Jump to content

Mετακομιση γαριδαδικου στα 80 λιτρα


klipitiklopos

Recommended Posts

Σκεφτομαι τις cardinal, αλλα διαβαζω οτι ειναι αρκετα ευαισθητες.

Μου αρεσουν πολυ, αλλα θα το ψαξω αρκετα πριν το τολμησω. (ειναι και ακριβα τα minerals)

Υπαρχει και η σκεψη ενα 150λιτρο που ετοιμαζω, να βαλω χωρισμα στην μεση και να μεταφερω τις crs, και στο αλλο διαμερισμα να βαλω blue tiger.

Σκεφτομαι για φιλτρο βυθου, πανω σε εξωτερικο, για να μενει το υποστρωμα καθαρο απο το ιζημα που μαζευεται, και φυσικα οχι φυτα που φυτευονται.

Τι γνωμη εχεις Niko, αξιζει τον κοπο;

Για τις ίδιες γαριδες λέμε ε?

sulawesi caridina dennerli λένε οτι ειναι απο τις ευκολες...

Τα μινεραλς δεν ειναι ακριβά

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pinfo.php?language=de&cPath=39_104&products_id=738&sessID=74a3f0537d134b3e55d233c6785e6a29

Αν το κάνω θα τι κάνω κάπως ετσι ..

blue tiger ε? Πας πιο βαθια...

Στην θεση σου αν εστηνα καινουριο ενυδρειο θα επερνα akadama το διπλο ψημενο , εχει στην Αθηνα

http://bonsai.com.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=5&flypage=flypage.tpl&product_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=5&vmcchk=1&Itemid=5

δοκιμασε 2 ποντους και απο κάτω φιλτρο βυθου, αν και ειδα στου Γιαννη οπου εχει akadama δεν βρομιζει γιατι ειναι αρκέτα χοντρό.

Και βάλε σαλιγκάρια να οργωνουν τον βυθό...

Το 150 λιτρο ,μπορεις να το χωρησεις και στα 3 αν θες...

Απο φιλτρο ,μπορεις να κάνεις οπως εκανα στο 80 λιτρο για να σου βγει οικονομικά... ενα κυκλοφορητη θελεις... αυτος μου αρεσε http://www.animalstation.gr/eshop/ProdID/22/CatID/32 και μετα την εξοδο θα την ριχνεις στην αλλη μεριά του ενυδρειου σε μια κατασκευη απο τζαμι .... που θα εχει υαλοβαμακα επάνω και απο κάτω υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μπλεξανε οι 2 γαριδοκαμμενοι,μονο ο Αλεξανδρος (raven) μας λειπει για να συμπληρωθει το παζλ :P

Σας ζηλευω αλλα σας θαυμαζω ταυτοχρονα!Εχετε ολα τα υλικα που χρειαζεστε για να στησετε ενυδρειο-α με τετοιες γαριδες!:)

Ατιμη κριση-ανεργια...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εισαι θησαυρος!

Σε ενα ποστ τα ειπες ολα!

Το akadama ειναι να φανταστω και χαλικι ετσι; θελω να πω δεν χρειαζεται να μπει απο πανω αλλο ετσι;

Eπισης καλα θυμαμαι οτι αυτο στην αρχη μπορει να βγαλει αμμωνια;

Καλα το βιντεακι ειναι σκετη πορωση! :)

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Ωχ μπλεξανε οι 2 γαριδοκαμμενοι,μονο ο Αλεξανδρος (raven) μας λειπει για να συμπληρωθει το παζλ :P

Σας ζηλευω αλλα σας θαυμαζω ταυτοχρονα!Εχετε ολα τα υλικα που χρειαζεστε για να στησετε ενυδρειο-α με τετοιες γαριδες! :)

Ατιμη κριση-ανεργια...

