Jump to content

Ι love discus


nikopol

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολουs.Εδω και 45 ημερεs εχω σε λειτουργεια ενα RIO240 το οποιο ετοιμαζεται να φιλοξενησει τι αλλο ...ΔΙΣΚΟΥΣ.Η αληθεια ειναι οτι οτι ειμαι αρκετα ανγχωμενοs αν και η βοηθεια σαs ηταν και ειναι πολυτιμη εδω και 3 μηνεs με οσα διαβαζω .Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σαs για το αν ειμαι ετοιμοs να να βαλω σε λιγο καιρο τα πολυποθητα ψαρακια μου.Τα φιλτρα ειναι ΕΗΕΙΜ 2026 600 ΛΙΤ/Η ΕΗΕΙΜ 2028 1000 ΛΙΤ/Η ,αποφασισα να κρατησω και το εσωτερικο ωs χημικο.Απο την αρχη κανω χρηση UV 25 W VECTON.Οι μετρησειs ειναι PH 7,5 [πρεπει να το ριξω}, GH 8 KH 6, NH3/NH4 0,NO2 0, NO3 12,5 mg/l.

Aλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα μηπωσ πρεπει τωρα ?Το στρωσιμο εγινε με αμμωνια οπωs διαβασα ,και τα φυτα που εβαλα οργιαζουν σε αναπτυξη.Ο φωτισμοs ειναι ανοικτοs 9 ωρεs καθημερινα,και δεν κανω χρηση CO2....μηπωs πρεπει?Τα ψαρακια που εχω βαλει ειναι

Ancistrus golden 2

ancistrus 1

Cory sterbai 13

SAE 4

Paracheirodon innesi 8

Η θερμοκασια ειναι σταθερη στουs 28 ,τα φυτα μου ειναι

Echinodorus Rose

Echinodorus tenellus

Elodea densa

Crinum natans

valisneria tiger

Anubias barteri var barteri

Υπαρχει μια πραγματικα μεγαλη και εντυπωσιακη ριζα Sumatra που σε συνδιασμο με τα φυτα δημιουργει αρκετεs κρυψωνεs για τουs μελλοντικουs κατοικουs.

Μεχρι τωρα ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα ελπιζω και αργοτερα.Περιμενω την γνωμη σαs και τισ παρατηρησειs σαs και υποσχωμαι να ενοχλω απο εδω και περα αρκετα συχνα,φωτογραφιεs μολιs ερθουν και τα δισκακια.

Φιλικα ΝΙΚOPOL

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο σου σε βλεπω ανθρωπο με μερακι και αγαπη για τους δισκους.Η φιλτρανση σου ειναι αρκετα καλη σε μερικους μπορει να φανει και υπερβολη αλλα το ιδιο θα εκανα στην θεση σου με υπερβολικη φιλτρανση δεν εχω δει προβληματα αλλα με το την ελλιπη πολλα.Απλα θα εβαζα spray bar και στα δυο φιλτρα σου και μαλιστα στο 2028 διπλη και ολες να κοιτανε την πλατη του ενυδρειου το πισω τζαμι γιατι εχεις δυνατη κυκλοφορΙΑ νερου πραγμα που δεν θα αρεσει στους δισκους.Αν την κατανεμεις οπως προειπα δεν θα εχεις κανενα απολυτο προβλημα.Αλλαγη νερου θα προτεινα να κανεις.CO2 Δεν θα προτεινα να βαλεις μια και τα φυτα σου οργιαζουν οπως λες.Απλα θα εβαζα αρκετη τυρφη σε ενα απο τα φιλτρα σου και θα επαιρνα προαιρετικα μια συσκευη ro αλλαγες με ro θα τα κανει και πιο χαρουμενα και θα απαλαγεις απο τα μικροβια και το χλωριο που μπορει να εχει το νερο βρυσης καθως και απο πολλα αλλα βλαβερα στοιχεια που εχει το νερο βρυσης και ετσι θα εχεις και χαμηλοτερο ph.Οσο για το εσωτερικο πιστευω οτι ειναι υπερβολη εγω θα το εβγαζα για να εξοικονομισω χωρο και να βαλω και κανα δισκο παραπανω <_< .Περιμενουμε φωτο απο το εγχειρημα σου. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο σου σε βλεπω ανθρωπο με μερακι και αγαπη για τους δισκους.Η φιλτρανση σου ειναι αρκετα καλη σε μερικους μπορει να φανει και υπερβολη αλλα το ιδιο θα εκανα στην θεση σου με υπερβολικη φιλτρανση δεν εχω δει προβληματα αλλα με το την ελλιπη πολλα.Απλα θα εβαζα spray bar και στα δυο φιλτρα σου και μαλιστα στο 2028 διπλη και ολες να κοιτανε την πλατη του ενυδρειου το πισω τζαμι γιατι εχεις δυνατη κυκλοφορΙΑ νερου πραγμα που δεν θα αρεσει στους δισκους.Αν την κατανεμεις οπως προειπα δεν θα εχεις κανενα απολυτο προβλημα.Αλλαγη νερου θα προτεινα να κανεις.CO2 Δεν θα προτεινα να βαλεις μια και τα φυτα σου οργιαζουν οπως λες.Απλα θα εβαζα αρκετη τυρφη σε ενα απο τα φιλτρα σου και θα επαιρνα προαιρετικα μια συσκευη ro αλλαγες με ro θα τα κανει και πιο χαρουμενα και θα απαλαγεις απο τα μικροβια και το χλωριο που μπορει να εχει το νερο βρυσης καθως και απο πολλα αλλα βλαβερα στοιχεια που εχει το νερο βρυσης και ετσι θα εχεις και χαμηλοτερο ph.Οσο για το εσωτερικο πιστευω οτι ειναι υπερβολη εγω θα το εβγαζα για να εξοικονομισω χωρο και να βαλω και κανα δισκο παραπανω <_< .Περιμενουμε φωτο απο το εγχειρημα σου. :angry2:

