Jump to content

χαιρετω ολο το φορουμ !!Νεος στο σπορ!


pininfarina

Recommended Posts

χαιρετω ολο το forum.

φανατικος με το νερο κ τη θαλασσα ψαρευω απο μικρος(δεν ξερω αμα επρεπε να το πω αυτο :rasp::angry2: ) !

Παντα μου αρεσαν τα ενυδρεια η αρχη εγινε την προηγουμενη εβδομαδα στο carrefour Σερρων oπου και αγορασα ενα 120 λιτρα μαζι με επιπλο και ολα τον παρελκομενο εξοπλισμο στα 120 E.

dsc00270yo6.th.jpg

το φιλτρο ειναι ενταξει ???(παραθετω φωτο)(το σωλινακι πρεπει να βγενει εξω ?)αμα το εχω βαθια το φιλτρακι δεν βγαζει αερα μεσα στο ενυδρειο

dsc00278yo6.th.jpg

dsc00271xx3.th.jpg

Ακομα μαζι με το ενυδρειο ειχε και κατι σφουγγαρια (λογικα φιλτρα κ αυτα?)

dsc00283aw9.th.jpg

θα πρεπει να τα τοποθετισω και αυτα μεσα στην πλαστικο θαλαμο?

dsc00275uk5.th.jpg

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το manual δεν βοηθα αρκετα εναν αρχαριο..για αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας.

αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι γεματο με νερο με φιλτρα κ θερμοστατη να δουλευουν για το πολλα λεγομενο "στρωσιμο" τη μου προτινετε να κανω ?σχετικα με τη διακοσμηση του ενυδρειου τη προτινετε ?ποτε θα βαλω τα πρωτα μου ψαρακια...? <_<

αυτα τα ολιγα :rasp: μεχρι στιγμης ειμαι newbie ως το κοκκαλο ειπαμε :angry2:

Link to comment
Share on other sites

- Ως πρώτη επαφή με το χόμπι, διάβασε τα γενικά για το ενυδρείο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

- Ειδικά για το στρώσιμο του ενυδρείου, διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

- Διάφορα ενδεικτικά ψάρια με τα ονόματά τους:

Poecilia reticulata (γκάππυ), Xiphophorus maculatus (πλάτυ), Xiphophorus helleri (ξιφοφόροι), Paracheirodon innesi (νέον), Rasbora heteromorpha (αρλεκίνοι), Hemigrammus bleheri (ροδόστομοι), Trichogaster trichopterus (γκουράμι), Apistogramma agassizii (απιστόγραμμα), Mikrogeophagus ramirezi (ραμιρέζι) αλλά και δεκάδες άλλα, που θα τα βρεις αλφαβητικά στο fish index..

- Μερικά εύκολα φυτά, με τα ονόματά τους:

κερατόφυλλο (Ceratophyllum demersum), elodea (egeria densa), ανούμπιες, Vesicularia dubyana (java moss), Hygrophila difformis (Ντοματιά), Hygrophila polysperma, φακή (φυτό επιφάνειας - Lemna minor), αλλά και πολλά άλλα που θα βρεις στον κατάλογο των φυτών.

- Τέλος, όλα τα ενδιαφέροντα άρθρα για να ξεκινήσει κανείς (και όχι μόνο) βρίσκονται μαζεμένα στη "βιβλιοθήκη" μας, εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles αλλά και σε όλες τις κατηγορίες του φόρουμ, όπου κατά κατηγορίες έχουν συζητηθεί σχεδόν τα πάντα (!) από χομπίστες που είτε ρώτησαν, είτε απάντησαν...

Καταλαβαίνεις ότι έχεις πολύ "πράμα" να διαβάσεις...

Μετά, ξανάρχεσαι για ερωτήσεις και απορίες, για να μπορέσεις να φτιάξεις και να χαρείς - όσο γίνεται καλύτερα - το ενυδρείο σου...

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ στο χόμπι και στο Aquazone!

Υ.Σ. 1: Για το φίλτρο θα σου πουν άλλοι, που ξέρουν καλύτερα, έχοντας το ίδιο με 'σένα.

Υ.Σ. 2: Πράγματι, αυτό για το ψάρεμα δεν έπρεπε να το πεις... <_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pininfarina καλως ηρθες στην παρεα μας!Τα σφουγκαρια που κρατας ειναι μερος του υλικου του φιλτρου.Μπορεις να προσθεσεις κεραμικο υλικο (μακαρονακια) τα σφουγκαρια και πανω πανω υαλοβαμβακα.Τα κεραμικα και τα σφουγκαρια λειτουργουν ως χωροι φιλοξενειας βακτηριων, ενω ο υαλοβαμβακας συγκρατει τα μεγαλα κομματια "σκουπιδιων" για να μην περνανε στην αντλια.