Mε τις γαριδες τρως γερο κολλημα Κωστα, τις θελεις ολες!:)

Link to comment
Share on other sites

Ασε σε μενα θα τα πεις...μακαρι να ειχα τον εξοπλησμο και θα σου λεγα,σιγα μην ειχα ψαρια,μονο γαριδαδικα θα ειχα.. :P

Μακαρι να γινει κατι που περιμενω γιατι αν γινει ολα θα ειναι πιο ευκολα μετα... :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ασε σε μενα θα τα πεις...μακαρι να ειχα τον εξοπλησμο και θα σου λεγα,σιγα μην ειχα ψαρια,μονο γαριδαδικα θα ειχα.. :P

Μακαρι να γινει κατι που περιμενω γιατι αν γινει ολα θα ειναι πιο ευκολα μετα... :)

Σου ευχομαι να σου πανε ολα οπως επιθυμεις, και να μας ανεβαζεις φωτο απο shrimp room!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μπλεξανε οι 2 γαριδοκαμμενοι,μονο ο Αλεξανδρος (raven) μας λειπει για να συμπληρωθει το παζλ :P

Σας ζηλευω αλλα σας θαυμαζω ταυτοχρονα!Εχετε ολα τα υλικα που χρειαζεστε για να στησετε ενυδρειο-α με τετοιες γαριδες! :)

Ατιμη κριση-ανεργια...

χεχε ... Ο Raven φταιει για όλα... Αυτος ηταν η αιτια να ξεκινησω τα φυτεμένα και τα γαριδαδικα!!

Kαλα εισαι θησαυρος!

Σε ενα ποστ τα ειπες ολα!

Το akadama ειναι να φανταστω και χαλικι ετσι; θελω να πω δεν χρειαζεται να μπει απο πανω αλλο ετσι;

Καλα το βιντεακι ειναι σκετη πορωση! :)

Οχι σκέτο akadama ...

Ειχα μια συζητηση με το Γιαννη και το παρατησησαμε στα ενυδρεια του .

Σε ενυδρειο 80 λιτρο ειχε 2-3 cm στρωση seachem flourite ,στημενο 1.5 με 2 χρόνια

δεν βάζει ποτε σκουπα βυθου,

δεν εχει φυτεμένα φυτά ,

μονο στις αλλαγες τραβαει επιφανειακα οτι βρωμιά εχει ,

φίλτρανση εχει οπως σου αναφερα παραπάνω.

Και ειναι γεμάτο CRS !

Απο αλλαγες 10 λιτρα ανα εβδομάδα, νερό βροχής με μινεραλς

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pinfo.php?language=de&cPath=39_104&products_id=736&sessID=74a3f0537d134b3e55d233c6785e6a29]

τα οποια ρπομηθευτικα και εγώ.

Και ομως μετά απο τόσο καιρό το υποστρωμα του ειναι καθάρο, εχει παρα πολλά μα παραπολλα helena που οργωνουν τον βυθό.

Σε πιο δυσκολες γαρίδες εχει το akadama , παλι 1-2 cm , και σαλιγκαρια , στο akadama επιβιωνουν περισσότερα μικρά ...

Οποτε αυτο που καταλαβα και εγώ δεν θελει πανω απο 2 cm το υψος του βυθου, και θελει σαλιγκαρια που σκαβουν στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

χεχε ... Ο Raven φταιει για όλα... Αυτος ηταν η αιτια να ξεκινησω τα φυτεμένα και τα γαριδαδικα!!

Οχι σκέτο akadama ...

Ειχα μια συζητηση με το Γιαννη και το παρατησησαμε στα ενυδρεια του .

Σε ενυδρειο 80 λιτρο ειχε 2-3 cm στρωση seachem flourite ,στημενο 1.5 με 2 χρόνια

δεν βάζει ποτε σκουπα βυθου,

δεν εχει φυτεμένα φυτά ,

μονο στις αλλαγες τραβαει επιφανειακα οτι βρωμιά εχει ,

φίλτρανση εχει οπως σου αναφερα παραπάνω.

Και ειναι γεμάτο CRS !

