Jump to content

Αναγνώριση είδους


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί ειδικοί της κατηγορίας, θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για το απεικονιζόμενο ψάρι.

post-358-1164139859_thumb.jpg

Το ψαράκι αυτό βρέθηκε ανακατεμένο με μια εισαγωγή Coolie Loach. Είχε μέγεθος μόλις 1cm, δηλαδή επρόκειτο περί γόνου.

Ο υπεύθυνος του καταστήματος μου είπε ότι πρόκειται για "γλείφτη", όταν όμως του έδειξα τα μουστάκια, άλλαξε γνώμη και μου είπε ότι πρόκειται για "αλογομούρη".

Τελικά βρέθηκε στο δίσκο-ενυδρείο μου. Σήμερα, μετά από τρία χρόνια, ίσως και περισσότερο, έχει ξεπεράσει τα 10cm και πρόκειται για ένα άκακο και δειλό βυθόψαρο, το οποίο συνηθίζει να βρίσκεται κρυμμένο στην πυκνή βλάστηση και να κάνει ελάχιστες κοσμικές παρουσίες.

Περιμένω την απάντησή σας με πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Schistura notostigma? Η κάποιο της οικογένειας

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το ψάρι φαίνεται να ανοίκει στα Loaches.Θα το ψάξω αργότερα και θα επανέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Schistura notostigma? Η κάποιο της οικογένειας

Πολύ σωστός!Το ψάρι ανοίκει στην οικογένεια των Schistura αλλά κατά την γνώμη μου είναι το Schistura Κohchangensis και όχι το Notostigma.Τώρα ποιός από τους δυό μας είναι πιό κοντά θα χρειαστεί καλύτερη φωτό......

Πάντως είσαι πολύ κοντά! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Θα πάρω το 50-50 <_<

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 159 του aquarium atlas

(το βιβλίο υπάρχει στο μουλάρι αλλά εγώ συνιστώ να μην το κατεβάσετε γιατί θωρείτε πειρατεία στην αγορά θα το βρείτε 45 euro)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...