Jump to content

Frontosa


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

τι ειδος ειναι????

DSC01269.jpg

DSC01264.jpg

DSC01261.jpg

DSC01258.jpg

DSC01249.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

????

Link to comment
Share on other sites

Σακη δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα αλλα νομίζω οτι είναι απο νοτιότερο ακρωτηρι και όχι απο το Burundi.

"Κιτρινίζει" λίγο το ραχιαίο ή είναι η ιδέα μου?

Εσυ για Burundi την πήρες?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την εδωσε δωρακι ενας φιλος εδω... πρεπει να του βρω θυλικια τωρα γιαυτο ρωταω τι μπορει να ειναι.... ναι κιτρινιζει επανω

Link to comment
Share on other sites

παιζει να υβριδιζουν οι φροντοζες?αυτην η γραμμη στο ματι με μπερδευει γιατι δεν ειναι σαν της αλλες burundi. αν ακουστει για κανενα θυλικο στα 15cm να με θυμηθητε! εχει μαζεμενη κοιλια και δεν ξερω πως θα στρωσει αυτο...ειναι αρσενικος 6 ετων μεγαλωμενος σε 400αρι ενυδρειο.. ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

παιζει να υβριδιζουν οι φροντοζες?αυτην η γραμμη στο ματι με μπερδευει γιατι δεν ειναι σαν της αλλες burundi. αν ακουστει για κανενα θυλικο στα 15cm να με θυμηθητε! εχει μαζεμενη κοιλια και δεν ξερω πως θα στρωσει αυτο...ειναι αρσενικος 6 ετων μεγαλωμενος σε 400αρι ενυδρειο.. ευχαριστω για τον χρονο σας!

Νομιζω ειναι burundi. Ναι ειναι πολυ πιθανο να υβριδισουν. Υπαρχει θυλικια 5 ετων που γενναει, εαν σε ενδιαφερει στηλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την εδωσε δωρακι ενας φιλος εδω... πρεπει να του βρω θυλικια τωρα γιαυτο ρωταω τι μπορει να ειναι.... ναι κιτρινιζει επανω

Πως είσαι σίγουρος οτι είναι αρσενικός?

Τα θωρακικά του είναι πολύ μικρά για να είναι αρσενικός!

Link to comment
Share on other sites

τον κοιταξα απο κατω....δεν ειμαι 100%...ηταν μαλλον σε μικρο χωρο γιαυτο εμηνε τοσο μικρο...κανονικα επρεπε να ειναι 30cm....

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου την εδωσε δωρακι ενας φιλος εδω... πρεπει να του βρω θυλικια τωρα γιαυτο ρωταω τι μπορει να ειναι.... ναι κιτρινιζει επανω

Φίλε ΚΟΥΜΑΝ δεν πιστεύω ότι είναι αρσενικό... για θηλυκό μοιάζει ! :buttrock:

Για Burundακι μοιάζει!

http://www.cichlid-forum.com/articles/fron...variant_map.php

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΟΥΜΑΝ δεν πιστεύω ότι είναι αρσενικό... για θηλυκό μοιάζει ! :buttrock:

Για Burundακι μοιάζει!

http://www.cichlid-forum.com/articles/fron...variant_map.php

φιλε μου σε υπολογιζα να μου απαντησεις! βαση δικιας σου εμπηριας μπορεις να αναγνωρισεις αν ειναι οντως burundi? με μπερδευει πολυ η γραμμη στο ματι...δεν μιαζει με αυτες τον burundi...και εχει πολυ εντονο μπλε κεφαλι οπως φενεται στης φωτο...αυτες οι φωτο τραβηχτηκαν 3 λεπτα μετα απο την εισοδο του ψαριου στο ενυδρειο..τωρα ειναι πιο εντονα τα χρωματα του-της...για συγουρια θα προσπαθησω να την πιασω αυτο το σκ και να βγαλω φωτο απο κατω της για να δουμε τελικα τι ειναι.αντε απο βδομαδα περιμενω και της 4 blue zair καπου στα 15cm... να δουμε τι θα ειναι και αυτες να μου φυγει το ανχος!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε υπολογιζα να μου απαντησεις! βαση δικιας σου εμπηριας μπορεις να αναγνωρισεις αν ειναι οντως burundi? με μπερδευει πολυ η γραμμη στο ματι...δεν μιαζει με αυτες τον burundi...και εχει πολυ εντονο μπλε κεφαλι οπως φενεται στης φωτο...αυτες οι φωτο τραβηχτηκαν 3 λεπτα μετα απο την εισοδο του ψαριου στο ενυδρειο..τωρα ειναι πιο εντονα τα χρωματα του-της...για συγουρια θα προσπαθησω να την πιασω αυτο το σκ και να βγαλω φωτο απο κατω της για να δουμε τελικα τι ειναι.αντε απο βδομαδα περιμενω και της 4 blue zair καπου στα 15cm... να δουμε τι θα ειναι και αυτες να μου φυγει το ανχος!