Απο αλλαγες 10 λιτρα ανα εβδομάδα, νερό βροχής με μινεραλς

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pinfo.php?language=de&cPath=39_104&products_id=736&sessID=74a3f0537d134b3e55d233c6785e6a29]

τα οποια ρπομηθευτικα και εγώ.

Και ομως μετά απο τόσο καιρό το υποστρωμα του ειναι καθάρο, εχει παρα πολλά μα παραπολλα helena που οργωνουν τον βυθό.

Σε πιο δυσκολες γαρίδες εχει το akadama , παλι 1-2 cm , και σαλιγκαρια , στο akadama επιβιωνουν περισσότερα μικρά ...

Οποτε αυτο που καταλαβα και εγώ δεν θελει πανω απο 2 cm το υψος του βυθου, και θελει σαλιγκαρια που σκαβουν στο βυθό.

Γι αυτο ειμουν σιγουρος Νικο,,και μενα αυτος με κολλησε με τις γαριδες.

Να ρωτησω τωρα κατι εγω ρε παιδια,γιατι θελει ειδικο υποστρωμα για τις δυσκολες γαριδες και οχι φυτα που φυτευονται?

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειμουν σιγουρος Νικο,,και μενα αυτος με κολλησε με τις γαριδες.

Να ρωτησω τωρα κατι εγω ρε παιδια,γιατι θελει ειδικο υποστρωμα για τις δυσκολες γαριδες και οχι φυτα που φυτευονται?

Το akadama ειναι μια φθηνη λυση απο το να βάλεις ada aqua soil.

Σου κατεβάζει το ph , και πανω του δημιουργουνται μικροοργανισμοι που τρωνε οι γαρίδες.

Τα φυτά δεν τα φυτευεις για να μην σηκωνεις αμμωνια και βρωμια ,οταν πειράζεις τον βυθό, οι γαρίδες αυτες ειναι πολύ ευαισθητες στην αμμωνια ...

Σαββα οι blue pearl πως πάνε? πολλαπλασιατηκανε

Εγω μετράω πάνω απο 100 μικρά, τα μικρά ομως δεν εχουν παρει ακομη το μπλέ χρώμα οπως οι γονείς..

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το ph δεν το ηξερα...αυτο με τα φυτα το σκεφτικα,αλλα αν φυτεψεις ολα τα φυτα και μετα δεν πειραξεις τιποτα,εννοει να τους αλλαξεις θεση,θα υπρχει προβλημα?Μιλαμε μονο για τις συγκεκριμενες γαριδες η και τις αλλες δυσκολες πχ crs,tiger κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το ph δεν το ηξερα...αυτο με τα φυτα το σκεφτικα,αλλα αν φυτεψεις ολα τα φυτα και μετα δεν πειραξεις τιποτα,εννοει να τους αλλαξεις θεση,θα υπρχει προβλημα?Μιλαμε μονο για τις συγκεκριμενες γαριδες η και τις αλλες δυσκολες πχ crs,tiger κτλ ?

Μπορεις να φυτέψεις τα φυτά σε γλαστράκια πηλινα , μια λυση ειναι και αυτή , το βγαζεις εξω απο το ενυδρειο και το κλαδευεις.

Εγω τα εχω σε πλαστικά γλαστράκια , μαζί με υαλοβαμβακα ή με σφουγάρι..

Μιλαμε για γαριδες crs , tigers , king kong , όλες τις ακριβές που δεν συγχωρουν λάθη.

Στις sulawesi δεν αντεχουν πολλά ειδη φυτων , μόνο τα σκληρά φυτά ανουμπιες κρυπτοκορινες και μοςς, λογω του νερου..

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κλαδεψεις μεσα στο ενυδρειο υπαρχει προβλημα?Οπως ας πουμε με τις ανουμπιες?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κλαδεψεις μεσα στο ενυδρειο υπαρχει προβλημα?Οπως ας πουμε με τις ανουμπιες?

