Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Το θεμα των καθαριστων δεν θα με αγχωνε ιδιαιτερα...

Και σε εμενα συμβαινει αυτο και αρκετες φορες τα ψαρια στην κυριολεξια καθονται στη σειρα για να τα περιλαβουν τα Neon Gobies ή οι γαριδες! Απο τις ωραιοτερες στιγμες στο reef μου.

Οσο αφορα τον μικρουλι ελπιζω οτι ειναι απλα τραυματισμος! Μου ειχε συμβει το ιδιο με ενα tang στο οποιο πρωτα ειχα παρατηρησει μεσα στο ματι του μια φουσκαλα σαν νερου, μετα θολοσε και μετα εγινε ασπρο! Ηταν ολοφανερα τραυματισμος και η θα εφτιαχνε μονο του ή θα εχανε το ενα του ματι...τωρα ειναι μια χαρα!

Μουλιασμα του φαγητου σε ζωμο σκορδου (εχει η seachem και η kent) και βιταμινες zoe της Kent...

Καλη επιτυχια !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ για την ψυχολογική υποστήριξη και τις συμβουλές :)

Το loreto το βλέπω σχετικά καλύτερα από θέμα συμπεριφοράς μάλλον ο τραυματισμός του πρέπει να έγινε προχθές απόγευμα γιατί είχε ψιλοξαφανιστεί από τα μέρη του. Πάω σήμερα να πάρω σκορδοστούμπι και βιταμίνες. Μιλάμε δεν θα τον πλησιάζει κανείς μέσα στη γυάλα από τη βρώμα της ανάσας του :D

Σκέπτομαι για καλό και για κακό να κατεβάσω λίγο αλατότητα από 1025 στο 1022 και να συνεχίσω για 3-4 ημέρες τις UV. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

για την uv δεν θα έλεγα όχι.. αν υπάρχει πληγή ίσος προλάβει κάποια μόλυνση ..

.. για την αλατοτητα.. δεν βλέπω το λόγο.. υπάρχει παράσιτο? όλα τα παράσιτα τα <πιάνει > η υποαλατότητα ? ρισκάρεις και πιθανό στρεσάρισμα του ψαριού..

.. περίμενε και άλλες γνώμες.. και λιγότερο άγχος :) ..

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα μην πειραξεις την αλατοτητα...το μονο που θα πετυχεις ειναι να κανεις λιγο πιο ανετη τη ζωη του ψαριου αλλα και η αλατοτητα που εχεις δεν ειναι τοσο υψηλη...κατεβαζοντας τη ρισκαρεις ενα επιπλεον στρεσαρισμα ενω και να υπαρχει παρασιτο δεν νομιζω να κανεις κατι με το 1.022...

Δεν βλεπω το λογο να ανυσηχεις...οι βιταμινες και το σκορδοζουμι θα βοηθησουν ετσι και αλλιως πιστευω ανεξαρτητα απο το θεμα "ματι"...

Τις UV αστες μερικες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγοράστηκαν σκορδοστούμπι και βιταμίνες, επίσης το loreto πάει καλά και όσον αφορά το μάτι και όσον αφορά τη συμπεριφορά και όρεξη υπάρχει σαφή βελτίωση.

Τα κακά νέα είναι ότι έριξα κατεψυγμένο mysis μισό κυβάκι φάγανε όλα τα ψαράκια εκτός από αγγελόψαρο. Το χειρότερο είναι ότι μου φάνηκε ότι πήρε ένα γαριδάκι στο στόμα και το έφτυσε!! :) Μάλλον θα με παιδέψει πολύ μέχρι να φάει. Το καλό είναι ότι δε μου φαίνεται να έχει αδυνατίσει και η συμπεριφορά του είναι πολύ καλή. Για να δούμε με τέτοιες περιπτώσεις μαθαίνεις.

Οι UV επηρεάζουν τη βιολογία του συστήματος άμεσα ή έμμεσα? Δηλαδή είτε σκοτώνοντας επωφελή βακτηρίδια είτε με την αύξηση σκοτωμένων οργανισμών στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Εντελως εμπειρικα εχω προσεξει οτι το φτυσιμο του φαγητου ειναι ενα βημα πριν το να φανε κανονικα!! Ισως να φαινεται περιεργο αλλα αυτο εχω προσεξει! Δεν νομιζω οτι δεν θα φαει τελικα...το κλειδι ειναι να δοκιμασεις διαφορες τροφες ωστε να γινει η αρχη και μετα θα τρωει τα παντα... Το σκορδο βοηθαει πολυ και σε αυτον τον τομεα καθως δεν μπορουν να του αντισταθουν!!

