Jump to content

Βοήθεια Τώρα!!!!!!


Recommended Posts

Λοιπόν μόλις είδα ότι η πεταλούδα που έβαλα πριν 11 μέρες έχει επάνω της άσπρα μικρά, πολύ μικρά στίγματα. Κάνει την χαρακτηριστική κίνηση να ξύνετε στους βράχους και στο υπόστρωμα. Τι κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

<_<:angry2::angry2::rasp::rasp::thumbup::wub::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις είδα ότι η πεταλούδα που έβαλα πριν 11 μέρες έχει επάνω της άσπρα μικρά, πολύ μικρά στίγματα. Κάνει την χαρακτηριστική κίνηση να ξύνετε στους βράχους και στο υπόστρωμα. Τι κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:rasp::rasp::thumbup::wub::thumbup::thumbup::thumbup::D

Kαταρχην πρεπει να κανεις ψυχραινια.. :bowdown:<_< Μην αγχονεσε ολα θα πανε καλα. Θελουμε καποια πραγματακια να μας πεις για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε οσο γινεται καλυτερα. :angry2:

Ποτε ακριβως εβγαλε αυτα τα στιγματα?

Τα στιγματα αυτα ποσο καιρο τα εχει?

Εγινε κατι που ενδεχωμενος στρεσσαρε το ψαρι?

Εχει φαει κανονικα?

Τα σημαδακια αυτα ειναι σαν λευκα μικρα σπιρακια ή ειναι (φτου! εξω απο εδω..) ψιλα και αδιορατα σαν "πεπλο" πανω απο το ψαρι?

Ολα καλα θα πανε μην ανυσηχεις. Απλα να εισαι οσο ποιο καλα μπορεις ακριβεις στις απαντησεις σου.

Συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον την έκανε ο discos, ας βοηθήσει κάποιος…

Τα στίγματα αυτά είναι πολύ μικρά… ίσα που φαίνονται! Είναι άσπρα και είναι σε όλο το σώμα του ψαριού. Το πότε βγήκαν δεν ξέρω ακριβώς γιατί ίσα που φαίνονται. Μου κίνησε την περιέργεια η συμπεριφορά του γι αυτό το κοίταξα καλά! Η αλήθεια είναι πως το ψάρι δεν τρελαίνετε στο φαί όπως τα άλλα ψάρια. Δεν με παραξένεψε όμως γιατί βοσκάει στο βράχο. Πείτε μου γιατρέ… θα ζήσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να βγω ψεύτης φίλε μου ..

.. δεν έχω καλή πρόγνωση <_< .. είναι ψάρι δύσκολο στο φαγητό του και το πιθανότερο νηστικό και πολύ ταλαιπωρημένο η τροφή που του προσφέρει ο βράχος δεν είναι ικανή να το συντηρήσει.. κάτω από τέτοιες συνθήκες είναι ευάλωτο σε ασθένειες :angry2: ..

..

δεν είναι ψάρι για νέους στο χόμπι ..

Link to comment
Share on other sites

και αυτό τι σημαίνει τώρα θα το περιμένω να πεθάνει;;; σαν να μην έχει λογική! Για πια αρρώστια μιλάμε; Μάλλον ich ε; Κάνω θεραπεία; Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν το ψάρι τρώει μην ανησυχείς θα το γυρίσουμε. <_<

Κατά πάσα πιθανότητα έχει ick.Μια photo θα βοηθούσε για να σου πούμε 100%.

Στην θέση σου θα άφηνα το βιολογικό φίλτρο να παίξει και θα αφαιρούσα τον live rock σε ένα Κουβά με καλή κυκλοφορία και μετά θα ξεκίναγα υποαλατοτητα στο κύριο ενυδρείο.

Διάβασε εδώ αναλυτικά για την υποαλατοτητα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω δύο προβλήματα με αυτή τη μέθοδο. <_< Την α/ο που αγόρασα την περιμένω σε καμιά 10αριά μέρες και δεν έχω Refractometer. Κάποιο σκέυασμα του εμπορίου; Το oodinex; help.....

