Jump to content

A.borelli γέννα!


bbetta

Recommended Posts

Παιδιά πρέπει να γέννησαν τα apistogramma borelli μου!!!!!!Δεν έχουν κλείσει καλά καλά 2 βδομάδες στο ενυδρείο και μου χάρισαν γέννα!!!

Αυγά δεν έχω δει ακόμα αλλά σίγουρα κάτι παίζει.

Το αρσενικό είναι όλη την ώρα μέσα στην σπηλιά και γύρω της και την φυλάει.

Το θηλυκό δεν το έχει κουνήσει ρούπι μέσα από την σπηλιά!!!

Θα σας κρατάω ενημερους για νεοτερα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πια είμαι σίγουρος ότι γέννησαν.

Το θηλυκό ακόμα φυλαει τα αυγά(που λόγω του σημείου που υποθέτω ότι είναι, δεν τα έχω δει)Και δεν αφήνει κανένα ζωντανό οργανισμό να πλησιασει την καρύδα που γέννησε( ρίχνει κάτι τσαμπουκαδες τον αρσενικό -_- )

Από ότι φαίνεται την έβγαλαν τη νυχτα τα αυγα.

Για να δούμε....

:D

***

Μπορώ προσεχτικά να γυρίσω την καρύδα ή ρισκάρω πολλά;;;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

παιδία πρέπει να έχω 2 γκαστρωμένες!!!!!

Υπαρχει κι αλλη θηλυκιά σε άλλη καρύδα με την ίδια συμπεριφορά με την πρώτη!!!!!

Εχειο πέσει και λίγο ξύλο.

Θα τρελαθώ ρε παιδιά -_- Κατι έχει το νερό μου και τα τρελαίνει!

Μπορώ προσεχτικά να γυρίσω την καρύδα ή ρισκάρω πολλά;;;;;

:D

-_-

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω νέα.

Η πρώτη θυληκιά έχασε όλα τα αυγά εκτός 2 που τα πήρα να τα εκκολάψω εγώ.

Κατάφερα και εκκόλαψα το 1 από τα 2 !!!! -_-

Το μωρό ( ο Μπουρμουλίθρας) έχει κλείσει 2 μέρες ζωής.

Η άλλη θυληκία έχασε κι αυτή όλα τα αυγα, αλλά την ίδια μέρα γέννησε μια αλλη θυληκία.Τα αυγά της έχουν κλείσει μιαμισι μερα και είναι 20-30. -_-

Τα κακά νέα.

Ο Μπουρμουλίθρας από την πρώτη μέρα που γεννηθηκε δεν έχει κολυμπήσει. όλο ανασκελα είναι.

Το χειρότερο όμως(που προκαλεί το πρώτο, είναι ότι έχει γαντζωθεί πάνω στο κεφάλι του μια πολυ λεπτη κλωστή με κάτι καφέ στην άκρη.

Το παίδευα ώρα και έμεινε στο κεφάλι του μόνο το καφέ πράγμα.Το ψάρι πάλι δε κολυμπάει.

Τι να κάνω για να το σώσω;;;; :D

Περιμένω αμεσα απάντηση :D

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Άσε τη φύση και τα ψάρια να κάνουν τη δουλειά τους.Όσο επεμβαίνεις και τα ενοχλείς τα στρεσάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Άσε τη φύση και τα ψάρια να κάνουν τη δουλειά τους.Όσο επεμβαίνεις και τα ενοχλείς τα στρεσάρεις.

Aυτό θα κάνω. :D

Ο Μπουρμουλίθρας είναι χειρότερα. :D

Μένει μια θηλυκια με 20-30 αυγά -_-

και αλλες δυο μέσα στις καρύδες έτοιμες να ξαναγεννήσουν. :D

φώτο σύντομα -_-

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

2 από τα θυληκά έχουν μωρά!!!ειναι πανεμορφα!!!!