Οσο αφορα τις UV σιγουρα σκοτωνουν και χρησιμα πραγματακια που θα μπορουσαν να ειναι φαγητο για τα κοραλλακια σου κτλ αλλα σε αρκετες περιπτωσεις ειναι χρησιμες. Αν τις δουλευεις κατα διαστηματα νομιζω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εντελως εμπειρικα εχω προσεξει οτι το φτυσιμο του φαγητου ειναι ενα βημα πριν το να φανε κανονικα!! Ισως να φαινεται περιεργο αλλα αυτο εχω προσεξει!

και εγώ το ίδιο θα έλεγα.. :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Από φτυσίματα καλά πάμε!! Αντε να δούμε πότε θα φάει?? Πάντως μου κάνει εντύπωση πως κρατιέται καλά για νηστικός, έχω φαίνεται θρεμένο βράχο!!!

Το loreto έγινε καλά τελείως το μάτι του, οπότε ήταν όντως χτύπημα λόγω της χαζομάρας του να βαράει το βράχο.

Εχω κάνει μία χοντρή κοτσάνα, για να μη το πω βαρύτερα, αλλά δε θέλω να αναφερθώ εκτενέστερα γιατί θα στεναχωρηθώ περισσότερο από ότι ήδη είμαι. Προσπαθώ να ξεμπλέξω με όσο το δυνατον λιγότερες επιπτώσεις γίνεται και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει μία χοντρή κοτσάνα, για να μη το πω βαρύτερα, αλλά δε θέλω να αναφερθώ εκτενέστερα γιατί θα στεναχωρηθώ περισσότερο από ότι ήδη είμαι. Προσπαθώ να ξεμπλέξω με όσο το δυνατον λιγότερες επιπτώσεις γίνεται και θα σας ενημερώσω.

Φιλε μηπως ειναι καλυτερα να μας το πεις απο τωρα ? Ολοι εχουμε κανει χοντραδες και κοτσανες και ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε... ισως σου πουμε κατι που δεν εχεις σκεφτει...ισως απλα σου συμπαρασταθουμε... αν δεν βοηθιομαστε στα δυσκολα δεν βλεπω λογο υπαρξης του forum.... :)

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3 <0,25, ΝΟ2 <0,05 και ΝΟ3 10ppm δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτές τις τιμές. Πολύ φοβάμαι πως αν μπει κανα μύκητας ο επόμενος θα είναι το tibicen που ακόμα δεν τρώει.

Η ανίχνευση αμμωνίας και νιτρωδών, σίγουρα είναι πρόβλημα.

Αυτές οι τιμές, μπορεί να μην σκοτώνουν άμεσα ένα ψάρι, αλλά μειώνουν κατά πολύ τον ανοσοποιητικό μηχανισμό τους με αποτέλεσμα να γίνονται ευάλωτα σε ασθένειες, που σε άλλη περίπτωση δεν θα προκαλούσαν τίποτα.

Νομίζω ότι θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα τις ποσότητες του φαγητού, που ρίχνεις στην προσπάθειά σου να μάθεις τα ψάρια σου να τρώνε.

Θεωρώ ότι η κυκλοφορία του νερού είναι σωστή, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα στη βιολογική απόδοση του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Οι UV επηρεάζουν τη βιολογία του συστήματος άμεσα ή έμμεσα? Δηλαδή είτε σκοτώνοντας επωφελή βακτηρίδια είτε με την αύξηση σκοτωμένων οργανισμών στο νερό?

Οι λάμπες UV, δεν επιρεάζουν καθόλου την βιολογία του συστήματος, εκτός αν μιλάμε για εκατοντάδες watt σε λίγα λίτρα νερού.

Ο βασικός ρόλος τους, είναι η διατήρηση της ισορροπίας των μικροοργανισμών και της αιωρούμενης άλγης.

