Jump to content

αρχαριος


ztrz

Recommended Posts

γεια σας,

σαν νεο μελος και νεος στο χομπυ θα ηθελα μερικες συμβουλες.

εχω ενα ενυδρειο 80λιτρα 60χ45χ35 με θερμοστατη 100wat φιλτρο για 150 λιτρα ενυδρειο

μια αεροπετρα.

απο ψαρια εχω:3 αγγελοψαρα,1πλεκο,2pearl gourami,1 που μοιαζει με απιστογραμμα αλλα λεγεται clown κατι(δε θυμαμαι),ενα αλγυοψαρο και ενα γατοψαρο.

απο διακοσμηση εχω μια ανουμπια, δυο ξυλα και μια πετρα κοκκινη(παλι δε θυμαμαι τι ειναι),υποστρωμα λευκο χαλικι.

το ενυδρεο το εχω στρςσει ενα μηνα και τα ψαρια τα εχω περιπου 15 μερες.

ερωτησεις:

ειναι σωστος ο συνδυασμος των ψαριω;

ειναι πολλα τα ψαρια γι αυτο το ενυδρειο

χρειζονται τιποτα αλλαγες?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Ζαχος

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

σαν νεο μελος και νεος στο χομπυ θα ηθελα μερικες συμβουλες.

εχω ενα ενυδρειο 80λιτρα 60χ45χ35 με θερμοστατη 100wat φιλτρο για 150 λιτρα ενυδρειο

μια αεροπετρα.

[...]

Ζαχος

Αυτό δεν το κατάλαβα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός των ψαριών που έχεις φίλε Ζάχο είναι λανθασμένος. Αν και από την περιγραφή των ψαριών δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα εν τούτοις οσον αφορά τα αγγελόψαρα το ενυδρείο είναι ακατάλληλο μιας και είναι κοπαδόψαρα (δηλαδή τουλάχιστον 5-6 ψάρια) και οι ελάχιστες απαιτήσεις τους σε λίτρα, είναι 40λτ το καθένα τους. Οσον αφορά τα υπόλοιπα θα βοηθούσε μια φώτο ώστε να σου πουμε ανάλογα.

Κοίταξε και μέσα στο φόρουμ τα προφίλ των ψαριών και θα οδηγηθείς. :buttrock:

Πάντως πιστεύω πως πολύ γρηγορα φόρτωσες το ενυδρείο, με αρκετά ψάρια.(όπως κάναμε όλοι μας στην αρχή). :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευριπιδη ετσι μου το εδωσαν μου ειπαν οτι ειναι για ενυδρειο απο 80 ωσ 150 λιτρα

Μπορείς να μας πεις μάρκα και μοντέλο του φίλτρου, καθώς και τι υλικά έχει μέσα? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευριπιδη ετσι μου το εδωσαν μου ειπαν οτι ειναι για ενυδρειο απο 80 ωσ 150 λιτρα

:buttrock: Άκυρο, λάθος κατάλαβα. Διάβασα 80 λίτρα, μετά τις διαστάσεις και μετά 150 λίτρα και λέω πως είναι δυνατόν να είναι 150 λίτρα. :buttrock:

Θα συμφωνήσω με τον @SOTIRIS. Πολλοί βάζουν 2-3 αγγελόψαρα αλλά αυτό δεν μ'αρέσει καθόλου.

Για μένα αρχικά είναι το τι θέλεις. Μικρά ή μεγάλα ψαράκια; Και το μεγάλα φυσικά έχει ένα όριο...

Προσωπική μου άποψη, παίξε με ένα είδος. Θα πρότεινα για παράδειγμα 2 χαρεμάκια guppies ή κοπάδι Ροδόστομους ή κοπάδι Νέον. Μικρά ψαράκια που πιστεύω πως στα λίτρα σου θα είναι οκ. Αλλά και πάλι, όχι όλα μαζί.

Το κάθε είδος θέλει όμως 2-3 πραγματάκια διαφορετικά από το άλλο σε συνθήκες, οπότε όπως είπαν και πιο πάνω, διάβασε τα προφιλ τους και η επιλογή είναι δική σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...