Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Ελλείψη turbo calcium της Kent αγοράστηκε το advance calcium, σήμερα ξεκίνησε η δοσολογία με στόχο την αύξηση 25 ppm την ημέρα και βλέπουμε. Δεν προτείνει παραπάνω σύμφωνα με τις οδηγίες.

Πάντως ένα από τα πιο δύσκολα προβλήματα είναι θεωρώ η σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών. Πρέπει να προσέξει κανείς ώστε το νερό να κυκλοφορεί παντού και κυρίως προς τα φίλτρα, γιατί υπάρχει κίνδυνος για loop μεταξύ των κυκλοφορητών, δηλαδή να στέλνει ο ένας στον άλλον και να μη περνάει το νερό από εκεί που πρέπει. Τουλάχιστον σε ένα μικρών διαστάσεων ενυδρείο όπως το δικό μου.

Το συγκεκριμενο ασβεστιο που πηρες το θεωρω απο τα best of. Κορυφαιο. Τip! Εαν ανεβαζεις 25 το πρωι και 25ppm το βραδυ εισαι μια χαρα. Μην το πεις παραεξω.. :rasp::angry2:

Η ροη οντως ειναι ενα απο τα ποιο δυσκολα παγκοσμια σε αυτο το χομπι, και ειδικα στα nano reef. Αλλα με ψαξιμο πιστευω θα πας πολυ καλα. Μια πολυ καλη ιδεα για τα λιτρα σου ειναι η εναλαγη των κυκλοφοριτων σε μισαωρα μεσω χρονοδιακοπτων. Ετσι το νερο θα δουλευει μια απο την μια και μια απο την αλλη πλευρα ολο το 24ωρο, ενω η ροη εστω και λιγοτερη δεν θα λυψει και απο τα ποιο ησυχα σημεια αφου εχεις την tourbelitsa.. :angry2:<_<

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα δεν το έχω μετρήσει ακόμα γιατί πρέπει να είχε πέσει κάτω από 200 ενώ το τεστ μετράει πάνω από 300. Οπότε από την Κυριακή που το άρχισα με 25 ppm την φορά δεν πιστεύω να έχει ανέβει πολύ.

Από σήμερα, σύμφωνα και με την συμβουλή του Μάριου, ξεκίνησα 25 ppm πρωί -βράδυ οπότε θα έχω πιο σύντομα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Update

Λοιπόν υπάρχουν νέα από το εργαστήριο

ΝΗ3/ΝΗ4 0 :welcome::thumbup:

Nitrite 0,02 ppm

Nitrate 0,10 ppm

alk 13,4 DKH

Ca 235 (η κλίμακα ξεκινάει από 300 αλλά επειδή είναι αναλογική το υπολογίζω τόσο)

Mg 1180

PO3 0,01 (μπορεί και 0, ίσως να είναι ιδέα μου)

PH 8,25

Temp 25,5

Το Ca πρέπει να ήταν ίσως και κάτω από 150 πριν ξεκινήσω τη σκόνη. Η φωτοπερίοδος που εφαρμόζω είναι 6 ώρες περίπου την ημέρα με 2 Τ5 marine white από τις 4 (1+1 ακτινική) που θα έχω κανονικά. Το ένα κομμάτι βράχου είχε εξαρχής κόκκινη τριχοειδής άλγη, μήπως να την καθαρίσω ή είναι οκ. Δεν έχει παρατηρηθεί ακόμα άλγη στα τζάμια ή στο βράχο. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ξεκολλάνε ορισμένα κομμάτια από την κοραλλίνη του βράχου, σαν φλείδες, όχι σε μεγάλο βαθμό ακόμα.

Πως τα βλέπετε σε 1-2 μέρες ανοίξαμε και σας περιμένουμε??

Οσον αφορά τη κυκλοφορία οι 3 κυκλοφορητές μπήκαν σε Red Sea wave maker και η stream σε χρονοδιακόπτη 16 ώρες on 8 ώρες off το βράδυ, μπορεί και να αλλάξω όταν μπούνε τα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το ασβέστιο όλες οι άλλες τιμές είναι καλές. Δείχνει να κάνει σωστά το κύκλο του το ενυδρείο σου και θα έλεγα σε λίγες μέρες να βάλεις τον πρώτο κάτοικο-ψάρι. :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Update

Λοιπόν υπάρχουν νέα από το εργαστήριο

ΝΗ3/ΝΗ4 0 :welcome::thumbup:

Nitrite 0,02 ppm

Nitrate 0,10 ppm

alk 13,4 DKH

Ca 235 (η κλίμακα ξεκινάει από 300 αλλά επειδή είναι αναλογική το υπολογίζω τόσο)

Mg 1180

PO3 0,01 (μπορεί και 0, ίσως να είναι ιδέα μου)

PH 8,25

Temp 25,5

Kαλως τον! :thumbup:

Οι τιμες σου μου φαινονται καλες με την εξαιρεση του ασβεστιου και του μαγνησιου. Παρα πολυ πιθανο εκει να οφειλετε η ανισοροποια μεταξυ CA/ALK. Ανεβασε το μαγνησιο σου επειγοντος τουλαχιστον στα 1300-1400 και τοτε θα αρχισει να κανει σωστη δουλεια το ασβεστιο σε ισσοροποια με την αλκαληκοτητα. Ισως σου φαινονται λιγο..κινεζικα :thumbup: , αλλα οταν το κανεις θα καταλαβεις γιατι. :(

Το Ca πρέπει να ήταν ίσως και κάτω από 150 πριν ξεκινήσω τη σκόνη. Η φωτοπερίοδος που εφαρμόζω είναι 6 ώρες περίπου την ημέρα με 2 Τ5 marine white από τις 4 (1+1 ακτινική) που θα έχω κανονικά. Το ένα κομμάτι βράχου είχε εξαρχής κόκκινη τριχοειδής άλγη, μήπως να την καθαρίσω ή είναι οκ. Δεν έχει παρατηρηθεί ακόμα άλγη στα τζάμια ή στο βράχο. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ξεκολλάνε ορισμένα κομμάτια από την κοραλλίνη του βράχου, σαν φλείδες, όχι σε μεγάλο βαθμό ακόμα.

Δυστηχως αφου δεν εχεις τις σωστες τιμες για την διατηρηση της κοραλλινης θα εχεις αυτο το προβλημα και οσο παει εαν δεν το διωρθωσεις θα γινεται χειροτερο. Οχι πανικο :( . Οπως ειπα παραπανω, ανεβασε το μαγνησιο σου, και μετα φερνεις το ασβεστιο στα ισια του πολυ ποιο ανετα. Επισης δεν βαζεις καθολου buffer, δηλαδη τιποτα που να επειρεαζει προς τα πανω την αλκαλικοτητα σου.

Πως τα βλέπετε σε 1-2 μέρες ανοίξαμε και σας περιμένουμε??

Οσον αφορά τη κυκλοφορία οι 3 κυκλοφορητές μπήκαν σε Red Sea wave maker και η stream σε χρονοδιακόπτη 16 ώρες on 8 ώρες off το βράδυ, μπορεί και να αλλάξω όταν μπούνε τα ζωντανά.

Μμμμμ... θα ελεγα λιγο παραπανω απο 1-2 ημερες, την πρωτη ημερα που θα εχεις φερει σε ισοροποια τις τιμες σου. Το θεμα ροης μου αρεσει ετσι, ισως να επαιζα με την tourbelitsa σου και με στην ημερα με καποιες ωρες. Θα το δεις στην πραξη. :thumbup:

Κeep us informed!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά το ασβέστιο φτάσαμε στο 300 και Mg 1200. Λέω τώρα να το πάω πιο χαλαρά μέχρι το 380-400 (δηλαδή όχι ανα 12 ώρες) για να μην έχω σκαμπανεβάσματα στο Alk και συνεπώς στο PH μου, τα οποία βρίσκονται alk 12,5 και PH 8,1. Επίσης αύριο θα πάρω και κανα ζουμί μαγνησίου όπως είπε και ο Μάριος θα βοηθήσει και το ασβέστιο.

Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να διατηρηθεί το PH πάνω από το 8,2 με μειούμενη την alk λόγω της αύξησης ασβεστίου. Βέβαια με τον καιρό ελπίζω να κάνει δουλειά ο αραγωνίτης που σύμφωνα με τους ειδικούς κάτω από το 8,2 αντιδρά ώστε να φέρει το Ph στο σωστό σημείο ξανά. O Calfo πάντως θεωρεί ότι εάν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ υψηλής τιμής ασβεστίου και alk, εφόσον και τα 2 δεν μπορούν να είναι στη μέγιστη ωφέλιμη τιμή τους, προτιμά την alk.