Η απόδοσή τους αυξάνει, όσο μικρότερη είναι η ροή, μέσα από τη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα έφαγε το tibicen τα πρώτα κατεψυγμένα γαριδάκια!! Ε καιρός ήταν αντε να δούμε πότε θα φάει και flakes.

Οσον αφορά τη κοτσάνα που έκανα, για να εκφραστώ κόσμια και να μη πω τίποτα χειρότερο, είναι ίσως η κλασσική που κάνουν οι περισσότεροι με τα tangs.

Εχω εκφράσει την μεγάλη μου αγάπη για τα tangs παλιότερα και πραγματικά περίμενα πως και πως να βρω κάποιο xanthurum στο σωστό μέγεθος ώστε να μπει στο ενυδρείο. Πράγματι βρήκα ένα καταπληκτικό xanthurum μήκους περίπου 4cm και το πήρα με το φόβο ότι δεν θα ξαναβρώ αυτό το είδος σε αυτό το μέγεθος γιατί πράγματι τόσο καιρό που κοιτάω έβλεπα αρκετά μεγαλύτερα μεγέθη τα οποία μπορεί να μην θεωρούνται μεγάλα αλλά είναι οριακά για το μέγεθος του ενυδρείου μου. Πράγματι μπήκε μέσα έγινε με τη μία κολλητός με το αγγελόψαρο και έφαγε σε 3 ώρες από τη στιγμή που μπήκε, χώρίς κανένα πρόβλημα. Μέχρις εδώ όλα καλά αλλά εκεί είναι που σε πιάνει η πλεονεξία και φτάνεις στο σημείο να τα χάσεις όλα.

Ταυτόχρονα με μία μέρα διαφορά βρέθηκε και ένα μικρό ίσως το μικρότερο sohal που έχω δει περίπου στα 5 cm. Εκεί είναι που λέμε σε βάζει ο πειρασμός και την κάνεις τη κοτσάνα. Σε συζήτηση με τον Τan είπαμε πως εαν θέλουμε να βάλουμε και άλλο tang στο ενυδρείο έπρεπε να μπει άμεσα το δεύτερο για να μη ξαψαρώσει πολύ ο xanthurus και τον κυνηγάει. Εκεί έγινε η χαζομάρα και μεταξύ του sohal και ενός άλλου μικρού tang προτίμησα τον serial killer των ενυδρείων με το χαζό σκεπτικό ότι είναι μικρός και σαν δεύτερος θα δεχτεί τη κατάσταση. Το απότέλεσμα για να μην μακρυγορώ είναι ότι ο sohal έχει αγχώσει τον xanthurus και έβγαλε από χθες ick. Βέβαια ο xanthurus δε μασάει και δεν υποχωρεί όταν του τη πέφτει αλλά του έχει σπάσει τα νεύρα. Σοβαρά κλωτσομπουνίδια δεν έχουν πέσει παρουσία μου και δεν έχω δει να βγαίνουν λεπίδες γιατί μάλλον είναι μικρά ακόμα ίσως αλλά το αποτέλεσμα μετράει.

Ο xanturus μέχρι και σήμερα το πρωί είχε πολύ όρεξη , τα σημάδια του ick υποχωρήσανε και σχεδόν δεν φαινόντουσαν και έτρωγε το 70-80% του φαγητού που έριχνα για όλα τα ψάρια όμως από σήμερα το απόγευμα που έριξα γαριδάκι έφαγε μεν αλλά όχι με την όρεξη τη παλιά (μπορεί να του έκατσε βαρύ το mysis-γαριδάκι) και τα σημάδια επανεμφανίστηκαν το βράδυ που ήρθα από δουλειά.

Τι μέτρα έχω πάρει.

Α. Μείωση της φωτοπεριόδου. Το πρωί δεν ανάβω φώτα και τα αφήνω με το φως του δωματίου επίσης κλείνουν νωρίτερα ώστε να μειωθούν οι τσακωμοί και να υπάρχει μεγαλύτερη ανάπαυση.

Β. Μείωση της salinity σταδιακά προς το 1020. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 1022. Δεν το κάνω ως θεραπεία με υποαλατότητα γιατί ξέρω πως πρέπει να φτάσω στο 1010 για αποτέλεσμα αλλά για να αισθανθεί λίγο καλύτερα το ψαράκι και να έχει λιγότερο άγχος.