Καλυτερα να ανεβασεις μια φωτο του ψαριου απο κατω για σωστοτερες απαντησεις. Τις blue zaire 15 εκ. απο που τις περιμενεις και σε τι τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ανεβασεις μια φωτο του ψαριου απο κατω για σωστοτερες απαντησεις. Τις blue zaire 15 εκ. απο που τις περιμενεις και σε τι τιμη?

Θα παρακαλουσα πολυ,αυτες οι διευκρινησεις να γινουν μεσω ΠΜ.

Ευχαριστω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κουμαν πολυ ομορφα ψαρια τα φροντοσα οντως αν και δεν αισθανομε να σου πω ποιο ακριβως ειναι μια που δεν ειμε και εγω σιγουρος! Στην αρχη ημουν μεταξυ των οσκαρ και αυτων μια που μου αρεσουν πολυ οι μεγαλοι θυρευτες! Ειναι πολυ cool power ψαρια με ωραιο χαρακτηρα αλλα να ξερεις πως εαν προσθεσεις αλλα τεσσερα μεσα, το νερο σου θα επιβαρυνεται αρκετα και οσο θα μεγαλωνουν θα καταλαβεις τη εννοω! Το καλο βεβαια ειναι οτι εχεις sump, οποτε καλως να τα δεχτεις και καλη συνεχεια! :buttrock:

Παντως εαν ειναι 6 ετων και ειναι ακομα τοσο μικρο, λογικα για θυλικο το κοβω!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αν ολα πανε οπως τα θελω ,στο ενυδρειο μου θα μπουνε 4 blue zair και αν ειναι και αυτο θυλικο,θα παραμεινει...5 ψαρια στα 700 λιτρα νερο δεν νομιζω πως θα ειναι προβλημα με τοση βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

αν ολα πανε οπως τα θελω ,στο ενυδρειο μου θα μπουνε 4 blue zair και αν ειναι και αυτο θυλικο,θα παραμεινει...5 ψαρια στα 700 λιτρα νερο δεν νομιζω πως θα ειναι προβλημα με τοση βιολογια!

Οχι με την βιολογια δεν θα εχεις προβλημα! Με την σκατουλα και τα πολλα οργανικα θα εχεις προβλημα με οτι αυτο συνεπαγεται! :buttrock:

Σιγουρα τα 700 λιτρα σου δεινουν μια ανεση στο να τα διαχειριστης απλα στην πορεια και οσο θα μεγαλωνουν και θα φτανουν στο τελικο μεγεθος τους τοτε θα καταλαβεις πως η συντιρηση θα πρεπει να ειναι τακτικη!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μην κοιτας, τα ψαρια που εχεις ειναι σαρδελες σε σχεση με τα φροντοζα! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σακη οπως σου ειπα και μερες πριν,για burundi μου κανει.Τα λιτρα και η διατροφη επαιξαν σιγουρα τον ρολο τους.Πως παει τωρα στα χερια σου;Η κοιλιτσα; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τρωει πολυ λιγο...εως καθολου...τι να πω δεν ξερω θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

τρωει πολυ λιγο...εως καθολου...τι να πω δεν ξερω θα δειξει...

Σακη ειναι στο ενυδρειο μόνη της?

Αν ειναι μαζι με υπερικιντικά venustus και mbuna οπως φαινεται στην φωτογραφία που ειχες ποσταρει, μου φαινεται λογικο να μην τρωει γιατι μπορει να στρεσαρετε.

