Jump to content

Aptasia


costasm

Recommended Posts

Στην αρχη ηταν λιγες αλλα τωρα εχουν γινει πολλες και δεν ξερω τι να κανω.

Το μονο παρηγορο ειναι οτι συντομα το ενυδρειο θα αλλαξει σε μεγαλυτερη γιαλα .

Εχει κανεις ιδεα τι μπορω να κανω πανω στην αλλαγη για να μην περασουν στο νεο?

Ο καθε βραχος μου εχει εστω και μια μικρη η μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λύση είναι μονόδρομος και λέγετε Lysmata wurdemanni

Για αυτήν η κάθε aiptasia στο ενυδρείο αποτελεί τρελή λιχουδιά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καταφερα να εξαφανισω πανω απο 50 aiptasias οταν πρωτο εβαλα τον βραχο μου με ενα group 6 γαριδων peppermint που αναφερει και ο Γιαννης παραπανω...

Ειναι η πιο ευκολη λυση... !

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε μόνο να βρεις μεγάλες γαρίδες .. ώστε να είναι αποτελεσματικές …

.. να ξέρεις ότι υπάρχουν και άλλα όπλα για την καταπολέμηση τους

Link to comment
Share on other sites

είχα δοκιμάσει όλες τις λυσεις ξύδι, λεμόνι, calcwasser, aiptastop και διάφορα άλλα ματζούνια. Ποτέ δεν εξαφανίζονταν τελείως. Μόνο με τις γαρίδες κατάφερα να τις εξαλίψω από το ενυδρείο. Και είχαν γίνει και τεράστιες.

Link to comment
Share on other sites

είχα δοκιμάσει όλες τις λυσεις ξύδι, λεμόνι, calcwasser, aiptastop και διάφορα άλλα ματζούνια. Ποτέ δεν εξαφανίζονταν τελείως. Μόνο με τις γαρίδες κατάφερα να τις εξαλίψω από το ενυδρείο. Και είχαν γίνει και τεράστιες.

Συμφωνω με το Γιαννη. Ακριβως ετσι γινεται. <_<

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι οι 2-3 aiptasies που έχω κι εγώ αρχίζουν να θεριεύουν. Η παρακάτω φωτό ειναι ο φυσικός της εχθρός ή έχω κάνει λάθος επιλογή?? Προς το παρόν είναι μια και ντροπαλή. <_<

post-28-1164118058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zeroboy, αυτή είναι μια Lysmata amboinensis(η κλασσική cleaner shrimp)!

Αυτές, που τρώνε Apraisia είναι οι Lysmata wundermanni! Google it και θα δεις για ποια λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καν google <_<

Υπαρχει στο Index του Aquazone:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=966

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καμια βδομαδα (ο ΤΑΝ πρεπει να θυματε εβαλα 4 γαριδουλες αλλα μολις μπηκαν δεν τις εχω ξαναδει και δεν ξερω καν αν ζουν.

Στο ενυδρειο υπαρχουν απο καιρο ηδη 2 cleaner και 2 sexy (οι πολυ μικρες) αρα δεν τιθεται θεμα ακαταληλοτητας νερου.

Εβαλα και ενα HEL. ROSTRATUS μπας και κανει τιποτα αλλα μονο τρωει ξυλο απο το τανγκ μου μεχρι στιγμης .

Με την ευκαιρια της μετακομισης μηπως μπορω να τις ξυσω η κοψω η καψω η ψησω η οτιδηποτε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οχι δεν τις τρςει αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος που τρωει γενικα και εννοω φαι γιατι ξυλο ειχε χορτασει μια βδομαδα τωρα.Ειναι εξω και βολταρει και τσιμπαει διαφορα .Τωρα αν τσιμπαει και απτασιες δεν ξερω

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν τσιμπαει και απτασιες δεν ξερω

Τσιμπάει, τσιμπαει... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι απιστευτο.