Γ. Οι UV άνοιξαν παλι και θα μείνουν ανοικτές συνέχεια μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση.

Δ.Σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας. Αυτή τη στιγμή είναι στο 28,5 με προοπτική τα 29,5 από 26 παλιά.

Ε. Ποτίζω τις τροφές με βιταμίνη C και garlic extreme της Kent. Επίσης ταίζω πλέον 3 φορές την ημέρα από μία φορά. Αυτό είναι το κυριότερο όπλο μου εναντίον του ick. Αυριο είναι κρίσιμη ημέρα ωστε να δω εαν όντως έχει αλλάξει η διάθεση του για φαί. Επίσης έτσι προσπαθώ να δυναμώσω και τα υπόλοιπα ψαράκια σε περίπτωση εξάπλωσης.

Το τελευταίο μέτρο που σκέπτομαι να κάνω είναι η αγορά παγίδας και απομάκρυνση του sohal. O Θανάσης μου είπε να περιμένω αφού τώρα το κακό έγινε, μήπως και περάσει ποιος είναι ο άντρας εκεί μέσα και τελειώσει η ιστορία καλά μέσα στη πρώτη εβδομάδα. Η αλήθεια είναι πως σήμερα το απόγευμα τους είδα ελάχιστες φορές να σπρώχνονται αλλά και xanthurus είναι πιο πεσμένος γενικά. Ποιά είναι η γνώμη σας να περιμένω λίγο ακόμα ή να μη το ρισκάρω?

Πάντως έτσι και πεθάνει ο xanturus o sohal έχει φύγει δεν τον κρατάω :D

Ξέρω πως είμαι ασυγχώρητος αλλά σκέφτηκα βλακωδώς με οδηγό το μέγεθος και με πίεση χρόνου να βάλω γρήγορα το δεύτερο tang για να μη ξεψαρώσει ο πρώτος. Το πόσο μεγάλα ψάρια γίνονται το ξέρω επίσης το σκεπτικό ήταν να φιλοξενηθούν για κανα χρόνο μέχρι να μετακομίσουν είτε σε μεγαλύτερο δικό μου ενυδρείο είτε σε κάποιου φίλου. Μη βαράτε και εσείς σαν τον sohal έχω να κοιμηθώ 2 ημέρες από το άγχος μου :)

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Το sohal όπως και το xanthurum είναι επιθετικά ψάρια. :D

Πιστεύω ότι οι τσαμπουκάδες θα σταματήσουν καθώς δημιουργούνται κατά την άποψη μου για να εδραιώσει την κυριαρχία του το sohal στο ενυδρείο σου.

Αν όμως έμπαινε το sohal πρώτο σίγουρα το xanthurum δεν θα την έβγαζε μετά.

Εφόσον το ψάρι τρώει μην αγχώνεσαι θα το ξεπεράσει.

Από ψάρια όμως έχεις κλείσει για αυτό το ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα αναμενομενη η κατασταση... πιστευω οτι το περιμενες και εσυ οποτε πηρες το ρισκο σου... Ελπιζω και εγω οτι θα βελτιωθουν τα πραγματα πολυ πιο γρηγορα απο μια εβδομαδα οσο αφορα τους τσαμπουκαδες...για το ick ελπιζω να εισαι τυχερος και να το ξεπερασεις απλα με την ενδυναμωση των ψαριων που κανεις με το φαγητο και τις βιταμινες...

Στη θεση σου δεν θα εβαζα τετοια ψαρια σε νανο αν και σκεφτεσαι να τα μεταφερεις αργοτερα αλλα τωρα πια το μονο που ευχομαι ειναι να κρατηθεις γιατι μαλλον εισαι σε οριακο σημειο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο μάλλον οι τσαμπουκάδες σταμάτησαν αλλά γιατί πλέον καταλαβαίνει ο sohal ότι ο άλλος είναι άρρωστος. Δυστυχώς δεν είναι καλά τα πράγματα σήμερα το πρωί σχεδόν δεν έφαγε τίποτα καλά που φάγανε οι άλλοι και δεν πήγε χαμένο το φαί.

