Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ 60ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ...θελω βοηθεια για το στησιμο του !!!


Recommended Posts

γεια σε ολους !! χαιρομαι πολυ που επιτελους καταφερα να γραψω στο forum ελπιζω να βρω ανταποκριση...λοιπον

σαν αρχαριος και εγω πηρα ενυδρειο με ψευτικα φυτα και διακοσμητικα ακυρα και ξεκινησα να το στρωνω , μετα αρχισα να διαβαζω (παρα πολυ ) στο forum και καταλαβα οτι τα παντα σε ενα ενυδρειο θελουν προσοχη και οτι βρισκετε μεσα του πρεπει να εχει λογο....αποφασισα να τα βγαλω ολα και να αρχισω απο την αρχη ....απ'οτι καταλαβα πρωτα πρεπει να διαλεξω το ειδος των ψαριων και αναλογα με τις αναγκες τους να δημιουργισω το περιβαλον τους...το μεγαλο προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι ειδος ψαριων να ψαξω ...οποιος μπορει ας μου πει πως να αρχισω τι επιλογες ψαριων εχω σε 60λιτρο ενυδρειο ? επισης βρηκα ενα φοβερο link με τιτλο '' Μικρά ενυδρεία για Κιχλίδες της Λίμνης Tanganyika" αρα μια επιλογη ειναι να φτιαξω μια λιμνη tanganyika ? τι αλλα ειδη υπαρχουν? το malawi που διαβαζω συχνα ειναι ενα ειδος ενυδρειου ας πουμε? πειτε μου αν ειναι ετσι τα ειδη να διαλεξω ......αν τα λεω λαθος σορρυ απλα δεν ξερω και εψω μπερδευτει λιγακι ...ελπιζω σε απαντησεις !! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους !! χαιρομαι πολυ που επιτελους καταφερα να γραψω στο forum ελπιζω να βρω ανταποκριση...λοιπον

σαν αρχαριος και εγω πηρα ενυδρειο με ψευτικα φυτα και διακοσμητικα ακυρα και ξεκινησα να το στρωνω , μετα αρχισα να διαβαζω (παρα πολυ ) στο forum και καταλαβα οτι τα παντα σε ενα ενυδρειο θελουν προσοχη και οτι βρισκετε μεσα του πρεπει να εχει λογο....αποφασισα να τα βγαλω ολα και να αρχισω απο την αρχη ....απ'οτι καταλαβα πρωτα πρεπει να διαλεξω το ειδος των ψαριων και αναλογα με τις αναγκες τους να δημιουργισω το περιβαλον τους...το μεγαλο προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι ειδος ψαριων να ψαξω ...οποιος μπορει ας μου πει πως να αρχισω τι επιλογες ψαριων εχω σε 60λιτρο ενυδρειο ? επισης βρηκα ενα φοβερο link με τιτλο '' Μικρά ενυδρεία για Κιχλίδες της Λίμνης Tanganyika" αρα μια επιλογη ειναι να φτιαξω μια λιμνη tanganyika ? τι αλλα ειδη υπαρχουν? το malawi που διαβαζω συχνα ειναι ενα ειδος ενυδρειου ας πουμε? πειτε μου αν ειναι ετσι τα ειδη να διαλεξω ......αν τα λεω λαθος σορρυ απλα δεν ξερω και εψω μπερδευτει λιγακι ...ελπιζω σε απαντησεις !! :buttrock:

ξεκινα με guppy που ειναι ευκολα ομορφα ψαρια και θα γουσταρεις και με γεννες...

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που διαβασα πηρα πολλες πληροφοριες για την λινμη tanganyika , εχει ομορφο και απλο στησιμο και για τα λιτρα μου εχει τα ωραιοτερα ψαρια (δεν εχω δει και πολλα απο αλλες κατηγοριες)..επισης ωραιο ειναι και το malawi αλλα δεν κανει για 60 λιτρα , το φυτεμενο που λενε μαλλον ειναι με πολλα φυτα (δεν ξερο τα καταληλα ψαρια) και με αγχονουν λιγο τα πολλα φυτα ...τα guppy σε τι περιβαλον ζουνε ? αν μπορειτε προτινετε καμια κατηγορια με κανα link αν γινετε για να δω ...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν οι νανοκιχλίδες της λίμνης Tanganyika που είναι κατάλληλες για τα λίτρα σου μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry550987

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία "Ενυδρεία μελών" γλυκού νερού ώστε να πάρεις μια ιδέα για διάφορους βιότοπους και συνθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΓΑ ΣΤΟ PET SHOP ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ TANGANYIKA ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ 60 ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ , ΟΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΛΛΟ ΣΧΕΔΙΟ ..ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΙΚΡΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ 2 ΓΚΟΥΡΑΜΙ (PEARL ή DWARF CORAL) ΚΑΙ 2 ΜΙΚΡΑ PAKISTANI , ΣΑΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΚΑΦΕ ΜΠΕΖ ΜΕ ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΛΙΓΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΨΕΥΤΙΚΟ .....ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ.....ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα εντελώς φιλικά να ακούσεις τις συμβουλές των υπολοίπων μελών και να ξεχάσεις οτι σου είπαν στο pet shop....

