Jump to content

Φονιας Γιατρος


Discos

Recommended Posts

Πριν απο 6 ημερες περιπου ειδα ξαφνικα τα πολυτιμα στρειδακια μου, καποια απο τα οποια τα εχω πανω απο 3+ χρονια να εχουν προβλημα.. Παρατηρησα πως δεν ανηγανε οσο θα επρεπε ενω ειχαν καποιες "λευκες" σταμπες πανω στο μανδυα τους σε ολα. Σε αλλα περισοτερα και σε αλλα λιγοτερο. Ειδικα ομως απο την μια πλευρα που ηταν μονο 2 απο τα 8 ηταν σε σαφως χειροτερη κατασταση απο τα αλλα τις επομενες ημερες...Βλεποντας το προβλημα και χωρις να εχω δει κατι εμφανες, λογο μεγαλου φορτου δουλειας και παρατηρησης μονο 2-3 ωρες καθημερινα μετα την εργασια μου. Δεν ειδα κατι να συμβαινει με τα υπολοιπα ψαρια οπωτε προσπαθησα σιγα σιγα να εντοπισω των λογο που φταει, ψαχνωντας διαφορα πραγματα που μπορει να συνεβαιναν, στην προσπαθεια να απομονοσω την αιτια...

Καθε ημερα που περναγε εβλεπα πως ολα μηγαιναν προς το χειροτερο. Ξεκινησα με το πρωτο λογο που μου ηλθε στο μυαλο. Ελειψη νιτρικων κατι που θα εξηγουσε τις λευκες σταμπες στο κοραλι λογο της μειωσης εως ενδεχωμενης εξαφανισης της ζωοξανθελης, δηλαδη της συμβιωτικης αλγης του κοραλιου απο την πεινα που του προκαλει η ελλειψη νιτρικων. Δηλαδη Nitrate defiency, κατι σπανιο αλλα οχι απιθανο σε "στεγνα" ενυδρεια μεσω μειωμενης διατροφης-overskimming κτλ.Πραγμα λιγο οξυμωρο βεβαια αφου ταιζω 10 κυβακια artemia & mysis μαζι με flakes. Aλλα μπορει να υπηρχε επειδη το συστημα εχει 3 σκιμμερ αρκετα δυνατα τα οποια και δουλευαν σχεδον στην φουλ αποδοση τους, πετοντας 1-2 λιτρα βρωμα την ημερα. Μετραω και βλεπω πως εχω 5 ppm νιτρικα. Ωποτε απομονωσαμε τον πρωτο λογο. Δεν ηταν η ελληψη νιτρικων. Επομενη σκεψη ηταν η ελλειψη οργανικων, αλλα παλι κατι τετοιο δεν δικαιολογη κατι τετοιο αφου στο παρελθον εχω δουλεψει πολυ με οζον που κυριολεκτικα "στεγνωνει" το ενυδρειο απο οργανικα αλλα και παλι δεν ειχα παρατηρησει τιποτα τετοιο και τα στρειδακια πεταγανε.