Αποσο γνωριζω ανουμπιες και κρυτποκορινες δεν κλαδευουμε σε γαριδάδικα , βγαζουν μια τοξικη ουσιά.

Στα υπολοιπα φυτα δεν υπάρχει καποιο προβλημα οσο αφόρα το κλάδεμα.

Τα γλαστράκια ενοουσα αν εχεις στεμς τα βγάζεις απο το ενυδρειο με το γλαστράκι , τα κλαδευειες ,τα φυτευεις και τα ξαναβάζεις στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε συ Νικο κλαδευω κρυπτοκορινες στο γαριδαδικο σχεδον καθε μερα και δεν ειχα ποτε θανατους στις τσερυ.Βεβαια μου εξηγησε ενας συνχομπιστας κατι που δεν ηξερα,οτι σ αυτο παιζουν ρολο και οι σκληροτητες του νερου,δηλαδη σε σκληρο νερο δεν εχεις προβλημα αλλα σε μαλακο μπορεις να τις χασεις ολες κοβοντας ενα φυλλο κρυπτοκορινας.Για τις ανουμπιες το ηξερα και ειναι ενας λογος που δεν εχω στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι τσερυ ειναι σκυλια... δεν καταλαβαίνουν τιποτα...

Το ειχα διαβασει κάπου , ο Αλεξανδρος δεν το αναφερε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Αλεξανδρος,οχι ο raven.

Οντως οι τσερυ ειναι σκυλια,εδω καταλαθος ξεθαψα μιση ταμπλετα με την τσιμπιδα και δεν ειχα ουτε ενα θανατο..

Σαββα,σορρυ φιλε αλλα ειχα μερικες αποριες και επρεπε να ρωτσω,ελπιζω να σε πειραζει :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε συ Νικο κλαδευω κρυπτοκορινες στο γαριδαδικο σχεδον καθε μερα και δεν ειχα ποτε θανατους στις τσερυ.Βεβαια μου εξηγησε ενας συνχομπιστας κατι που δεν ηξερα,οτι σ αυτο παιζουν ρολο και οι σκληροτητες του νερου,δηλαδη σε σκληρο νερο δεν εχεις προβλημα αλλα σε μαλακο μπορεις να τις χασεις ολες κοβοντας ενα φυλλο κρυπτοκορινας.Για τις ανουμπιες το ηξερα και ειναι ενας λογος που δεν εχω στο ενυδρειο μου.

Ναι επειδη η ουσια αυτη ειναι οξινη, αν εχεις χαμηλο kh κατι που συνηθως συμβαινει σε ενυδρεια με crs, αλλαζει γρηγορα η χημεια του νερου, μιας και δεν υπαρχει το φρενο (η kh) που θα ισορροπησει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Αλεξανδρος,οχι ο raven.

Οντως οι τσερυ ειναι σκυλια,εδω καταλαθος ξεθαψα μιση ταμπλετα με την τσιμπιδα και δεν ειχα ουτε ενα θανατο..

Σαββα,σορρυ φιλε αλλα ειχα μερικες αποριες και επρεπε να ρωτσω,ελπιζω να σε πειραζει :)

Οσο και αν ελπιζεις να με πειραζει, εμενα δεν με πειραζει! χαχαχα!

Ισα ισα που οσο πιο πολλες λεπτομερειες συζητηθουν τοσο καλυτερα για ολους!

Φορουμ ειναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν ελπιζεις να με πειραζει, εμενα δεν με πειραζει! χαχαχα!

Ισα ισα που οσο πιο πολλες λεπτομερειες συζητηθουν τοσο καλυτερα για ολους!

Φορουμ ειναι. :)

Ωχ!Ελπιζω να μη σε πειραζει ηθελα να γραψω! αχαχααχαχαχαχχαχαχαχ

Με καψατε αποψε :P

Παω για υπνο τωρα και θα βλεπω tiger και crs στον υπνο μου παλι!

