Jump to content

Αντίστροφη όσμωση?


mkostas

Recommended Posts

Αν και ασχολούμαι εδώ και 2 χρόνια με δίσκους χωρίς να έχω ούτε μια απώλεια φοβάμαι πως γνωρίζω τόσο λίγα πράγματα για τους δίσκους !

θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την αντίστροφη όσμωση!

Έκατσα και υπολόγισα τα χρήματα, που μου έχουν φύγει στην αγορά απιονισμένου νερού και τραβάω τώρα τα μαλλιά μου!

Έχω 2 ενυδρεία 180 lt.Το δευτερο ενυδρείο μου είναι σχεδον καινουργιο και εχω βάλει μόνο 2 δισκάκια μέσα!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

Αν βάλω όσμωση θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού πιο συχνά ή πιο σπάνια?

Πόσο θα μου κοστίσει ένας τέτοιος μηχανισμός??

Θα με ενδιεφερε από 35 μεχρι 50 λιτρα όσμωσης ,όχι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του νερού,δέν έχει σχέση με το άν θα είναι απο Α/Ο ή όχι.

Αλλαγές θα συνεχίσεις να κάνεις όπως έκανες μέχρι τώρα.

Για τα λίτρα που θές π.χ. 100 λίτρα ανά ημέρα οι τιμές είναι περίπου από 100 εώς 200.

Κάνε καλύτερα μιά ερώτηση στην αναζήτηση προιόντων.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε από 35 μεχρι 50 λιτρα όσμωσης ,όχι παραπάνω!

Να έχεις υπόψιν σου οτι στα χαρακτηριστικά των οσμώσεων τα λίτρα δίνονται ανά 24ωρο

Γιαυτό όταν λέμε 200 λίτρα εννοούμε πάντα 200L/24ωρο που σημαίνει 8 λίτρα την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου οτι στα χαρακτηριστικά των οσμώσεων τα λίτρα δίνονται ανά 24ωρο

Γιαυτό όταν λέμε 200 λίτρα εννοούμε πάντα 200L/24ωρο που σημαίνει 8 λίτρα την ώρα

Συμφωνώ απολύτως με το Γιάννη. Να συμπληρώσω επίσης, ότι όχι μόνο τα χαρακτηριστικά δίνονται ανά 24ωρο, αλλά και βάση συγκεκριμένης θερμοκρασίας (25 C) και συγκεκριμένων συνθηκών νερού δικτύου <_< Γι' αυτό υπάρχει και ο πίνακας συντελεστή απόδοσης ανάλογα με τη θερμοκρασία που δίνει ο κατασκευαστής της κάθε ΑΟ. Για παράδειγμα ο RO-MAN δίνει τον ακόλουθο http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...se_osmosis.html

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας.Μένω στο Ηράκλειο της Κρήτης αλλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένος απο την κρητική αγορά! Το μόνο που έχω βρει, είναι όσμωση για να βγάζω καθαρά 36lt 240 euro!Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές!Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

36lt τη μέρα το βρίσκω πολύ λίγο, μήπως είναι γαλόνια? Πάντως θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα αυτήν που έχω κι εγώ από RO-MAN. Θα σου βγει πολύ πιο φθηνά!!! και είναι και αξιόπιστη...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομε κ εγω να παραγγηλω την συγκεκρημενη ro

εκτοs απο την σησκευη πρεπει να παραγγηλω κ καποια αξεσουαρ πχ για συνδεση με το δυκτιο νερου?

ανταλακτικα φιλτρα πρεπει να ειναι ευκολο να βρεθουν αλλα κ να αλαχτουν ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...