Μετα ηλθε ο παραγοντας φωτισμος, αλλα τα sps πετανε και το clams ειχαν το ιδιο ακριβως προβλημα ασχετως υψους τοποθετησης. ,Τεταρτη πιθανη αιτια, ηταν να ειχα pyramid snails. Κατι οχι απιθανο αφου αραια μεν αλλα συμβαινει να ερχονται καποια κοματια με αυτα. Εξω τα clams, προσεχτικο κοιταγμα της βασης και τιποτα. Αυτο εγινε το Σαββατο βραδυ παρουσιας του Θαναση (TAN) και του Τασου (SALTASOS) που ειχαν ελθει για επισκεψη. Ενα υπεροχο μπλε στρειδακι 3 ετων ειχε παραδωσει το πνευμα... Και το κεφαλι μου κοντευε να σπασει, δεν ηξερα τι φταιει... Στο μεταξυ υπαρχει εβδομαδιαια προσθεση ιωδινης και ανα 2 ημερες ταισμα με φυτοπλακτον της KENT. Κατι που τα κλαμακια μας εκτιμουν ιδιαιτερα. Την κυριακη ηλθε για καφεδακι ο Νικος (Ψαλτης), (την μονη ημερα της βδομαδας που ειχα αποτο πρωι χρονο) βαλαμε τις πολυθρονες μπροστα στο ενυδρειο (που αλλου?) και μεταξυ καφε και τσιγαρου καποια στιγμη του αναφερω το προβλημα μου. Εκεινη την ωρα βλεπουμε το Γιατρο-Labroides dimidiatus να τσιμπαει τα στρειδακια αρχικα στο μανδυα τους και στην πορεια καποιες στιγμες εβαζε το κεφαλι και τσιμαγε τα clams ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, πριν προλαβουν να κλεισουν λογο μεγαλης ταχυτητας του συγκεκριμενου ζωντανου εβγαινε και συνεχιζε το απαισιο εργο του...

Ουτε λογος να πιασεις τετοιο ψαρι χωρις να κανεις το ενυδρειο *&^$$. Παλι καλα που ο Νικος προμηθοποιηθηκε να ελθει με την πρωτη ευκαιρια με την παγιδα του να βγαλουμε το γιατρο. Μεταξυ μας ευχαριστως θα τον ταιζα στα trigger του Θαναση και δεν θα ειχα καμοια τυψη...Ισως υπαρχει η απορια γιατι δεν το ειχα δει μεσα στην βδομαδα η και νωριτερα. Τον γιατρο τον ειχα παρει περιπου 10 ημερες πριν. Μολις μπηκε στο ενυδρειο αρχισε το καταστροφικο του εργο. Ακομα γιατι δεν παρατηρησα αυτο νωριτερα καποια στιγμη μεσα στην βδομαδα λογικα θα ρωτησετε. Μολις γυριζα απο την δουλεια το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ταιζω, ετσι ο γιατρος που ειχε φαει απο την πρωτη ημερα ετρωγε κανονικα και οπως αποδειχτικε στην πορεια, οταν ειναι χορτατος (ταισμα πρωι-μεσημερη-βραδυ δηλαδη..) δεν τα πειραζε!!! Και επειδη γυριζα αργα και τα ταιζα τα ψαρακια μου, μεχρι να πεινασει παλι επιανε την αλλη ημερα το πρωι για τοκαταστροφικο του εργο που ημουν στη δουλεια....

Ηθελα να το γραψω αυτο για να ξερετε πως κανενα ψαρι, μα ΚΑΝΕΝΑ τελικα δεν ειναι reef-safe γιατι παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις του κανονα και μπορει η σαρωτικη πλειωψηφια να ειναι ψυχουλες, καποιο μπορει να ειναι αναποδο.. Ισως καποιοι να νομιζτε πως δεν ειναι ο κλασικος γιατρος αλλα το mimic του που του μοιαζει παρα πολυ αλλα ειναι καθαρα carnivorous και χτυπαει η παρενοχλει τα αλλα ψαρια, αλλα δεν ειναι ετσι. Ειναι ο κανονικος...Εαν δω πως δεν θα μπορεσω να τον πιασω θα αναγκαστω να δωσω τα πολυτιμα στρειδακια μου (η οτι εχει σωθει) σε φιλους μπας και σωθει καποιο. Λογικα θα ειναι μονιμη η μετακινηση γιατι εαν δεν πιαστει αρχικα το βλεπω πολυ χλωμο μετα...Για να το ελαφρυνουμε και λιγο μαλλον καποιος μας γκαντεμιασε :rasp: εμενα με το Μανο και την παθαμε ο καθενας διαφορετικα... Πλακα κανω βεβαια.

