Jump to content

Θηρευτής σε mini ενυδρείο???


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Πέσανε στα χέρια μου κάτι κομμάτια γυαλί (πρώην ράφια από μαγαζί) και έφτιαξα ένα ενυδρείο 45Χ30Χ35=40 λιτρα περίπου.

Επειδή δεν ξέρω τι να βάλω και είδα ότι το Carinotetraodon travancoricus γίνεται 3,8 cm??? σκέφτηκα μήπως μπορώ να βάλω κάποιο είδος από τους θηρευτές???

Θεωρώ ότι θα είναι μόνιμη κατοικία καθώς δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Για δώστε καμιά ιδέα για κανένα είδος που μπορεί να ζήσει άνετα (αν υπάρχει) και να μπορεί και να βρεθεί σε μαγαζί....

Ευχαριστώ <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το link έχει αρκετές πληροφορίες <_<

Όμως εγώ ρωτάω για θηρευτές και απότι είδα το dwarf puffer μπαίνει άνετα στα 40 λίτρα.

Το ερώτημα βέβαια είναι υπάρχει στην Ελλάδα?

Όταν είμαι έτοιμος θα ρωτήσω βέβαια στα καταστήματα αλλά φαντάζομαι οι έμπειροι θα ξέρουν αν το έχουν δεί...

Επίσης ρωτάω κυρίως υπάρχει κάποιο άλλο είδος που να μπαίνει? Κάποιο piranha κατά προτίμηση???

Link to comment
Share on other sites

piranha

σε 40 εγω που δε ξερω τα ειδη των πορανχα μου φενεταο απογορευμενο

δε ξερω παντος

αλλα πιρανχα

το ξερω το λινκ που εδωσα ειχα παρα πολλα ψαρια αλλα μ πορις να ξεχωρησεις αυτα που θα θες

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν ψαχνεις για dwarf puffers να σε ενημερωσω οτι ειχε το water inn πριν 4-5 ημερες που το επισκεφθηκα.

Μπορεις να παρεις 4-5 (νομιζω ανετα στα λιτρα σου)

Eγω παντως πηρα 4 και ειναι πολυ διασκεδαστικα!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Αν φέρνει το water inn είμαστε οκ :angry2:

Είναι σίγουρα Carinotetraodon travancoricus έτσι?? Μην μας βγούν τίποτα γαιδούρια και δεν χωράνε <_< Σε τι τιμή κυμαίνονται περίπου?

Εγώ τα ψάρια θα τα βάλω μάλλον μετά τα Χριστούγεννα οπότε και θα ψάξω πιο συστηματικά. Να φανταστείς ακόμα δεν έχω βάλει νερό στο ενυδρείο για να δω αν χάνει. Έχει αρκετή δουλειά ακόμα.

Εξάλλου ελπίζω να φύγω καμια βδομάδα στις γιορτές και δεν θέλα να αφήσω καινούρια ψάρια μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα Carinotetraodon travancoricus έτσι?? Μην μας βγούν τίποτα γαιδούρια και δεν χωράνε <_< Σε τι τιμή κυμαίνονται περίπου?

Ναι!

Μην ανησυχεις, ειναι φτηνα. Αν θυμαμαι καλα 7 ευρω αλλα μπορεις να ρωτησεις το καταστημα!

Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και απαντανε σε ολα τα μηνυματα.

Παντως, αν σου αρεσουν τα puffers και διαθετεις μονο αυτα τα λιτρα, στα προτεινω ανεπιφυλακτα!!!

Έγινε επεξεργασία - chmatz
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα λίτρα θα έλεγα ότι είναι μονόδρομος τα Carinotetraodon travancoricus.

Το βασικότερο είναι το μέγεθος τους στην φύση 3.8 και στο ενυδρείο δεν ξεπερνούν τα 2.5 cm.

Με την συμπεριφορά τους σίγουρα θα σε μαγέψουν και θα κωλύσεις. Να προσέξεις την αναλογία 1m-3f απαραίτητα.

