Jump to content

Recommended Posts

Λοιπόν, αντιμετωπίζω το εξής «πρόβλημα»: Ως γνωστών, η ιοδίνη είναι πολύ χρήσιμη για τους οργανισμούς που συντηρούμε στα ενυδρεία μας. Το ερώτημα είναι πόση ιοδίνη θέλουμε; Διάβασα ότι δεν πρέπει να υπερβούμε τα ανώτατα όρια της καθώς σε υψηλές συγκεντρώσεις γίνετε τοξική για τα ψάρια μας. Από τη στιγμή που θα προσθέσω ιοδίνη στο σύστημα, δεν πρέπει να έχω και το ανάλογο test για να γνωρίζω τα επίπεδα της στο ενυδρείο μου; Ετσι θα ξέρω την κατανάλωση της από τους οργανισμούς που σηντηρώ και θα μπορώ να ρυθμίσω την ποσότητα που πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αντιμετωπίζω το εξής «πρόβλημα»: Ως γνωστών, η ιοδίνη είναι πολύ χρήσιμη για τους οργανισμούς που συντηρούμε στα ενυδρεία μας. Το ερώτημα είναι πόση ιοδίνη θέλουμε; Διάβασα ότι δεν πρέπει να υπερβούμε τα ανώτατα όρια της καθώς σε υψηλές συγκεντρώσεις γίνετε τοξική για τα ψάρια μας. Από τη στιγμή που θα προσθέσω ιοδίνη στο σύστημα, δεν πρέπει να έχω και το ανάλογο test για να γνωρίζω τα επίπεδα της στο ενυδρείο μου; Ετσι θα ξέρω την κατανάλωση της από τους οργανισμούς που σηντηρώ και θα μπορώ να ρυθμίσω την ποσότητα που πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου

Σωστά διάβασες. Οι υψηλές τιμές ιοδίνης είναι τοξικές για τα ψάρια.

Τεστ ιοδίνης υπάρχει, που μπορείς να βλέπεις τα επίπεδά της στο σύστημά σου.

Τα υγρά πρόσθετα και οι δόσεις τους, αναφέρονται σε ενυδρεία reef, όπου υπάρχει μεγάλη κατανάλωση ιοδίνης.

Στην δική σου περίπτωση, όμως δεν έχεις κοράλλια, άρα και κατανάλωση. Συνεπώς γιατί θέλεις να ρίχνεις ιοδίνη?

Αν θέλεις να βοηθήσεις την υγεία και το αμυντικό σύστημα των ψαριών σου, τότε μπορείς να ρίχνεις συστηματικά ιχνοστοιχεία για ψάρια, τα οποία περιέχουν και ιοδίνη στις σωστές αναλογίες, ή και βιταμίνες.

Αν θέλεις τώρα να αυξήσεις την ανάπτυξης της κοραλλίνης άλγης, τότε μπορείς να ρίχνεις κάποιες ποσότητες επιπλέον ιοδίνης, όπως και στρονδίου, που είναι επίσης τοξική ουσία, όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για τον άνθρωπο. Την ακριβή ποσότητα μπορείς να την βρεις πρακτικά, παρατηρώντας τους ρυθμούς ανάπτυξης της κοραλλίνης.

Προσοχή όμως στις υπερβολές, γιατί γνωρίζω συνχομπίστα, ο οποίος "έστειλε" τα ψάρια του F/O, μέσα σε ένα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόσθετα που έχω πάρει γνωρίζω πως είναι για reef. Όπως έχουμε πει όμως για να αναπτυχθεί οτιδήποτε (κοραλινη, sinularia) χρειάζονται ελάχιστες ποσότητες βεβαία από αυτά τα πρόσθετα. Αυτό που ήθελα να μάθω, καθώς έχω ιοδίνη, για το κατάλληλο test για να μην στείλω και εγώ τα ψάρια μου… Θα κοιτάξω να προμηθευτώ το test και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόσθετα που έχω πάρει γνωρίζω πως είναι για reef. Όπως έχουμε πει όμως για να αναπτυχθεί οτιδήποτε (κοραλινη, sinularia) χρειάζονται ελάχιστες ποσότητες βεβαία από αυτά τα πρόσθετα. Αυτό που ήθελα να μάθω, καθώς έχω ιοδίνη, για το κατάλληλο test για να μην στείλω και εγώ τα ψάρια μου… Θα κοιτάξω να προμηθευτώ το test και το ξανασυζητάμε.

Μπορείς να ρίξεις το 1/3 της συνιστόμενης δόσης, για αρχή και όχι υποχρεωτικά κάθε 15 μέρες, αλλά όταν διαπιστώνεις ότι η κοραλλίνη σου υποστρέφει.

Θα σου υπενθυμίσω, ότι για να δεις σωστή ανάπτυξη κοραλλίνης χρειάζεται και στρόνδιο και φυσικά ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...