Αυτα......... :thumbup::angry2:<_<:angry2:

Υστ. Labroides dimidiatus στο ενυδρειο μου WANTED DEAD OR ALIVE αμοιβη πλουσιοπαροχη.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε τ' αφτί μου, ότι είδαν στα στατιστικά του φόρουμ τις τελευταίες μέρες οι διαχειριστές, ότι είχαμε επισκέψεις από το www.mitsotakis.gr...

Link to comment
Share on other sites

Τα λες ωραία ή μάλλον τα γράφεις ωραία! Καλά οι περισσότεροι έχουμε νευριάσει για το σπαστικό ψάρι που δεν λέει να σταματήσει να ενοχλεί εμάς αλλά και τους συγκατοίκους του!!! Τέτοια ψάρια… κρέμασμα!

Θα σου φανώ αστείος αλλά από όλο αυτό εμένα ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση;;;;

«Αυτο εγινε το Σαββατο βραδυ παρουσιας του Θαναση (TAN) και του Τασου (SALTASOS) που ειχαν ελθει για επισκεψη»

«Την κυριακη ηλθε για καφεδακι ο Νικος (Ψαλτης), (την μονη ημερα της βδομαδας που ειχα από το πρωι χρονο) βαλαμε τις πολυθρονες μπροστα στο ενυδρειο (που αλλου?) και μεταξυ καφε και τσιγαρου καποια στιγμη του αναφερω το προβλημα μου»

Είστε πολύ τυχεροί ρε φίλε που βρίσκεστε σε τέτοια φάση!!! Πραγματικά ζηλεύω!!! Στο λέω την επόμενη φορά που θα κατέβω θα έρθω και θα μπαστακοθώ μπροστά στο ενυδρείο σου!!! Θέλεις δεν θέλεις, μπορείς ή δεν μπορείς!!!

Link to comment
Share on other sites

..δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σου συμβαίνει με όλες αυτές τις, περί θαλασσινού ενδιαφέρουσες, περιγραφές και αναλύσεις(άσχετη ούσα) ..αλλά σίγουρα είναι κάτι κακό(έχεις "φάει" πακετάκι δηλαδή) και σου εύχομαι ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ να'ναι μωρέ!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου.

Επειδή παλιότερα είχα γιατρό, χωρίς να μου δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα στα ασπόνδυλα, παρά μόνο στα ψάρια με την επιμονή του να τα καθαρίσει. Το τελευταίο ήταν και ο λόγος που τον απομάκρυνα από το ενυδρείο μου.

Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να καταδικάσουμε όλους τους γιατρούς, από τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου ψαριού.

Το ίδιο ισχύει και με άλλα είδη ψαριών, που ορισμένα ζουν, χωρίς να ενοχλούν τίποτα, ενώ κάποια άλλα σε άλλα ενυδρεία είναι πολύ ενοχλητικά. Για παράδειγμα τα dwarf angels.

Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει καθαρά με την προσωπικότητα του κάθε ψαριού και όχι με το είδος του.

Δυστυχώς, κατά τη γνώμη μου, ήσουν άτυχος και έπεσες στο βλαμμένο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ περίεργο. Δεν νομίζω να έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Αυτό που με στεναχωρούσε όταν ψάχναμε την αιτία ήταν ότι 3-4 από τα clam είναι πραγματικά παλιά ζωντανά στο ενυδρείο του Μάριου που τον ακολουθούσαν στην πορεία του στον χόμπι. Εύχομαι να το πιάσεις το συντομότερο το καθικάκι που αντί να καθαρίζει τα ψάρια από τα παράσιτα το έριξε στα clam… <_<

Link to comment
Share on other sites

… φίλε τι να πω :angry2: … δεν πας να παίξεις και κανένα lotto ..

.. πες μου μόνο ποια νούμερα δεν έπαιξες .. να τα παίξω εγώ..