Διάβασε και το άρθρο σχετικά με τα Carinotetraodon travancoricus. <_<

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?&showtopic=1885

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα λίτρα θα έλεγα ότι είναι μονόδρομος τα Carinotetraodon travancoricus.

Το βασικότερο είναι το μέγεθος τους στην φύση 3.8 και στο ενυδρείο δεν ξεπερνούν τα 2.5 cm.

Με την συμπεριφορά τους σίγουρα θα σε μαγέψουν και θα κωλύσεις. Να προσέξεις την αναλογία 1m-3f απαραίτητα.

Διάβασε και το άρθρο σχετικά με τα Carinotetraodon travancoricus. :wub:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?&showtopic=1885

Είχα τον ειδικό δίπλα μου και εγώ ψαχνόμουνα <_<:angry2::angry2:

Δικό σου δεν είναι το άρθρο που μου είπες?

Το αποφάσισα, Carinotetraodon travancoricus για το 40αρι μου :rasp::rasp::thumbup:

Λέω για 1m+ 3F ή μήπως είναι πολλά? Τώρα πως θα τα ξεχωρίσουμε στο pet-shop είναι άλλη ιστορία :thumbup::thumbup::thumbup:

Αντί για Otos θα μπορέσω να βάλω 1-2 ancistrus???

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι η καλυτερη σχεση αρσενικων - θυληκων που μπορεις να βαλεις. :angry2: Εγω στο δικο μου εχω βαλει ενα ancistrus sp4 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Πηγαινε να παρεις ομως γιατι δεν θα βρεις αν αργησεις κι αλλο και δεν ειναι απο τα ψαρια που ερχονται ευκολα! Παντως θα τα αγαπησεις σιγουρα! <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε να παρεις ομως γιατι δεν θα βρεις αν αργησεις κι αλλο και δεν ειναι απο τα ψαρια που ερχονται ευκολα!

Δυστυχώς το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο ακόμα και θα αργήσει αρκετά <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

File an mporeseis kai breis auto to eidos 8a itan sumbato gia ta litra pou to 8es:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Colomesus_asselus.htm Sou Grafo apo prosopiki empeiria.Einai filisixo eidos.

Link to comment
Share on other sites

File an mporeseis kai breis auto to eidos 8a itan sumbato gia ta litra pou to 8es:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Colomesus_asselus.htm Sou Grafo apo prosopiki empeiria.Einai filisixo eidos.

Φοβάμαι ότι θα του είναι μικρός ο χώρος...

Ειλικρινά δεν ξέρω <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ σήμερα έκλεισα 1 αρσενικό και 3 θηλυκά dwarf puffers :rasp::rasp::thumbup:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όλα τα παιδιά στο Water Inn που προθυμοποιήθηκαν να μου τα κρατήσουν 15-20 μέρες μέχρι να ετοιμαστεί το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη καταρχήν για την αργοπορημένη απάντηση μου αλλά έτρεχα όλη την βδομαδα.

Στη ερώτηση σου ναι δικό μου είναι εύχομαι να σε βοήθησε στην επιλογή σου.

Από τι γνωρίζω colomesus asselus έρχονται Ελλάδα μέσα στον Δεκέμβριο από Περού.

Για τα λίτρα σου δυστυχώς δεν κάνουν μιας και είναι πολύ κινητικά και γίνονται 8cm.

Εγκυκλοπαιδικά διάβασε και για αυτά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4703

Χαίρομαι που τελικά επέλεξες τα dwarf puffers. <_<

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για όλα :welcome::thumbup::thumbup:

Αν θέλεις μου λες ποιος θα φέρει τα puffer το Δεκέμβρη, έτσι για να ρίξω μια ματιά :thumbup:

Καλώς εχόντων των πραγμάτων το WATER INN!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς εχόντων των πραγμάτων το WATER INN!!!

Ε εσείς δεν τρώγεστε με τίποτα :thumbup::(:(

Δεν θα με παρασύρετε πάλι στην ακολασία. Τρία ενυδρεία είναι αρκετά...

(Δυστυχώς μόνο αν αρχίσω να διώχνω έπιπλα από το σπίτι θα χωρέσει τέταρτο ενυδρείο :welcome::thumbup::thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...