Jump to content

Frontosa


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

τρωει πολυ λιγο...εως καθολου...τι να πω δεν ξερω θα δειξει...

Θελει 6-10 ημερες για να προσαρμοστει στο καινουριο περιβαλον( μπορει να μην τρωει και καθολου αυτες τις μερες). Απεφυγε να την εχεις μαζι με γρηγορα και λεμαργα ψαρια( γιατι και να θελει να φαει δεν θα προλαβαινει). Μετα τις 10 ημερες δωσ' της βυθιζομενες πρωτεινουχες τροφες σε πελετς αλλα και γαριδα φρεσκια(καθαρισμενη) ειναι μια χαρα. Σε 10 με 15 ημερες θα ειναι ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σάκη καλησπέρα. Το ζωντανό λογικά είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος και από τα πιο κινητικά ψάρια με τα οποία συμβιώνει. Διόρθωσε την τροφή με έμφαση στην πρωτεΐνη και θα έρθει στα ίσια του σε λίγες μέρες.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θελει 6-10 ημερες για να προσαρμοστει στο καινουριο περιβαλον( μπορει να μην τρωει και καθολου αυτες τις μερες). Απεφυγε να την εχεις μαζι με γρηγορα και λεμαργα ψαρια( γιατι και να θελει να φαει δεν θα προλαβαινει). Μετα τις 10 ημερες δωσ' της βυθιζομενες πρωτεινουχες τροφες σε πελετς αλλα και γαριδα φρεσκια(καθαρισμενη) ειναι μια χαρα. Σε 10 με 15 ημερες θα ειναι ολα μια χαρα.

ευχσριστω βετερανε! η εμπηρια σου σε αυτα τα ψαρια θα με βοηθησει παρα πολυ! θα σε πριξω στης ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη καλησπέρα. Το ζωντανό λογικά είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος και από τα πιο κινητικά ψάρια με τα οποία συμβιώνει. Διόρθωσε την τροφή με έμφαση στην πρωτεΐνη και θα έρθει στα ίσια του σε λίγες μέρες.

:buttrock:

ευχαριστω Κωστη!!! ηδη ριχνω πολυ τροφη αλλα δεν προσπαθει καν να δοκιμασει... αυτο ειναι που με ανησυχει..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Κωστη!!! ηδη ριχνω πολυ τροφη αλλα δεν προσπαθει καν να δοκιμασει... αυτο ειναι που με ανησυχει..

Μη το ζορίζεις το ψάρι. Δώσε του χρόνο και άλλαξε την τροφή σταδιακά. Πάντως δώσε όλα τα υπόλοιπα, φέρε αυτό στα ίσια του και μετά εισήγαγε τις blue zaire. Όπως έγραψε και ο πρίγκηπας σαν πιο αδύναμο, τα υπόλοιπα θα το βάλουν στόχο.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχσριστω βετερανε! η εμπηρια σου σε αυτα τα ψαρια θα με βοηθησει παρα πολυ! θα σε πριξω στης ερωτησεις!

Καλως ηρθες στις ΦΡΟΝΤΟΖΕΣ ! ! ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπετε,να πω κι εγω μια γνωμη,κι αν δεν σας αρεσει μην την ακουτε.

Το ψαρι εχει αναγκη ηρεμιας πανω απ'ολα τη δεδομενη στιγμη,και μετα ταισματος.

Πρεπει να μεινει μονο του για καποιες μερες,να συνηθισει το χωρο του,ωστε να ανακαμψει και η διαθεση του για τροφη.Αυτο ειναι το δυσκολο κομματι.

Με αλλα ψαρια μεσα,ποσο μαλλον Malawi,πολυ φοβαμαι πως θα εχεις αρνητικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπετε,να πω κι εγω μια γνωμη,κι αν δεν σας αρεσει μην την ακουτε.

Το ψαρι εχει αναγκη ηρεμιας πανω απ'ολα τη δεδομενη στιγμη,και μετα ταισματος.

Πρεπει να μεινει μονο του για καποιες μερες,να συνηθισει το χωρο του,ωστε να ανακαμψει και η διαθεση του για τροφη.Αυτο ειναι το δυσκολο κομματι.

Με αλλα ψαρια μεσα,ποσο μαλλον Malawi,πολυ φοβαμαι πως θα εχεις αρνητικα αποτελεσματα.

:buttrock:

Θα συμφωνισω με τον Στρατο μια που οπως προανεφερα ειναι ιδιαιτερα ψαρια και οσο θα τα γνωριζεις καλυτερα και στην πραξη θα σχηματισεις μια καλυτερη γενικη εικονα!

Θα τολμησω να τα χαρακτηρισω " Δισκους τις Αφρικης" σαν ιδιαιτεροτητες φροντιδας. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Θα συμφωνισω με τον Στρατο μια που οπως προανεφερα ειναι ιδιαιτερα ψαρια και οσο θα τα γνωριζεις καλυτερα και στην πραξη θα σχηματισεις μια καλυτερη γενικη εικονα!

Θα τολμησω να τα χαρακτηρισω " Δισκους τις Αφρικης" σαν ιδιαιτεροτητες φροντιδας. :buttrock:

Υπερβολικο ακουγεται.Υπαρχουν αλλα ψαρια της λιμνης που χρειαζονται πιο ιδιαιτερη φροντιδα για να τα διατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο ακουγεται.Υπαρχουν αλλα ψαρια της λιμνης που χρειαζονται πιο ιδιαιτερη φροντιδα για να τα διατηρησεις.