Σας καληνυχτω κυριοι! :)

Νικο και Σαββα ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Ελπιζω να μη σε πειραζει ηθελα να γραψω! αχαχααχαχαχαχχαχαχαχ

Με καψατε αποψε :P

Παω για υπνο τωρα και θα βλεπω tiger και crs στον υπνο μου παλι!

Σας καληνυχτω κυριοι! :)

Νικο και Σαββα ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

Kαλα γαριδοονειρα Κωστα!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Ελπιζω να μη σε πειραζει ηθελα να γραψω! αχαχααχαχαχαχχαχαχαχ

Με καψατε αποψε :P

Παω για υπνο τωρα και θα βλεπω tiger και crs στον υπνο μου παλι!

Σας καληνυχτω κυριοι! :)

Νικο και Σαββα ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

χεχε ... αντε καλυνηχτα...

Link to comment
Share on other sites

χεχε ... Ο Raven φταιει για όλα... Αυτος ηταν η αιτια να ξεκινησω τα φυτεμένα και τα γαριδαδικα!!

Οχι σκέτο akadama ...

Ειχα μια συζητηση με το Γιαννη και το παρατησησαμε στα ενυδρεια του .

Σε ενυδρειο 80 λιτρο ειχε 2-3 cm στρωση seachem flourite ,στημενο 1.5 με 2 χρόνια

δεν βάζει ποτε σκουπα βυθου,

δεν εχει φυτεμένα φυτά ,

μονο στις αλλαγες τραβαει επιφανειακα οτι βρωμιά εχει ,

φίλτρανση εχει οπως σου αναφερα παραπάνω.

Και ειναι γεμάτο CRS !

Απο αλλαγες 10 λιτρα ανα εβδομάδα, νερό βροχής με μινεραλς

http://www.fraku-aquaristik.de/xanario_pinfo.php?language=de&cPath=39_104&products_id=736&sessID=74a3f0537d134b3e55d233c6785e6a29]

τα οποια ρπομηθευτικα και εγώ.

Και ομως μετά απο τόσο καιρό το υποστρωμα του ειναι καθάρο, εχει παρα πολλά μα παραπολλα helena που οργωνουν τον βυθό.

Σε πιο δυσκολες γαρίδες εχει το akadama , παλι 1-2 cm , και σαλιγκαρια , στο akadama επιβιωνουν περισσότερα μικρά ...

Οποτε αυτο που καταλαβα και εγώ δεν θελει πανω απο 2 cm το υψος του βυθου, και θελει σαλιγκαρια που σκαβουν στο βυθό.

Και εγω τον Αλεξ (raven) ειχα σαν προτυπο, αυτος με εσπρωξε στις γαριδες.

Aρα με 2-3 εκατοστα akadama θα ειμαι ο.κ. ετσι;

Σε μια επιφανεια 100Χ40 εκατοστα, πιστευεις θα φτασει μια συσκευασια;

Νικο σε ευχαριστω και εγω για τις πολυτιμες πληροφοριες!

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Παρε την μεγάλη συσκευασια συμφέρει , να εχεις και στην άκρη, για 2 εκατοστά θέλεις 8 λίτρα αν δεν κάνω λάθος , η μεγαλη συσκευασια ειναι 15 λίτρα.

Να ξερεις οτι δεν σηκωνει αμμωνια οπως το ada soil ,και αν πάρεις ζητα το διπλοψημένο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε την μεγάλη συσκευασια συμφέρει , να εχεις και στην άκρη, για 2 εκατοστά θέλεις 8 λίτρα αν δεν κάνω λάθος , η μεγαλη συσκευασια ειναι 15 λίτρα.

Να ξερεις οτι δεν σηκωνει αμμωνια οπως το ada soil ,και αν πάρεις ζητα το διπλοψημένο.

Χρειαζεται καποια αλλη επεξεργασια; πλυσιμο ας πουμε;

Επισης η συσκευασια του λινκ ειναι η μεγαλη η η μικρη;

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...