Jump to content

Aptasia


costasm

Recommended Posts

Mπράβο Τάσο .

Και εγώ ξεπάστρεψα σήμερα την τελευταία aptaisia (θέλω να νομίζω).

Εβγαλα το βραχο και της έκανα ένα ωραιότατο τοξικό μπάνιο με άρωμα λεμόνι :thumbup: (τα καλά των νάνο).

Το chelmon κατα τη γνώμη μου, είναι απο τα ωραιότερα ψάρια.(τρία νομίζω και εγώ ότι είναι υπερβολή).

Μακάρι να σου φάνε. Δοκίμαζε κατεψυγμένο.

Επίσης θα έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα ,μέχρι να σου φάνε , να φιλοξενήσεις τα clam στο sump.

Καλορίζικες οι πεταλούδες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά έβαλε 3 για να στέλνει ενισχύσεις σε κανένα από εμάς όταν χρειαζόμαστε βοήθεια με τις aptasia χωρίς όμως να αδυνατίζει η δική του άμυνα!!! Είμαι σωστός Τάσο?? :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τρία ψάρια

για να αυξήσω τις πιθανότητες να φαγωθούν οι ανεμώνες

για να μοιραστεί η επιθετικότητα του κιτρινιάρη

για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες κάποιο να δεχτεί τροφή και να μακροημερεύσει στο ενυδρείο

γιατί είναι σχετικά οικονομικά :hysterical:

το <κυνηγημένο> το βρήκα σε κακό χάλι .. προσπάθησα να το βοηθήσω βάζοντας το σε σακούλα στο ενυδρείο .. αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε ..

:hysterical:

Αντρέα μακάρι να πάνε καλά .. και θα σου στείλω από τα μικρά που θα κάνουν …μοιάζουν ζευγάρι .. πάνε συνεχώς μαζί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η ευχάριστη εξέλιξη είναι ότι το ζεύγος άρχισε να τρώει και fakes

μακάρι να προσαρμοστούν .. δίνουν πολύ ωραία εικόνα όταν κολυμπάνε πλάι-πλάι :thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε καλά τα ψαράκια σου Τάσο(το ότι τρώνε flake είναι πάρα πολύ καλό σημάδι για την πορεία τους)… :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα φαντάζομαι να κολυμπούν μαζί και θα είναι τρέλλα..

Καμιά φώτο να τα χαρούμαι και εμείς ??

Link to comment
Share on other sites

Τα φαντάζομαι να κολυμπούν μαζί και θα είναι τρέλλα..

Καμιά φώτο να τα χαρούμαι και εμείς ??

θα προσπαθήσω Στάθη .. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εδώ έχω μια βιαστική .. τρισδιάστατη , σαν αυτές που συνηθίζω να βγάζω :thumbup: .. θέλει ειδικά γυαλιά για να τη δεις καθαρή.. ξέρεις σαν του 007 :hysterical: ..

post-434-1188235995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πτού πτού.Πολύ όμορφοι απ' ότι μπορώ να διακρίνω με τα τρισδιάτατα γυαλιά μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως είναι τα Chelmon, Τάσο???

Μετά ένα περίπου μήνα, τα βλέπεις υγιή και δυνατά? Ή μήπως εμφανίζουν εικόνα υποστροφής?

Link to comment
Share on other sites

είναι χαλαρά, χωρίς στρες κάνουν τις βόλτες τους ..

.. αλλά ..

είναι πολύ αργοκίνητα – σε σχέση με τα υπόλοιπα - και εκλεκτικά στο φαΐ ..

.. τα βλέπεις και τρέχουν προς το φαΐ και στα flakes …τρώνε λίγο .. και μετά το σνομπάρουν

.. δεν τρώνε αρκετά – έτσι νομίζω –

έχω βρει ένα κόλπο για να τα βοηθώ

βάζω κατεψυγμένο κυβάκι όπως είναι μέσα σε καλαθάκια από φυτά γλυκού νερού .. έτσι έχουν πιο πολύ χρόνο και μεγαλύτερες πιθανότητες να φάνε κάτι ..

δεν είμαι αισιόδοξος για το μέλλον τους στις συνθήκες του ενυδρείου μου ..

.. και όσο διαβάζω η μαθαίνω εμπειρίες άλλων .. δεν τα βλέπω καλά ..

νομίζω ότι είναι ψάρια για πολύ μεγάλα ενυδρεία με δυνατά refugium που ταΐζονται πολύ και ταχτικά με ζωντανές τροφές ..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχεις δίκιο, Φίλε Τάσο.

Ο λόγος της ερώτησής μου, ήταν για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω, παλαιότερες δικές μου εμπειρίες, με τα αναφερόμενα ψάρια.

Δυστυχώς και εγώ είχα τις ίδιες διαπιστώσεις και παρόμοια διατροφικά προβλήματα. Στο τέλος ανακάλυψα, ότι έδειχναν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη μοσχαροκαρδιά, που ταΐζω τους δίσκους μου. Παρόλο, όμως που το συγκεκριμένο ψάρι, καταβρόχθιζε, στην κυριολεξία, μεγάλη ποσότητα μοσχαροκαρδιάς, καθημερινά, μετά από αρκετό χρονικό διάστημα παρουσίαζε προοδευτική εικόνα υποστροφής, μέχρι που κατέληξε.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ετρωγε καλα και κομματακια γαριδας :thumbup:

Αλλα τον εχασα πριν λιγο καιρο...

Εβαλε την μουρη του στην τουρμπελλε για να βγαλε κατι και του την εκοψε... κρημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...