Jump to content

Το πριν και το μετά


reefdaddy

Recommended Posts

Πολύ θα θυμάστε το reef μου καθώς και τα αλλά μου ενυδρεία

Καθώς και το τι κόπο και ιδρώτα είχα ρίξει σε αυτά .δυστυχώς ώμος δεν ήταν γραφτό να αντέξουν μια και με χτύπησαν τρομερά προβλήματα τόσο οικογενειακά όσο και με την δουλειά μου με αποτέλεσμα πλέον να μην μπορώ να τα διατηρήσω έτσι διαλισα το fish only και το μεσογειακό και άφησα το αγαπημένο μου reef .δυστυχώς ώμος τα συνεχόμενα προβλήματα δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ μαζί του μια και ήμουνα συνέχεια εκτός σπιτιού με αποτέλεσμα το reef διαλύσει εντελώς τώρα λοιπόν που επιτέλους έχω αρχίσει να ισορροπώ την Κυριακή άρχισα να ασχολούμαι πάλι και με πολύ πόνο κατάλαβα την καταστροφή .1,5 cm άλγη παντού και σε όλα τα τζάμια πραγματικά δεν έβλεπες τh γινόταν μέσα όλα τα κοράλλια άχρηστα , ο βράχος σε χείριστη κατάσταση όσο από μετρήσεις δεν το συζητάμε , μια και το νερό δεν είχε αλλάξει ούτε συμπληρωθεί τόσο καιρό παρά μόνο με βρύσης από τh γυναίκα μου όταν το έπαιρνε χαμπαρι,το μόνο καλό ότι άντεξαν κάποια ψάρια ο clown ο Picasso και άλλο ένα surge fish που είχα .σε αυτό το πόση λοιπόν θα γράφο τις προσπάθειες αναγέννησης του reef μου

Link to comment
Share on other sites

άσχημα μαντάτα. <_< .

… γείτονα κουράγιο και υπομονή για το νέο ξεκίνημα..

.. αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάτι ..ευχαρίστως :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Κοστή. Είμαι σίγουρος ότι θα ξαναγίνει το διαμάντι που ήταν και πρίν.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορει να μη σε ξερω αλλα επειδη ειμαι σε παρομοια φαση σου ευχομαι ολοψυχα καλη δυναμη, καλο κουραγιο και μια καλυτερη ΝΕΑ αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αυτα μπορει να συμβουν σε ολους... Ειτε λογο ασχετων προβληματων (οπως εσενα) ειτε με σχετικες καταστροφες (οπως εμενα)... το θεμα ειναι οτι αν αγαπας το χομπι καθε φορα που δοκιμαζεις κανεις κατι καλυτερο απο πριν! Και με την αγαπη που ξερουμε οτι εχεις ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις θαυματα!!

Βγαλε πολλες Photos ακομα και στην τραγικη κατασταση που λες οτι ειναι τωρα....αν δεν το κανεις θα το μετανιωσεις μετα (οπως εγω που δεν εβγαλα φωτογραφιες του "νεκρου τοπιου" που ειχα δει)...

Κουραγιο, υπονομη και ενημερωνε μας για καθε τι!!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλο κουραγιο και απο εμενα.

Καλη συνεχεια να εχεις και ολα θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές Φώτος από το πως ήταν και πως είναι τώρα .

Φυσικά οι Φώτος είναι μετά που καθάρισα τα τζάμια και έβγαλα όσοι πιο πολύ μούργα από το βυθό και μετά από μια αλλαγή νερού .μπήκανε ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορος ,έβαλα τον οζονιστιρα μπρος , και αναμμένο τώρα σκιμμερ μια και το άλλο πάει μας χαιρέτισε .υπ όψιν ότι άλλαξα υαλοβάμβακα 5 φορές σε μια μέρα μια και στούμπωνε από τη βρόμα αλλά αρχίζει και καθαρίζει σιγά σιγά .συνέχεια αύριο

post-236-1164118714_thumb.jpg

post-236-1164118728_thumb.jpg

post-236-1164118753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν χαίρομαι ιδιαίτερα, που σε βλέπω να δραστηριοποιείσαι και πάλι στο forum μας.

Η αλήθεια είναι ότι μας έλειψες πολύ.

Πιστεύω, ότι πραγματική η αγάπη σε κάτι δεν χάνεται ποτέ.

Έτσι λοιπόν, είμαι σίγουρος, ότι σύντομα θα θαυμάσουμε και πάλι το reef σου, σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν πριν.

Εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλως ορισες πισω!! <_<

Κριμα για το ενυδρειο σου αλλα πιστευω πως σε λιγο καιρο με στοργη και προδερμ :angry2: ολα θα πανε σαφως προς το καλυτερο. Μερακι και ορεξη να υπαρχει. Δυστηχως οι αναποδιες ειναι αναποφευκτες για πολλα πραγματα.

Με το καλο λοιπον! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα με ευχαρίστηση ότι το νερό έγινε κρύσταλλο ενώ σιγά σιγα φεύγει η άλγη από το βράχο και φαίνεται πάλι το ροζ χρώμα της κοραλλινης ενώ αρχίζουν να βγαίνουν πάλι διάφορα καλούδια στους βράχους .συμπέρασμα πάμε καλά. <_<:angry2::angry2::rasp:

post-236-1164211049_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

με την εμπειρία που θα αποκτήσεις Κώστα θα γίνεις περιζήτητος σύμβουλος στους καθαρισμούς λιμανιών..

τι φωτοπερίοδο έχεις τώρα ?

σκεφτικές το ενδεχόμενο τα σβήσεις τα φώτα για 1-2 εικοσιτετράωρα?

κουράγιο γείτονα. <_< .

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις φρέσκιες φρέσκιες .ακούω γνώμες

NO-2...... <0,3

NH-4-3...... 0

NO3...... 5!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KH...... 10

PH...... 8,1

CA ...... 485!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PO4 ...... 0,1!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος, ότι σύντομα ΟΛΑ θα ανήκουν στο παρελθόν και θα θαυμάζουμε πάλι το ενυδρείου σου στη web cam.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει και πιο γρηγορα απο οτι περιμενα!!

Συντομα.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις φρέσκιες φρέσκιες .ακούω γνώμες

NO-2...... <0,3

NH-4-3...... 0

NO3...... 5!!!!!!!!!!!!!!!!!! μάλλον μετράς ότι περισσεύει από τις άλγες .. KH...... 10

PH...... 8,1

CA ...... 485!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!υπάρχει calcium reactor ?

PO4 ...... 0,1!!!!!!!!!!!!!!!!!και εδώ το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Welcome back.... <_<

Οι τιμές για την κατάσταση που είναι τώρα το ενυδρείο σου είναι καλές.

Εύχομαι Κωστή σύντομα το ενυδρείο να επανέλθει στα φυσιολογικά του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω c.a. Reactor αλλά πάντα είχα καλές μετρήσεις με το αλάτι tropic marine pro <_< και με το pro coral mineral :angry2: της tropic marine που βάζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...