα

Χτες όταν πήγα στο σπίτι από τις 400 που υπολογίζω ότι ήταν στην γεννήτρα διάκρινα περίπου 40.Το βράδυ έμειναν μόνο 5 και σήμερα το πρωί τίποτα. δεν θα τα βάλω κάτω. Θα ερευνήσω για αυτές τις γαρίδες και είμαι σίγουρος πως μια μέρα θα τα καταφέρω. Αν βρήκατε κάποια πληροφορία εσείς πέστε μου

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Θα ερευνήσω για αυτές τις γαρίδες και είμαι σίγουρος πως μια μέρα θα τα καταφέρω. Γιάννος Σάββα

<_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά.

Στο τανκ μου έχω 2 γαρίδες cleaner.

Η πρώτη έχει γεννήσει

Τώρα είναι αυγομενη η δεύτερη.

Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Στο τανκ μου έχω και 6 κυπριακές

Είναι δυνατόν να οι κυπριακές να ζευγαρώνουν με τις τροπικές?

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά.

Στο τανκ μου έχω 2 γαρίδες cleaner.

Η πρώτη έχει γεννήσει

Τώρα είναι αυγομενη η δεύτερη.

Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Στο τανκ μου έχω και 6 κυπριακές

Είναι δυνατόν να οι κυπριακές να ζευγαρώνουν με τις τροπικές?

Γιάννος Σάββα.

Eισαι σιγουρος πως δεν εχεις καποια τριτη τροπικη στο ενυδρειο σου? Για τις γαριδες γνωριζω πως και αυγομενες να ειναι αμα δεν υπαρχει η γονιμοποιηση τα αυγα ειναι "τζουφια" βεβαια εδω εχεις γονο, μηπως ομως την εχεις παρει τελευταια και ειχε γινει πριν η γονιμοποιηση? Γιατι εαν δεν... τοτε θα πρεπει να κοιταξουμε αλλου. Θα το ψαξουμε βεβαια αλλα θελω να μας βεβαιωσεις για τα προηγουμενα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι πανω σε αυτο.

πως καταλαβαινουμε οτι η γαριδα προκειτε να γεννησει?

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος πως δεν εχεις καποια τριτη τροπικη στο ενυδρειο σου? Για τις γαριδες γνωριζω πως και αυγομενες να ειναι αμα δεν υπαρχει η γονιμοποιηση τα αυγα ειναι "τζουφια" βεβαια εδω εχεις γονο, μηπως ομως την εχεις παρει τελευταια και ειχε γινει πριν η γονιμοποιηση? Γιατι εαν δεν... τοτε θα πρεπει να κοιταξουμε αλλου. Θα το ψαξουμε βεβαια αλλα θελω να μας βεβαιωσεις για τα προηγουμενα.

Είναι σίγουρο ότι έχω μόνο 2 & 6 κυπριακές

Της έχω πολλή καιρό στο τανκ.

Μήπως υπάρχει περίπτωση τα αυγά να γονιμοποιούνται από της κυπριακές.

Δεν ξέρω τι να πω. Τρελάθηκα. Έβαλα στόχο να τα καταφέρω. Το πρώτο στάδιο πετυχε αλλά δεν μπόρεσα να τις κρατήσω ζωντανές. Αν βρείτε πληροφορίες θα με βοηθήσετε πολύ

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι πανω σε αυτο.

πως καταλαβαινουμε οτι η γαριδα προκειτε να γεννησει?

Θα δεις κάτω από τα πόδια τις (στην κοιλία) Να αλλάζει το χρώμα προς το πράσινο.

Αυτά είναι τα αυγά. Θα είναι έτυμη να γεννήσει όταν δεις ότι αυτά τα αυγά βγαίνουν προς τα έξω και κρεμμοντε στα πόδια της

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι δεν πάει καλά.

Στο τανκ μου έχω 2 γαρίδες cleaner.

Η πρώτη έχει γεννήσει

Τώρα είναι αυγομενη η δεύτερη.

Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Στο τανκ μου έχω και 6 κυπριακές

Είναι δυνατόν να οι κυπριακές να ζευγαρώνουν με τις τροπικές?

Γιάννος Σάββα.

Οι συγκεκριμένες γαρίδες, είναι "πρώτανδροι" οργανισμοί. Δηλαδή, γεννιούνται πάντα αρσενικές και κάποια στιγμή, στην πορεία της ζωής τους αλλάζουν φύλο και γίνονται θηλυκές.

Αυτή τη στιγμή έχεις στο ενυδρείο σου, δύο θηλυκές.

Αυτό, όμως, που δεν διευκρινίζεται, είναι αν πάλι σε κάποια φάση της ζωής τους, μπορούν να ξαναλλάξουν φύλο, ανάλογα με τις ανάγκες των περιστάσεων.

Όσον αφορά τον υβριδισμό, θεωρείται απίθανο, να συμβεί, από τη στιγμή, που υπάρχει πληθυσμός και των δύο ειδών. Θα μπορούσε να γίνει, πάντα σε θεωρητικό επίπεδο μιλάω, αν υπήρχε ένα άτομο

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες γαρίδες, είναι "πρώτανδροι" οργανισμοί. Δηλαδή, γεννιούνται πάντα αρσενικές και κάποια στιγμή, στην πορεία της ζωής τους αλλάζουν φύλο και γίνονται θηλυκές.

Αυτή τη στιγμή έχεις στο ενυδρείο σου, δύο θηλυκές.

Αυτό, όμως, που δεν διευκρινίζεται, είναι αν πάλι σε κάποια φάση της ζωής τους, μπορούν να ξαναλλάξουν φύλο, ανάλογα με τις ανάγκες των περιστάσεων.

Όσον αφορά τον υβριδισμό, θεωρείται απίθανο, να συμβεί, από τη στιγμή, που υπάρχει πληθυσμός και των δύο ειδών. Θα μπορούσε να γίνει, πάντα σε θεωρητικό επίπεδο μιλάω, αν υπήρχε ένα άτομο

Έχω διαβάσει πως μπορούν μα φυλαξουν σπέρμα και να κάνουν ξανά γονιμοποίηση 2 και 3 φορές

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...