Για τη διαδικασια στρωσιματος και οχι μονο δες εδω

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=41

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=43

-http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles&code=showarticle&id=45

Θα ολοκληρωσεις το στρωσιμο και μετα αφου εχεις επιλεξει τι θες θα αρχισεις σιγα σιγα να προσθετεις τα ψαρακια.

Αυτα τα ολιγα!Ξεκινα και οτι χρειαστεις ρωτας!Καλη επιτυχια! <_<

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολο το forum.

φανατικος με το νερο κ τη θαλασσα ψαρευω απο μικρος(δεν ξερω αμα επρεπε να το πω αυτο :rasp::angry2: ) !

Παντα μου αρεσαν τα ενυδρεια η αρχη εγινε την προηγουμενη εβδομαδα στο carrefour Σερρων oπου και αγορασα ενα 120 λιτρα μαζι με επιπλο και ολα τον παρελκομενο εξοπλισμο στα 120 E.

dsc00270yo6.th.jpg

το φιλτρο ειναι ενταξει ???(παραθετω φωτο)(το σωλινακι πρεπει να βγενει εξω ?)αμα το εχω βαθια το φιλτρακι δεν βγαζει αερα μεσα στο ενυδρειο

dsc00278yo6.th.jpg

dsc00271xx3.th.jpg

Ακομα μαζι με το ενυδρειο ειχε και κατι σφουγγαρια (λογικα φιλτρα κ αυτα?)

dsc00283aw9.th.jpg

θα πρεπει να τα τοποθετισω και αυτα μεσα στην πλαστικο θαλαμο?

dsc00275uk5.th.jpg

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το manual δεν βοηθα αρκετα εναν αρχαριο..για αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας.

αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι γεματο με νερο με φιλτρα κ θερμοστατη να δουλευουν για το πολλα λεγομενο "στρωσιμο" τη μου προτινετε να κανω ?σχετικα με τη διακοσμηση του ενυδρειου τη προτινετε ?ποτε θα βαλω τα πρωτα μου ψαρακια...? <_<

αυτα τα ολιγα :rasp: μεχρι στιγμης ειμαι newbie ως το κοκκαλο ειπαμε :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ .

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΩΣΕ ΤΟ ΚΑΛΑ. ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΡΥΠΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΚΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΑΦΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ PET SHOP ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ «ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ» ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ. ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και απο εμενα. <_<:angry2::angry2:

Για ποιο πολλα για το φιλτρο σου μπορεις να δεις και εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6002

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο aquazone

Μαλλον θα εχεις παρει καποια (γευση) για το στρωσιμο του νεου σου ενυδρειου..

Σου ευχομαι καλη συνεχεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!!!!!

Εύχομαι καλή εξέλιξη στο ενυδρείο σου και σύντομα μια ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Υπάρχουν πολλά άτομα στο χώρο αυτό, που θα σε ενημερώσουν σωστά, καθώς και πλήθος πληροφοριών, που μπορείς να ανατρέξεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας <_<

[Με το διάβασμα θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες σου

και με την υπομονή θα αποφευχθούν τα περισσότερα προβλήματα]

καλή συνέχεια στον υπέροχο… κόσμο που άρχισες να ανακαλύπτεις! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω ολους για το θερμο καλωσορισμα ! <_<

Για να τα ψιλοκαταλαβω και εγω ολα καλα . αντλιουλα δεν ειναι φιλτρο (?)

Απο οσω καταλαβα φιλτρο ειναι εκεινο το πλαστικο με τα 3 μερη στο μεν μεσαιο βαζω μακαρονακι το σφουγγαρι το μπλε απο επανω και τον υαλοβαμβακα. στο αλλο μερος του "φιλτρου "το πρωτο απο μπροστα με τις τρυπες εβαλα εκει τον θερμοστατη ,και τελος στο 3ο κομματι δεν υπαρχει τιποτε .δηλαδη να διευκρινησω χρειαζομαι καποιο αλλο εξαρτημα για το ενυδρειο μου?Ειπαμε εχω την αντλιουλα (αυτο που βγαζει μπουρμπουλιθρες)που την εχω κολλημενη με βεντουζες στο τζαμι με το σωληνακι εξω .Τα σφουγγαρια και τον θερμοστατη.