Βέβαια και ο loreto όταν είχε χτυπήσει για 1-2 μέρες ήταν πεσμένος και δεν έτρωγε, ελπίζω με λιγότερο άγχος και με το φαί των προηγούμενων ημερών να τη βγάλει καθαρή αλλά η πρόβλεψη δεν είναι αισιόδοξη :)

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα είχα sohal και ήθελε όλο το ενυδρείο δικό του :)

.. φοβερό ψάρι .. φοβερός χαρακτήρας ..

.. αλλά προβληματική συμβίωση με άλλα ψάρια στο ενυδρείο ..

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα είχα sohal και ήθελε όλο το ενυδρείο δικό του :D

.. φοβερό ψάρι .. φοβερός χαρακτήρας ..

.. αλλά προβληματική συμβίωση με άλλα ψάρια στο ενυδρείο ..

Ετσι ειναι.... οσο και να μου αρεσει δεν θα βαλω ποτε (λεω :) ) ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν άντεξα και έριξα χθες βράδυ oodinex. Πρώτον γιατί είδα ξυσίματα και από άλλα ψάρια και δεύτερον γιατί φοβήθηκα για τίποτα χειρότερο από ick. Ξέρω πως δεν θεωρείται δυνατό φάρμακο αλλά από το τίποτα και πριν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο κάτι είναι και αυτό. Εχω αφήσει θερμοκρασία στο 29 και έκλεισα τις UV.

Εκτός από τον άνθρακα έβγαλα και τον αντιφώσφωρο, καλά έκανα?

Σε 2 ημέρες που θα το βγάλω με άνθρακα πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Να ταίζω κανονικά ή λιγότερο ελλείψη skimmer? Μήπως όμως εξασθενεί η άμυνα των ψαριών με λιγότερο φαί?

Σαλιγκάρι για detritus και ένα καθαριστή ακόμα μπορώ να βάλω ή να περιμένω να τελειώσει η θεραπεία? Πιο σαλιγγάρι θεωρείται ιδανικό για τις βρωμιές, ακαθαρσίες και υπολλοίματα τροφών?

Εχετε δει κάποιος από εσας αποτελέσματα με το oodinex? χρειάστηκε επανάληψη της θεραπείας αργότερα (ας πούμε σε μία εβδομάδα?)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον άνθρακα έβγαλα και τον αντιφώσφωρο, καλά έκανα?

Πολύ καλά

Σε 2 ημέρες που θα το βγάλω με άνθρακα πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Θεωρώ ότι το διάστημα των δύο ημερών, είναι πολύ λίγο για να έχεις κάποιο αποτέλεσμα. Μην σου διαφεύγει, ότι μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβεις τη θεραπεία δεύτερη ή και τρίτη φορά.

Να ταίζω κανονικά ή λιγότερο ελλείψη skimmer? Μήπως όμως εξασθενεί η άμυνα των ψαριών με λιγότερο φαί?

Η άμυνα των ψαριών και γενικά η φυσική κατάστασή τους, θα μειωθεί κατά πολύ καθ' όλη τη διάρκεια της θεραπείας. Είναι οι αναμενόμενες παρενέργειες, του οποιουδήποτε φαρμάκου, λόγω της διαταραχής της ισορροπίας του συστήματος.

Η τροφή θα πρέπει να ελαχιστοποιηθεί, όχι μόνο λογω της έλειψης skiming, αλλά και λόγω της μείωσης της βιολογικής επεξεργασίας του νερού.

Σαλιγκάρι για detritus και ένα καθαριστή ακόμα μπορώ να βάλω ή να περιμένω να τελειώσει η θεραπεία? Πιο σαλιγγάρι θεωρείται ιδανικό για τις βρωμιές, ακαθαρσίες και υπολλοίματα τροφών?

Είμαι της γνώμης, ότι δεν θα πρέπει να μπει κανένας νέος οργανισμός στο ενυδρείο, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της θεραπείας, αλλά και για αρκετό διάστημα μετά.

Τα σαλιγκάρια, ειδικότερα, είναι ευαίσθητα στο φάρμακο και μπορεί να μην αντέξουν.

Θα πρότεινα, όταν έρθει η ώρα, να βάλεις ποικιλία ειδών σαλιγκαριών. Από προσωπική μου πείρα, σου αναφέρω, ότι θεωρώ σαν καλύτερους καθαριστές τα trohous.

