Jump to content

Προβλημα με δισκο.


Recommended Posts

Απο χτες το απογευμα μεχρι και σημερα το πρωι παρακολουθω

την θυληκια απο το ζευγαρι που εχω,απο χτες μεχρι και αυτην την ωρα

της "κρεμονται" τα κοπρανα,παρατηρησα επισης σημερα το πρωι οτι κουναει τα πτερυγια της πολυ ποιο γρηγορα για να μπορεσει να κολυμπησει και οτι οι 8,9 μαυρες γραμμες που εχει ειναι ποιο εντονες.

Οι μετρησεις στο ενυδρειο ειναι φυσιολογικες και η θερμοκρασια ειναι στους 29.

Παρακαλω τα φωτα σας για το τι μπορει να εχει που μαλλον ειναι καποιο παρασιτο φανταζομαι

και τη θεραπεια να κανω αν χρειαζεται.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Α!Το καλο ειναι οτι τρωει κανονικα,προσπαθει τουλαχιστον αλλα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινη βαση ταιζω tetrabits 3 φορες την μερα.

Μια φορα την εβδομαδα μοσχοκαρδια και καθε 10 μερες σκουληκι.

Σημερα ειναι η δευτερη μερα θεραπειας με general cure & furan 2.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ τρείς φορές την ημέρα τάισμα είναι πολύ. Δοκίμασε για λίγες μέρες να μειώσεις την τροφή σε μια φορά. Το σκουλίκι που τους δίνεις είναι ύποπτο για εσωτερικά παράσιτα, εγώ το έκοψα πρίν απο καιρό.

Αν το πρόβλημα σου είναι εσωτερικά παράσιτα θα πρέπει να κάνεις θεραπεία με flagyl και καλύτερα αυτό να γίνει σε καραντίνα. Δεν έχω πρόχειρο link με πληροφορίες αλλά αν θυμάμαι υπάρχουν στο : http://www.dph.nl/ αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ τρείς φορές την ημέρα τάισμα είναι πολύ. Δοκίμασε για λίγες μέρες να μειώσεις την τροφή σε μια φορά. Το σκουλίκι που τους δίνεις είναι ύποπτο για εσωτερικά παράσιτα, εγώ το έκοψα πρίν απο καιρό.

Αν το πρόβλημα σου είναι εσωτερικά παράσιτα θα πρέπει να κάνεις θεραπεία με flagyl και καλύτερα αυτό να γίνει σε καραντίνα. Δεν έχω πρόχειρο link με πληροφορίες αλλά αν θυμάμαι υπάρχουν στο : http://www.dph.nl/ αναφορές.

3 Φορες την μερα αλλα ταιζω απο λιγο.

Οσο για το σκουληκι το γνωριζω αλλα οπως και να το κανουμε ειναι η αγαπημενη τους τροφη.

Θεραπεια εχω ηδη ξεκινησει.

Το ψαρι ειναι σε καραντινα.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σημερα ειναι η 2 μερα θεραπειας του;.....με αυτα τα φαρμακα που ανεφερες

<_<

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη λοιπον φιλε AquaBoy ως και την 5η 6η μερα τις θεραπειας του <_<

Στην περιπτωση που δεν υπαρξουν θετικα αποτελεσματα... υπαρχουν και αλλες λυσεις θεραπειας :angry2:

(στην καραντινα παντα ΧΩΡΙΣ φωτα)

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 3 και 4 φορες την ημερα ταιζω αλλα πολυ λιγο με καλη φιλτρανση και γενναιες εβδομαδιαιες αλλαγες.Θα σου προτεινα να μην ταιζεις σκουλικι ταιζε αν θες 2 ή ακομα και 3 φορες την εβδομαδα μοσχοκαρδια και επισης εχω δει πραγματικα καλο σε μια περιπτωση αναλογη με την δικια σου ανεβαζοντας την θερμοκρασια σους 30 και ταιζοντας την D-Allio plus της tropical βλεπω οτι το σκορδο που περιεχει τα βοηθα αρκετα σε παρασιτα και στην προληψη αρρωστιων.Εφοσον ταιζεις και εσυ 3 φορες την μερα θα προτεινα να παρεις και αλλες τροφες και καθε γευμα να ειναι με διαφορετικη.Εγω ταιζω 4 διαφορετικες την tropical με χωρις κανενα προβλημα εδω και ενα χρονο.Ελπιζω και με την θεραπια να πανε ολα καλα <_< Περιμενουμε νεα απο το ψαρακι σου

Link to comment
Share on other sites

(στην καραντινα παντα ΧΩΡΙΣ φωτα)

Καλη συνεχεια

Φυτα δεν εχω,το μονο που υπαρχει ειναι λευκη αμμος και 1 ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 3 και 4 φορες την ημερα ταιζω αλλα πολυ λιγο με καλη φιλτρανση και γενναιες εβδομαδιαιες αλλαγες.Θα σου προτεινα να μην ταιζεις σκουλικι ταιζε αν θες 2 ή ακομα και 3 φορες την εβδομαδα μοσχοκαρδια και επισης εχω δει πραγματικα καλο σε μια περιπτωση αναλογη με την δικια σου ανεβαζοντας την θερμοκρασια σους 30 και ταιζοντας την D-Allio plus της tropical βλεπω οτι το σκορδο που περιεχει τα βοηθα αρκετα σε παρασιτα και στην προληψη αρρωστιων.Εφοσον ταιζεις και εσυ 3 φορες την μερα θα προτεινα να παρεις και αλλες τροφες και καθε γευμα να ειναι με διαφορετικη.Εγω ταιζω 4 διαφορετικες την tropical με χωρις κανενα προβλημα εδω και ενα χρονο.Ελπιζω και με την θεραπια να πανε ολα καλα <_< Περιμενουμε νεα απο το ψαρακι σου

Αλλαγες νερου κανω καθε βδομαδα με 10 μερες αναλογως τον χρονο,η θερμοκρασια ειναι 29-30.

Σκορδο δεν εχω ριξει ποτε,λεω να παρω και ολο το ξεχναω.

Εδω και ενα χρονο δεν ειχαν παθει το παραμικρο,

θα σας πω νεα οταν τελειωσει η θεραπεια.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Χτες τελειωσε η θεραπεια οπου προστεθηκε στο φιλτρο ανθρακας.

Το ψαρι δειχνει πολυ καλυτερα και πριν απο λιγο παρατηρησα οτι τρωει κανονικα,θα μεινει λιγο καιρο στο ενυδρειο-καραντινα μεχρι να αναρρωσει πληρως.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και ειδικα τον Nidal για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεια που ακολουθησα συμφωνα με τον Nidal

ειναι να ριξω την πρωτη μερα general cure & furan 2.

Την δευτερη μερα μονο furan 2 και την τριτη μερα general cure.

Τεταρτη μερα δεν εκανα τιποτα απολυτως,την πεμπτη μερα

ομως, προσθεσα ανθρακα.

Μεχρι στιγμης το ψαρι παει μια χαρα, καθε μερα και καλυτερα.

EDIT:Α!!Τη μερα που εβαλα ανθρακα εκανα και μια μικρη αλλαγη νερου 25%.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...