Απο την αλλη σημερα πηγα σε εναν τοπικο κτηνιατρειο και μου ειπε να προμηθευτω

αντιχλωριο, βακτηρια για εγκατασταση και τροφη για βακτηρια.Ειχαμε μια αντιπαραθεση για το πως να το στρωσω και των ειπα περι αμμωνιας κτλ.και μου ειπε αυτα ειναι για ψαγμενους βαλε αντιχλωριο, βακτηρια και ολα οκ.Πηγα να αγορασω τεστ για να ξεκινησω την διαδικασια στρωσιματος με τον τροπο που περιγραφεται αλλα δεν ειχε τεστ... :angry2:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες pininfarina. <_<

Στο τριτο διαμερισμα του φιλτρου πρεπει να μπει η αντλια για να ανακυκλωνει το νερο.

Δηλαδη ουσιαστικα μπαινει το νερο απο τις τρυπες ζεσταινεται απο τον θερμοστατη,περναει στο 2ο διαμερισμα φιλτραρεται και πρεπει απο το 3ο διαμερισμα η αντλια να τραβαει νερο και να το στελνει παλι εξω για να κυκλοφορει ετσι ολο το νερο του ενυδρειου.

Αντιχλωριο χρειαζεται απαραιτητα σε ολες τις αλλαγες νερου.Τεστ για το στρωσιμο χρειαζεσαι ΝΗ4/3, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Για τα τεστ δεν ξερω αν θα τα βρεις ολα στις Σερρες αλλα αντιχλωριο σιγουρα θα βρεις σε μαγαζια που πουλαν ζωα, ψαρια κτλ. Υπαρχουν συνφορουμιστες απο Σερρες που μπορουν να σου πουν μαγαζια.

Οτι ερωτησεις εχεις μπορεις να τις κανεις στις αναλογες κατηγοριες και θα σε βοηθησουμε ολοι οσο μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον τα πρωτα 2 μου ψαρακια ειναι γεγονος !1 γκουραμι κ ενα δολλαριο το οποιο το βλεπω μα καθετε ψηλα κ να κρυβεται πισω απο το φιλτρο (πιθανα αρρωστο???) υποψιν τα ψαρακια μπικαν πριν απο ενα τεταρτο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο μη φοβασαι δεν ειναι αρωστα αλημονο

το εχεις αδειο το ενυδρειο οπως στις πρωτες φοτο και παλι λογικο που κρυβονται στο φιλτρο

αν το εχεις αδειο....

καλο θα ηταν να παρεις χαληκι οι και υποστρωμα αν το κανεις φυτεμενο

μετα να βαλεις κανα ξυλο "ειδικο" και καμια πετρα για να κρυβονται και να μη τρομαζουν

μου φενετε οτι βιαστικες να το αρχησεις

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο μη φοβασαι δεν ειναι αρωστα αλημονο

το εχεις αδειο το ενυδρειο οπως στις πρωτες φοτο και παλι λογικο που κρυβονται στο φιλτρο

αν το εχεις αδειο....

καλο θα ηταν να παρεις χαληκι οι και υποστρωμα αν το κανεις φυτεμενο

μετα να βαλεις κανα ξυλο "ειδικο" και καμια πετρα για να κρυβονται και να μη τρομαζουν

μου φενετε οτι βιαστικες να το αρχησεις

Εχω βαλει υποστρομα το εχω βαλει σε λειτουργεια εδω και 4 βδομαδες .ρωτησα για φυτα.. το μαγαζι μου ειπε καλυτερα να αρχισω με 2 σκληρα ψαρακια και επειτα ολα σιγα σιγα να προσθετεις ψαρια ανα 2-3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

ok

δε το ξερα

για τα φυτα τι σου ειπαν......

ανετα μπορις να βαλεις καποια φυτα καλο θα κανουν

καλο θα ηταν να βαλεις stem plants γρηγορης αναπτυξης για να μην εχεις προβλημα με αλγες και να παρεις η καποιο "γλυφτη" οι ωραιοτατες γαριδε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Pininfarina καλως ήρθες στην παρεα μας.. :angry2:

Με βαση τις φωτο που εχεις ανεβασει θελω να σε ρωτησω κατι..

Την αντλια σου φανταζομαι οτι την εχεις βαλει μεσα στο τελευταιο διαμερισμα (οχι σε αυτο που εχει τις τρυπες, που ειναι και η εισαγωγη του νερου οπου και εχεις βαλει τον θερμοστατη) του φιλτρου(το μαυρο κουτι που ειναι κολημμενο στο τζαμι) σου και στο πιο χαμηλο σημειο σωστα?