To σκίμμερ το V2 800 με προβληματίζει γιατί δεν βγάζει αρκετή βρώμα!! Βγάζει πιο συμπυκνωμένη μεν αλλά πολύ λίγη.Δηλαδή 1 βδομάδα λειτουργίας και έχει βγάλει 1 cm βρώμας. Εαν ανεβάσω τη στάθμη πιο ψηλά του αφρού ώστε να έχω wet skimming παρατηρώ ότι οι ποσότητα των φυσσαλίδων μειώνεται αρκετά στην υδάτινη στήλη άρα πάλι δεν έχω καλά αποτελέσματα. Οταν κατεβάζω τη στάθμη του αφρού πιο χαμηλά ώστε να κάνει dry skimming και να έχω αρκετές φυσσαλίδες στην υδάτινη στήλη, δουλεύει μεν, βγάζει τον υδαρό αφρό της βρωμιάς αλλά κολλάει στο καπάκι του reaction chamber και δεν βλέπω μεγάλη παραγωγή στο κουτί συλλογής. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι με το που ανάβω τα φώτα σταματάει να παράγει βρωμιά μετά από λίγο ενώ όταν γυρίζω σπίτι είναι σε πολύ καλό σημείο παραγωγής κολλώδους αφρού.

Μήπως τελικά δεν παράγει το ενυδρείο μου αρκετή βρώμα ακόμα ώστε να το ενεργοποιεί, πάντως το Prizm ήταν στην αντίθετη πλευρά έβγαζε αρκετό νερό λιγότερο λερωμένο, όμως και ό βράχος ήταν καινούργιος στο ενυδρείο.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων και εαν δεν έχω καμιά έκπληξη στις μετρήσεις σήμερα, το Σάββατο θα μπει ο πρώτος εμφανείς ένοικος, γιατί από αφανείς αλλο τίποτα, έχω μετρήσει 5-6 είδη σκουληκιών και 2-3 μαλάκια. Επίσης κάνει την εμφάνιση της η ακατανόμαστη, σε πρασινάκη και σε καφετή, λίγα πράγματα αλλα εεερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο πρώτος μπήκε και έχω μεγάλη αγωνία για την πορεία του. Είναι ένα gramma loreto πανέμορφο :welcome:

Μας βγήκε λίγο ντροπαλός και δεν τον πολυβλέπουμε όμως. Εγινε προσαρμογή γύρω στη μία ώρα πριν τον βάλω στο ενυδρείο. Για τις επόμενες 6 ώρες είχα κλειστά τα φώτα και μετά τα ανοιξα για 2-3 ώρες μπας και θέλει να τσεκάρει το περιβάλλον αλλά μάταια. Την έχει βρεί σε μία μικρή σπηλιά και δεν πάει πουθενά αλλού. Σήμερα τον έχω όλη μέρα χωρίς φώτα με το φως του δωματίου. Σκοπεύω να τα ανάψω για 4-5 ώρες αργότερα. Από φαί τι λέτε να τον ταίσω ή όχι?? Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα φάει, αφού φοβάται τόσο πολύ, οπότε τσάμπα θα μολύνω το νερό.

Επίσης θέλω τη γνώμη σας σε κάτι, μήπως λόγω του άνοιξε κλείσε των κυκλοφορητών και του θορύβου που δημιουργείται λόγω αδράνειας σε ορισμένους από αυτούς δημιουργείται επιπλέον στρες στο ψάρι? Σε μεγάλο ενυδρείο ίσως είναι μικρότερος ο θόρυβος ενώ στο δικό μου που είναι μικρό μεγεθύνεται?

Οσον αφορά το Μαγνήσιο αγόρασα της Tropic MArin το οποίο λέει στις οδηγίες να το ρίξω απευθείας στο νερό του ενυδρείου. Τι λέτε γιαυτό εφόσον το λέει ξεκάθαρα μήπως είναι λάθος να το διαλύσω σε νερό και μετά να το ρίξω μέσα?

Επίσης στο V2 800 μπήκε μια αεραντλία eheim και πλέον ο αφρός που δημιουργήται είναι πολύ πυκνός και δείχνει ότι δουλεύει πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα χρόνου να προσαρμοστεί το ψαράκι. Έως τότε μην πολυ ταίζεις παρά μόνο όταν τον δεις να βολτάρει.

Το Mg μπορείς να το ρίξεις μπροστά σε έναν κυκλοφορητή, αλλά και να το διαλύσεις πρώτα σε νερό δεν είναι άσχημη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τι μαθαίνει κανείς με το τάισμα!!

Καταρχήν ότι έχω ένα καβουράκι (διαφορετικό από το άλλο που έχω ακόμη σε δοχείο) μέσα στο ενυδρείο. Πετάχτηκε ο μπαγάσας από μία τρύπα του βράχου πήρε το φαί και εξαφανίστηκε. Λίγο που πρόλαβα να το δω τα πόδια του είχαν δίχρωμες ρίγες και δε μου φάνηκε για τριχωτό. Τι λέτε να το ψάξω ή να το αφήσω και ότι βγει.

