Jump to content

Φονιας Γιατρος


Discos

Recommended Posts

Είμαι έτοιμος να προσφέρω τις υπηρεσίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να προσφέρω τις υπηρεσίες μου.

Θα κάνετε Ιατρικό συμβούλιο τόσους Γιατρούς που μαζεύεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί βλάπτουν σοβαρά την υγεία

(των clams αλλά και την ψυχική ηρεμία μας).

Στείλ'τον Μάνο και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω τον ψαρα και θα σας ενημερωσω με πλουσιο φωτορεπορταζ :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Κύπρο έχω δει ακριβός το αντίθετο.

ψάρια που δεν είναι reef safe να ζουν χωρίς πρόβλημα σε reef.

Π.Χ ένα clown triger !!!!!!

Όταν είχα εγώ τον γιατρό στο τανκ μου είχα σοβαρό πρόβλημα με white-spot.

Τον έβγαλα και ησύχασα !!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεε οοοοχιιιιι....!! Βρε Μανο και εσυ στο club των απατημενων ριφαδων?? Απο γιατρο και εσυ?? Τελικα μερικες φορες ειναι να μην γινει η αρχη και υποψιαστουμε τι παιζει, μετα ειναι ποιο ευκολη η αναγνωρηση του εγκληματια. :thumbup: Δεν σε φοβαμαι εσενα, το ειδες νωρις. Εγω αργησα να παρω μπροστα λογο φορτου εργασιας. Αλλα τοσο το συντομοτερο, τοσο το καλυτερο. :(

Φτου γκαντεμιά. Σε ένα μεμονωμένο γεγονός θα έλεγα ότι είναι τυχαίο άλλα δεύτερο κρούσμα πάλι με γιατρό σε clam αρχίζει και μου βάζει υποψίες μήπως οι γιατροί όταν προσαρμοστούν διευρύνουν το διαιτολόγιο τους και με λίγο από clams.

Τελικα αρχιζουμε να εχουμε αμφιβολιες για ενα ειδος ου στο παρελθον ηταν ισως το πλεον reef safe. Αυτο μονο εξελειξη δειχνει (περα απο ατυχια για καποια κοματια που σου καθονται ποιο στραβα) στη γνωση μας απο την εμπειρια και ανταλλαγη αυτων των εμπειριων. Ενω οπως εχουμε πει, η προσεχτικη παρατηρηση ειναι η σωτηρια του ενυδρειου μας. :hysterical:

Αναμενω τον ψαρα και θα σας ενημερωσω με πλουσιο φωτορεπορταζ :thumbup::band:

Ναι αλλα οχι με αμοιβη το γιατρο, αλλα με ολα τα frag τα οποια οοοολως τυχαιως ( :) ) θα σπασουνε στην ολη διαδικασια. Εχω Νικολα θελω απλα τα ποσοστα μου στην αμοιβη σου λογο πνευματικων δικαιωματων της ιδεας.... :D

Link to comment
Share on other sites

Φτου γκαντεμιά :):band: .Σε ένα μεμονωμένο γεγονός θα έλεγα ότι είναι τυχαίο άλλα δεύτερο κρούσμα πάλι με γιατρό σε clam αρχίζει και μου βάζει υποψίες μήπως οι γιατροί όταν προσαρμοστούν διευρύνουν το διαιτολόγιο τους και με λίγο από clams.Εύχομαι να μην είμαι ο επόμενος και τον συμπαθώ τον μπαγάσα.. :thumbup:

και όμως για κάποιους ο γιατρός δεν είναι clam safe ..

.. δες εδώ ..

http://www.wetwebmedia.com/BookMatters/WWM...acnids-demo.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο ο γιατρός. Αναφέρεται και η pepermint.

Από προσωπική εμεπειρία, όμως, δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με τις pepermints, αντίθετα όμως υπάρχει έντονο με τις Lysmata ampoinensis.

Τι άλλα θα δούμε στο θαυμαστό κόσμο του Reef!

Link to comment
Share on other sites

Οι Lysmata ampoinensis ενοχλούν τα κοράλλια ιδίως όταν πεινάνε δε κολώνουν πουθενά, θα πάρουν το φαί από το κοράλλι με το έτσι θέλω.