και μετα απο την εξαγωγη του τις αντλιας σου με ενα σωληνακι το οποιο πρεπει να ηταν μεσα στο κουτι οταν το πηρες, να το οδηγησεις το νερο στην τρυπουλα που εχει στο φιλτρο στο ιδιο διαμερισμα που εχεις βαλει την αντλια στο πανω μερος της, ωστε να οδηγησεις το φιλτραρισμενο νερο ξανα στο ενυδρειο!

Αν τα εχεις κανει αυτα τοτε μεσα στο 2ο και στο τριτο διαμερισμα του φιλτρου σου θα μπορουσες να βαλεις:

Στο 2ο σφουγγαρι και μακαρονι,

Στο 3ο ή μακαρονι και λιγο υαλοβαμβακα με τον υαλοβαμβακα πανω απο την αντλιουλα (λογο ροης του νερου) ή λιγο ενεργο ανθρακα και υαλαβαμβακα( αν και καλυτερο ειναι να συνεχησεις με μακαρονι!

Αφου θα εχεις κανει αυτη την εγκατασταση και εχεις βαλει σε λειτουργια τα παντα (φιλτρο-θερμοστατη)

τοτε θα πρεπει για 10 μερες τουλαχιστον να βαζεις βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας για την δοση! και καλο θα ηταν να μην ειχες μεσα κανενα ψαρακι!

Και οσο για τον τυπο στο κτηνιατριο πες του οτι δεν ειναι για ψαγμενους το στρωσιμο αλλα αναγκαιο και απαραιτητο για την επιβιωση τον ψαριων απλα αυτος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το ΑΘΛΗΜΑ :rasp::thumbup:

Αφου λοιπων προμηθευτης καποιο test Αμμωνιας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και αφου αυτο σου δειξει οτι ειναι μηδεν μετα τις 10 μερες (μπορει και να μην ειναι και να χρειαστει περισσοτερος χρονος για να στρωσει..) τοτε πρεπει και μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρια για αρχη και μετα απο διαδοχηκες μετρησεις να βαζεις σιγα σιγα και αλλα!

Ακομη θα ειναι πολυ καλο για τους κατοικους σου να κανεις ενα τοπιο με κρυψωνες ωστε να κρυβονται και να νιωθουν ασφαλη, αλλιως θα σου αρρωστενουν συχνα και ισως να απεβιωνουν που ειναι κατι που δεν θελεις φανταζομαι <_<

Καλο θα ειναι να βαλεις και μερικα αληθινα φυτα για να συμπληρωθει η βιολογια του οικοσυστηματος σου

Και μια συμβουλη..μην ξαναρωτησεις στον κτηνιατρο τιποτα..δεν ξερει

οτι θες ειμαστε ολοι εδω..διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις μεσα στο forum και θα μαθεις πολλα!!

καλη συνεχεια..και καλη επιτυχια!

:rasp::angry2:

Link to comment
Share on other sites

οπ χαθηκαμε

ο ανθρωπος ειπε οτι το εστησε ενα μηνα το ενυδρειο και ειναι κομπλε

απλος δε το ειχε διευκρηνισει και μπεδευτηκαμε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Pininfarina καλως ήρθες στην παρεα μας.. :angry2:

Με βαση τις φωτο που εχεις ανεβασει θελω να σε ρωτησω κατι..

Την αντλια σου φανταζομαι οτι την εχεις βαλει μεσα στο τελευταιο διαμερισμα (οχι σε αυτο που εχει τις τρυπες, που ειναι και η εισαγωγη του νερου οπου και εχεις βαλει τον θερμοστατη) του φιλτρου(το μαυρο κουτι που ειναι κολημμενο στο τζαμι) σου και στο πιο χαμηλο σημειο σωστα?

και μετα απο την εξαγωγη του τις αντλιας σου με ενα σωληνακι το οποιο πρεπει να ηταν μεσα στο κουτι οταν το πηρες, να το οδηγησεις το νερο στην τρυπουλα που εχει στο φιλτρο στο ιδιο διαμερισμα που εχεις βαλει την αντλια στο πανω μερος της, ωστε να οδηγησεις το φιλτραρισμενο νερο ξανα στο ενυδρειο!