Επίσης σκάσανε κάτι άσπρα σα μιγάκια που πετούσανε σα μιγάκια μονο που ήταν στο νερό. Τι είναι τούτα?

Ο λορέτος μας βγήκε πολύ ντροπαλός δεν αφήνει τη φωλιά με τίποτα, αλλά σίγουρα πεινάει πολύ όταν του ήρθε η μυρωδιά. Ενα flake το χτύπησε, ένα το έφαγε ο κάβουρας και 2 πήγαν χαμένα δε τολμάει να πάει στα 3/4 του ενυδρείου. Εννοείτε ότι τα flakes 1-1 και με κλειστούς τους κυκλοφορητές.

Επίσης είναι τρομερό πόσο ένα μικρό ψαράκι ανοίγει τόσο πολύ το στόμα του. Βλέπει τον εαυτό του στο τζάμι που καθρεπτίζει και τα πέρνει άσχημα, ανοίγει διάπλατα το στόμα και προσπαθεί να δαγκώσει τον αντίπαλο!! Ελπίζω να ξεφύγει από τη γωνία του και να κολυμπάει και στο υπόλοιπο ενυδρείο ώστε να σταματίσει να τον αγχώνει ο "αντίπαλος"

Πάντως με το Mg που έριξα μου βοήθησε Ph μου στο 8,15, αν και με βόλευε που είχε πέσει στο 8 λόγω του ψαριού ώστε σε περίπτωση αμμωνίας να είναι μικρότερο το ποσοστό του αμμώνιου που απελεύθερώνεται στο νερό.

Νίκο πολύ μου άρεσε ο dwarf angel στις φωτο του nano σου, μακάρι όλα να πάνε καλά και στο δικό μου και να βάλω και εγώ σε 1-2 μήνες. Θα είναι από τα τελευταία ψάρια που θα μπούνε μέσα.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Το μαλλιαρό καβουράκι συνήθως υποδηλώνει αλγοφάγο. Δεν νομίζω, ότι υπάρχει λόγος να ξεστήσεις το ενυδρείο σου για να το πιάσεις. Άστο και όταν μεγαλώσει βλέπεις τι θα κάνεις, από την συμπεριφορά του.

Τα μυγάκια, που περιγράφεις, πρέπει να είναι κοππήποδα. Είναι άσπρα και τα βλέπεις στα τζάμια κυρίως τις πρώτες στιγμές μετά το άναμμα των φώτων?

Η προσαρμογή του λορέτου, στο καινούργιο του περιβάλλον, είναι θέμα χρόνου. Αφού έφαγε flake, δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου.

Το dwarf angel, που αναφέρεσαι, πρόκειται για ένα argi 2,5cm, ιδανικό για μικρά συστήματα, λόγω και του τελικού του μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Τι μαθαίνει κανείς με το τάισμα!!

Καταρχήν ότι έχω ένα καβουράκι (διαφορετικό από το άλλο που έχω ακόμη σε δοχείο) μέσα στο ενυδρείο. Πετάχτηκε ο μπαγάσας από μία τρύπα του βράχου πήρε το φαί και εξαφανίστηκε. Λίγο που πρόλαβα να το δω τα πόδια του είχαν δίχρωμες ρίγες και δε μου φάνηκε για τριχωτό. Τι λέτε να το ψάξω ή να το αφήσω και ότι βγει. Καλο ειναι να εχεις το νου σου γιατι και εγω ειχα αφησει ενα παρομοιο καβουρακι και τελικα ενω δεν μου τρωει ψαρια η κατι αλλο, ολο και καποιο κοραλι θα μου ριξει απο την θεση του (που εχω ακομα κολησει) και ηδη μου εχει ριξει 2 μεσα στα βραχια εκει που δεν μπορει χερι να μπει.. :(

Επίσης σκάσανε κάτι άσπρα σα μιγάκια που πετούσανε σα μιγάκια μονο που ήταν στο νερό. Τι είναι τούτα? Πλακτον λογικα, αφου ακομα δεν εχει ψαρια. Καλο αυτο, μεγαλο σημαδι οριμανσης. Αντε η υπομονη αμοιβεται! :thumbup: Αν και ετσι οπως το ειπες θα περιμενα να ελεγες οτι εσκασε μυτη ξαφνικα μια...φαλαινα :welcome::(