φιλοξενούνται clams .. προσφέρω άνεση χώρου .. άπλετο φωτισμό .. καλή παρέα. <_< .

εύχομαι να πιαστεί γρήγορα :angry2: πριν κάνει άλλη ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τρελα... !!! Σε προυγουμενη απο τις αναφερομενες επισκεψεις ημουν στο σπιτι του Μαριου και τον εκραζα οτι σκοτωνει τα clams του με το overskimming που κανει! Μπροστα μου εκλεισε το ενα απο τα τρια Skimmers και περιμεναμε σιγα σιγα την ανακαμψη...

Μετα απο μερικες μερες χτυπαει το τηλεφωνο ενω κοιμομουν (Σαββατο πρωι <_< ) και ακουω ενα λαχανιασμενο Μαριο να μου εξηγει οτι ψαχνει ενα six line wrasse γιατι φοβαται οτι δεν φταει το skimmer αλλα υποψιαζετε την παρουσια pyramid snails...ουτε αυτο...

και τελικα καταληγουμε στο πιο απιθανο σεναριο απ ολα.... ενας γιατρος τοσο γρηγορος που προλαβαινει το κλεισιμο του στρειδιου (!) και τσιμπολογαει τα clams.... που να το φανταστεις μεν και ποση εμπειρια να εχεις δε... αυτη ειναι η μαγεια του θαλασσινου....εστω και αν μερικες φορες ειναι ασχημη :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω την επόμενη φορά που θα κατέβω θα έρθω και θα μπαστακοθώ μπροστά στο ενυδρείο σου!!! Θέλεις δεν θέλεις, μπορείς ή δεν μπορείς!!!

αν αντέχεις να το βλέπεις με το ένα μάτι … απαγορεύεται να το κοιτάμε έτσι απλά..

.. μη ξεχάσεις χαρτομάντιλα να το σκουπίζεις μετά από κάθε φτύσιμο.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παίξω "έξυπνος", απλά έτυχε και σε κάποιο τέυχος του περιοδικού "CORAL", που είχε αφιέρωμα στα Tridacnid clams, ανέφερε στα επικίνδυνα ψάρια για συνύπαρξη με clams, τα αγγελόψαρα και τους ακάνθουρες (Acanthurus/Zebrasoma)!!!

Δεν αρνούμαι ότι διαβάζοντάς το εξεπλάγην, αλλά να τελικά που ίσως να έχουν δίκιο "οι γραφές" σε ορισμένες πάντα περιπτώσεις. Είναι λίγο πολύ "hit or miss" το θέμα με την "ασφάλεια" ορισμένων ειδών!

Θα ποστάρω ακριβώς το κείμενο και το τεύχος, με την πρώτη ευκαιρία <_<

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω ολους σας για την συμπαρασταση. Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω πως.............................

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ <_< ΨΑΡΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΔΡΟΜΟ!!!!!!!! :thumbup::thumbup::rasp::rasp:

ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ Ο ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ!!!!!!!!! :D

ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΤΕ!!!!!!!! :angry2:

ΤΑ ΚΛΑΜΑΚΙΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!!!!!! :angry2:

Που ειναι ο γιατρος, που ειναι ο γιατρος οεο, οεο?? :thumbup::wub:

Δειτε το σαν aquazone quiz... :thumbup:

Υστ. Μην νομιζετε και τα χειροτερα...

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

:angry2:<_<

Αντε μπραβο....δεν ηταν δυνατον να θυσιαστουν τοσα clams!!!

Πως τον εβγαλε (μπραβο Νικο) ????

Link to comment
Share on other sites

Από το βράδυ της Τετάρτης ο γιατρός του Μάριου κολυμπάει στα νερά του refugium μου.

Είναι υγιέστατος, αλλά δεν έχει clams. Περιορίζει τις ορέξεις του μόνο σε flakes, που τα προτιμά ιδιαίτερα.