:rasp::rasp: agree, agree... :angry2: Μην βάλεις πολλούς όμως...Πάρε μικρούς διάλεξε ένα ζευγαράκι τους άλλους τους επιστρέφεις/χαρίζεις και είσαι πρώτος... αν και φοβάμαι ότι η τύρφη από μόνη της δεν είναι ικανή να σταθεροποιήση το pH σε χαμηλά επίπεδα μάλλον θα το ταράξει...θα το χαμηλώσει βέβαια άλλα για να έχεις σταθερό pH ή buffer στο RO νερό πρίν την αλλαγή ή pH controller...ειδικά με φυτά που οργιάζουν όπως λές οι αυξομειώσεις στο pH θα είναι αρκετά σημαντικές μέρα με νύχτα...εκτός αν βρείς τη μαγική συνταγή (δεν το πολυπιστεύω αν και κάπου το διάβασα) να ανοίγεις αέρα τη νύχτα για κάποιες ώρες (τις ώρες που ανεβαίνει οι περιεκτικότητα σε CO2)...Οι έμπειροι εδώ ας βοηθήσουν...

Φιλικα

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

:angry2::rasp: agree, agree... :angry2: Μην βάλεις πολλούς όμως...Πάρε μικρούς διάλεξε ένα ζευγαράκι τους άλλους τους επιστρέφεις/χαρίζεις και είσαι πρώτος... αν και φοβάμαι ότι η τύρφη από μόνη της δεν είναι ικανή να σταθεροποιήση το pH σε χαμηλά επίπεδα μάλλον θα το ταράξει...θα το χαμηλώσει βέβαια άλλα για να έχεις σταθερό pH ή buffer στο RO νερό πρίν την αλλαγή ή pH controller...ειδικά με φυτά που οργιάζουν όπως λές οι αυξομειώσεις στο pH θα είναι αρκετά σημαντικές μέρα με νύχτα...εκτός αν βρείς τη μαγική συνταγή (δεν το πολυπιστεύω αν και κάπου το διάβασα) να ανοίγεις αέρα τη νύχτα για κάποιες ώρες (τις ώρες που ανεβαίνει οι περιεκτικότητα σε CO2)...Οι έμπειροι εδώ ας βοηθήσουν...

Φιλικα

Γιώργος

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,σκεφτομαι να βαλω 4 δισκους ειναι πολοι? Οσο για το ph, δεν ξερω ακομα τι να κανω ...δεν ξερω ποια ειναι η καλυτερη λυση?Το spray bar,ελπιζω να μοιωσει την εντονη ροη φιλε Pan,αν και μου εχουν πει οτι τα ψαρια συνιθηζουν εγω μαλλον θα ακολουθησω την προταση σου <_<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,σκεφτομαι να βαλω 4 δισκους ειναι πολοι? Οσο για το ph, δεν ξερω ακομα τι να κανω ...δεν ξερω ποια ειναι η καλυτερη λυση?Το spray bar,ελπιζω να μοιωσει την εντονη ροη φιλε Pan,αν και μου εχουν πει οτι τα ψαρια συνιθηζουν εγω μαλλον θα ακολουθησω την προταση σου :rasp:

ειμαστε στην ιδια φαση που ετοιμαζομαστε για δισκους.

εγω εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο αφου εκοψα τα 8 σημεια σιλικονης σιγα σιγα με ενα μακριας λαμας μαχαιρι (ψωμιου) και ετσι η οπτικη του τανκ αλλαξε κατα πολυ. επειδη εχεις ηδη αρκετα καλα φιλτρα. αν ειναι να το κανεις πριν βαλεις μεσα δισκακια.

χρησιμοποιω τυρφη στο εξωτερικο μου 2128 καιβλεπω σταθερω ρη 7,0 προς το παρων αν και συντομα θα κοιταξω εναν ph controller.

εκει που δυσκολευομαι ειναι ποια δισκακιανα πρωτοδιαλεξωειναι ολα πανεμορφα!!! <_<:angry2::angry2:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...