Ο λορέτος μας βγήκε πολύ ντροπαλός δεν αφήνει τη φωλιά με τίποτα, αλλά σίγουρα πεινάει πολύ όταν του ήρθε η μυρωδιά. Ενα flake το χτύπησε, ένα το έφαγε ο κάβουρας και 2 πήγαν χαμένα δε τολμάει να πάει στα 3/4 του ενυδρείου. Εννοείτε ότι τα flakes 1-1 και με κλειστούς τους κυκλοφορητές. Θα μαθει, ειναι αρκετα ντροπαλο ψαρακι και θελει χρονο να συνηθησει. Το οτι τρωη μονο καλο μπορει να ειναι. Θα μαθει και αυτο αλλα και εσυ τι αναγκες υπαρχουν και πως θα δωσουμε οτι καλυτερο στα ψαρακια μας! :thumbup:

Επίσης είναι τρομερό πόσο ένα μικρό ψαράκι ανοίγει τόσο πολύ το στόμα του. Βλέπει τον εαυτό του στο τζάμι που καθρεπτίζει και τα πέρνει άσχημα, ανοίγει διάπλατα το στόμα και προσπαθεί να δαγκώσει τον αντίπαλο!! Ελπίζω να ξεφύγει από τη γωνία του και να κολυμπάει και στο υπόλοιπο ενυδρείο ώστε να σταματίσει να τον αγχώνει ο "αντίπαλος". Βρε απο που να πηρε ο Νικος την ιδεα για την παγιδα του? :thumbup:

Πάντως με το Mg που έριξα μου βοήθησε Ph μου στο 8,15, αν και με βόλευε που είχε πέσει στο 8 λόγω του ψαριού ώστε σε περίπτωση αμμωνίας να είναι μικρότερο το ποσοστό του αμμώνιου που απελεύθερώνεται στο νερό. Μην σε αγχωνει το αμμωνιο οπως λες. Εαν ειναι κατι τετοιο να εχεις, ειτε εχεις 8 ειτε εχεις 8,20 δεν διαφερει και πολυ. Εαν δεις τον σχετικο πινακα στα τεστ θα καταλαβεις γιατι. Οποτε με την βιολογια σου που εχει στρωσει, μην το σκεφτεσαι. Επικεντρωσου στις καλες τιμες και να χαιρεσε οταν τις κρατας καλα.

Αντε και καλη αρχη με το πρωτο σου ψαρακι! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και παρέα πλέον για το loreto. Ενα fridmani 3 cm (αλλά 1/3 του loreto σε πάχος :welcome: ) είναι από το ΣΚ συγκάτοικος στη τρέλλα. Το κακό είναι ότι έχω 2 ψάρια αλλά ψάρια δε βλέπω ακόμα, παρά μόνο για λίγο στο φαί. Νομίζω ότι πάμε καλά όμως. Το fridmani ήδη τρώει και δείχνει ικανοποιημένο από το περιβάλλον. Μάλλον το έχω παρακάνει με τις κρυψώνες και τις σπηλιές :thumbup: Το loreto είναι 9 μέρες μέσα και δε λέει να κολυμπήσει στα "ανοικτά", φοβάται και τη σκιά του.

Αλλαξα την eheim με μία ακόμη maxi jet γιατί δείχνουν καλύτερη συμπεριφορά στον wave maker. Οπότε πλέον της stream 6060 υπάρχουν 2 των 680lt/h, μία των 400lt/h και μία 900lt/h. Τα φώτα παίζουν στις 8 ώρες την ημέρα και ανεβαίνουμε. 2-3 βραχάκια έχουν γεμίσει με τριχειδή πράσινη άλγη ή γκαζονάκι όπως λέω οπότε πρέπει σε λίγο να μπούνε αλγοβόροι οργανισμοί. Επίσης και τα τζάμια ανα 3-4 μέρες που τα καθαρίζω.

Ποια η γνώμη σας? Ερημίτες ή σαλιγκάρια ή και τα 2. Οι ερημίτες λένε πως τα κυνηγάνε τα σαλιγκάρια και τα σκοτώνουν. Επίσης δεν είμαι ιδιαίτερος fan των σαλιγκαριών. Πάνω απ όλα η δουλειά όμως. Ποιος είναι καλύτερος για τη περίπτωση μου. Μήπως ένας κόκκινος ερημίτης που δεν μεγαλώνει ιδιαίτερα τρώει και αποφάγια και κανα δυό μεγαλύτερα σαλιγγάρια από αυτόν?