Link to comment
Share on other sites

Την α/ο που αγόρασα την περιμένω σε καμιά 10αριά μέρες και δεν έχω Refractometer

Το Refractometer είναι βασικό έτσι ώστε να γίνει η θεραπεία μιας και θέλουμε ακρίβεια. <_<

Το oodinex θα σου χρωματίσει μόνο το νερό.Οπως και τα περισσότερα safe φάρμακα.

Μόνο το mixazin της waterlife και το rxp της kent ενδέχεται να βοηθήσουν.

Υπαρχει κάποιο από αυτά τα προϊόντα στην περιοχή σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο μικρότερο ενυδρείο μήπως και κάναμε εκεί θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό 40l. αλλά μόνο με κυκλοφορία και αέρα. Χωρίς φίλτρο.

για τα φάρμακα που έγραψες νόμιζω το mixazin μπορώ να το βρω, για το άλλο πρέπει να ψάξω, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω με τα προαναφερόμενα, ότι δηλαδή οι πεταλούδες είναι ευαίσθητα ψάρια και απαιτούν τέλεια νερά. Επίσης το ότι τσιμπάει τον βράχο δεν σημαίνει ότι τρέφεται, γιατί οι μικροί οργανισμοί, που αναζητά, δεν υπάρχουν ή αν υπήρχαν τους έχει εξαντλήσει.

Είναι πολύ λογικό, λοιπόν το ψάρι να εξασθενίσει και να μειωθεί το αμυντικό του σύστημα.

Τα φάρμακα, που προανέφερες, επειδή τα έχω δοκιμάσει πολύ παλιά, έχω βγάλει το συμπέρασμα, ότι τελικά στρεσάρουν όλα τα ψάρια και τελικά να έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα από το προσδοκώμενο.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η απομάκρυνση του ψαριού στο μικρό ενυδρειάκι, με τοποθέτηση κάποιου μικρού φίλτρου, στο οποίο θα βάλεις ενεργό βιολογικό υλικό από το μεγάλο σου φίλτρο.

Ταυτόχρονα στο μεγάλο ενυδρείο πρέπει να κατεβάσεις την αλατότητα, σταδιακά στο 1019 και όταν παρατηρήσεις ότι τα υπόλοιπα ψάρια σου δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα, τότε μετά από μία εβδομάδα, θα αρχίσεις να την ανεβάζεις, πάλι σταδιακά, μέχρι το 1022. Όταν αποφασίσεις να βάλεις κοράλλια, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να την αναβάσεις και πάλι μέχρι το1025.

Αν μετράς με άλλες συσκευές, εκτός του ρεφρακτόμετρου, τότε να υπολογίζεις, ότι οι τιμές της αλατότητας είναι κατά πολύ μεγαλύτερες, από αυτές που διαβάζεις στο όργανο.

Ένας άλλος παράγοντας, που κάνει τις πεταλούδες ευάλωτες στις ασθένειες, είναι και τα νιτρικά. Για το λόγο αυτό όταν θέλουμε να κρατήσουμε αυτά τα είδη, φροντίζουμε να έχουμε στο σύστημά μας όσο το δυνατό λιγότερα νιτρικά με επιθυμητές τις μηδενικές τιμές. Σε αυτό βοηθάνε κατά πολύ και οι συσκευές denitrator, όπως και το πολύ καλό skimming.

Κατά τη γνώμη μου η λύση της καραντίνας-νοσοκομείου, είναι μονόδρομος και καλά θα κάνεις να οργανώσεις, κάτι τέτοιο, το οποίο πιθανά να σου χρειαστεί και σε άλλες παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να το απομακρύνω το ψάρι οκ. Μετά τι θεραπεία να κάνω στην καραντίνα;

Αν μπορεσεις να στησεις μια καραντινα τοτε η σιγουρη λυση ειναι θεραπεια με χαλκο (αφου στην καραντινα αυτη δεν θα βαλεις ποτε ασπονδυλα ή ζωντανο βραχο). Προτεινω το Cupramine της Seachem το οποιο εχει καλα αποτελεσματα.

