Jump to content

Αναγνωρίσεις Ειδών


JDP

Recommended Posts

Στην προσπάθεια μας για συνεχή εξέλιξη η ομάδα του Αquazone δημιούργησε για εσάς μία ξεχωριστή κατηγορία στο επάνω μενού μέσα στο φόρουμ με τίτλο "Αναγνωρίσεις Ειδών".

Προς το παρόν έχει ολοκληρωθεί η κατηγορία αναγνώρισης των φυτών καθώς και των θαλασσινών ψαριών.

Πλεόν θα μπορείτε μόνοι σας βλέποντας εικόνες να αναγνωρίσετε το είδος που έχετε αγοράσει και δεν το γνωρίζετε. Εφόσον εντοπίσετε το είδος με ένα απλό κλίκ βλέπετε το προφίλ του και μαθένετε όλες τις πληροφορίες που θέλετε.

Φυσικά σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ακολουθήσουν και πολλά άλλα είδη γλυκού νερού καθώς και κοράλλια θαλασσινού.

Link to comment
Share on other sites

..πολύ ωραία!

και από ώρα αναρωτιόμαστε γιατί αναβοσβήνει το συγκεκριμένο link..μπράβο σας! <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή έκανα διάφορες δοκιμές, νομίζω ότι ή κάτι δεν δουλεύει καλά (ακόμα), ή δεν είναι τελείως ενημερωμένη η βάση (ακόμα) ή εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά... Και εξηγώ:

Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι αυτή η μηχανή αναζήτησης έχει νόημα κυρίως όταν δεν ξέρεις το όνομα του φυτού (διότι εάν το γνωρίζεις, είναι εύκολο να το βρεις, χωρίς την ύπαρξή της).

Εχει 3 επιλογές: Τίτλος, Περιγραφή & Κείμενο Προφίλ...

Επειδή δεν γνωρίζω το όνομα (αυτό ψάχνω εξ άλλου πρωτίστως, για να καταλήξω στη φωτογραφία του και στις πληροφορίες γι' αυτό), βάζω "Κείμενο προς Εύρεση" το πιο πιθανό που πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει στη βάση, στην κατηγορία "Κείμενο Προφίλ".

Και για να είναι πραγματικό το παράδειγμα:

1. Βάζω τις λέξεις "υδρόβια φτέρη", που ξέρω ότι αναγράφεται ήδη στην περιγραφή του Microsorum pteropus (βλέπε προφίλ του φυτού).

2. Ορίζω το "Αναζήτηση στο κείμενο προφίλ"

3. Πατάω "Ξεκινήστε Αναζήτηση" και βρίσκω το φυτό... "Λυπάμαι!! δεν ταιριάζει κανένα Προφίλ." :rasp: ... ( :angry2: )

Που είναι το λάθος? :angry2::rasp:

Σε περίπτωση που όλο το σκεπτικό μου είναι λάθος, καλό θα ήταν να διευκρινηστεί το πως ακριβώς λειτουργεί η ενδιαφέρουσα αυτή μηχανή. <_<

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίστηκε λοιπόν ότι δεν πρόκειται περί της μηχανής, τώρα δουλεύει και το link ανοίγοντας πλέον κατευθείαν τη σελίδα, οπότε όλα ok...

Μπράβο παιδιά! <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...