Οσον αφορά τις μετρήσεις η alk έπεσε στα 7,8 γιατί το Ca ανέβηκε στα 400. Το μαγνήσιο δε λέει να ανέβει πάνω από τα 1200 με το ζουμί της ΤΜ γιαυτό και πήρα της Seachem μπας και δω αποτέλεσμα (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα μάλλον αύριο). Σήμερα έριξα για πρώτη φορά το reef builder για να ανεβάσω το alk και για λίγη ώρα υπήρχε μια μικρή θολούρα. Μάλλον μου φαίνεται ότι εαν θέλω και Ca και Alk πρέπει να καταφύγω σε kalkwasser ή να πηγαίνω μία μέρα το ένα μία μέρα το άλλο.

Ποιο λέτε για επόμενο ψαράκι που να μην είναι ντροπαλό, μικρό σε μέγεθος, αλγοβόρο και συμβατό με αυτά που έχω καθώς και με neon goby, sixline wrasse, percula clown και Centropyge argi που σκοπέυω να βάλω στο ενυδρείο. Σκέπτομαι μήπως βάλω το sixline μετά αλλά δεν είναι αλγοβόρο και έχω ακούσει ότι τρώει σαλιγκάρια και ερημίτες, σωστό?

Bicolor Blenny μήπως και αυτό ντροπαλό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να ασχολείσαι καθόλου με τα tangs, που είναι απαραίτητα στο σύστημά σου.

Θα έλεγα να βάλεις αρκετούς ερημίτες και σαλιγκάρια, ιδιαίτερα trohous, που είναι πολύ ανθεκτικά και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Η γνώμη μου είναι να μην ασχολείσαι με την Alk. Μια χαρά είναι. Τα διάφορα ζουμιά, μόνο ανισορροπία θα προκαλέσουν.

Από τα ψάρια, που προτείνεις, όλα είναι καλά, αρκεί να έχουν το χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να ασχολείσαι καθόλου με τα tangs, που είναι απαραίτητα στο σύστημά σου.

Αγαπητέ Νίκο, Τα Tangs είναι πολύ αγαπημένα ψάρια και αλγοβόρα και θα ήθελα πολύ να βάλω μέσα στο ενυδρείο αλλά με σταματάει ότι το μέγεθος του ενυδρείου μου είναι μικρό. Εκτός εαν συνειδητά τα βάζω για κανα χρόνο και μετά τα χαρίζω σε φίλους. Μου αρέσουν τόσο πολύ που το σκέπτομαι σαν λύση. Επίσης με έχει φοβίσει ότι τα blue tang είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στο ick. Εκτός από yellow, πιο άλλο θα μπορούσα να βάλω μεχρι να μεγαλώσει αρκετά?

Θα έλεγα να βάλεις αρκετούς ερημίτες και σαλιγκάρια, ιδιαίτερα trohous, που είναι πολύ ανθεκτικά και κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Πόσους ερημίτες προτείνεις? 3-4? Ολοι κόκκινοι ή και μπλέ, Πόσα trohus?

Η γνώμη μου είναι να μην ασχολείσαι με την Alk. Μια χαρά είναι. Τα διάφορα ζουμιά, μόνο ανισορροπία θα προκαλέσουν.

O calfo είναι υπερ της alk σε σχέση με το ca. Ποιά η γνώμη σας?

Από τα ψάρια, που προτείνεις, όλα είναι καλά, αρκεί να έχουν το χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Από τα ψάρια, που προτείνεις, όλα είναι καλά, αρκεί να έχουν το χώρο τους.

Μπορείς να βάλεις ένα ή δύο tang, μεγέθους mini και όταν μεγαλώσουν αρκετά τα δίνεις. Προτείνω yellow και desardini.

Δέκα ερημίτες ανεξαρτήτου χρώματος και δέκα σαλιγκάρια, πέντε trohus και πέντε αστρεα. Τις απώλειες, κατά καιρούς τις αναπληρώνεις.