Θα ταίζω βιταμίνες+ζουμι από κατεψ. cyclops και ζουμι από κατεψ. daphnia

foto σύντομα

:D-_--_-:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα καλααααα, εγω τωρα ειδα αυτο το θεμα ;)

Αντε Βασιλη με το καλο φιλε!! Περιμενουμε φωτοοοοοο :P

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει; ;)

Την ημέρα που πόσταρα ότι 2 θηλυκά έχουν μικρά βρήκα και την τρίτη με μικρά.Σήμερα ένα από τα θηλυκά συνεχίζει να έχει τα μωρά της τα οποία είναι γύρω στα 20 και είναι 5 ημερών μπέπμηδες :rasp:

Ααααα καλααααα, εγω τωρα ειδα αυτο το θεμα :thumbup:

Αντε Βασιλη με το καλο φιλε!! Περιμενουμε φωτοοοοοο :P

Ευχαριστώ Κώστα!!!

Φώτο είναι πανδύσκολο με τη φωτογραφική που έχω.Δεν βγαινει τίποτα.Θα ζητήσω τη φωτογραφική ενός φίλου μήπως καταφέρω τίποτα :rasp:

Ταίζω ζουμι cyclops με fishtamin 3-4 φορές τη μέρα.

Το ενυδρείο όπως φαντάζομαι είναι φυσικό δεν είναι στα καλύτερα του.(τα φυτά δεν τα πάνε πάρα πολύ καλά)Ολα αυτα γίνονται λόγω συχνου ταισματος και επειδή αμελώ κάποιες ρουτίνες του ενυδρειου για να μην σκοτώσω τα μωρά Ηδη παρήγγειλα seachem potassium και όπου να ναι θα βάλω και τρίτη λάμπα.

επίσης λείπει μια ολόκληρη αλλαγή νερού από το ενυδρείο που τωρα την κάνω σταδιακα.Δεν ήθελα με το καλημέρα σας τα μωρά να υποστούν αλλαγή 20λ :bigemo_harabe_net-172:

αυτα....

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά δυστυχώς έχασα όλα τα μωρά :( :(

Εχω ήδη αρχίσει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο(στο aquaspace κυρίως) και ελπίζω για το καλύτερο...

Κρίμα... :ninja:

Εφόσον έχω νέες εξελίξεις θα ενημερώσω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαινουν δυστυχως.

Δωσε χρονο στα ψαρακια σου,και ειμαι σιγουρος πως θα δεις τα καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει ρε Βασιλη,τα ψαρια σιγουρα θα σου ξαναγεννησουν,οπωτε την επομενη φορα θα εισαι πιο ετοιμος :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε δυστυχώς συμβαίνουν αυτά.

Ευχαριστώ πολύ.

Θα ενημερώσω για νεότερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ναι επιτέλους ξαναγέννησαν!!!

Ένα θηλυκό από το μεσημέρι βρίσκεται σε μια καρύδα και δε το κουνά ρούπι!

Τελικά υπάρχει Αι Βασίλης!

Θα ενημερώσω για νεότερα... ;)

Βασίλης :P

Link to comment
Share on other sites

post-39178-0-49234400-1325410231_thumb.jpgpost-39178-0-24760700-1325410244_thumb.jpg

ΟΙ παραπάνω είναι φώτο από το θηλυκό χθες το απόγευμα.

Σήμερα διαπίστωσα ότι υπάρχουν 15 περίπου αυγά στην καρύδα.Δηλαδή μηδαμινές ελπίδες επιβίωσης :ph34r: .Αν καταφέρει να τα εκκολάψει και τα 15 είμαστε super...αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει.Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να της πάρω κάποια από τα αυγά για να προσπαθήσω να τα εκκολάψω εγώ αφού την προηγούμενη φορά το κατάφερα.Δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα.