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου δεν ειναι αρκετα για τα ψαρακια που θες!

Τα πλατυ και τα γκαπυ με ευκολα φυτακια,μερικες γαριδες και κανενα σαλιγκαρακι θα ηταν ωραιο.

Ωραια χρωματα,γεννες,κινηση και ευκολα καθως ζουν στις συνθηκες που εχει το νερο της βρισης(συνηθως).

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα χρειαζομαι συμβουλες απο γνωστες του αντικειμενου και γι΄αυτο γραφω εδω ...δεν ξερω αν ειναι σωστη η επιλογη των ψαριων και τησ διακοσμησης τους στα 60 λιτρα , θελω να φτιαξω κατι ομορφο αλλα πανω απ'ολα κατι σωστο ...

Link to comment
Share on other sites

μονοαρσενικα γκαπι και φυτακια θα ειναι πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου,να βαλεις και ενα υποστρωμα κατω απο το χαλικι για να μπορεις να φυτεψεις,ειναι κατι που το βαζεις πρωτο στο ενυδρειο σου γιατι μετα δεν εχεις την δυνατοτητα,εκτος και αν πας για αφρικη οποτε δεν νομιζω οτι θα σου χρειαστει!

Στο λεω για να σε προλαβω,μην παρεις χαλικι και αρχισεις παλι στρωσιμο κτλ πριν αποφασισεις...

Θα μπορουσες να μας πεις και για τα υλικα του φιλτρου σου,ωστε να κανεις μια καλη αρχη με την βοηθεια των παιδιων εδω.

Να ξερεις οτι οταν ακολουθεις τους "κανονες" στην αρχη,τοτε εχεις ενα ενυδρειο χωρις προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το υποστρομα αλλα δεν εχω σκοπο ( μεχρι σημερα τουλαχιστον ) να βαλω φυτα με πολλες απαιτησεις γιατι δεν νομιζω να καταφερω να τα συντηρισω, αν ομως χρειαζεται και στα πιο απλα φυτα οκ θα βαλω...το φιλτρο ειναι αυτο που ειχε μεσα ,εχει ανθρακα και αντι για σφουγκαρι εβαλα μακαρονι ..τωρα που θα αδειασω το ενυδρειο για να αλλαξω χαλικι θα χρειστω παλι το μπουκαλακι με τα βακτηρια (filtr starter) ή ειναι οκ απο την πρωτη φορα ??? εχω και το denitrol ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες. Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις σε αυτό το ενυδρείο. Μπορείς να βάλεις κάποιες κιχλίδες από λίμνη Τανγκανίκα (πχ Neolamprologus brevis (Boulenger 1899 ),Neolamprologus caudopunctatus, Neolamprologus multifasciatus (Boulenger, 1906)). Για περισσότερα οι φίλοι αφρικανοί θα σε βοηθήσουν. Μπορείς να κάνεις ένα βιότοπο από Κ. Αμερική με νανοκιχλίδες ξύλα, Blackwater, και χαμηλό φωτισμό με κάποιο φυτό επιφανείας. Επίσης μπορείς να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο και να συνδυάσεις κάποια ψάρια τα οποία να ταιριάζουν μεταξύ τους. Όλα αυτά υπάρχουν και έχουν παρουσιστεί στην ενότητα ενυδρεία μελών, αν ψάξεις θα βρεις τις παρουσιάσεις. Από κει και πέρα ανάλογα πόσα ψάρια θα βάλεις και τι θα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα φίλτρου καθώς και τη διακόσμηση. Μόλις αποφασίσεις τι θέλεις να βάλεις μπορείς να το πεις εδώ και να σε συμβουλέψουν τα κατάλληλα άτομα. Να ξέρεις όμως ότι ορισμένα ψάρια δεν έχουν καθόλου ανοχές (είναι ευαίσθητα στις παραμέτρους του νερού) οπότε θα πρέπει να ξέρεις τι κάνεις ακριβώς και να είσαι επιμελής με τις ρουτίνες σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω σε 60 λιτρα εχω νανοκιχλιδες Τανγκανίκα 4 μουλτι..ειναι μια χαρα ζοθν ανετα και εχουν αυθονο χωρο και ειναι οοολος για την παρτυ τους......βαλε τετοια και δεν θα το μετανιωσεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...