Link to comment
Share on other sites

μεσα εχουν μεινει πολυ λιγα ψαρακια δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο γιατι οπως εγραψα πιο πριν η φροντοζα ηταν μαζι με τροφεους που ειναι 3πλασια διαολια απο τα δικα μου σε κινιτικοτιτα και νευρικοτιτα! αυτα που εχω αφισει μεσα θα φυγουν οταν με το καλο παρω της blue zair.. μεσα στο ενυδρειο εχει χωρο και φωλια για να μην στρεσαρετε..ισως θελει κιαλο χρονο να προσαρμοστει τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

μεσα εχουν μεινει πολυ λιγα ψαρακια δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο γιατι οπως εγραψα πιο πριν η φροντοζα ηταν μαζι με τροφεους που ειναι 3πλασια διαολια απο τα δικα μου σε κινιτικοτιτα και νευρικοτιτα! αυτα που εχω αφισει μεσα θα φυγουν οταν με το καλο παρω της blue zair.. μεσα στο ενυδρειο εχει χωρο και φωλια για να μην στρεσαρετε..ισως θελει κιαλο χρονο να προσαρμοστει τι να πω...

Αυτο εξηγει την σημερινή της κατασταση.Δεν θα προλάβαινε καν να φαει μαζι με τα tropheus.Και αν υποθεσουμε οτι ετρωγε τροφη για φυτοφαγα(που ειναι τα tropheus) αποτελεσμα ειναι και παλι η σημερινη της κατασταση.

Εγω στη θεση σου θα την αφηνα μονη της στο ενυδρειο, να ηρεμήσει να αρχισει να τρωει κανονικά, διοτι αν βάλεις αργοτερα μεγαλες και δυνατες φροντοζες και αντιληφθουν οτι αυτη ειναι αδυναμη θα εχεις προβλήματα.

Σιγουρα θελει χρονο το ψαρι να προσαρμοστει!

Με υπομονη και φροντιδα πιστευω θα τα καταφερεις να την κανεις καλά και να κανεις παλι το ενυδρειο οσο "ζωντανό" ηταν και με υγιεστατα ψαρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξηγει την σημερινή της κατασταση.Δεν θα προλάβαινε καν να φαει μαζι με τα tropheus.Και αν υποθεσουμε οτι ετρωγε τροφη για φυτοφαγα(που ειναι τα tropheus) αποτελεσμα ειναι και παλι η σημερινη της κατασταση.

Εγω στη θεση σου θα την αφηνα μονη της στο ενυδρειο, να ηρεμήσει να αρχισει να τρωει κανονικά, διοτι αν βάλεις αργοτερα μεγαλες και δυνατες φροντοζες και αντιληφθουν οτι αυτη ειναι αδυναμη θα εχεις προβλήματα.

Σιγουρα θελει χρονο το ψαρι να προσαρμοστει!

Με υπομονη και φροντιδα πιστευω θα τα καταφερεις να την κανεις καλά και να κανεις παλι το ενυδρειο οσο "ζωντανό" ηταν και με υγιεστατα ψαρια :buttrock:

Δωστου χρονο και φαγητο,εστω και σταδιακα.Την ακουσε το ζωντανο απο την πρασιναδα.Ωρα για ''σαρκα'' :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο το ειδος αλλα τα εχει ο μπατζανακης μου μιξ με αλλα ψαρια οτι νανε δυστηχως, και εχω παρατηρηση πως ειναι ηρεμα εως ιδιαιτερα ψαρια. Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι πως επιρεαζονται πολυ απο το περιβαλλον και τους συγκατικους με αποτελεσμα να μενουν απομωνομενα και θαλαμωμενα στις καβατζες. Δυστηχως ο μπατζανακης μου δεν ειναι τρελος φαν του ενυδρειακου κοσμου και δεν παιρνει απο λογια και δεν καταλαβαινει οτι και να του πω, οποτε καταλαβαινεις οτι και εγω δεν ασχολουμε παραπανω. Εαν 6 χρονια ετρωγε οπως λεει και ο Prince μονο χορτοφαγεια και μεγαλωνε σε λιγα λιτρα ειναι λογικο και επομενω το μεγεθος του ζωντανου.

Επισης παρατηρησα πως ειναι επιρεπη σε προβληματα με την νυκτικη κυστη οποτε πριν να τα ταιζεις καλο ειναι να μουλιαζεις την τροφη τους και γενικος να τους προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες νερου.

http://www.google.gr/#hl=el&cp=21&...609&bih=899

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω rik! πολυ χρησιμες πληροφοριες! για το float το ξερω..για τα αλλα οχι.. πρεπει να διαβασω αρκετα ακομη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...