Θα ενημερώσω για νεότερα. :bigemo_harabe_net-64:

Χρόνια Πολλά σε όλους

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά και χρόνια πολλά, επειδή βιώνω κι εγώ την χαρά της γέννας και αυτήν τη στιγμή μεγαλώνω δύο γέννες(ενός μηνός η μία και δύο εβδομάδων η δεύτερη) από labido, θα ήθελα να αναφέρω πως η γέννα έγινε σε γενήστρα ενυδρείο 54λιτρων κατάλληλα προετοιμασμένο(έγινε μεταφορά της θηλυκιάς πριν τα βγάλει από το στόμα, φυσικά με τους κατάλληλους τρόπους και αυτό). Δεν έχω χάσει ούτε ένα ψαράκι λόγο των πολύ καλών(κατάλληλων) παραμέτρων του νερού και της κατάλληλης φροντίδας(24/7 το κεφάλι πάνω από το ενυδρείο, χαχαχα πλάκα κάνω). Είναι κρίμα και άδικο(για τα νεογνά) να χάνουμε ψαράκια από αμέλεια δικιά μας. Όπως και νά 'χει κι αυτά ψυχή έχουν και τα λυπόμαστε.

Υ.Γ. Όλο αυτό το ανέφερα για να βοηθήσω και όχι για να επιπλήξω, το λέω καλοπροαίρετα γιατί πολλοί εδώ μέσα παρεξηγούνται πολύ εύκολα και με έχουν παρεξηγήσει με τον τρόπο που μιλάω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά και χρόνια πολλά, επειδή βιώνω κι εγώ την χαρά της γέννας και αυτήν τη στιγμή μεγαλώνω δύο γέννες(ενός μηνός η μία και δύο εβδομάδων η δεύτερη) από labido, θα ήθελα να αναφέρω πως η γέννα έγινε σε γενήστρα ενυδρείο 54λιτρων κατάλληλα προετοιμασμένο(έγινε μεταφορά της θηλυκιάς πριν τα βγάλει από το στόμα, φυσικά με τους κατάλληλους τρόπους και αυτό). Δεν έχω χάσει ούτε ένα ψαράκι λόγο των πολύ καλών(κατάλληλων) παραμέτρων του νερού και της κατάλληλης φροντίδας(24/7 το κεφάλι πάνω από το ενυδρείο, χαχαχα πλάκα κάνω). Είναι κρίμα και άδικο(για τα νεογνά) να χάνουμε ψαράκια από αμέλεια δικιά μας. Όπως και νά 'χει κι αυτά ψυχή έχουν και τα λυπόμαστε.

Υ.Γ. Όλο αυτό το ανέφερα για να βοηθήσω και όχι για να επιπλήξω, το λέω καλοπροαίρετα γιατί πολλοί εδώ μέσα παρεξηγούνται πολύ εύκολα και με έχουν παρεξηγήσει με τον τρόπο που μιλάω. Ευχαριστώ.

καλή χρονιά και σε σένα!

και βεβαια Δε με παρεξηγούν τα λεγόμενα σου αλλά πρέπει να ξέρεις ότι θα κάνω τα πάντα για να επιβιώσουν τα μωρά.Δεν υπήρξε καμια δική μου αμέλεια, αλλά ο καθένας προσπαθεί να ''σώσει'' τα μωρά με τον καλύτερο τρόπο που διαθέτει.Στις συνθήκες δε βρίσκω κανένα πρόβλημα αφού αυτή είναι η 4η γέννα σε αυτό το ενυδρείο(έχω 3 θηλυκά :bigemo_harabe_net-82: ) και τα μωρα δεν επιβίωσαν λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου λόγω διαβασμάτων και επειδή δεν ήταν καν το ενυδρείο έτοιμο για γέννα (τα συγκεκριμένα ψάρια γέννησαν 13 μέρες μετά την εισοδο τους στο ενυδρείο)

Τώρα που υπάρχει χρόνος θα προσπαθήσω για το καλύτερο.Δίνω χρόνο στα ψάρια μου.Τέλος συμφωνώ ότι είναι κρίμα να πεθάνουν μικρά ψαράκια από αμελεια του ιδιοκτήτη. :bigemo_harabe_net-64:

Θα ενημερώσω για νεότερα...

