Jump to content

Αναγνώριση??


Zeroboy

Recommended Posts

Τι είναι αυτά που φαίνονται στη φωτο(αν και δεν φαίνονται πολύ καθαρά

)? Κρύβονται πίσω από τους κυκλοφορητές και κυκλοφορούν νύχτα που τα έχω δει.Κολυμπούν αρκετά γρήγορα θα έλεγα και μοιάζουν σαν λευκά ...σκουλήκια!! Είναι επιβλαβή??

post-28-1164135622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ θαμπη η photo και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γι αυτο που βλεπω <_< αλλα, επειδη εχω και εγω παντου, πρεπει να ειναι σφουγγαρια Scypha... με μπερδευει που λες οτι κολυμπανε....μηπως εννοεις κατι αλλο που δεν μπορω να δω ?

Δες αν ειναι αυτα: http://melevsreef.com/id/scypha.html

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σαν σπόγγοι μου φαίνονται.

Μήπως παρασύρονται από την κυκλοφορία και νομίζεις ότι κολυμπάνε?

Πάντως αν είναι σπόγγοι δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξουν θέση.

Link to comment
Share on other sites

@manogr,

@Κ. Ψάλτη

Μοιάζουν πολύ με την διαφορά ότι είναι απόλυτα λεία.Κάθε πρωί γύρω στις 5 που ξυπνάω και ανάβω το φως (όχι του ενυδρείου) τρέχουν σαν τρελά, μετά από λίγο τα χάνω.Τα ψάρια αν και τα βλέπουν για λίγο μέχρι να βρουν καταφύγιο αυτά (και εκείνα από το στρες του πρωινού ξυπνήματος) δεν τα "κυνηγούν".Θυμίζουν λίγο τα σκουλήκια του "γλυκού νερού".

Πριν από πέντε ημέρες στον μηνιαίο καθαρισμό του εξ. φίλτρου ανακάλυψα ένα αρκετά μεγάλο γύρω στα 6 εκ. αλλά αρκετά λεπτό που μόλις το ανησύχησα τρύπωσε βαθιά στις οπές του μπλε σφουγγαριού.Δεν το εξολόθρευσα.Μήπως θα έπρεπε?? off topic : καφέ καβουράκια με χνουδωτά πόδια??? Νυκτόβια κι αυτά, μέρα δεν εμφανίζονται.Κάνουν ζημιές σε ψάρια και μαλακά??

Σας ζάλισα συγγνώμη αλλά μόλις 4 1/2 μήνες στο αλμυρό. <_<

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν πολύ με την διαφορά ότι είναι απόλυτα λεία.Κάθε πρωί γύρω στις 5 που ξυπνάω και ανάβω το φως (όχι του ενυδρείου) τρέχουν σαν τρελά, μετά από λίγο τα χάνω.Τα ψάρια αν και τα βλέπουν για λίγο μέχρι να βρουν καταφύγιο αυτά (και εκείνα από το στρες του πρωινού ξυπνήματος) δεν τα "κυνηγούν".Θυμίζουν λίγο τα σκουλήκια του "γλυκού νερού".

Πριν από πέντε ημέρες στον μηνιαίο καθαρισμό του εξ. φίλτρου ανακάλυψα ένα αρκετά μεγάλο γύρω στα 6 εκ. αλλά αρκετά λεπτό που μόλις το ανησύχησα τρύπωσε βαθιά στις οπές του μπλε σφουγγαριού.Δεν το εξολόθρευσα.Μήπως θα έπρεπε??

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις.. Ισως η φωτογραφια να μην ειναι τοσο κατατοπιστικη. Μαλλον αυτο συμβαινει, γιατι ετσι οπως τα βλεπω μου θυμιζουν σπογγους οι οποιοι προτειμουν τα σκοτεινα σημεια και ειναι παντα σταθεροι. ισως μια καλυτερη φωτογραφια να βοηθουσε. Μηπως εχεις δει τιποτα παρομοιο στο υποστρωμα στην αμμο σου? Να βαλουμε μια σειρα μπας και βγαλουμε ακρη.. :rasp:<_<

off topic : καφέ καβουράκια με χνουδωτά πόδια??? Νυκτόβια κι αυτά, μέρα δεν εμφανίζονται.Κάνουν ζημιές σε ψάρια και μαλακά??

Σας ζάλισα συγγνώμη αλλά μόλις 4 1/2 μήνες στο αλμυρό. :rasp:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνηθως δεν ειναι κατι καλο για το ενυδρειο σου. Αν ειναι καποιο απο τους συνηθεις λαθρεπιβατες του ζωντανου βραχου(σχετικο ειναι αυτο αφου τους...πειραμε το σπιτι) που νομιζω τοτε καλο θα ειναι να τα βγαλεις. Οταν μεγαλωσουν γινονται λιγο τερατακια :angry2: και θα σου δημιουργησει προβληματα οπως μετατομιση μικρων κοματιων βραχου, πτωση κοραλιων απο την θεση τους αφου θα σηκωνει την βαση τους εαν δεν ειναι κολλημενη στο βραχο και καποιες στιγμες καποια μικρα ψαρακια παιζει να χανονται ξαφνικα ανα αραιες περιοδους.. Αυτα... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...