Βέβαια δεν ξέρω τι κάνουν με τις ανεμώνες, έχουν και εκεί τα κότσια??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω τον ψαρα και θα σας ενημερωσω με πλουσιο φωτορεπορταζ :):band:

... Και ενω ο δυστυχης Μανος ζει το προσωπικο του δραμα, δεν γνωριζει πως μεσα στο ιδιο του το σπιτι υπαρχει μια "doc-catcher" που μεσα σε χρονο λιγοτερο των δυο λεπτων θα τον βγαλει απο την μιζερια του :hysterical: .

Τα πραγματικα γεγονοτα φυσικα εχουν ως εξης: Οταν ανακαλυψαμε τι συμβαινει αγορασαμε μια παγιδα στην οποια βαλαμε μεσα το clam και λιγα flakes αλλα δεν καταφεραμε και πολλα. Ψαρια μπηκαν και πρωτος πρωτος ο Αχιλλεας, η δε σαλαρια ξετρελαθηκε και το σκεφτοταν για μονιμη κατοικια, η phalaena goby απο τη χαρα της εστρωνε το "παρκε", οσο για το γιατρο ουτε λογος να πλησιασει. Καπου εκει εγκαταλειψαμε τις προσπαθειες γιατι εσβησαν και τα φωτα και ο "αδιστακτος δραστης" μας την εκανε για νανι.

Τοτε μου ειπε ο Μανος πως ο μονος τροπος για να τον πιασουμε ειναι να χρησιμοποιησουμε καθρεφτη τον οποιο θα τον τοποθετουσαμε στο πισω μερος της παγιδας. Καθρεφτη σε τετοιες διαστασεις ειχε μονο η κασετινα του "πανακριβου" (το τονιζω αυτο :thumbup: ) fon de teint μου, τον οποιο χαρη του ερωτα το θυσιασα. Χτες το μεσημερι λοιπον και ενω ο καλος μου ελειπε στη δουλεια αποφασισα να αναλαβω δραση. Δεν τοποθετησα τον καθρεφτη στην παγιδα αλλα κυνηγισα με αυτον το γιατρο ο οποιος τσιμπισε και μεσα σε λιγοτερο απο δυο λεπτα τον οδηγησα μεσα στην παγιδα :thumbup: και απο εκει στο καινουριο του σπιτι, την καραντινα.

Κλεινοντας να υπενθυμισω οτι περιμενω καινουριο fond de teint :D

Link to comment
Share on other sites

Χαθηκε να τα εγραφες μερικες ωρες νωριτερα.

Θα καλουσα τους DOCBUSTERS.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή!!! Θα μας τα περιγράψεις αύριο φανταζομαι με λεπτομέρειες :)

Υ.Γ Αν μπορείς κοίταξε να πορώσεις και τη δική μου γυναίκα που θα φέρω αύριο και θα σου πάρω εγώ το fond de teint :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

... Και ενω ο δυστυχης Μανος ζει το προσωπικο του δραμα, δεν γνωριζει πως μεσα στο ιδιο του το σπιτι υπαρχει μια "doc-catcher" που μεσα σε χρονο λιγοτερο των δυο λεπτων θα τον βγαλει απο την μιζερια του :hysterical: .

Τα πραγματικα γεγονοτα φυσικα εχουν ως εξης: Οταν ανακαλυψαμε τι συμβαινει αγορασαμε μια παγιδα στην οποια βαλαμε μεσα το clam και λιγα flakes αλλα δεν καταφεραμε και πολλα. Ψαρια μπηκαν και πρωτος πρωτος ο Αχιλλεας, η δε σαλαρια ξετρελαθηκε και το σκεφτοταν για μονιμη κατοικια, η phalaena goby απο τη χαρα της εστρωνε το "παρκε", οσο για το γιατρο ουτε λογος να πλησιασει. Καπου εκει εγκαταλειψαμε τις προσπαθειες γιατι εσβησαν και τα φωτα και ο "αδιστακτος δραστης" μας την εκανε για νανι.

Τοτε μου ειπε ο Μανος πως ο μονος τροπος για να τον πιασουμε ειναι να χρησιμοποιησουμε καθρεφτη τον οποιο θα τον τοποθετουσαμε στο πισω μερος της παγιδας. Καθρεφτη σε τετοιες διαστασεις ειχε μονο η κασετινα του "πανακριβου" (το τονιζω αυτο :thumbup: ) fon de teint μου, τον οποιο χαρη του ερωτα το θυσιασα. Χτες το μεσημερι λοιπον και ενω ο καλος μου ελειπε στη δουλεια αποφασισα να αναλαβω δραση. Δεν τοποθετησα τον καθρεφτη στην παγιδα αλλα κυνηγισα με αυτον το γιατρο ο οποιος τσιμπισε και μεσα σε λιγοτερο απο δυο λεπτα τον οδηγησα μεσα στην παγιδα :) και απο εκει στο καινουριο του σπιτι, την καραντινα.