Πάντα φιλικά ΒΑΣΊΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Τελικά δεν είμαι σίγουρος αν τα αυγά εκκολάφθηκαν ή όχι. Αυγα είδα τελευταια φορά προχθες αλλά το θηλυκο παραμένει στη φωλια και δε το κουναει απο εκει.

Μωρα ομως δεν ειδα :bigemo_harabe_net-87: .Αμα συνεχίσει έτσι ως αυριο το πρωι θα παραγγειλω αρτεμια...Αλλα μπορει να ειναι αργα...Εσεις τι προτεινετε να κανω;;;Να παραγγειλω ετσι κι αλλιως;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μωρά ...υπάρχουν :P

Ετοιμάζω αρτέμια και αυριο θα κάνουν μαμ

Ερωτήσεις:

Για ποσο καιρο πρέπει να ταιζω αρτεμια;

Αμα στο artemia kit της sera βάλω αυγά από άλλη εταιρεία πχ ocean nutrition, tropical κ.α. πειράζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα μωρά είναι πάνω-κάτω 5 ημερών και μόλις άρχισαν να κολυμπάνε :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-130: .Δεν είναι άνω των 10 σε αριθμό.Τα ταΐζω με ζωντανή artemia salina και θα συνεχίσω για καμιά δεκαριά μέρες ακόμα.Μετά θα αρχίζω με κατεψυγμένα cyclops και σιγά σιγά με mix ξηρές τροφές και κατεψυγμένες.Ελπίζω να τα καταφέρουν! :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλη μια ευκαιρία μου δίνεται.Αυτη τη φορά με 11 αυγά τα οποία πρέπει να εκκολαψω μόνος μου.

Αν και αυτη τη φορά είμαι πιο προετοιμασμένος δε παύει να υπάρχει δυσκολια στο μεγάλωμα των μερών και σε ερώτησεις που πρέπει να απαντηθούν .

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ευκαιρία μου δίνεται.Αυτη τη φορά με 11 αυγά τα οποία πρέπει να εκκολαψω μόνος μου.

Αν και αυτη τη φορά είμαι πιο προετοιμασμένος δε παύει να υπάρχει δυσκολια στο μεγάλωμα των μερών και σε ερώτησεις που πρέπει να απαντηθούν .

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη

Πάλι τα έβγαλες τα αυγά;

Γιατί δεν τα αφήνεις μόνα τους;

Περισσότερες ελπίδες έχουν... Και θα αποκτήσουν και οι γονείς εμπειρία...

Από προηγούμενες γέννες σου επέζησε κανένα;

Για πες και σε τι συνθήκες τα έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα έβΓαλες τα αυΓά;

Γιατί δεν τα αφήνεις μόνα τους;

Περισσότερες ελπίδες έχουν... και θα αποκτήσουν και οι Γονείς εμπειρία...

από προηΓούμενες Γέννες σου επέζησε κανένα;

Για πες και σε τι συνθήκες τα έχεις...

Ph 7.5 και κατεβαίνει

Αυτη είναι η 2η φορά που βγάζω τα αυγά και την προηγούμενη είχαν μείνει μόνο 2 αυγά.Από τις προηγούμενες γέννες δεν επέζησε κανένα

Την προηγούμενη αλλα και όλες τις αλλές φορές άφησα τα μωρα στους γονείς για να αποκτίσουν εμπειρία .Αυτη τη φορά το θυληκο γέννησε λίγα αυγά και δεν είχαν καμία ελπίδα επιβίωσης στο ενυδρειο.Επισης σκέφτομαι να στησω ένα μικρό ενυδρειο μόνο για τα μωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...