Εαν ολες οι αλλες συνθηκες ειναι καλες και το ψαρι τρωει κτλ τοτε η θεραπεια απο το Ick μπορει να θεωρηθει σχεδον σιγουρη...

**ΠΡΟΣΟΧΗ....ΠΟΤΕ χαλκο στο κυριως ενυδρειο!! Μονο για καραντινα!!

Επειδη δεν εχω κρατησει ποτε πεταλουδες ΔΕΝ γνωριζω αν εχουν καποιο προβλημα/ευαισθησια στην θεραπεια με χαλκο...καποιος που γνωριζει ας γραψει πριν προχωρησεις!

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω το Cupramine της Seachem το οποιο εχει καλα αποτελεσματα.

Επειδη δεν εχω κρατησει ποτε πεταλουδες ΔΕΝ γνωριζω αν εχουν καποιο προβλημα/ευαισθησια στην θεραπεια με χαλκο...καποιος που γνωριζει ας γραψει πριν προχωρησεις!

Έχω αρχίσει να ετοιμάζω την καραντίνα για την πεταλούδα.

Να ταΐσω με λίγο ζωντανό μέσα στην καραντίνα ή θα δημιουργήσω πρόβλημα;

Μάνο ευχαριστώ που με καθησύχασες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να ετοιμάζω την καραντίνα για την πεταλούδα.

Να ταΐσω με λίγο ζωντανό μέσα στην καραντίνα ή θα δημιουργήσω πρόβλημα;

Μάνο ευχαριστώ που με καθησύχασες!

Οταν λες ζωντανο τι εννοεις ? μηπως θελεις να πεις κατεψυγμενο?? Αν ναι φυσικα και να ταισεις... πολυ δυσκολο να κανεις την πεταλουδα να ξεκινησει να τρωει μονο με flakes.... !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι… κατεψυγμένο εννοούσα! Το είπα γιατί φοβάμαι ότι το οργανικό φορτίο θα αυξηθεί και με δεδομένη την ταλαιπωρία του ψαριού… κατάλαβες. Θα ρίξω λίγο και σιγά σιγά μέχρι να φάει

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(Manogr @ 23/11/2006, 11:15:13)

Προτεινω το Cupramine της Seachem το οποιο εχει καλα αποτελεσματα.

Επειδη δεν εχω κρατησει ποτε πεταλουδες ΔΕΝ γνωριζω αν εχουν καποιο προβλημα/ευαισθησια στην θεραπεια με χαλκο...καποιος που γνωριζει ας γραψει πριν προχωρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι… κατεψυγμένο εννοούσα! Το είπα γιατί φοβάμαι ότι το οργανικό φορτίο θα αυξηθεί και με δεδομένη την ταλαιπωρία του ψαριού… κατάλαβες. Θα ρίξω λίγο και σιγά σιγά μέχρι να φάει

Και εχεις δικιο που το ειπες αν το βιολογικο φιλτρο που θα μεταφερεις στην καραντινα σου δεν ειναι επαρκες....δεν θα θελεις να επιβαρυνεις το συστημα...απο την αλλη ομως ειναι ευκαιρια στην καραντινα να μαθει να τρωει αφου θα εχει την αποκλειστικοτητα <_<

Link to comment
Share on other sites

To επιπεδο χαλκου που μπορει να αντεξουν οι πεταλουδες δεν ξεπερναει το 0,1ppm. Προσοχη μεγαλη σε αυτο και απαραιτητα ενα καλο τεστ για να μετρησης σωστα το επιπεδο χαλκου στο νερο σου. Η δοσολογια που αναφερετε συνηθως ειναι λιγο τσιμπημενη οποτε προσοχη, πας αργα και ψαχνοντας την σωστη δοσολογια.