Alk 7, με Ca 400 kai PH 8,00-8,2 είναι τέλειος συνδυασμός, εφόσον διατηρούνται σταθερές οι τιμές τους. Το ανεβοκατέβασμα των τιμών στην προσπάθειά σου να ανεβάσεις κάποια τιμή με πρόσθετα, είναι ότι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

update

Πριν 2 ημέρες έγινε η πρώτη αλλαγή σε άνθρακα και αντιφώσφωρο. Επίσης αλλάχτηκαν υαλοβάμβακας και ξεπλύθηκαν μακαρόνι και μπλέ σφουγκαρι. Επειδή υπήρχε στο κάτω διαμέρισμα του φίλτρου πολύ ψιλή σκόνη αραγωνίτη ξεπλύθηκε ο κάδος γιατί είχα πρόβλημα με τη καθαρότητα του νερού στο ενυδρείο, (υπήρχε κόκοι σαν σκόνη) ήταν από το setup του αραγωνίτη στην αρχή και είχε εγκλωβίσει αυτή την ψιλή σκόνη. Συμπληρώθηκαν γύρω στα 5 λίτρα φρέσκου θαλασσινού νερού και τέλος προστέθηκαν στο substrct pro 2 αμπούλες βακτηρίδια bioptim. Το substract κοίταξα να μην μείνει εκτός νερού για πάνω από 3-4 λεπτά ελπίζω να μην υπάρχει προβλημα με αυτό. Σήμερα ολοκληρώθηκε η καθαριότητα με το πλύσιμο του reaction chamber του skimmer και πραγματικά αναγεννήθηκε άρχισε να βγάζει τρομερούς αφρούς.

Είμαι από τους λίγους τυχερούς που βρήκαν μία nano stream αλλά και άτυχός μαζί γιατί τα 2 δοντάκια από τα 4 που πιάνουν στον εσωτερικό μαγνήτη ήταν σπασμένα και δε μπορούσε να κρατηθεί πάνω. Οπότε άρχισαν οι πατέντες πρώτα με tireup αλλά δυστυχώς συντόνιζε πάνω στο τζάμι και έκανε θόρυβο. Οπότε τώρα το κόλλησα με εποξική κόλλα και αύριο θα δω τα αποτελέσματα εαν κόλλησε. Για το πρώτο κοραλλάκι την είχα πάρει την tunze την εποξική, αλλά κόλλησα τη nano stream :D

Πάντως είναι το κάτι άλλο η nano και νομίζω όπως είπε και ο Tan μπαίνουμε σε άλλη εποχή πλέον και ιδίως για τα μικρά συστήματα. Εννοείτε πως το κτήνος (για τα μεγέθη του nano μου ) έφυγε και μάλλον θα μπει στις αγγελίες για πώληση μαζί με το μαγνήτη της.

Επί τη ευκαιρία της nano έγινε και αλλαγή στο aquascape (τρομερά επίπονο) αλλά πιστεύω πως το αποτέλεσμα είναι καλύτερο με την άποψη ότι υπάρχει περισσότερος χώρος για τοποθέτηση κοραλλιών αλλά και περισσότερα περάσματα για τα ψάρια. Τώρα για τη σταθερότητα δεν είμαι 100% βέβαιος (όχι πως είναι να πέσουν κάτω :) ) αλλά θα προχωρήσω σε κολλήματα μεταξύ των βράχων όταν θα είμαι σίγουρος για την λειτουργικότητα του. Αυτό θα γίνει όταν έχουν μπει το 80% των ψαριών και 30% των κοραλλιών. Επίσης μπήκε και 1 κιλό βράχος ακόμα, ουσιαστικά ένα κομμάτι branch για δημιουργία περάσματος. Photos σύντομα....

Εχουμε όμως και νέους ενοίκους!! Μετά από 2 βδομαδες με τον loretto και το fridmani που δείχνουν να προσαρμόζονται συνεχώς και καλύτερα μπήκαν μία σαλιάρα 3 cm για τον περιορισμό της άλγης και ένα Centropyge Tibicen μεγέθους 5 cm. Argi δεν βρέθηκε και μετά από ένα debate μεταξύ eibli και tibicen αποφασίστηκε το δεύτερο. Ελπίζω να τα πάει καλά και να μην υπάρχουν προβλήματα στο μέλλον με τα κοράλλια. Επίσης μπήκαν 1 καθαριστής Lysmata amboinensis και ένας Mithrax sculptus. Αφού βαρέθηκα να βρίσκω καβούρια στο βράχο είπα να βάλω και ένα τουλάχιστον που να το θέλω εγώ. Επίσης σήμερα έβαλα 4 trochus ή τουλάχιστον έτσι τα ζήτησα αφού δεν είμαι ειδικός στην αναγνώριση. Στο ψάξιμο στο internet που έκανα μοιάζουν με Zebra Turbo - Trochus sp. Είναι το ίδιο γιατί υπάρχει και Trochus radiatus. Ποιό από τα 2 εννοούμε με τον όρο trochus?