Εχετε δει κάποιος από εσας αποτελέσματα με το oodinex? χρειάστηκε επανάληψη της θεραπείας αργότερα (ας πούμε σε μία εβδομάδα?)

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά επειδή πριν από πολλά χρόνια, χρησιμποποίησα το συγκεκριμένο φάρμακο για θεραπεία και μάλιστα σε συνεχόμενες θεραπείες, δεν είδα κανένα αποτέλεσμα, εκτός από το έντονο στρεσάρισμα των ψαριών και των κοραλλιών, το θάνατο των clams, μετά την τρίτη θεραπεία και την εξαφάνιση της μικροπανίδας του βράχου.

Επίσης μετά το πέρας των θεραπειών ή καλύτερα την εγκατάλειψη των προσπαθειών μου για θεραπεία, ανέβηκαν στα ύψη οι τιμές των νιτρικών, οι οποίες μέχρι τότε ήταν μηδενικές.

Γενικά το σύστημά μου έκανε πάρα πολύ καιρό για να επανέλθει και πάλι στα καλά του.

Από τα ψάρια μου, κάποια έχασα και κάποιοα αυτοιάθηκαν, πολύ καιρό μετά το πέρας της θεραπείας.

Από τότε δεν ξαναχρησιμοποίησα ποτέ φάρμακο στο ενυδρείο μου και αφήνω τη φύση να πράξει το έργο της.

Τα καλά προσαρμοσμένα ψάρια, παρουσιάζουν μεγάλες αντοχές στα παράσιτα και αν κάποια φορά, κάποιο παλιό ψάρι εμφανίσει κάτι, λόγω της παρουσίας νεου κατοίκου, δεν κάνω απολύτως τίποτα και σύντομα επανέρχονται. Ο νέος κάτοικος όμως....

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους για τις παρατηρήσεις σου και τα αποτελέσματα της θεραπείας.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει κάποιος από εσας αποτελέσματα με το oodinex? χρειάστηκε επανάληψη της θεραπείας αργότερα (ας πούμε σε μία εβδομάδα?)

Για τα υπολοιπα σου απαντησε ο Νικος πολυ σωστα. Τωρα να σου πω και εγω την εμπειρια μου με τα διαφορα reef-safe φαρμακα. ΔΕΝ υπαρχουν τετοια φαρμακα. Το συγκεκριμενο κανει ακριβως οτι σου ειπε ο Νικος, και στην πορεια σου φερνει τα πανω κατω στην βιολογια αλλα και στην κατασταση του βραχου σου. Δεν ειναι σαν το χαλκο αλλα και παλι προκαλει πολλα προβληματα και δυστηχως μειωνει σταδιακα την ζωη απο το βραχο. Ενω το χειροτερο ειναι αλλο...Δεν κανει και δουλεια με τα αρρωστα ψαρια...Τουλαχιστον οχι αυτη που επρεπε. Θελει 100% επαναληψη της θεραπειας, αλλα και παλι δεν κανει σωστη δουλεια. Και οταν λεμε σωστη δουλεια να ξερεις πως σε περιπτωσεις ευαισθητων ψαριων και σοβαρης ασθενειας..ακομα και τα πυρηνικα (χαλκος..) ισως χρειαστει να επαναληφθουν.. Που με χαλκο σε ενυδρειο για θεραπεια εαν υπαρχει οπως οπως προειπα σοβαρη ασθενεια, εαν εχεις απωλειες καπου στο 20% θα εισαι πολυυυυ τυχερος και μην το πεις ουτε του παπα... :)

Υστ. Λαμπα UV και οποιαδηποτε θεραπεια με φαρμακο δεν πανε μαζι. Λογικα πρεπει να το αναφερει στις οδηγιες.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

To loreto έφυγε :) Αλλον περιμέναμε και άλλος έφυγε. Ολη μέρα σήμερα ανέπνεε με δυσκολία, ακόμα και πεθαμένος με ορθάνοικτο στόμα έμεινε. Φοβάμαι πως αυτός είναι η αιτία που ξεκίνησαν όλα με το popeye κτλ πριν μπει xanthurum μέσα. Το θέμα είναι ότι δεν έιχε εμφανή συμπτώματα ick εξωτερικά στο δέρμα. Μήπως έχουμε τίποτα άλλο?