Και εχεις δικιο που το ειπες αν το βιολογικο φιλτρο που θα μεταφερεις στην καραντινα σου δεν ειναι επαρκες....δεν θα θελεις να επιβαρυνεις το συστημα...απο την αλλη ομως ειναι ευκαιρια στην καραντινα να μαθει να τρωει αφου θα εχει την αποκλειστικοτητα <_<

Μεγαλη δουλεια αυτο. :angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να ταίζεις ελάχιστα, ειδικά της πρώτες μέρες.

Επίσης να εξασφαλίσεις καλή οξυγόνωση στην καραντίνα καθ' όλη τη διάρκεις της θεραπείας. Καλό είναι να βάλεις μια αερόπετρα.

Και να θυμάσαι, ότι οι πεταλούδες δεν αντέχουν στα πολλά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές ξεκίνησε η θεραπεία αλλά δυστυχώς μάλλον ήταν αργά! Σήμερα το ψάρι πέθανε :rasp: εμφανώς εξασθενημένο. Η καθυστέρηση ξεκίνησε όταν στην κατατάλλα «προηγμένη» πόλη του Βόλου <_<:thumbup: αδυνατούσα να βρω το φάρμακο που ήθελα! Έτσι η λύση ήταν, ποια άλλη; Να το παραγγείλω από το «water in». Να ναι καλά τα παιδιά που την επόμενη κιόλας μέρα έστειλαν το δέμα, ευχαριστώ πολύ! :angry2: Μάλλον όμως ήταν ήδη αργά καθώς δεν άντεξε παρά μόνο μέχρι σήμερα. :rasp: Τέλος πάντων, ελπίζω να τα καταφέρω με το επόμενο… Keep Aquaring… :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Γινονται αυτα :angry2:

Υπομονη τωρα....παρακολουθεις τα αλλα ψαρακια και σκεφτεσαι τι θα βαλεις...σιγα σιγα <_<

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πολύ φίλε για την απώλεια <_<

.. προσοχή και μελέτη στη συνέχεια για αποφεύγεις κατά το δυνατόν τέτοια δυσάρεστα γεγονότα…

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι απώλειες είναι μέρος του χόμπι μας, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άγριους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως στο θαλλασινο κομματι του χομπι εχουμε κατι που δν εχουμε στο γλυκο νερο. Στο γλυκο νεο τα ψαρακια ερχονται απο αναπαραγογες και ειναι ηδη προσαρμοσμενα στις ολες συνθηκες και διατροφη ενως (σωστου) ενυδρειου, αυτο δεν συμβαινει σε εμας διοτι ολοι οι οργανισμοι με ελαχιστες εξαιρεσεις ερχονται απο την φυση (wild caught) και επειδη τα ζωντανα ειναι ταλαιπωρημενα απο τα υπερατλαντικα ταξιδια και την αρχικη διαβιωση σε συνθηκες και διατροφη ενυδρειου.

Ετσι πρεπει σιγα σιγα εμεις να τα προσαρμοσουμε οσο γινεται ποιο ανωδυνα. Δυστηχως καποιες φορες αυτο δεν ειναι εφικτο λογο της ταλαιπωριας του ζωντανου, τις δυσκολιας του προσαρμογης αλλα και της αποιριας μας πολλες φορες. Εξου και πρεπει να προμηθευομαστε ζωντανα που εχουν πιθανοτητες ζωης στα ενυδρεια μας. Δηλαδη να ταιριαζουν στο ολο συστημα και να μην ανοικουν στα ειδη τα οποια και ειναι σχεδον αδυνατο να ζησουν στα δικα μας συστηματα.

Καλη επυτιχια την αλλη φορα, που ουτος η αλλος με την γνωση που αποκτας ποια θα σε βοηθησει να τα πας πολυ καλυτερα. :angry2:<_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...