Jump to content

Κανιβαλισμός σε Conivcts?


tsoum

Recommended Posts

Χαιρεται. Πριν ~1,5 μήνα είχα γεννα απο τα convict μου. Τα μικρά μεγαλώνουν καλα και είναι πλεον περιπου 0,5 εκ. Σημερα πρόσεξα τους γονεις να τα κυνηγάνε (και οχι με "παιχνιδιαρικη" διαθεση). Τα τάισα και τωρα ψιλοσταμάτησαν. Αυτο τη σημαίνει όμως, οτι όποτε πεινανε θα κυνηγανε τα μικρά;

Επισης, σε ποια ηλικια πρέπει να βγάλω τα μικρά απο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι γονεις ξαναγεννησανε;

Ακομα και τα μεγαλυτερα αδερφια μπορει να σκοτωνουν τα μικροτερα και ποιο αδυναμα αδερφια.

Ο νομος της επιβιωσης! :D

Καλο ειναι εαν μπορεις να τα βγαλεις απο το ενυδρειο με τους γονεις και τα φυτα επισης μπορουν να προσφερουν καβατζες για να κρυβονται.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο rik. Γεννάνε σύντομα οπότε πέφτει επίθεση στην προηγούμενη γεννιά. Τα ίδια κάνουν και τα δικά μου. Γεννήστρα αν θες να τα σώσεις αλλά να δεις και τι θα τα κάνεις γιατί γεννάνε σαν κουνέλια. Τα έχω τρεις μήνες και είμαι στα τελειώματα της δεύτερης γέννας και η κυρία είναι έτοιμη να ξαναγεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι κάτι σα τα guppy! Τα γνωστά κουνελόψαρα! :D

Σε πόσα λίτρα τα έχεις και πόσα είναι τα μικρά;

Τα μικρά γενικά τα βγάζεις ή όταν αρχίσουν να τα κυνηγούν οι γονείς γιατί ετοιμάζονται για νέα γέννα ή όταν αρχίζουν να γίνονται πολλά για τα λιτρα σου και μαλλώνουν και μεταξύ τους. Φυσικά ολα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού, και από τα λίτρα και την διαμόρφωση του ενυδρείου. Βέβαια τα convict εκτός από αναπαραγογηκότητα τους είναι γνωστά και για τον "κακό" χαρακτήρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές, κακός χαρακτήρας, κουραφέξαλα. Επειδή δηλαδή κάθε βράδυ ξυπνάω από την θυληκιά που βαράει ένα μηλοσαλίγκαρο στο τζάμι και μου έχουν φάει σχεδόν όλους τους εχινόδορους να τα πω παλιοχαρακτήρες; Απλά δεν ξέρουν την δύναμή τους. :D Στο youtube εχω δει γονείς με 6μηνών παιδιά στο ίδιο ενυδρείο, αλλά συνήθως ήταν κάτι 100γάλονα τέρατα.Πάντως δες τι θα τα κάνεις τα μωρά και άν τα βγάλεις όχι όλα μαζί γιατί θα πλακωθούν οι γονείς μεταξύ τους. Όπως όταν ξεχνάει ο πατέρας το παιδί στο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καμια 20αρια χαμενα ( :D ) σημερα εδωσα τους γονείς ωστε να μεγαλώσω. Οταν αναποδογύρισα την καρυδα που ήταν η θηλυκή μεσα βγηκε ενα συννεφακι νεογεννητα, 1-2 ημερών το πολύ! Τα ρουφηξα σε ενα βοηθητικό ενυδρειακι και θα περιμενω να απορροφηθει ο λεκιθικος σακος και θα δω τι θα τα κανω. Μαλλον θα τα ριξω παλι πισω, και οτι ειναι να γίνει... Ετσι και αλλιως είναι ήδη πολλά!!

Το πιο εντυπωσιακό παντως είναι οτι επειδη ο πατερας ηταν λευκος, οχι της κανονικής μορφης, ενα απο τα μικρά εχει βγεί μισο μισό! Μισο λευκο και μισό ριγέ! Θα προσπαθησω για φωτογραφίες, αλλα λιγο δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι κάτι σα τα guppy! Τα γνωστά κουνελόψαρα! :D

Σε πόσα λίτρα τα έχεις και πόσα είναι τα μικρά;

Ειναι περιπου 85 καθαρα. Τα μικρα αυτη τη στιγμη υπολογιζω 20-25

Υπερβολές, κακός χαρακτήρας, κουραφέξαλα. Επειδή δηλαδή κάθε βράδυ ξυπνάω από την θυληκιά που βαράει ένα μηλοσαλίγκαρο στο τζάμι και μου έχουν φάει σχεδόν όλους τους εχινόδορους να τα πω παλιοχαρακτήρες;

Αστα.... Και εμενα τις ομορφες βαλλισνεριες μου τις πηραν με την ψιλή!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καμια 20αρια χαμενα ( :D ) σημερα εδωσα τους γονείς ωστε να μεγαλώσω. Οταν αναποδογύρισα την καρυδα που ήταν η θηλυκή μεσα βγηκε ενα συννεφακι νεογεννητα, 1-2 ημερών το πολύ! Τα ρουφηξα σε ενα βοηθητικό ενυδρειακι και θα περιμενω να απορροφηθει ο λεκιθικος σακος και θα δω τι θα τα κανω. Μαλλον θα τα ριξω παλι πισω, και οτι ειναι να γίνει... Ετσι και αλλιως είναι ήδη πολλά!!

Το πιο εντυπωσιακό παντως είναι οτι επειδη ο πατερας ηταν λευκος, οχι της κανονικής μορφης, ενα απο τα μικρά εχει βγεί μισο μισό! Μισο λευκο και μισό ριγέ! Θα προσπαθησω για φωτογραφίες, αλλα λιγο δυσκολο!

Καλο ειναι τα νεογεννητα εαν μπορεις να μην τα βαλεις με τα μεγαλυτερα γιατι πολυ πιθανο να στα φανε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...