Το xanthurum είναι πάλι γεμάτο από ασπράκια αλλά η συμπεριφόρά του είναι τελείως normal. Τρώει κανονικά βοσκάει συνεχώς το βράχο κάνει βόλτες κανονικά. Εχω παρατηρήσει όμως μία τρύπα στο πλάι από την οποία φεύγουν ακαθαρσίες συνεχώς. Η τρύπα είναι αρκετά ψηλά στο πλάι για να θεωρηθεί κανονική. Στην αρχή την είχα θεωρήσει χτύπημα- κόψιμο από βράχο αλλά συνεχώς αφήνει ακαθαρσίες από εκεί σε συχνότητα μεγάλη.

Το sohal επιστράφηκε πίσω γιατί παρόλο το μικρό μέγεθος του ήταν πολύ νευρικό ως χαρακτήρας για το μέγεθος του ενυδρείου. Παρόλο που πλέον δεν υπήρχαν τσακωμοί και κόντρες θεώρησα ότι θα ήταν πηγή άγχους για κάθε άλλο ψάρι.

Για δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά, το oodinex ολοκλήρωσε τη δόση που έλεγε σήμερα και δεν έριξα άλλο απλά δεν το έχω τραβήξει με άνθρακα ακόμα, ώστε να μείνει μέσα στο ενυδρείο. Νομίζω πως τα πράγματα δεν πάνε καλά και είναι ανεξαρτήτως της κόντρας με το sohal. Τελικά η φυσική λύση είναι οι γαρίδες καθαριστές και δυστυχώς έχω μόνο μία μέσα. Το αγγελόψαρο παρά τις ημέρες που είχε να φάει και θα ήταν πιο αδύναμο φυσιολογικά, λόγω της εργολαβίας από τη γαρίδα είναι εντάξει προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φάρμακο μεταβολίζεται μόνο του και εξουδετερώνεται. Δεν χρειάζεται να βάλεις άνθρακα, ώστε να το αφήσεις να δράσει σωστά.

Αν όλα πάνε καλά, πράγμα που εύχομαι, μετά από μία βδομάδα, μπορείς να βάλεις άνθρακα, να απορροφήσει ότι περίσσεια υπάρχει καθώς και τα ανεπιθύμητα παράγωγα.

Θα σου επισημάνω, ότι καθ' όλη τη διάρκεια της θεραπείας, θα πρέπει να εξασφαλίσεις μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, οξυγόνωση του νερού σου.

Και τέλος αν επέλθει θεραπεία, δεν θα πρέπει να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού, παρά μόνο μετά ένα μήνα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα λυπάμαι πολύ για την κατάσταση. :):D .

.. εύχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες..

.. η πρόταση μου είναι να προσεχείς πάρα πολύ την επιλογή των ψαριών σε σχέση με τα λίτρα και την ωρίμανση του ενυδρείου σου. :D .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι Αντρέα για την απόλυα σου.Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ανάλογες εμπειρίες ειδικά όταν αρχίζαμε τα ενυδρεία μας.Το σημαντικό είναι να μην σε πάρει από κάτω. Πολλοί λένε ότι όσο τα ψάρια τρώνε να μην φοβόμαστε. Το oodinex δυστυχώς δεν κάνει αυτά που λεει.Για να δουλέψει σε κάποιο βαθμό κάποια άτομα χρειάσθηκε να κάνουν υπερδοσολογια με όποια ρίσκα συνεπάγονται από αυτό.

Αν ήμουν στην θέση σου θα το άφηνα για 1-2 μέρες ακόμα και μετά θα το έβγαζα θα έβαζα άνθρακα να το βγάλει και θα ξεκίναγα την UV μου 24 ώρες την μέρα σε συνδυασμό με θερμοκρασία 29-29.5 C και τάισμα με βιταμίνες και σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα οι προτασεις του Θαναση ειναι νομιζω οι καλυτερες... δεν υπαρχουν reef safe φαρμακα δυστυχως.

Η τρυπα του xanthurus με προβληματιζει... δεν το εχω ξανακουσει αυτο... ειδικα το οτι βγαζει ακαθαρσιες απο εκει ακουγεται ασχημο...

Κουραγιο φιλε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...