Αν τα εχεις κανει αυτα τοτε μεσα στο 2ο και στο τριτο διαμερισμα του φιλτρου σου θα μπορουσες να βαλεις:

Στο 2ο σφουγγαρι και μακαρονι,

Στο 3ο ή μακαρονι και λιγο υαλοβαμβακα με τον υαλοβαμβακα πανω απο την αντλιουλα (λογο ροης του νερου) ή λιγο ενεργο ανθρακα και υαλαβαμβακα( αν και καλυτερο ειναι να συνεχησεις με μακαρονι!

Αφου θα εχεις κανει αυτη την εγκατασταση και εχεις βαλει σε λειτουργια τα παντα (φιλτρο-θερμοστατη)

τοτε θα πρεπει για 10 μερες τουλαχιστον να βαζεις βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας για την δοση! και καλο θα ηταν να μην ειχες μεσα κανενα ψαρακι!

Και οσο για τον τυπο στο κτηνιατριο πες του οτι δεν ειναι για ψαγμενους το στρωσιμο αλλα αναγκαιο και απαραιτητο για την επιβιωση τον ψαριων απλα αυτος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το ΑΘΛΗΜΑ :rasp::thumbup:

Αφου λοιπων προμηθευτης καποιο test Αμμωνιας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και αφου αυτο σου δειξει οτι ειναι μηδεν μετα τις 10 μερες (μπορει και να μην ειναι και να χρειαστει περισσοτερος χρονος για να στρωσει..) τοτε πρεπει και μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρια για αρχη και μετα απο διαδοχηκες μετρησεις να βαζεις σιγα σιγα και αλλα!

Ακομη θα ειναι πολυ καλο για τους κατοικους σου να κανεις ενα τοπιο με κρυψωνες ωστε να κρυβονται και να νιωθουν ασφαλη, αλλιως θα σου αρρωστενουν συχνα και ισως να απεβιωνουν που ειναι κατι που δεν θελεις φανταζομαι <_<

Καλο θα ειναι να βαλεις και μερικα αληθινα φυτα για να συμπληρωθει η βιολογια του οικοσυστηματος σου

Και μια συμβουλη..μην ξαναρωτησεις στον κτηνιατρο τιποτα..δεν ξερει

οτι θες ειμαστε ολοι εδω..διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις μεσα στο forum και θα μαθεις πολλα!!

καλη συνεχεια..και καλη επιτυχια!

:rasp::angry2:

καταρχας ευχαριστω ολους για την υποστηριξη που δινεται σε εμας τους νεους στο 'αθλημα'

το φιλτρο εχει την εξης διαταξη

1. εισοδος νερου απο τρυπουλες (1ο διαμερισμα) οπου εχει μπει ο θερμοστατης

2.(2ο διαμερισμα) το μπλε σφουγγάρι και ο υαλοβαμβακας μαζι με το μακαρονι οπου το εβαλα στον πατο.

3.(3ο διαμερισμα ) η αντλιουλα οπου και βγαζει το καθαρο πλεον νερο στο ενυδρειο

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ

εβαλα (πριν 2 εβδομαδες) ενα χαπι νομιζω της tetra στα φιλτρα οπου νομιζω ηταν βακτιρια μαζι με την τροφη.

εβαλα αντιχλωριο συμφωνα με την αναλογια του κουτιου.

πειρα να κανω τα τεστ (5 σε 1) αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη λογο ομοιωτητας των χρωματων σε ολες τι τιμες.

Σημερα μαζι με τα ψαρακια πειρα και μια αεραντλια γιατι δεν ειχα .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν το εστρωσες απο οτι καταλαβαινω.

Αν οχι πολυ κακως.

Η αεραντλια δεν σου χρειαζεται και τα ψαρακια κακως τα πηρες με αστρωτο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Τι μακαρονι εβαλες? πρεπει να το βαλεις με τετοια διαταξη ετσι ωστε το νερο να περναει πρωτα απο το θερμαστατη μετα απο το σφουγγαρι και στη συνεχεια απο το μακαρονι, και παρακατω απο ανθρακα η υαλοβαμβακα και στο τελος να φτανει στον κυκλοφορητη.

το ποιο σημαντικο στο τεστ ειναι να σου μετραει αμμωνια( και τα αλλα ειναι πολυ σημαντικα αλλα σε πρωτη φαση αυτο σε καιει!)

αν μπορεσεις να βρεις τεστ μονο αμμωνιας( ειναι με τρια μπουκαλακια με υγρο μεσα στο κουτι) ειναι απαραιτητο!

Αυτο που πηρες ποιας εταιρειας ειναι? <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...