Τώρα όποιος Φίλος, ενδιαφέρεται να απομακρύνει από το ενυδρείο του, κάποιο ψάρι είμαι πρόθυμος να τον εξυπηρετήσω.

Η αμοιβή μου είναι το....Ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

μα πως .. σε 3 λεπτά ?. :angry2: .. Houdini… Copperfield… θα σε ζήλευαν :angry2:

θα μας πεις το κόλπο ?

<_<

Δυστυχώς είναι μυστικό του επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα το "μυστικό" σας κ Ψάλτη θα αποκαλυφθεί! :angry2: Ειναι ετοιμο. <_<

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα το "μυστικό" σας κ Ψάλτη θα αποκαλυφθεί! :rasp: Ειναι ετοιμο. :rasp:

Περιμένουμε όλο περιέργεια :thumbup::wub::thumbup:

Πάντως κ. Ψάλτη, αν αναλαμβάνεται και γλυκού νερού, έχω 2 chinese algae eaters που ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ σας τους παραχωρώ αν καταφέρετε να τους βγάλετε από το φυτεμένο μου χωρίς να ζοριστούν τα υπόλοιπα.

<_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα το "μυστικό" σας κ Ψάλτη θα αποκαλυφθεί! :angry2: Ειναι ετοιμο. <_<

Κάτι θα ξέρεις Κε Συντάκτα.....

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε όλο περιέργεια :rasp::rasp::thumbup:

Πάντως κ. Ψάλτη, αν αναλαμβάνεται και γλυκού νερού, έχω 2 chinese algae eaters που ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ σας τους παραχωρώ αν καταφέρετε να τους βγάλετε από το φυτεμένο μου χωρίς να ζοριστούν τα υπόλοιπα.

<_<:angry2::angry2:

Έχω βγάλει, από το δισκοενυδρείο μου, τρεις Clown 15cm ο καθε ένας.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα το "μυστικό" σας κ Ψάλτη θα αποκαλυφθεί! :rasp: Ειναι ετοιμο. :angry2:

Καρφι!! :thumbup:

Θα ηθελα να ευχαριστησω το Νικο και δημοσια για την μεγαλη εξυπηρετηση που μου εκανε. <_<

Ευτηχως μου βγηκε φθηνος... :rasp:

Υστ. Θα σε...ξαναπροτιμησω! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καρφι!! :rasp:

Θα ηθελα να ευχαριστησω το Νικο και δημοσια για την μεγαλη εξυπηρετηση που μου εκανε. <_<

Ευτηχως μου βγηκε φθηνος... :angry2:

Υστ. Θα σε...ξαναπροτιμησω! :angry2:

Πάντα στη διάθεσή σας.

Αλλά να πιάσουμε και κανένα σοβαρό ψάρι.

Για παράδειγμα έναν......Αχιλλέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι στο ενυδρειο μου αρκετες εβδομαδες... τρωει τα αντερα του!! Flakes, κατεψυγμενα και καθαριζει εξαιρετικα ολα τα ψαρια...

...σημερα του την εδωσε :) !! Αρχισε να τσιμπαει τα clams!!!! Ναι ειναι ενας ακομα γιατρος φονιας....Τρελαθηκα... πρεπει να βγει...

ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΨΑΡΑ! ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΨΑΡΑ!!! Δεν ξερω ποσο θα αντεξουν ακομα τα clams μου... (Νικο ποτε μπορεις να περασεις για cafe??) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φτου γκαντεμιά :):band: .Σε ένα μεμονωμένο γεγονός θα έλεγα ότι είναι τυχαίο άλλα δεύτερο κρούσμα πάλι με γιατρό σε clam αρχίζει και μου βάζει υποψίες μήπως οι γιατροί όταν προσαρμοστούν διευρύνουν το διαιτολόγιο τους και με λίγο από clams.Εύχομαι να μην είμαι ο επόμενος και τον συμπαθώ τον μπαγάσα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...