Κλεινοντας να υπενθυμισω οτι περιμενω καινουριο fond de teint :rasp:

Τελικα ειμαι πολυ τυχερος ανθρωπος :band:

Τα πραγματα εγιναν οπως ακριβως τα περιγραφει η Ειρηνη...Η μεθοδος του καθρεφτη που μας εμαθε ο Νικος Ψαλτης στο αρθρο για την Ψαροπαγιδα λειτουργισε αψογα (αν και η Ειρηνη την αλλαξε λιγο καθοδηγοντας τον γιατρο στην παγιδα αφου ακολουθουσε τον καθρεφτη!)

Ας δουμε και μερικες φωτογραφιες απο την επιχειρηση !

Εδω ο δραστης εν ωρα εργασιας :( ... φανταστητε ποσο συχνα το εκανε που μπορεσα να βγαλω και φωτογραφιες:

post-60-1172342794_thumb.jpg

Η παγιδα τοποθετηθηκε και το clam μπηκε μεσα μπας και παρασυρει τον γιατρο:

post-60-1172343272_thumb.jpg

Το Amblygobius phalaena μεταφερει αμμο μεσα στην παγιδα

:D

post-60-1172343305_thumb.jpg

Δυστυχως δεν υπαρχει photo απο τον γιατρο μεσα στην παγιδα (αφου επρεπε να γινουν γρηγορες κινησεις καθως η παγιδα εχει κατι τρυπες απο της οποιες χωρουσε να φυγει αλλα και λογο του εντονο στρεσαρισματος του ψαριου)...

... εδω ο δραστης κολυμπαει στο νεο του σπιτι - καραντινα οπου ελπιζω να προσφερει τις υπηρεσιες του στα νεα μου ψαρια που μπαινουν εκει

:excl:

post-60-1172343251_thumb.jpg

Σας αφηνω να δω που θα βρω fond de teint

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μου ειπε ο Μανος πως ο μονος τροπος για να τον πιασουμε ειναι να χρησιμοποιησουμε καθρεφτη τον οποιο θα τον τοποθετουσαμε στο πισω μερος της παγιδας. Καθρεφτη σε τετοιες διαστασεις ειχε μονο η κασετινα του "πανακριβου" (το τονιζω αυτο :D ) fon de teint μου, τον οποιο χαρη του ερωτα το θυσιασα. Χτες το μεσημερι λοιπον και ενω ο καλος μου ελειπε στη δουλεια αποφασισα να αναλαβω δραση. Δεν τοποθετησα τον καθρεφτη στην παγιδα αλλα κυνηγισα με αυτον το γιατρο ο οποιος τσιμπισε και μεσα σε λιγοτερο απο δυο λεπτα τον οδηγησα μεσα στην παγιδα :hysterical: και απο εκει στο καινουριο του σπιτι, την καραντινα.

Τι σου ειναι το γυναικειο μυαλο!! :thumbup::) Ακου τι του εκανε, τον εβαλε να ακολουθει τον καθρετη και το εβαλε μπροστα στην παγιδα για να μπει μεσα... :thumbup: Απιστευτο... Παρακαλω τον Νικο να βαλει και αυτη την παραμετρο στο αρθρο του σχετικα με την παγιδα και να δωθουν τα πνευμτικα διακαιωματα στην Ειρηνη. :( Απιστευτη..!! :excl:

Κλεινοντας να υπενθυμισω οτι περιμενω καινουριο fond de teint :rasp:

Μανο, ξερεις ποιο θελει ετσι? Εκεινο το swarovski.... :band:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sorry που ειμαι λιγο ακυρος αλλα τωρα το ειδα το θεμα.

Προσφατα διαβασα σε ενα βιβλιο του Daniel Knop οτι το Labroides dimidiatus δεν ειναι reef safe.Και αυτο διοτι οι γιατροι περνοντας πολυ σοβαρα την δουλεια τους που ψαχνουν για παρασητα στον μανδυα των clams.Σε καπιους σχηματισμους η σχεδια που εχουν τα clams πιστευουν οτι βλεπουν παρασητα πανω σε αυτα και κανουν οτι μπορουν για να τα απομακρηνουν με το στομα τους.Τα clams απο την μερια τους δεν τους αρεσει αυτο και κλεινουν.Τωρα αν συνβενει αυτο σπανια δεν υπαρχει προβλημα.Αν ομως συμβενει συχνα τοτε υπαρχει προβλημα διοτι δεν θα ανοιγει ολος ο μανδυας του clam με αποτελεσμα να ψοφισει απο ασυτια.