Συμφωνω Στρατο.Προσοχη και χρονο χρειαζονται ολα τα ψαρια γενικα.Απο εκει και περα στο χερι μας ειναι.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση το ψαρι περασε πολυ καιρο σε ''λαθος'' ενυδρειο.Σωστη φροντιδα και πολυ υπομονη-χρονο χρειαζεται τωρα,την αουσε το ψαρι και παλι καλα που εζησε.

Καλη συνεχεια Σακη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα το ψαρι το εχω προσορινα μεσα στο ενυδρειο μαζι με της μαλαουι..οταν ερθουν οι αλλες φροντοζες με το καλο θα φυγουν ολες οι μαλαουι.. συμφωνω και γω πως οι φροντοζες θελουν ηρεμια και οχι ψαρια διαολια διπλα τους... με τον καιρο ελπιζω να στρωσουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα το ψαρι το εχω προσορινα μεσα στο ενυδρειο μαζι με της μαλαουι..οταν ερθουν οι αλλες φροντοζες με το καλο θα φυγουν ολες οι μαλαουι.. συμφωνω και γω πως οι φροντοζες θελουν ηρεμια και οχι ψαρια διαολια διπλα τους... με τον καιρο ελπιζω να στρωσουν ολα!

Νομιζω δεν καταλαβες ομως τι εγραψα :buttrock:

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο ακουγεται.Υπαρχουν αλλα ψαρια της λιμνης που χρειαζονται πιο ιδιαιτερη φροντιδα για να τα διατηρησεις.

:buttrock: Ενταξει, παω πασο! Αλλωστε σκοπος μου ηταν μονο να τονισω τον ιδιαιτερο χαρακτηρα του!

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και ειδα της blue zair που μου εφεραν.. θα ανεβασω αργοτερα φωτο... τεταρτη που θα της φερω θα βγουνε ολα τα ψαρια απο μεσα και θα μεινουν οι 3 blue zair που μου εφεραν για αρχη και αργοτερα αλλη 1... η συγκεκριμενη θα την κρατησω μεχρι να δω τι ειναι τελικα και τι φυλο ειναι και θα δουμε τι θα κανουμε,,,, σιγα σιγα ολα καλα θα γινουν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και ειδα της blue zair που μου εφεραν.. θα ανεβασω αργοτερα φωτο... τεταρτη που θα της φερω θα βγουνε ολα τα ψαρια απο μεσα και θα μεινουν οι 3 blue zair που μου εφεραν για αρχη και αργοτερα αλλη 1... η συγκεκριμενη θα την κρατησω μεχρι να δω τι ειναι τελικα και τι φυλο ειναι και θα δουμε τι θα κανουμε,,,, σιγα σιγα ολα καλα θα γινουν πιστευω.

Να χαιρεσαι τα νεα αποκτηματα και με το καλο να μπουν στο ενυδρειο σου! -_-

Μακαρι να παει καλα και η αλλη φροντοζα που σου χαρισε ο φιλος(και προς τιμη του,γιατι καταλαβε οτι στα χερια σου θα ειναι ακομη καλυτερα για το ψαρι του -_- ).

Καλη συνεχεια Σακη. :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω να λεω που μου χαρισε τετια ψαρουκλα! δυσκολο πραγμα αυτο στην εποχη μας!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ψαρια ηταν πολυ στρεσαρισμενα.... στην προσαρμογη ακομη... λοιπον φτυστε τα πρωτα μην πεσει κανενα ματι!!!!! ειναι 18cm!

DSC01283.jpg

DSC01282.jpg

DSC01284.jpg

DSC01287.jpg

DSC01291.jpg

DSC01294.jpg

DSC01297.jpg

DSC01307.jpg

DSC01308.jpg

DSC01311.jpg

DSC01326.jpg

DSC01327.jpg

DSC01328.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Κωστη! ειχαμε αναψει και τα φωτα αποτομα....παλι καλα να λεω... ο αρσενικος ηταν πολυ ζωηρος ομως! δεν ενιωθε τπτ! τον εβλεπα που χωνοταν για να ζευγαρωσει...εκει να δεις γελιο... τι ειδος μπορει να ειναι???? πρεπει να το ψαξουμε μπας βρουμε τι ειδος ειναι τελικα... φτυστε τααααααααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

beterane περιμενω να μου πεις τα μυστηκα και της γνωσεις σου πανω στης ψαρουκλες σου! διατροφη! - συντηριση και τιμες νερου...βαζεις μπαφερ τανκανικα? εεεεεεεε θα σκευτω κιαλα που θα παει....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΚΟΥΜΑΝ πολυ ομορφα ψαρια, αλλα δεν ειναι blue zaire. Τα ψαρια που πηρες ειναι blue Mpimbwe και ισως οχι καθαροαιμα (κατι εχουν πανω τους απο burundi).Oι blue zaire ειναι οπως στις φωτο που εχω ανεβασει στην κατηγορια ''κιχλιδες Αφρικης'' με θεμα ''frontosa zaire blue''.

Έγινε επεξεργασία - beteranos
Link to comment
Share on other sites

ποιες οι διαφορες τω 2? τι εχουν πανω τους απο burundi? οπως εφραψα τα ψαρια μωλις ειχαν μπει για προσαρμογει μεσα στο ενυδρειο μετα απο μεγαλο ταξιδι... εξηγησε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...