Μετα την μεταφορα στο μεγαλυτερο και ενω ειχα κανει μεγαλη προσπαθεια να αφαιρεσω καμποσες απτασιες απο τον βραχο το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο.Τιγκα στις ανεμωνες οταν ηρεμησαν τα πραγματα.

Το σαβατοκυριακο που περασε καθομουν και παρατηρουσα τον βραχο και διαπιστωσα εκπληκτος οτι εκει που εβγαιναν 2 και 3 και 4 ανεμωνες τωρα δεν υπηρχε καμια .Στην αρχη εψαχνα να τις βρω αλλου γιατι ξερω οτι περπατανε και κινουντε.Ομως δεν υπηρχαν πουθενα.Για δοκιμη πηρα 2 κομματια βραχο απο το σαμπ που ειχαν 2-3 απτασιες πανω και τις εβαλα μεσα στο ενυδριο.Μεσα σε 10 λεπτα δεν υπηρχαν πανω στο βραχο.

Το ξανα εκανα και εκατσα να δω και ειδα το χελμον να τις ρουφαει πανω απο το βραχο.

Μεσα στο σαβατοκυριακο του εβαλα ολα τα κομματια με απτασιες που ειχα και στο σαμπ και στη γυαλα με την σμερνα και τα καθαρισε ολα.Εχουν μεινει 2 3 κομματια που λεω να τα κρατησω για να τις καλλιεργω γιατι αν δεν τρωει τιποτα αλλο την βαψαμε.

Οσοι εχουν προβλημα με απτασιες βαλτε μεσα ενα μεγαλο χελμον.Ειναι το τριτο που βαζω και το μεγαλυτερο και τελικα δικαιωθηκα.Απλα θελει να ειναι μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια απο την αλλη πλευρα Κωστα ειναι πολυ ασχημο να καταδικαζουμε ενα ψαρι σε θανατο απο ασιτια αν δεν τρωει κατι αλλο!! Εσυ σωστα σκεφτηκες την καλλιεργια τους γι αυτο το λογο (και σε παραδεχομαι!!!) απλα γραφω για να καταλαβουν ολοι οτι δεν ειναι σωστη η αγορα ενος ψαριου μονο και μονο για να γλυτωσουμε απο τις Aiptasias!! :) Μιλαμε για ενα εξαιρετικα δυσκολο ψαρι που πολυ δυσκολα θα φαει flakes ή κατεψυγμενο οποτε χρειαζεται μεγαλη προσοχη και υπευθηνοτητα!!

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος για μενα επαιξε ρολο στην επιβιωση απο τα υπολοιπα. Τα αλλα 2 μου τα σκοτωσαν ενα κιτρινο τανγκ και ενα νταμσελ.Γιαυτο το μεγεθος σε συνδιασμο με το μεγαλυτερο χωρο εκαναν τη διαφορα.

Τωρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την διατροφη του σαπο δω και περα γιατι δεν τρωει τιποτα που πεφτει μεσα απο μενα παρα μονο τσιμπαει απο το βραχο.Ομως μου αρεσει παρα πολυ για να το αφησω στη τυχη του.

Το πιο ευκολα πραγμα ειναι να καλλιεργησω απτασιες σε αλλο ενυδρειο.Εδω δεν τις ηθελα και γεμισα για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος για μενα επαιξε ρολο στην επιβιωση απο τα υπολοιπα. Τα αλλα 2 μου τα σκοτωσαν ενα κιτρινο τανγκ και ενα νταμσελ.Γιαυτο το μεγεθος σε συνδιασμο με το μεγαλυτερο χωρο εκαναν τη διαφορα.

Τωρα σκεφτομαι πολυ σοβαρα την διατροφη του σαπο δω και περα γιατι δεν τρωει τιποτα που πεφτει μεσα απο μενα παρα μονο τσιμπαει απο το βραχο.Ομως μου αρεσει παρα πολυ για να το αφησω στη τυχη του.

Το πιο ευκολα πραγμα ειναι να καλλιεργησω απτασιες σε αλλο ενυδρειο.Εδω δεν τις ηθελα και γεμισα για πλακα.