Δεν θελω να το παιξω guru απλα σας μεταφερω αυτα που διαβασα. :hysterical:

(Συμφωνα με τον Daniel knop παντα)

Link to comment
Share on other sites

Sorry που ειμαι λιγο ακυρος αλλα τωρα το ειδα το θεμα.

Προσφατα διαβασα σε ενα βιβλιο του Daniel Knop οτι το Labroides dimidiatus δεν ειναι reef safe.Και αυτο διοτι οι γιατροι περνοντας πολυ σοβαρα την δουλεια τους που ψαχνουν για παρασητα στον μανδυα των clams.Σε καπιους σχηματισμους η σχεδια που εχουν τα clams πιστευουν οτι βλεπουν παρασητα πανω σε αυτα και κανουν οτι μπορουν για να τα απομακρηνουν με το στομα τους.Τα clams απο την μερια τους δεν τους αρεσει αυτο και κλεινουν.Τωρα αν συνβενει αυτο σπανια δεν υπαρχει προβλημα.Αν ομως συμβενει συχνα τοτε υπαρχει προβλημα διοτι δεν θα ανοιγει ολος ο μανδυας του clam με αποτελεσμα να ψοφισει απο ασυτια.

Δεν θελω να το παιξω guru απλα σας μεταφερω αυτα που διαβασα. :hysterical:

(Συμφωνα με τον Daniel knop παντα)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

με μεγάλη χαρά βλέπω χομπίστες να διαβάζουν και να μεταφέρουν ότι θεωρούν ενδιαφέρον .. αναφερόμενοι στις πηγές τους … :rasp:

Δεν θελω να το παιξω guru απλα σας μεταφερω αυτα που διαβασα. :hysterical:

όποιος δει τη παρέμβαση σου έτσι ..

.. έχει χάσει το νόημα

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα επεισης να αναφερθω στο πολυ γνωστο μας ψαρι,το Chelmon rostratus.

Οι επιθεσεις αυτου του ψαριου ειναι τοσο σοβαρες που μπορει να φερει τον θανατο του clam μεσα σε λιγες μονο ωρες.Αναφερει ο Knop οτι παρατηρησε το συγκεκριμενο ψαρι να σκοτωνει 6 clam μεσα σε λιγες μονο ωρες.Αυτη η συμπερηφορα προηλθε απο τοποθετηση νεου clam μεσα στο ενυδριο.Πριν μπει το νεο clam το συγκεκρημενο ψαρι ουτε που εδινε σημασια στα clams.Ομως αποτομα αρχησε να επιτιθετε στο νεο clam και υστερα και στα υπολοιπα.Αιτια αυτης της συμπερηφορας ηταν τα υγρα τα οποια απεβαλε το νεο clam που ειχε ωs αποτελεσμα να τραβηξει την προσοχη του Chelmon rostartus και το αποτελεσμα ηταν 6 νεκρα clam μεσα σε λιγες ωρες.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και ενώ το έχεις βάλει για να σου εξαφανίσει τις aiptasias..

.. σου εξαφανίζει τα clams .. εφιάλτης

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γνωστα αυτα που μας αναφερεις αλλα ταυτοχρονα ειναι και πολυ ενδιαφεροντα!! Το καλο ειναι οτι ψαχνεσε και διαβαζεις. Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις!! :rasp:

Το περιεργο με το γιατρο στην δικη μου περιπτωση δεν ηταν οτι χτυπαγε το μανδυα μονο. Αλλα χτυπαγε το clam στο εσωτερικο του με τοση ταχυτητα που το clam δεν προλαβαινε να κλειση και ετσι το χτυπαγε συνεχεια εκει!! Αυτο ηταν το παραλογο. Ενω για την πεταλουδα μια τετοια συμπεριφορα ειναι κατα καποιο τροπο ποιο φυσιολογικη.. Αλλα δεν ειναι ολα τα κοματια ετσι.

Οπως και να εχει, μπραβο σου που διαβαζεις γιατι αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για να προχωρησεις στο χομπι. Οτι ενδεχωμενος απορια ή διευκρινηση θελεις, εδω ειμαστε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...