Νομίζω πως η παρέα με τον Γιάννο με επηρέασε και έχω την αίσθηση ότι έριξα πολλά ζωντανά στο ενυδρείο μαζεμένα. Η εβδομάδα που θα ακολουθήσει θα είμαι από επάνω τους λόγω αργιών και άδειας οπότε ελπίζω να μπορώ να αντιδράσω γρήγορα σε κάποιο απρόοπτο.

Link to comment
Share on other sites

Περιμέμουμε φωτογραφίες με τις αναβαθμίσεις και τα ζωντανά σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια !

Ελπιζω το στοκαρισμα να μην σου δημιουργησει προβλημα αν και δεν το νομιζω...ολα καλα θα πανε :)

Οι Photo ειναι υποχρεωτικες...και το ξερεις :D :D

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καμιά foto να έχουμε αντίληψη της εξέλιξής σου!!! Καλή συνέχεια…

Έχεις υπομονή και γνώση… δεν σε φοβάμαι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το tibicen τι να το ταισω, δεν έχει φάει ακόμα. Ενώ δείχνει ζωηρό, έχει εξερευνήσει όλο το ενυδρείο και τα περάσματα υπόγεια και υπέργεια που έχω φτιάξει στο βράχο και συνεχώς τσιμπολογάει τον βράχο μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για το φαί που ρίχνω ενώ οι παλιοί μου τρέχουν και δε φτάνουν. Βέβαια μιλάμε για 2 ταίσματα μόνο συνολικά σε 3 μέρες γιατί εγώ ταίζω μόνο μία φορά την ημέρα προς το παρόν και τη πρώτη μέρα είχα ταΐσει πριν τα βάλω, έχω δοκιμάσει formula 2, spirulina, omega1, brine shrimp και φυσικά formula 1 που τρώνε ούτως ή άλλως τα υπόλοιπα ψαράκια.

Φυσικά δε του ρίχνω πάνω από 1-2 flakes γιατί πάνε χαμένα αφού τα υπόλοιπα ψαράκια δεν προτιμάνε τις πρασινάδες αλλά ενώ έρχεται κοντά στο φαί νομίζω πως δεν το καταλαβαίνει. Εκτός από υπομονή υπάρχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να δοκιμάσω? Αν εξαιρέσω το θέμα του φαγητού δείχνει ικανοποιημένο από το περιβάλλον του. Φοβάμαι μήπως λόγω καινούργιας εισαγωγής δεν είχε φάει flakes και δυσκολευτεί με το φαί. Κατεψυγμένο θέλω να το αποφύγω μέχρι να περάσει η πρώτη εβδομάδα εισαγωγής για να μην επιβαρύνω το νερό. Μου τι δίνει να ρίχνω φαί και να πηγαίνει χαμένο γιατί μου μολύνει το νερό αν και πλέον έχουμε και συνεργεία καθαρισμού :)

Καλά ο καθαριστής με το που μπήκε στο ενυδρείο άλλαξε κουστούμι?? Στο κουστούμι συμπεριλαμβάνονται και οι κεραίες????

Η σαλιάρα και το mithrax έχουν πέσει στη δουλειά από τη πρώτη μέρα!! Είμαι εκμεταλευτής εργοδότης :D

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το ψαράκι, βρίσκει αρκετή τροφή από το βράχο σου, αλλά και από τους αιωρούμενους οργανισμούς. Αν το προσέξεις καλά θα παρατηρήσεις, ότι όλο τσιμπολογάει κάτι.

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου για να αρχίσει να τρώει εξωτερικές τροφές.

Οι γαρίδες αλλάζουν αμέσως πουκάμισο, μόλις βρεθούν σε καινούργιες συνθήκες νερού και αλλάζουν, όπως σωστά παρατήρησες και τις κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο καθαριστής με το που μπήκε στο ενυδρείο άλλαξε κουστούμι?? Στο κουστούμι συμπεριλαμβάνονται και οι κεραίες????

Η σαλιάρα και το mithrax έχουν πέσει στη δουλειά από τη πρώτη μέρα!! Είμαι εκμεταλευτής εργοδότης :D

Ψαρωτικο δεν ειναι? :)

ΠΙστευω να δινεις τα νομιμα και να τα εχεις με σωστη ασφαλιση... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα νέα ζωντανά σου Αντρέα. Το angel σου σίγουρα βρίσκει τροφή στον βράχο σου αλλά σύντομα πιστεύω ότι θα αρχίσει να τρώει και ξυρα.Αν έριχνες λίγη artemia η mysis πιστεύω ότι θα έτρωγε με την μια.Για την nano στεναχωρήθηκα αλλά εύχομαι ότι σύντομα θα βγούνε ανταλλακτικά κλιψακια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...