Θες να σου στείλω το μεσογειακό βράχο μου που είναι τίγκα στις απταίσιες! :)

ιχθυοτροφίο σκέτο!

chelmon λινκκκκκ να δώ τι ειναι αυτό!

στο νανο μου άρχισαν τα όργανα .... aptaisies εδώ aptaisies εκει aptaisies παραπέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου στείλω το μεσογειακό βράχο μου που είναι τίγκα στις απταίσιες! :)

ιχθυοτροφίο σκέτο!

chelmon λινκκκκκ να δώ τι ειναι αυτό!

στο νανο μου άρχισαν τα όργανα .... aptaisies εδώ aptaisies εκει aptaisies παραπέρα :D

Αν θελεις ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=410 αλλα καλυτερα αστο! Δεν υπαρχει περιπτωση να ζησει στο νανο σου.... Η καλυτερη λυση ειναι μερικες γαριδες pepermint....δοκιμασμενο !!! :D

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε αν υπάρχει πρόβλημα συγκατοίκησης των peppermint με άλλες γαρίδες ?

ampoinensis η stenopus ?

Με τις Lysmata amboinensis δεν θα εχουν κανενα προβλημα 100%

H Stenopus hispidus ενδεχεται να ειναι λιγο επιθετικη προς αλλες γαριδες αλλα απλα αυτο...δε νομιζω να φτασει σε σημειο προβληματος εκτος αν υπαρχει μεγαλη διαφορα μεγεθους υπερ της hispidus...

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε αν υπάρχει πρόβλημα συγκατοίκησης των peppermint με άλλες γαρίδες ?

ampoinensis η stenopus ?

Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου, οι ampoinensis είναι επιθετικές προς τις peppermint. Αν όμως είναι ίδιου μεγέθους ή είναι μεγαλύτερες οι δεύτερες, τότε η επιθετικότητά τους δεν έχει κάποιο δυσάρεστο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παντα cleaner και peppermint στο ενυδρειο και δεν εχω δει καμια περιεργη κινηση :):thumbup:

Γενικα ειναι πολυ συνηθισμενος συνδιασμος αυτος... βεβαια ο Νικος μπορει να εχει δει κατι διαφορετικο καποια στιγμη αφου οπως σε ολα στο χομπι μας δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο και οι παρατηρησεις μου γινονται σε αρκετα μεγαλο ενυδρειο που η επιθετικοτητα ετσι και αλλως δεν εκφραζεται πολυ εντονα!

Νικο θα μας πεις παραπανω ?? :excl:

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Και όμως Μάνο.

Από καθαρά προσωπική μου εκτίμηση, έχω βγάλει το συμπέρασμα, ότι οι amboinensis είναι επιθετικές έναντι των peppermint.

Οι μικρότερες peppermint, μένουν συνέχεια κρυμμένες, όταν συνυπάρχουν με μεγαλύτερές τους amboinensis. Όταν όμως, είναι μεγάλες, αντιμετωπίζουν αυτήν την επιθετική συμπεριφορά, των πρώτων, αλλά πάντα είναι επιφυλακτικές.

Στο nano μου, που ο χώρος είναι περιορισμένος, η μεγαλύτερη peppermint, μόλις ξετρυπώσει από τα βράχια, κατά τη διάρκεια του ταΐσματος, τρώει άγριο κυνηγητό από την amboinensis, αλλά το αντιμετωπίζει με επιτυχία.

Αντίθετα η hispidus, είναι τσαμπουκάς, μόνο σε ότι την πλησιάσει, ακόμα και σε ψάρια, αλλά ποτέ δε κυνηγάει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

έκανα την ερώτηση γιατί κάποια στιγμή μου είχαν στείλει κατά λάθος 4 pepermint ..ήταν πολύ μικρές ..σχεδόν διάφανες..

.. μετά από αρκετές μέρες κατάλαβα ότι ζουν κρυμμένες και κινούνται μόνο βράδυ..

μετά τις έχασα τελείως..

..

οι ampoinensis και η stenopus ζουν δυο χρόνια στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...